Vyberte stranu

Provensálsky štýl vznikol vo Francúzsku, v 18. storočí. Jadrom sa stala najmä jeho juhovýchodná časť. Pôvodne však nešlo o vidiecky štýl, ako je tomu teraz. Vznikol totiž z „palácového bývania“, keď hľadalo panstvo oddych aj v menších provinciách.

Kuchyňa v provensálskom štýle si vyžaduje cit pre detail a estetické cítenie pri kombinovaní jednotlivých druhov nábytku, doplnkov, dekorácií, samotných materiálov, tvarov a farieb. Presvedčte sa sami.

 

Typické farby a tvary

Moderné kuchyne sú často spájané s bielou farbou a podobne je to aj pri kuchynských linkách v provensálskom štýle. Jedna farba, no dizajn vzdialený na kilometre ďaleko. Na čisté línie a ostré hrany zabudnite, rovnako aj na plochy vo vysokom lesku. Jemná zdobenosť masívu a najmä bledšie tóny dreva sú to pravé orechové.

Typickou provensálskou farbou je teda spomínaná biela a jej rôzne odtiene. Paradoxom však je, že variant jasnej bielej je naopak v interiéri neprípustný. Aj fialová farba má svoje uplatnenie, avšak na doplnkoch a dekoráciách, v zastúpení kvetov levandule, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tohto štýlu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Zariadenie bytu v provensálskom duchu pripúšťa aj pastelové farby, no iba ich tlmené a jemné odtiene. Tie sa vynímajú aj na bytovom textile, vankúšoch, závesoch, obrusoch, ale tiež na tienidlách lámp a posteľnej bielizni.

Predsieň Provensal

Večný materiál provensálskeho štýlu

Drevo je od nepamäti materiálom predstavujúcim kvalitu, dlhú životnosť a teplo domova. Zariadenie bytu v provensálskom štýle bez nábytku z masívu nie je tým, za čo sa chce vydávať. Jemnú zdobenosť, mohutnosť, oblé nohy nábytku a typicky „ošúchaný vzhľad“ si tento materiál jednoducho pýta.

Aj kuchynské linky ho obľubujú. Síce nie je lacnou záležitosťou, no pre kuchyne v provensálskom štýle je základným atribútom zariadenia. To dopĺňajú frézované dvierka svetlohnedej, prípadne svetlosivej farby, no najtypickejším prevedením sú práve rôzne odtiene bielej.

provensálsky stôl

Kuchyňa v provensálskom štýle a jej charakteristika

Okrem spomínaných frézovaných dvierok z dreva sú pre kuchyne v provensálskom štýle charakteristické horné sklenené skrinky, ktoré majú v podstate funkciu vitríny. Na obdiv však nevystavujú dekorácie, ale kuchynské riady a porcelánové dózy či hrnčeky. Tých v tomto prípade nikdy nie je dosť a platí pravidlo, čím staršie, tým lepšie.

V „moderných“ provensálskych kuchyniach často absentujú horné skrinky a bývajú nahradené masívnymi policami s ozdobnými konzolami. Na ich mieste sa rovnako týčia vidiecke dózy na potraviny so štipkou patiny, obedová alebo čajová súprava, napríklad aj na háčikoch zo spodnej časti police.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ak máte k dispozícii dostatok priestoru, určite nezavrhnite myšlienku ostrovčeka. Ten je často dominantou provensálskej kuchyne a tvorí jej srdce. Bežne pripomína vzhľad veľkého jedálenského stola s niekoľkými zásuvkami. Nad ním visia zo stropu panvice či iné nádoby na varenie. Avšak treba byť opatrní, aby tieto vidiecke prvky nepripomínali skôr neporiadok.

provensálsky stôl

Doplnky v úlohe nábytku

Kuchyňa v provensálskom štýle musí obsahovať aj špeciálne skrinky na riad, ktoré ponúkajú „dobovú“ alternatívu moderných organizérov. Nie sú skryté za dvierkami, naopak, sú doplnkom a praktickosťou v jednom. Bežne sú lemované ozdobnými lištami.

Na integrované spotrebiče radšej zabudnite (aj keď moderná verzia provensálskych kuchýň pripúšťa už aj tie). Špecifickým znakom sú voľne stojace rúry, trendom pieckysmaltované umývadlá „vytŕčajúce“ z kuchyne. Celkový dizajn podčiarkujú patinové madlá alebo porcelánové úchytky.

 

Kuchynské sedenie v provensálskom štýle

Zariadenie kuchyne v provensálskom štýle sa neobmedzuje iba na kuchynskú linku. Jej súčasťou je aj priestor na stolovanie, ktorý ani zďaleka nie je nenápadný. Jeho výnimočnosť však netkvie v netradičnosti či v odvážnych farbách.

Vyniká štruktúrou dreva a masívnymi nohami stola. Ich výrezy do oblých tvarov a zdobenosť pravidelne zjemňuje biela farba a prirodzene „ošúchaný“ vzhľad pripomínajúci patinu. Drevené stoličky alebo lavice dopĺňajú podsedáky s romantickými vzormi kvetín.

provensálske drevené stoličky

Aké doplnky a dekorácie použiť?

Aj kuchyňa v provensálskom štýle by mala byť miestom praktickosti a funkčnosti. Ani dizajn však netreba opomínať a ten v duchu „prováns“ sa navyše postará o príjemnú a útulnú atmosféru. S doplnkami to však netreba veľmi preháňať. Preplácanosť môže totiž požadovaný efekt potlačiť.

Prútené koše s kvetovanou textilnou výstelkou ako alternatívny spôsob úložných priestorov v skrinkách či komode sú typickým znakom provensálskeho štýlu. Typická je rovnako aj už spomínaná patina, ktorá sa nachádza na vázach, kuchynských doplnkoch, aj na nábytku či nástenných hodinách.

Levanduľové kytice, ale aj ich motív na látkach či dekoračných ceduľkách a obrazoch by mali zdobiť každý interiér v provensálskom štýle. Pripúšťajú sa však aj kvety slnečnice či ružovej ruže. Tieto sú opäť použité na dekoračnom textile, napríklad na závesoch.

drevene obrazy

Aj steny chcú byť provensálske…

Romantika a nostalgianositeľkami provensálskeho štýlu. Na ich vytvorení sa podieľajú nielen dekorácie s nábytkom, ale aj inak často nepovšimnuté steny. Tlmené pastelové farby sú výborným adeptom pre omietky, pretože celkovo neutrálny interiér zútulnia.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Aj keď je v tomto prípade biela farba alfou a omegou, jasná biela na stenách je faux pass. Dôležité je kombinovať niekoľko odtieňov bielej, čím sa znásobí efekt „tieňovania“ a zariadenie bytu tak nebude pôsobiť nudne.

Výbornou alternatívou maľovky sú tapety. Dominujú kvetované vzory už spomínaných druhov kvetov, pričom farby nikdy nie sú výrazné a krikľavé. Všetko má svoju jemnosť. Vďaka nej inak „masívny štýl“ pôsobí nežne.

provensalsky nabytok

Kde je najlepší výber?

Je pravdepodobné, že aj vo vašej kuchyni sa nachádza niekoľko vecí, ktoré sa môžu stať súčasťou štýlu „prováns“. Väčšinou ide o doplnky a kuchynský riad „po babičke“. Štýlovú provensálsku kuchynskú linku si však môžete navrhnúť aj sami.

Buď si ju necháte vyrobiť na mieru, alebo siahnete po sektorovom nábytku. Vyskladať sa dá aj podľa vlastných predstáv, a to prostredníctvom eshopov, ktoré ponúkajú jednotlivé diely horných a dolných kuchynských skriniek. Zaujímavú ponuku nábytku aj doplnkov, vďaka ktorým môže byť aj vaša kuchyňa v provensálskom štýle, nájdete na stránkach Nový nábytok, Bighome, Ideanábytok, ale aj Bonami4home.

 

Najvýhodnejšie ponuky nábytku

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Kuchyňa v provensálskom štýle – Rady a tipy, ktoré oceníte
5 (100%) 25 hlasov