Vyberte stranu

Aj keď záclony či závesy stále vedia ponúknuť zaujímavý dizajn a v nemalom množstve sa podieľajú aj na zútulnení interiéru, v súčasnosti majú aj svojho modernejšieho zástupcu, ktorým sú japonské steny.

Tie môžu plniť čiastočne alebo plne tieniacu funkciu, a tak zároveň tvoriť akúsi alternatívu aj roletám či žalúziám. Neslúžia len ako flexibilné nastavenie tienenia veľkých francúzskych okien a posuvných dverí. Môžete ich použiť aj na rozdelenie priestoru, napríklad namiesto murovanej alebo sadrokartónovej priečky.

japonska stena

Japonské posuvné steny

V podstate ide o textilné posuvné panely, ktoré sú tieniacim, ale zároveň dekoračným systémom. Šírka „látkových stien“ je variabilná, rovnako aj ich usporiadanie a spôsob posúvania. To môžete vykonať ľubovoľne do strán, centrálne alebo zo stredu do bokov.

Japonské steny majú jednoduché ovládanie, ktoré zahŕňa niekoľko typov posuvných mechanizmov. Klasikou je manuálne ovládanie, ktoré sa realizuje potiahnutím za daný textilný panel. Ďalej môže ísť o tyčový alebo retiazkový systém, no v ponuke je taktiež elektrický pohon pomocou diaľkového ovládania.

Keďže výška stropov je v jednotlivých obývačkách rozmanitá, výrobcovia sa snažia vyhovieť zákazníkom aj v tomto ohľade. Väčšinou zhotovujú textilné posuvné panely v minimálnej výške 180 cm a v maximálnej do 350 cm. Ale, výnimka potvrdzuje pravidlo!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! bonami.skbighome.sk  a 4home.sk ponúkajú domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako japonské steny fungujú?

Pozostávajú z vodiaceho profilu a látkových panelov, ktoré sú zavesené na „vozíkoch“, najčastejšie na suchých zipsoch (tým je umožnené aj zvesenie a prípadné pranie). Profily majú na svojich koncoch záslepkové ukončenie, a tak nehrozí žiadne vypadnutie tieniacich panelov.

Čo sa týka samotnej dĺžky vodiacich profilov, tá záleží od konkrétneho výrobcu. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 4 – 6 metrov. V každom prípade, ak potrebujete prekryť dlhší presklený priestor, nadpojenie je bezproblémové a realizuje sa tzv. prechodnou spojkou medzi vodiacimi lištami. Presúvanie zo strany na stranu nie je tým nijak obmedzené.

Pojazdná koľajnica môže mať 1 – 5 drážok. Ich počet závisí od veľkosti priestoru, ktorý chcete prekryť. V spodnej časti japonskej steny, v dutom leme, je integrované závažie (prípadne aj vonkajšie hliníkové či drevené, v závislosti na dizajne), ktoré udržiava látku napnutú a minimalizuje akýkoľvek neželaný pohyb či menší prievan.

japonska stena

Vybrali sme pre Vás tieto kvalitné japonské steny!

Japonské steny a vizuálna stránka

Nielen samotné látkové tienenie poskytuje zaujímavý dizajn. Aj vodiace profily môžete zladiť podľa svojich požiadaviek. Hliníkové, nerezové, biele lakované či upravené eloxovaním, určite si vyberiete.

Voľba textílie, okrem vkusu, záleží na funkcii stien, ktorá je uprednostňovaná. To znamená, že buď preferujte tieniaci účel, alebo skôr ten dekoračný. Pri niektorých materiáloch sa však nevylučuje ani kombinácia oboch.

Impregnovaná textília umožňuje tiež potlač podľa individuálnych požiadaviek. Stačí dodať obľúbený vzor, navrhnutý motív alebo dokonca vlastnú fotografiu a originálny dizajn je na svete. V podstate sa môžete postarať o vytvorenie zaujímavého bytového doplnku s pridanou hodnotou funkčného tienenia.

Japonské steny: prevažujú plusy alebo mínusy?

Medzi výhody japonských stien patrí, samozrejme, samotná možnosť tienenia, a to aj vzhľadom na „presúvanie“ slnka. Aj textilný panel jednoducho posuniete tam, kde vám to momentálne vyhovuje a zvyšné presklené časti miestnosti môžu aj naďalej prepájať interiér s exteriérom.

Prednosťou je dizajn a dekoračná funkcia, ktorá vďaka širokému sortimentu dostupných látok a materiálov ulahodí každému oku. Navyše, obývačku či ktorúkoľvek inú miestnosť esteticky doladí. Môže však pôsobiť aj výraznejším dojmom. Stačí siahnuť po pestrejších farbách, netradičných vzoroch či motívoch.

Za menší mínus sa dá považovať „lietanie“ textilných častí v prípade, že je v byte či dome veľký prievan. Aj keď je manipulácia naozaj veľmi jednoduchá a zvládnu ju aj malé deti, práve tie sa nesprávnym ťahaním dokážu postarať o poškodenie panelov.

japonska stena

Aký materiál vybrať na japonské steny?

Materiál na posuvné panely sa vyberá na základe priehľadnosti. Podľa stupňa transparentnosti docielite čiastočné alebo úplne tienenie. V druhom prípade väčšinou ide o látky s pogumovanou vrstvou.

Obľúbené vzory na japonské steny sú najmä rôzne ornamenty, kvety a rôzne florálne motívy či vzory pripomínajúce orient. Aj jednofarebné látky majú úspech. Neutrálne a prírodné farby dominujú, nechýbajú ani jemné pastelové odtiene.

Siahnuť môžete tiež po tzv. screenových látkach. Tie umožňujú vidieť zvnútra do exteriéru, no naopak už nie (takýto efekt ste mohli vidieť napríklad v oknách autobusov). Ste tak v súkromí pred vonkajšími zvedavými pohľadmi.

japonske steny

Japonské steny z ryžového papiera?

Tento typ dekoratívneho papiera sa v Japonsku ručne vyrába už niekoľko stoviek rokov. Tradičnosť a remeselné umenie ho povýšili aj na spôsob využitia pre japonské steny, a to v laminovanom a tkanom variante.

Oba vytvárajú zaujímavý svetelný efekt a vyznačujú sa jednoduchou údržbou. Denné svetlo sa cez ne jemne filtruje a preniká do miestnosti v tlmenej podobe. V kombinácii s rozmanitými vzormi sa postará o „scenériu“ s atmosférou.

Nakúpte z pohodlia domova

Zdôrazňujú nielen váš štýl, ale zaujímavo a hlavne funkčne dopĺňajú aj zariadenie interiéru. Pre svoj elegantný a moderný dizajn sú žiadaným „bytovým doplnkom“, pričom splnia požiadavky aj náročnejších zákazníkov.

Potrebujete tienenie na presklené steny vo vašej obývačky? Uvažujete o optickom rozdelení miestnosti, no fixné priečky ste zo zoznamu vylúčili? Prezrite si zaujímavú ponuku japonských stien na eshope 4home.sk a doprajte si originálny interiér. Ak chcete ešte niečo viac, navštívte aj eshopy bonami.sk či bighome.sk a ozdobte steny napríklad štýlovými tapetami.

4home
bonami logo
bighome-sk
Japonské steny majú všestranné využitie, stačí si len vybrať
5 (100%) 1 hlasov