Vyberte stranu

Pôvodne sommeliersky doplnok, dnes už bežná súčasť domácností, to sú stojany na víno. Môžete si vybrať stojany na jednu či viac fliaš, ale napríklad aj veľké stojany určené na zavesenie na stenu, ktoré budú spĺňať nielen praktickú, ale aj dekoračnú funkciu.

Ako zaujímavý bytový doplnok sa pritom stojan uplatní prakticky v každej miestnosti určenej na spoločenský život, či už je to obývačka, kuchyňa alebo jedáleň. Pozrite sa, aké možnosti máte pri výbere typu, materiálu, tvaru aj veľkosti. Nezabudnite však napríklad ani na chladenie väčšieho počtu fliaš, na čo bežné stojany nestačia.

stojany na vino

Najpopulárnejšie sú z dreva a prútené stojany

Jednoznačne najviac žiadané sú drevené stojany na víno, ktoré spĺňajú nielen funkčnosť, ale aj estetickosť. Takéto stojany sa hodia prakticky do akejkoľvek domácnosti, kde aspoň v časti zariadenia prevláda drevo, aby sa to dalo vhodne skombinovať. Ak uvažujete o stojane do obývačky či kuchyne, drevo je určite najvhodnejšia voľba.

Alternatívou k nemu sú prútené a ratanové stojany, ktoré sa vyrábajú najčastejšie ako voľne stojace priamo na podlahu. Tu však voľte veľmi opatrne tvar stojana a to s ohľadom na stabilitu a najmä hrany. Ak máte nábytok s ostrými hranami, aj stojan by mal mať také isté.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Alza.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Plastové, akrylové a nerezové stojany na víno pre modernú domácnosť

V prípadoch, ak máte moderné zariadenie, kde naopak prevládajú kovy a sklo, napríklad chróm či nerez. V tomto prípade by mohol drevený stojan pôsobiť rušivo a pre tieto príležitosti sú určené nerezové stojany na fľaše od vína. Niekedy sa tento materiál kombinuje aj so sklom.

Ďalším typom materiálu, ktorý pri tomto doplnku pre domácnosť prevláda, je plast. Tu si treba dať pozor najmä na to, aby ste nezvolili príliš lacno vyzerajúci stojan, vyhýbajte sa určite kreatívnym tvarovým a farebným kombináciám, ktoré boli hitom v minulom storočí.

Podobné pravidlo platí aj pre akrylové stojany, ktoré sa podobajú tým plastovým. Podobne ako aj nerezové či chrómové, tieto stojany sa hodia do moderných a štýlových domácností. Určite ich však nevystavujte príliš na obdiv, sú totiž viac funkčné, než trendové.

stojany na vino

Klasické aj moderné stojany na víno si treba vedieť vybrať

Pri výbere konkrétneho stojana treba zdôrazniť najmä nutnosť základného výberu a to, či chcete mať stojan na víno čisto len ako funkčný doplnok, alebo má mať aj dekoračnú a estetickú funkciu. Ak bude stojan len skladovací, nezáleží až tak na materiáloch či jeho tvare, skôr napríklad na tom, či chcete fľaše stohovať a či chcete aj stojan na poháre.

Po tomto základnom rozhodnutí postupujte pri výbere nasledovne:

  • zamerajte sa v prvom rade na materiál, pričom berte do úvahy polohu aj okolie stojanu
  • vyberte si, či chcete k stojanu aj chladič na víno
  • potom si musíte vybrať medzi typom umiestnenia, takže ak nechcete stojan zavesiť na stenu, zvoľte si, či má byť na stole, kuchynskej linke alebo priamo na podlahe
  • následne si vyberte, pre koľko vínových fliaš hľadáte stojan; ak pre jednu, voľte viac ozdobný, ak pre viac, dajte si záležať na tvare a stabilite
  • na záver posúďte aj kritérium multifunkčnosti, niektoré stojany na víno sa dajú použiť aj na úplne iné typy fliaš, prípadne dokonca napríklad aj na noviny a časopisy

 

Najviac praktické sú na stôl či linku, najkrajšie na stenu

Pokiaľ vám ide o jednoduché používanie a aby ste mali fľašu vína po ruke, určite voľte praktické stojany na víno so samonosnou konštrukciou. Takéto stojany môžete uložiť na vyvýšené miesta alebo priamo na zem. Na výber máte medzi stojanom na jednu fľašu alebo na väčší počet, obvykle však nie na viac ako 6 fliaš.

Ak hľadáte skôr stojan s funkciou doplnku a zaujímavej dekorácie, odporúčame vyberať si zo stojanov na stenu. Počítajte s menšou montážou uchytením do steny, no nejde o nič náročné. Tu sa snažte určite zladiť stojan s iným nábytkom a zariadením.

Vybrali sme pre Vás tieto kvalitné stojany na víno

Netradičné stojany na víno sú originálne

Najdôležitejšie je trafiť kombináciu výnimočnosti, štýlovosti a funkcionality. Ak stavíte na netradičné tvary stojanov, môžete byť istý, že budete mať doma originálny kúsok doplnku či dokonca aj dekorácie. V kurze sú napríklad takéto zaujímavé stojany na víno aj vínové poháre súčasne.

Veľmi zaujímavý tvar môžu mať aj modulárne stojany, ktoré je možné s použitím viacerých kusov vytvarovať na stenu do rôznorodých tvarov či abstraktných vzorov. Vybrať si môžete napríklad kombináciu červených modulovčiernymi modulmi a zložiť takýto veľký stojan prakticky aj na celú stenu.

stojany na vino

Nezabudnite ani na iné príslušenstvo a doplnky

Chcete mať doma kompletný domáci bar so všetkým, čo k tomu patrí? Ku skladovaniu vína totiž nevyhnutne patria nielen stojany, na čo sa zabúda. Ak chcete udržať víno v čo najviac chladnom prostredí, samostatný stojan nie je najlepším riešením. Pamätajte aj na príslušenstvo a doplnky týkajúce sa otvárania a skladovania už otvoreného vína.

Do pozornosti dávame teda aj nasledovný sortiment a sommelierske potreby:

  • chladničky na víno, nazývané niekedy aj chladiace vinotéky
  • chladiče na jednu fľašu už otvoreného vína
  • dekantéry a karafy na víno, otvárače na víno a poháre na víno
  • kompletné súpravy pre otváranie a servírovanie vína

 

stojany na vino

Kde nájsť najlepší výber a ceny

Zabudnite na strácanie času v rôznych obchodoch s nábytkom, doplnkami, dekoráciami či príslušenstvom do kuchyne. Nikde nenájdete taký veľký a rozmanitý výber, ako je tomu na internete. Existuje u nás veľký výber eshopov, ktoré ponúkajú nielen stojany na víno, ale aj ďalšie doplnky a príslušenstvo pre domácich vinárov.

Dajte si ale pozor na tie, ktoré sa snažia zaujať len cenou. Naopak, overené a známejšie eshopy sú zárukou spoľahlivého dodania a kvalitných zákazníckych služieb. Do pozornosti dávame napríklad špecialistov na kuchyňu Bonami4home, ale aj BighomeAlzu. Domáce potreby a príslušenstvo k vinám zas nájdete v eshope Homepoint.

Najvýhodnejšie ponuky stojanov na víno

homepoint-sk
bonami logo
Stojany na víno ako praktický doplnok aj zaujímavá dekorácia
Ohodnoťte tento príspevok.