Vyberte stranu

Predstavujú doplňujúce osvetlenie, no svojím dizajnom môžu patriť k hlavným prvkom zariadenia. Nástenné svietidlá sú svetelným zdrojom vytvárajúcim príjemnú a útulnú atmosféru, pričom ich účel môže byť aj rôznorodý. Napríklad v kúpeľni totiž reprezentujú najmä funkčnosť.

Všeobecne však môžeme povedať, že tento typ svietidiel tvorí neodmysliteľnú praktickú súčasť domácnosti a zároveň dokáže ovplyvniť aj nálady obyvateľov bytu či domu. Pretože najmä v obývačke predstavuje tzv. náladové osvetlenie, ktoré sa prispôsobuje rôznym spoločenským či odpočinkovým činnostiam.

 

Nástenné svietidlá do spálne

Nároky na osvetlenie sa v rámci jednotlivých miestností líšia. Čo sa týka spálne, mohlo by sa zdať, že postačí centrálne závesné alebo stropné svietidlo a nočné lampy. Súčasné trendy však nástenný variant preniesli aj sem. Patrí im priestor nad nočnými stolíkmi alebo nad čelom postele.

Vnímanie atmosféry je dôležité aj v tejto miestnosti. Ovplyvníte ju napríklad optimálnym tienidlom. Intenzita svetla by totiž nemala byť vysoká, keďže ide o výhradne oddychový priestor (väčšinou, ak jeho súčasťou nie je napríklad malý pracovný kútik).

 

Pozrite si náš výber kvalitných nástenných svietidiel!

Nástenné svietidlá do kúpeľne potrebuje zrkadlo

Nároky na osvetlenie daného priestoru sa v závislosti od členov rodiny môžu líšiť. Doprajte si kvalitné svietidlá rôzneho typu, ktoré zaručia spokojnosť všetkých príslušníkov domácnosti. Ženy sa vkusne nalíčia, muži dobre oholia.

Základom sú nástenné svietidlá, ktoré nevytvárajú tiene pri zrkadle. Opálové sklo je dobrá voľba, rovnako tiež rozmiestnenie lámp z bočných strán zrkadla. Aj index podania farieb (hodnoty CRI) stojí za zmienku. Verné zobrazenie príde vhod. Nestane sa tak, že make-up bude v exteriéri vyzerať viac ako nápadne…

Všeobecne sa do interiéru odporúča hodnota CRI 80, no v kúpeľni to môže byť pokojne aj viac. Rovnako platí, že svetlo vyberajte radšej teplé biele. Studené odtiene by mohli spôsobiť taktiež spomínaný neželaný efekt. Nezabudnite ani na IP kód, ktorý udáva výšku krytia pred vodou a vniknutím cudzích predmetov. Pre zónu nad zrkadlom aspoň IP44.

Rabalux 2432 Grace nástenné svietidlo

Nástenné svietidlá do chodby môžu vyznievať originálne

Chodba v dome patrí k priestorom, v ktorých sa aktívne nezdržiavame. Vyžaduje si tak typ osvetlenia, ktorý by sa mal danému účelu prispôsobiť. Z hľadiska dobrej orientácie je dobré vsadiť aj na nástenné svietidlá, ktoré umožnia bezproblémovú priechodnosť aj v noci. Pokojne si ich doprajte niekoľko a zaveste v rovnakých rozostupoch vedľa seba.

Nástenné lampy do chodby nemusia pútať len svojím vzhľadom. Môže ísť napríklad o nenápadnú kocku či obdĺžnik. Niektoré typy totiž nájdete vo variante so svetelným tokom z hornej aj dolnej strany zároveň. Takáto hra so svetlom oživí aj tmavú chodbu. Doslova…

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! feim.sk, najlampy.skkokiskashop.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Nástenné svietidlá v dekoračnej úlohe

Aj keď použitie daného typu osvetlenia je štandardne doplnkové, neznamená to, že dizajn nehrá dôležitú úlohu. Naopak, svojím vzhľadom môžu nástenné lampy podčiarknuť estetickú stránku dekorácií. Realizácia je jednoduchá. Stačí ich umiestniť nad poličku, obraz, nasvietiť nimi knižnicu a podobne.

Treba si však uvedomiť jednu vec. Aká je funkcia (ak neberieme do úvahy primárnu funkciu doplnkového osvetlenia) nástenných svietidiel? Majú interiér zjednotiť, doplniť alebo zvýrazniť či rozptýliť jeho celkový dizajn?

dekoračné Svietidlo INDUSTRIAL

Nechýba správne navodenie atmosféry…

Oživia tmavé kúty, zasvietia aj tam, kde iný typ svietidla nie je možné umiestniť. Aj malý kútik na čítanie sa môže pýšiť zaujímavým nástenným svietidlom namiesto stojacej lampy. V každom prípade je dôležité správne rozmiestnenie. Aj keď ide o doplnkové svetelné zdroje, nemali by pôsobiť chaotickým dojmom.

Celková atmosféra, ktorú môžete vďaka svietidlám na stenu dosiahnuť, sa vám odvďačí v podobe príjemných pocitov a atraktívneho interiéru. Možnosť využitia je rozmanitá, vzhľadom na jednotlivé časti obytných priestorov. Spomínanú dekoračnú úlohu totiž môžu plniť napríklad aj na chodbe či na schodisku.

Nástenná lampa ORION

Nástenné svietidlá na schodisko – pôsobivé orientačné osvetlenie

Bezpečnosť je tu nepochybne na mieste. Nielen správne materiály povrchovej úpravy samotných schodov, ale aj vhodné osvetlenie sa postará o splnenie tohto cieľa. Aj keď sú v ponuke rôzne typy svietidiel hodiacich sa napríklad aj do podstupníc schodov, zameriame sa na efektívne svetelné zdroje na stenách.

Tento raz opomenieme klasické nástenné lampy. Optimálnym riešením sú nástenné svietidlá umiestnené iba zopár centimetrov nad schodom. Ich zmenšená podoba je ale taktiež zárukou zaujímavého dizajnu a dobrej viditeľnosti. Keďže sa nachádzajú pomerne nízko, dôležité sú aj materiály krytia. Príkladom môže byť tvrdené umelohmotné sklo.

Ak aj vy túžite mať osvetlené jednotlivé stupnice za šera či úplnej tmy týmto spôsobom, pamätajte, že „orientačné svietidlá“ by nemali vydávať veľké množstvo tepla. Aj v tomto prípade sa oplatí šetriť v zmysle úspory energie (najmä pri celovečernom svietení). LED diódy budú správnou voľbou.

 

Pozrite si náš výber kvalitných nástenných svietidiel!

Kde najlepšie vybrať?

Pri výbere nástenných svietidiel je potrebné zvážiť, ktorý typ svetleného zdroja sa hodí do jednotlivých miestností a aký je charakter konkrétnych priestorov a činností v nich vykonávaných. Prostredníctvom online nakupovania máte takéto rozhodovanie uľahčené, pretože filter vám umožní prehľadnú kategorizáciu podľa vašich požiadaviek.

Eshopy feim.sk, najlampy.sk, 4home.sk či bonami.sk ponúkajú bohatú ponuku nástenného osvetlenia, vďaka ktorému aj váš domov získa útulnejší ráz. Rustikálne, vintage, moderné, minimalistické aj retro – zlaďte svietidlá k štýlu vášho zariadenia.

feim
najlampy.sk
4home
bonami
Nástenné svietidlá ako tvorcovia príjemnej atmosféry
5 (100%) 1 hlasov