Prútený nábytok vyžaruje teplo a skvelú pohodu. Preto sa niet čo čudovať, že ho nájdeme v mnohých domácnostiach. Okrem toho má tento druh nábytku jednu veľkú výhodu. Nezáleží na tom, v akom štýle máte zariadenú domácnosť, prútený nábytok sa hodí všade.
Vďaka výrobným technológiám a novým materiálom dokážu v dnešnej dobe výrobcovia vyrobiť úžasné kusy takéhoto nábytku. Medzi prútený nábytok zaraďujeme aj nábytok z banánového listu, bambusu a exotických drevín, kde môžeme nájsť tiež stoličky, stolíky, bytové doplnky, kreslá a sedačky zo splietaného banánového listu, prírodného ratanu a podobne.
Na balkón, terasu, do záhrady aj do obývačky
Na výrobu prúteného nábytku sa najčastejšie používa prútie zo stromov a kríkov, ako sú vŕba, čerešňa, jelša, lieska, a tiež aj malinové prútie. Patrí sem tiež veľmi obľúbený prírodný ratan. Ide o popínavú rastlinu silnú od jedného 1 do 7 cm, ktorej šľahúne dosahujú dĺžku až vyše dvesto metrov.
Drevo je veľmi ľahké a ohybné, po obarení horúcou vodou a impregnovaní v oleji sa z neho pletú koše alebo nábytok. Aj samotný výplet prúteného nábytku má podkategórie podľa spôsobu tkania a vzorovania.
Najbežnejšie sa používa jednolôžkový výplet, okrúhly a kombinovaný. Tak, ako sa tkajú koberce, je možné pri vypletaní prúteného nábytku skombinovať technológie tak, aby bol výsledkom unikátny vzor výpletu. Prútený nábytok je vhodný aj do interiéru ako náhrada lacnej sedačky.
Vyberte si z ponuky prúteného nabytku!
|
||
|
||
|
||
|
Prútený nábytok a jeho jednotlivé druhy
Z hľadiska spôsobu výroby a konštrukcie sa prútený nábytok delí na viacero kategórií. Pre bežného laika sú síce možno rozdiely nepostrehnuteľné, ale majú výrazný vplyv na kvalitu nábytku, najmä vo vzťahu k jeho odolnosti voči zaťažovaniu či poveternostným podmienkam.
Tu sú najznámejšie kategórie prúteného nábytku:
- bezrámový prútený nábytok – celý nábytok je vyrobený z prútia bez pevnej drevenej či kovovej konštrukcie; prútie má rôznu hrúbku a môže byť z rôznych druhov dreva
- rámový prútený nábytok – jeho základom je pevná konštrukcia z dreva, na ktorej sú „naplietané“ dlhé prúty rôznych rozmerov, vytvárajúce vzory a obopínajúce rám
- prútený nábytok s kovovou konštrukciou – má kovovú konštrukciu, najčastejšie z ocele; má síce väčšiu nosnosť, no kvôli tomu, že prúty nie je možné o konštrukciu prichytiť, dochádza často k deformácii vzorov
Ako sa starať o prútený nábytok
Ak máme prútený nábytok vonku na terase, je jasné, že by sme ho mali občas vyčistiť. Najlepšie tak urobíme kefou a mydlovou vodou, alebo kefou a slanou vodou. Nábytok potom opláchneme čistou vodou a ošetríme rastlinným alebo olivovým olejom. Pri lakovanom prútenom nábytku pomôže nábytková politúra.
V spleti prútia a ratanu sa veľmi ľahko usádza prach, preto ho vždy dôkladne povysávajte. Najlepšie urobíte, ak použijete nadstavec s jemnou kefkou. Na ťažko dostupné miesta je vhodné použiť vatovú tyčinku na čistenie uší alebo štetec.
Je vhodný prútený nábytok aj pre deti?
Nábytok vhodný pre deti by mal spĺňať veľmi náročné kritériá. Prútie je materiál, ktorý je schopný ich splniť. Prútený nábytok je teplý, hrejivý. Deti sa ho preto rady dotýkajú. Jeho výhodou je aj to, že je naozaj ľahký, preto sa dá jednoducho prenášať z miesta na miesto.
Natiera sa farbami na báze vody, bez rozpúšťadiel, a preto je aj povrchová úprava úplne bezpečná a zdravotne nezávadná. Z prútia sa dajú vyrobiť najrôznejšie súčasti detskej výbavy od prútených kresiel, cez kočíky, koše na hračky, košíky na stenu, regály a podobne.
Prútený nábytok do interiéru aj exteriéru
Niektorí preferujú prútený nábytok z prírodného alebo umelého ratanu. Ratanový nábytok je lacný, elegantný a nenáročný na údržbu. A keďže sa hodí ako do exteriéru, tak aj do interiéru, dodá celej vašej domácnosti nádych prírody.
Prírodné ratanové sedenie je vhodné do bytu alebo domu do vašej obývačky, jedálenská súprava do vašej kuchyne. Ratanová sedacia súprava zútulní vašu logiu či balkón. Posedenie na terase, v záhrade či chvíle pri bazéne zasa spríjemní umelá ratanová súprava.
V čom je hlavný rozdiel medzi umelým a prírodným ratanom? Okrem vyššej ceny prírodného ratanu to je aj odlišný vzhľad a tvrdosť materiálu. Prvý dojem vás o umelom ratane nepresvedčí, no na dotyk už rozdiel pocítite. Taktiež jeho pružnosť je o poznanie menšia.
Vyberte si z ponuky prúteného nabytku!
|
||
|
||
|
||
|
Umelý ratan a aké sú jeho vlastnosti
Umelý ratan je syntetické vlákno vyrobené zo 100 % recyklovateľného polyetylénu, ktoré je pružné, odolné voči ohýbaniu a je UV stabilné. Dobre znáša vysoké teplotné rozdiely, a je odolné voči chlóru z bazénov.
Toto sú všeobecné vlastnosti PE ratanu:
- má nízku hustotu a vysokú pevnosť
- dobrú klzkosť, nižšiu odolnosť voči oteru
- teplotná stálosť od -85 do +80 °C
- má veľmi dobré elektroizolačné vlastnosti
- odolný voči väčšine polárnych rozpúšťadiel, kyselinám, zásadám, alkoholom či olejom
Umelý ratan je vyrábaný z polyuretánového vlákna. Na prvý pohľad jeho pravosť určite nezistíte. Ratanové sedenie či taburetky, alebo stolíky sú vyrobené s citom pre detail, a to, že ide o materiál vyrobený z vlákien polyuretánu, hliníka, teflónu či polyesteru ani nezistíte. Vyžaduje si len bežnú starostlivosť a môže sa čistiť vysokotlakovými prístrojmi.
Tento typ nábytku sa hodí naozaj všade, ale kde ho kúpiť?
Ratanový nábytok si v interiéri nájde svoje uplatnenie skutočne v každej miestnosti. Zariadenie obývačky, ratanová sedacia súprava a ratanový stolík skutočne budú pôsobiť efektívne. Posteľ a komoda z ratanu si nájde miesto vo vašej spálni. Do predsiene alebo zimnej záhrady umiestnite napríklad ratanový stolík na kávu.
Ak sme vás týmito informáciami presvedčili, že prútený nábytok sa hodí aj do vašej domácnosti, kliknite si na nasledujúce eshopy a vyberte si nábytok podľa svojich predstáv. Eshopy, ktoré odporúčame sú spoľahlivé a z ich ponuky si určite vyberiete. Sú to napríklad Asko, Novýnábytok a Temponábytok.