Vyberte stranu

V minulosti boli tlakové hrnce považované za veľmi nespoľahlivých pomocníkov, kde ste síce pripravili jedlo veľmi rýchlo, ale museli ste byť stále pri sporáku a sledovať, či všetko prebieha, ako má.

Našťastie, dnes je všetko inak a hoci stále sú na trhu menej úspešné modely, v princípe platí, že tlakový hrniec znamená úsporu času, prípravu chutného jedla bez väčšej námahy a jednoduché ovládanie.

najlepší tlakový hrniec

Najlepší tlakový hrniec? Zďaleka už nie len najdrahšie značky

Tefal, Tescoma, Orion, Lamart či Banquet, to všetko sú nepochybne značky, ktoré znamenajú kvalitu. Neplatí však automaticky, že žiadna iná, napríklad aj lacnejšia značka tlakových hrncov, nemôže ponúknuť dobré výsledky. Aj s lacnejšími hrncami pripravíte bez problémov napríklad omáčky, dusené mäso, zeleninu alebo hotový guláš.

Základom je, aby bol tlakový hrniec vyrobený z kvalitnej ocele, ktorá má silné a sendvičové dno. Vďaka tomu príde k optimálnemu rozvodu tepla, čo znamená efektívnejšie a rýchlejšie varenie, ale napríklad aj zachovanie vitamínov a výživových hodnôt na slušnej úrovni.

Jednou z dôležitých zmien oproti minulosti je vybavenie hrncov novými bezpečnostnými prvkami. Štandardne bývajú hrnce vybavené až 4 bezpečnostnými poistkami, vďaka ktorým nepríde k vytvoreniu tlaku v prípade nedostatočne zatvoreného hrnca. Regulácia prebytočnej pary je zas zabezpečená pracovným ventilom.

Po ukončení varenia z neho totiž odchádza para, takže nehrozí žiadne pretlakovanie a ani nebezpečenstvo obarenia. Dôležitá je aj tlaková poistka v pokrievke. Tá začína pracovať v momente, ako príde k zaneseniu pracovného aj bezpečnostného ventilu súčasne.

 

Výber najlepších tlakových hrncov

Tescoma Ultima Duo 4,0 l a 6,0 l

 
 Tefal Neo v2 P2530741  
 Banquet 3,5l Allegro    
 Tefal Clipso  

Kenbu 2L

 

Funkcie a vlastnosti, ktoré si treba všimnúť

Ako sme spomenuli už vyššie, bezpečnosť nových modelov tlakových hrncov je neporovnateľná s tým, čo poznáme z minulosti. Zároveň však treba povedať, že dôležité sú nielen bezpečnostné parametre, ale aj funkcie a vlastnosti zaisťujúce bezproblémové varenie a skvelý výsledok.

Toto sú tie, ktoré by rozhodne mal mať najlepší tlakový hrniec:

 • časovač a teplomer
 • aspoň trojvrstvové sendvičové dno
 • odmerku priamo v hrnci alebo podobné príslušenstvo
 • navádzač nasadenia pokrievky pre lepšiu manipuláciu
 • možnosť varenia v pare v parnom koši, nielen pod tlakom
 • možnosť používania na všetkých typoch sporákov, čiže na plynových, elektrických, sklokeramických, keramických aj indukčných
 • masívne úchyty pre minimalizáciu prenosu tepla z hrnca na ruky
 • možnosť nastavenia regulátoru tlaku podľa druhu jedla

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk a 4home.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Aký objem zvoliť? Riaďte sa veľkosťou domácnosti

To, aký je najlepší tlakový hrniec do domácnosti, záleží od dvoch faktorov. Prvým je veľkosť domácnosti, čiže početnosť osôb, pre ktoré sa varí. Tlakový hrniec s objemom do 5 litrov postačí pre bežnú dvoj alebo trojčlennú domácnosť, väčší objem napríklad 5 až 8 litrov vyberte vtedy, ak je vás doma viac.

Pre pravidelné varenie veľa jedla môžete skúsiť aj tlakové hrnce s objemom nad 8 litrov, ale v tomto prípade ide už skôr o profesionálnejšie varenie. Druhý faktor je práve pravidelnosť varenia a má tiež vplyv na veľkosť hrnca. Ak varte veľmi často, môžete zvážiť napríklad aj do väčšej domácnosti menší objem, nakoľko budete variť rôzne druhy jedla častejšie.

Tlakový hrniec Tescoma

Ako nájsť najlepší tlakový hrniec? Podľa skúseností a recenzií

Kto čaká, že si za 20 alebo 30 € kúpi tlakový hrniec na univerzálne použitie bez akýchkoľvek problémov, bude zrejme mierne sklamaný. Na druhú stranu, ani tie najlepšie parametre ešte nezaručujú, že používanie v praxi bude ideálne. Ako si teda vyberať? Podľa skúseností užívateľov a podľa recenzií a testov z praxe.

Všímajte si najviac tieto kritéria a podľa nich si vyberte konkrétny model:

  • ak plánujete používať tlakový hrniec na indukčnom sporáku, treba zistiť, či je nielen kompatibilný, ale aj vhodný pre efektívne varenie na indukcii
  • či je veľkosť hrnca dostatočná pre rýchle varenie aj menšieho množstva jedla
  • či tlakový hrniec disponuje funkciami alebo vybavením, ktoré znemožňuje jeho umývanie v umývačke riadu
  • aké je otváranie a zatváranie hrnca a aká je manipulácia s ním aj v prípade naloženia jedlom
  • ako funguje indikátor tlaku a či je možné otváranie aj jednou rukou
  • ako kvalitný je materiál hrnca a či ide o nerez, Silargan, hliník, plast alebo ich kombináciu

Prečítajte si viac o tomto tlakovom hrnci!

 

Na čo si dať najväčší pozor

Čo sa týka ponuky tlakových hrncov, tá je pomerne veľká, no ešte väčšie je cenové rozpätie medzi najlacnejšími a najdrahšími modelmi. Za rozdielom v cene nebýva vždy len značka či výbava, ale aj spoľahlivosť konkrétnych výrobkov.

Áno, môže sa stať, že aj ten najlepší tlakový hrniec nemusí vždy fungovať na 100 %, ale na našom trhu sa objavujú veľmi často až chronicky problémové modely. Najväčšie problémy bývajú s nekvalitným dvojitým dnom, nepraktickým uzatváraním, ktoré je náročné najmä počas typického kuchynského zhonu alebo menej kvalitným silikónovým tesnením.

Práve posledná vec, silikónové tesnenia, býva najväčší problém najlacnejších modelov. Tieto tesnenia zvyčajne ako prvé podliehajú nadmernému opotrebeniu a z toho dôvodu je potrebné ich z času na čas, pri tých najmenej kvalitných modeloch, vymeniť. Dajte si preto pozor aj na ich ceny, ktoré môžu prvotnú investíciu značne predražiť.

 

 

Výber najlepších tlakových hrncov

Tescoma Ultima Duo 4,0 l a 6,0 l

 
 Tefal Neo v2 P2530741  
 Banquet 3,5l Allegro    
 Tefal Clipso  

Kenbu 2L

 

Kde kúpiť kvalitný a lacný tlakový hrniec?

Kto chce ušetriť a zároveň nechce kúpiť len ten najlacnejší model, mal by sa viac zamerať na cenové akcie a zľavy. Na prvý pohľad ich nepotrebujete, lebo vo viacerých internetových aj kamenných obchodoch sa dajú nájsť už aj modely napríklad za 20 €. Bohužiaľ, nejde práve o najspoľahlivejšie a najkvalitnejšie tlakové hrnce na trhu.

andreashop
Ktorý je najlepší tlakový hrniec pre bežné domáce použitie?
5 (100%) 1 hlasov