Vyberte stranu

Efektivita a maximálne využitie priestoru, to sú rozkladacie pohovky. Ak nepočítame primárnu funkciu na sedenie, ich praktickosť spočíva práve v možnosti rozloženia. Príležitostné spanie alebo lôžko určené na každodenný spánok – to sú dostupné varianty, od ktorých závisí použitie materiálov a mechanizmov.

Skladanie aj rozkladanie by malo byť jednoduché a rýchle. Najmä pri pravidelnom spánku na pohovke využívate systém rozloženia dvakrát za deň – ráno, pri jeho zložení a večer, pri opätovnom rozložení. Záruka úspory peňazí? Iba v prípade, že sa neulakomíte na nízku cenu. Len vtedy vám sedenie a lôžko v jednom naozaj dlho poslúži.

 

Modulové pohovky

V podstate ide o typ sedacej súpravy, ktorá je typická svojou variabilitou. Môžete si ju vyskladať do požadovaného tvaru, a tak miesto ušetríte a zároveň ho vytvoríte. Kombinácií sa ponúka niekoľko.

Ak vás „omrzí“ tvar a spôsob rozloženia, ktorý sa vám ešte pred pár rokmi pozdával, nebude to problém. Ďalšie moduly v rovnomennom vzhľade jednoducho doplníte alebo nahradíte. Tak si rozšírite obývačkové sedenie, na ktoré ste nemali v čase pôvodnej kúpy dostatok finančných prostriedkov.

 

Najlepšie pohovky na trhu

Pohovka a pohodlná posteľ v jednom?

Rozkladacia pohovka je ideálnym riešením na ušetrenie miesta v malých bytoch. Behom niekoľkých sekúnd sa totiž môže premeniť na pohodlnú posteľ. Je však nutné rozlišovať medzi pohovkami na pravidelný a príležitostný spánok. Výrobcovia väčšinou toto označenie uvádzajú v popise, no presvedčiť sa o jeho pravdivosti nie je na škodu.

V opačnom prípade by ste sa mohli stretnúť aj s bolesťami chrbtice či kĺbov. Existuje množstvo princípov rozloženia. My vám ponúkame krátky prehľad tých najpoužívanejších mechanizmov. V závislosti od účelu používania zúžia veľký výber sedenia do obývačky či študentskej izby.

Pohovka dvojsedačka Bella

Rozkladacie pohovky „véčko“

Ide o najjednoduchší a pravdepodobne aj najrýchlejší spôsob rozloženia. Nadvihnutím sedadla a následným pritlačením opierky do vodorovnej polohy sa razom sedenie zmení na pohodlné lôžko (na okamih nadobudne tvar V, keď sa v mieste spoja sedadla a opierky prehĺbi do jej vnútorných priestorov).

Spomedzi pohoviek tohto typu patrí k cenovo najdostupnejším, pritom ponúkne dostatok priestoru. Nevýhodou je spôsob umiestnenia. Nemôže byť úplne prisunutá ku stene. Zabudnite na pravidelné prespávanie. Hodí sa iba ako príležitostné lôžko.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.skMoebelix.sk, Môjnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Rozkladacie pohovky „zásuvka“

Tento typ mechanizmu sa využíva najmä pri rohových pohovkách. Veľkú zásuvku, ktorá je „skrytá“ v spodnej časti konštrukcie, jednoducho potiahnete. Kolieska uľahčia manipuláciu a matrac ako súčasť zásuvky ponúkne aj pravidelnejšie miesto na spanie.

Nájdete ho v luxusnejších verziách pohoviek, no môže sa stať, že pri častom používaní dôjde k nerovnostiam medzi sedacou časťou a matracom. Aj malý výškový rozdiel medzi nimi tak spôsobí nepohodlie.

 

Rozkladacie pohovky „roll“

Tento typ je určený na každodenné spanie. Rozloženie je opäť rýchle a jednoduché. Funguje na princípe uchytenia vrchnej časti operadla a jeho potiahnutí smerom k sebe. Následne sa vyroluje matrac a operadlo sa stane súčasťou opornej konštrukcie.

Matrac je teda zabudovaný a vytvára kvalitné lôžko. Ani pri každodennom prespávaní sa nemusíte obávať o jeho rýchlu výmenu. Jedinou nevýhodou je azda iba vyššia suma. Maximálne pohodlie oceníte skôr pri širšom variante trojsedákovej pohovky.

 

Rozkladacie pohovky „výklop“

Pohovku rozložíte na lôžko dvomi ťahmi. Prvým nadvihnete sedákovú časť a prostredníctvom „výklopného“ mechanizmu posuniete smerom k sebe. Následne zložíte operadlo do vodorovnej polohy.

Tento raz sa však opierka sklápa smerom dnu a nie von, takže pohovku môžete pokojne prisunúť ku stene. Nejde o plnohodnotnú náhradu postele, aj keď jej využívanie môže byť pravidelnejšie. Mínusom je 90º uhol medzi sedadlom a operadlom, čo môže pôsobiť nepohodlne.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.skMoebelix.sk, Môjnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Rozkladacie pohovky „klzák“

Ide o pohovky, ktoré sú určené iba na príležitostné spanie. Dokonca ani sedenie nemusí poskytovať dostatočný komfort, a to vďaka 90º uhlu opierky. Princíp mechanizmu na rozloženie funguje tak, že sedaciu plochu posuniete smerom ku sebe, pričom sa „objaví“ oporná konštrukcia.

Následne sklopíte opierku a lôžko na občasné prespanie je k dispozícii. Nerovnosti medzi sedákom a operadlom však nie sú výnimkou. Čo sa týka pohovky v nerozloženom stave, z estetického hľadiska sa odporúča použitie dekoračných vankúšov.

Pohovka dvojsedačka Katarina New

Najlepšie rozkladacie pohovky verzus najlacnejšie rozkladacie pohovky

Pevná a stabilná konštrukcia by mala byť samozrejmosťou. Rovnako dôležitá je aj kvalita výplne, jej hustota a stupeň tvrdosti. Príliš mäkký matrac by po dlhšom čase mohol spôsobiť preliačiny a pohovka by naďalej nezodpovedala ani pohodlnému spaniu, ani sedeniu.

Aj na precíznom spracovaní a šití záleží. Odolné čalúnenie bude nevyhnutnosťou, keďže pravidelná manipulácia si inak môže vypýtať svoju daň. Aj švy potrebujú dostatočnú hrúbku a pevnosť. Každodenná záťaž, ktorú musia znášať, by totiž mohla spôsobiť natiahnutie látky.

Zariadenie bytu nevyžaduje vždy luxusný nábytok. Je však otázkou na mieste, či práve pohovka je tým konkrétnym druhom, na ktorom sa má šetriť. Nemôžete totiž očakávať, že veľmi nízka suma zaručí spokojnosť v oblasti dizajnu aj kvality. Investícia má v tomto prípade krátkodobé trvanie.

 

Najlepšie pohovky na trhu

Lacné rozkladacie pohovky

Aj lacné pohovky poskytnú miesto na spanie. Je však pravdou, že pohodlie a komfort lôžka závisí tiež od ceny. Nízka suma väčšinou zodpovedá iba alternatíve príležitostného spánku, nie plnohodnotnej posteli.

Rozkladacie pohovky: milujú ich domáci aj návšteva. Aká je ich ponuka a ako si vybrať?
5 (100%) 1 hlasov