Vyberte stranu

Domácu prípravu kávy môžete realizovať niekoľkými spôsobmi. Medzi obľúbené metódy patrí aj tzv. dripper, ktorý funguje na princípe filtrovania. K tomu slúži papierový filter, ktorý sa podieľa na výslednom intenzívnom pôžitku chuti a krásnej vôni.

 

 

Dripper je nádoba v tvare lievika, na ktorého konci sa nachádza rozšírený lem, ktorý zabezpečí bezproblémové usadenie na šálku. V podstate ide o prekvapkávač, vďaka ktorému si v pohodlí domova pripravíte tzv. turka. Tento spôsob je pritom zdravší a mnohí tvrdia, že tiež chutnejší.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.sk, 4home.sk, Andreashop.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Dripper na kávu vyberajte podľa základných kritérií

Tento raz výber zodpovedá konkrétnym typom prekvapkávačov kávy, ktoré sa líšia množstvom tohto chutného moku, ktorý v nich dokážeme pripraviť. Prvý typ, dripper V 60 – 01, dokáže pripraviť 250 ml kávy. Číselné označenie v názve je pomôckou pri voľbe filtrov, ktorý musia niesť rovnomenné pomenovanie.

V dripperi V 60 – 02 pripravíte naraz 450 ml kávy, a tak okrem seba môžete ponúknuť aj ďalších dvoch hostí. Opäť platí už spomínaná kombinácia s filtrami, no zabúdať by ste nemali ani na vhodné šálky alebo hrnčeky.

Tzv. Clever dripper ponúka objem 500 ml, no jeho výhodou je fakt, že kávu v ňom môžete pripraviť pre viacero osôb, ale tiež iba pre jedného človeka. Vaše rozhodnutie môžu ovplyvniť i výrobné materiály. Dostupné sú drippery v keramike, skle alebo v plaste.

 

Vyberte si z ponuky dripperov a mlynčekov na kávu!

 

Rady a tipy na prípravu kávy v dripperi

Ak kávu nezalejete vriacou vodou, jej chuť bude lahodnejšia. Ideálna teplota predstavuje 80ºC. Niektoré rýchlovarné kanvice disponujú ukazovateľom tejto hodnoty, no ak nie ste ich vlastníkom, jednoducho vodu nechajte zovrieť a zalejte až po chvíľke.

Čo sa týka mletia kávy, hrubé zrná môžu mať nevýraznú chuť. Jemnejšie zase vyzdvihnú horkosť. Odporúčame preto použiť stredné až jemné zomletie. Množstvo kávy na jednu porciu sa líši v závislosti od spôsobu samotnej prípravy. Dripper v ideálnom prípade pojme 10 – 12 g na jednu porciu o objeme 120 ml.

Ak máte radi silnú kávu, množstvo kávy upravte podľa želaného výsledku. V opačnom prípade zjemnite nápoj väčším množstvom vody. Pozor si dajte na čísla. Majitelia dripperu s vyšším objemom by mali lievik naplniť čo najviac, i keď sa chystajú urobiť iba jednu šálku kávy. Výnimkou je Clever dripper.

 

moka kávovar

Káva z drippera – ako na to?

Skôr ako začnete, uistite sa, že máte správne a kvalitné papierové filtre. V opačnom prípade totiž môžu chuť výrazne pozmeniť a k lepšiemu to nebude. Okrem drippera si pripravte aj šálku a kanvičku na zalievanie filtrovanej kávy. Upozorňujeme, že výsledok môžu ovplyvniť činitele ako hrúbka mletia, teplota vody či dĺžka lúhovania.

Tu je postup:

  1. Papierový filter zahnite v mieste spoja tak, aby kopíroval lievikový tvar drippera.
  2. Dripper položte na akúkoľvek šálku, ktorá objemovo zodpovedá prekvapkávaču.
  3. Otvorený filter umiestnite do drippera a oblejte horúcou vodou – tým k nemu priľne.
  4. Vodu určenú na prepláchnutie zo šálky vylejte.
  5. Nasypte pomletú kávu a jemne ju pokvapkajte horúcou vodou. Po okraj zalejte až o chvíľu, a to krúživými pohybmi v tvare osmičky.
  6. Počkajte, kým káva pretečie cez filter a dochuťte ju podľa vašich chuťových pohárikov.

 

moka kavovar

Kde nakúpiť? Online je to najvýhodnejšie aj najpohodlnejšie

Filtrovaná voda, čerstvá pomletá káva, ich správny vzájomný pomer či dĺžka doby prekvapkávania – to všetko sa odzrkadlí na lahodnej a intenzívnej chuti kávy. I keď na trhu je množstvo kávovarov, ktoré fungujú na danom princípe filtrovania, dripper nepochybne predstavuje ich kvalitnú a pritom lacnú alternatívu.

Aj v eshopoch Planeo.sk, 4home.sk či Andreashop.sk nájdete rôzne druhy kávovarov, french pressov ktoré nielenže pripravia obľúbený nápoj podľa vašich predstáv, ale zároveň dizajnovo doplnia vaše kuchynské priestory. Máte svojho favorita?

andreashop
Dripper ako lacná alternatíva chutnej prekvapkávanej kávy
5 (100%) 10 hlasov