Práce okolo domu vám môže uľahčiť moderná záhradná technika. Šikovné nástroje zjednodušia stavebné práce aj záhradkárčenie. Dva v jednom spĺňajú napríklad zemné vrtáky, ktoré sa postarajú o to, aby sa drina s hĺbením dier stala minulosťou. Vďaka týmto praktickým pomocníkom rôznych typov totiž nadobro zmizne.
Zemný vrták sa vám bude hodiť v prípade, že trávite veľa času v záhrade sadením kríkov, stromov, uvažujete o akomkoľvek zveľaďovaní a skrášľovaní záhrady. Altánok, prístrešok na auto, záhradný domček či plot budú taktiež potrebovať jeho asistenciu. K výkonnejším modelom môžete dokonca pripevniť rôzne nástavce pre väčšie hĺbenie.
Klasikou je zemný vrták ručný
Nejde o žiadny novodobý objav, no pravdou je, že veľa ľudí ešte stále nevyužíva potenciál ručného zemného vrtáku. Jeho obsluha je pritom nenáročná a pokiaľ nepotrebujete vŕtať do naozaj veľkých hĺbok, tento variant bude úplne postačujúci. Ušetríte ním veľa času, ale tiež energie. Oceníte ho v prípade, ak potrebujete vykopať hlbšiu, no zároveň úzku jamu.
Priemer zemného vrtáku je štandardne desať, pätnásť alebo dvadsať centimetrov, čo je ideálne na už spomínané vysádzanie ovocných a niektorých okrasných drevín. Sadiť môžete i rôzne cibuľoviny a rastliny s úzkym koreňovým balom, okrem iných tiež ruže. Aj prevzdušnenie hnojiva v záhonoch bude mať rýchly a jednoduchý priebeh.
Vytvoriť betónový základ na stĺpik bude taktiež hračka. Kvôli vymeniteľným oceľovým čepeliam sú zemné vrtáky kvalitným pomocníkom, ktorého neprekvapí ani kamenistá pôda či menšie časti koreňov kríkov a stromov. Napríklad plotové stĺpiky sa najčastejšie osádzajú do pol metrovej hĺbky. Pre zemný vrták je splnenie takejto úlohy hračkou.
Treba poznamenať, že niektoré typy ručných zemných vrtákov sú určené výhradne do nekamenistej pôdy. Ak by ste na kamene narazili, musíte ich zo zeme vybrať, inak sa ďalej nepohnete. Tradičné skrutkovice nahradené oceľovými čepeľami sú preto lepšou voľbou z hľadiska kvality, aj ušetrenej námahy a času.
Vyberte si z ponuky!
|
||
|
||
Fiskars QuikDrill L zemný vrták |
|
|
Hecht 52 – Zemný vrták |
|
Pre náročnejší terén je zemný vrták motorový
Ak potrebujete vyhĺbiť dieru do zeme o priemere viac ako dvadsať centimetrov, budete potrebovať motorový zemný vrták. Človek by totiž na vyvinutie potrebného výkonu musel vyvinúť veľkú námahu, často i nepostačujúcu k dokončeniu úlohy. Preto nielen vášniví záhradkári siahajú po strojových zariadeniach na vŕtanie.
Ide prevažne o benzínové typy pôdnych vrtákov, nazývané tiež jamkovače. Môžete si vybrať z tzv. jednomužného alebo dvojmužného prevedenia, a teda podľa toho, koľko osôb bude s nimi pracovať. V ponuke sú dvojtaktné alebo štvortaktné motory, ktoré vďaka membránovým karburátorom fungujú aj pri väčšom sklone.
Výrobcovia, samozrejme, musia myslieť aj na bezpečnosť v prípade zaseknutia. Postará sa o ňu klzná spojka a brzda. Počítajte s tým, že benzínový zemný vrták nebude tichým spoločníkom. Hlučnosti sa nevyhnete, no tlmenie vibrácií je súčasťou vybavenia kvalitnejších modelov. Tie umožňujú na konštrukciu upevniť aj ďalšie špecializované typy vrtákov.
Zemný vrták a požičovňa náradia? Väčšinou sa to neoplatí
Pravdou je, že väčšina ľudí využije motorový zemný vrták len sporadicky, prípadne sezónne či pri jednorazovej prestavbe alebo rekonštrukcii okolia domu. Ak počítate s tým, že jeho použitie bude pravidelné, smelo do kúpy. Kúpte si ale lepší model, lebo sa inak môže stať, že pre nedostatok praktického využitia väčšinu času pobudne v garáži.
Požičanie sa zvyčajne účtuje podľa dennej sadzby. Cena závisí tiež od druhu požičaného náradia, ako aj od jeho typu. Ak viete, že plánované práce na záhrade či v okolí domu zvládnete vykonať počas víkendu, môže z toho byť už veľmi pekná cena. Kúpiť si vrták je v tomto prípade teda rozhodnutie cenovo výhodnejšie a to najmä do budúcnosti.
Ďalšie typy zemných vrtákov
Na výber, či už v požičovni, v predajniach alebo eshopoch, sú aj pojazdné motorové zemné vrtáky, ktoré sú praktickejšími nielen kvôli mobilite, ale i stabilite pri vŕtaní. Svojím vzhľadom pripomínajú fúrik. Za zmienku stoja i menšie elektrické jamkovače, ktoré sú schopné navŕtať dieru do hĺbky šesťdesiat centimetrov s priemerom pätnásť centimetrov.
Hydraulický zemný vrták má oproti motorovému vyšší výkon i hmotnosť. Nevyžaduje si žiadnu údržbu a na jeho obsluhu postačí len nenáročné držanie konštrukcie. Prítomné totiž nie sú vibrácie a dokonca ani hluk. Hlavnou výhodou je, že môže vŕtať aj vo veľmi tvrdej zemine.
Zemný vrták za traktor
Zemný vrták za traktor, často nazývaný aj krtko, je určený najmä pre profesionálnych farmárov. I hobby záhradkári si však vďaka nemu budú pochvaľovať výsledky práce. Konštrukciu tvoria hrubostenné trubky so silnou prevodovkou, ktorá zabezpečí konštantnú vŕtaciu silu, ktorá je potrebná pre tie najhrubšie práce v záhrade a teréne.
Spoľahlivosť zaručí pri záhradných činnostiach, úprave okolitého prostredia domu aj pri použití na priemyselné účely. Čo sa týka priemeru, k dispozícii totiž sú vymeniteľné vrtáky s rozmerom až šesťdesiat centimetrov. Zároveň majú vymeniteľné nože a špic, čo predĺži životnosť celého komplexu a umožní zachovať vždy maximálnu kvalitu práce.
Vyberte si z ponuky!
|
||
|
||
Fiskars QuikDrill L zemný vrták |
|
|
Hecht 52 – Zemný vrták |
|
Kde nakúpiť?
Ak máte aj vy plné zuby namáhavej práce s rýľom alebo lopatou, siahnite po záhradných pomocníkoch v podobe zemných vrtákov. Prácu s nimi si budete pochvaľovať. Obsluha je nenáročná, výsledok takmer okamžitý. Ručné zariadenia na vŕtanie sú pritom cenovo dostupné. Vybrať si ich môžete napríklad v eshope 4home.sk.
Motorové verzie sú vhodné pre tuhší terén a náročnejších zákazníkov. Zaujímavú ponuku nájdete v eshopoch Hej.sk alebo TPD.sk. Filter vám umožní lepší prehľad na základe zvolených požiadaviek a nájdete tak zemný vrták presne na taký účel, aký potrebujete. Navyše to bude rýchlo, lacno a pohodlne!