Vyberte stranu

Pohodlne sa usadiť a iba tak relaxovať. V kategórii nábytku nájdete niekoľko praktických možností na usadenie sa. Nepochybne zaujímavou, ale aj komfortnou záležitosťou sú sedacie vaky. Univerzálnosť je jedna z vlastností, ktoré ich charakterizujú. Narozdiel od sedačiek, majú totiž variabilné využitie, a to pre všetky vekové kategórie.

Dôležité je si v prvom rade ujasniť, na čo ich chcete primárne využívať. Jednoduché varianty sa prispôsobia sedeniu aj ležaniu, iné tvary poskytnú aj štýlové doplnenie vybranej miestnosti. Aj keď nemôžeme hovoriť o dokonalej ergonómii, faktom je, že sedacie vaky sa prispôsobujú vášmu telu, čím docielia pocit pohodlia alebo vytúženého odpočinku.

 sedacie vaky

Sedacie vaky pre deti

Len tak si leňošiť alebo pohodlne sedieť pri práci za písacím stolom? Zdriemnuť si alebo byť aktívny pri počítačových hrách? Nemusíte si vyberať. Sedacie vaky v detských a študentských izbách splnia všetky tieto, aj mnohé ďalšie, požiadavky.

Deti ich využijú na hranie, odpočinok aj zábavu s kamarátmi. Tí starší v nich spolu s rovesníkmi môžu viesť „tajné konverzácie“. Nech už je účel akýkoľvek, vyberajte najmä hravé a veselé farby, vzory či motívy.

Originálny darček – aj to sú sedacie vaky. Najmä, ak vaša ratolesť obľubuje rôzne športy. Nielen v podobe futbalovej či basketbalovej lopty zožnete s týmto prekvapením úspech.

sedacie vaky

Kvalitná výplň je alfou omegou

Tento raz naozaj nepredáva krása. Teda nemala by. Platí staré známe, že dôležité je to, čo sa ukrýva vo vnútri. Základná výplň by mala pozostávať z tzv. polystyrénových guličiek EPS (expandovaný penový polystyrén).

Iba polystyrénová drť určite nestačí! Oproti tvrdenému polystyrénu pomerne rýchlo spľasne a príjemné nie je ani prášenie. Aj pri samotných EPS guličkách však buďte obozretní. Väčšie guličky sú síce pohodlnejšie, no pri ich menšej veľkosti sa nemusíte obávať toho, že vak si čoskoro vypýta náhradnú náplň.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! BonamiNový nábytokMasiv24 Asko nábytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Aj materiál má vplyv na spokojnosť

Povrchový materiál sedacieho vaku treba zvoliť na základe dvoch hlavných kritérií. Po prvé, podľa toho, aký je samotný účel, a teda na čo bude slúžiť. Po druhé, podľa záťaže, ktorá je naň vyvíjaná. Takáto podoba sedenia v detskej izbe bude pravdepodobne čeliť rôznym hrám a pravidelnejšiemu používaniu. Odolný poťah je preto nutnosťou.

V obývačke je výber opäť podmienený, tento raz aj dizajnom sedacích vakov. Ten záleží, okrem iného, aj od druhu použitého materiálu. Koža, ekokoža či nylon spĺňajú estetickú funkciu, ako aj jednoduchú údržbu. Stačí vlhká handrička a v prípade pravej kože ošetrujúci prípravok, aspoň raz za čas.

Moderné zariadenie bytu privíta aj sedacie vaky z plyšu či semišu. Zachovanie čistoty je ale náročnejšie. Niektoré vaky však ponúkajú „dvojité poťahy“, ktoré umožňujú pranie v práčke. Jednoducho stačí vrchnú textíliu sňať. Nie všetky produkty danej kategórie sú praktické aj v tomto ohľade.

 

Najlepšie vaky podľa našej redakcie

Malé, klasické, extra veľké

Malé sedacie vaky sú využívané menej. Slúžia skôr ako taburetky do detských izieb pre najmenších. Väčšinou sa však oplatí staviť na strednú a väčšiu veľkosť, ktorá vydrží deťom aj v období dospelosti. Tá je navyše vhodným sedením aj pre početnú návštevu, keďže sa jednoducho prenesie v rámci miestností. Klasické vaky totiž nemajú veľkú hmotnosť.

Veľké a extra veľké sedacie vaky sú už iná káva. Sú náročné na priestor, a preto sa hodia výhradne do miestností veľkorysých na metre štvorcové. V podstate môžu plniť funkciu pohovky alebo byť dokonca alternatívou plnohodnotného lôžka.

Ak ste dospelí a chcete sa v sedacom vaku pohodlne usadiť, vyberajte výšku aspoň 140 cm. V tomto prípade bude podopretá nielen chrbtica, ale tiež hlava. Pri ležaní sa zase riaďte výškou vašej postavy.

Sedací vak STANDARD čierny V13

Účel rozhoduje

Sedací vak na sedenie? Ležanie? Pravidelné alebo príležitostné? Pre deti? Do obývačky „na parádu“? Na terasu? Či dokonca pre zvieratká ako pelech? Otázky sú jednoduché. Ak aj vaša odpoveď, podľa dostupných informácií o materiáloch, tvaroch, výplniach a veľkostiach si určite nájdete ten pravý.

Vyhoďte si z hlavy mýtus o tom, ako sú sedacie vaky nezdravé. Naopak, majú dobré ortopedické vlastnosti, čo znamená, že poslúžia tiež ležiacim pacientom. V podstate ide o akúsi relaxačnú pomôcku. Vak sa prispôsobí tvaru tela, ktorému zároveň poskytne oporu. Chrbtica a napäté svaly zrazu pocítia úľavu.

Okrem spomínaných možností využitia splnia vaky účel aj pri hraní konzolových hier. Vhodné sú tiež do telocvične, odpočinkových miestností a čajovne. Ocenia ich aj kojace ženy, ktoré z nich zároveň môžu vyrobiť „lehátko“ pre novorodenca či batoľa.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! BonamiNový nábytokMasiv24 Asko nábytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Sedacie vaky do exteriéru

Exteriér taktiež privíta toto moderné sedenie. Niektoré špeciálne druhy poťahových materiálov naozaj „znesú“, a tak ich môžete použiť napríklad aj v bazéne. Odolné sú najmä nylon, plastex a polyester.

Outdoorové sedenie v podobe vakov využijete na balkóne, terase, ale aj v záhrade či v bazéne. Obľúbite si ho počas letných večerov, kedy si napríklad s priateľmi vychutnáte dobrý drink. Aj opaľovanie na alternatívnej verzii lehátka môže byť príjemné.

Sedací vak Sport L

Plusy a výhody

Medzi výhody patrí pohodlnosť, ktorá zároveň prináša alternatívy sedenia. Foremnosť a prispôsobivosť sa telu ocenia viaceré vekové kategórie. Veľký výber tvarov a materiálov zase poteší z estetického hľadiska.

Antialergické vlastnosti (pri kvalitnej výplni), ako aj možnosť prania v prípade možnosti snímateľného poťahu sú dobrou prevenciou chorôb. V neposlednom rade je plusom aj praktickosť, ktorá umožňuje jednoduchú manipuláciu v rámci bytu či domu, a taktiež variabilitu vzťahujúcu sa na viacúčelovosť používania.

 

Dizajn, ktorý si zamilujete

Dizajn nie je len o materiáloch, ale tiež o tvaroch a farebnom prevedení či vzoroch. Sedacie vaky nemusia niesť prívlastok nudné. Čo sa týka tvaru, medzi najbežnejšie a zároveň aj najobľúbenejšie patrí hruška, guľa či vankúš. V ponuke však nájdete aj tvary pripomínajúce kreslá, stoličky a pod.

Nielen tvarová variabilita, ale tiež zaujímavá farebná škála poťahov robí zo sedacích vakov atraktívne sedenie. Luxusné kúsky nie sú výnimkou, a tak núdza o elegantný dizajn nehrozí. Je však pravdou, že táto kategória nábytku sa hodí väčšinou do moderných interiérov. Do rustikálnej obývačky by pokus o zladenie nemusel dopadnúť dobre.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! BonamiNový nábytokMasiv24 Asko nábytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Sedací vak cena

Cena hrá pri výbere dôležitú úlohu. Nezabúdajte však na dôležitý fakt, a to, že nejde len o hocijaké sedenie. Pohodlnosť, viacúčelovosť, využitie v interiéri aj v exteriéri s myslením na zdravé držanie tela. Ak opomenieme klasické vankúšové a „bean bag“, to všetko povyšuje sedacie vaky na plnohodnotné kreslá.

Ak sa stretnete s nižšou cenou pri exteriérových sedacích vakoch, informujte sa o podrobnostiach materiálového prevedenia. Nielen nepremokavosť je v tomto prípade nutnosťou. Nepochybne poteší aj poťah s vlastnosťou stálofarebnostiprotiplesňovou úpravou.

 

Najlepšie vaky podľa našej redakcie

Sedací vak zľava

Aj keď v slovenských domácnostiach ešte stále nie sú vaky rovnocenným partnerom nábytku na sedenie, majú pomerne slušné danosti sa ním stať. Oživia aj fádny priestor a môžu byť tiež spontánnym oddychovým miestom pri jazere alebo na kempingu.

Ich cena je však v mnohých prípadoch vysoká, pričom sa často platí „iba za značku“. Výrobcovia ale ponúkajú aj zľavy, ktoré potešia vašu peňaženku a tiež nový, dekoračne osviežený interiér.

Na trhu boli dlho vyhľadávané len kvalitovo overené „tuli vaky“. Dnes „vakové sedenie“ nájdete aj vo veľkých nábytkových reťazcoch či online. Eshopy Bonami, Idea nábytok či Nový nábytok zaiste ponúknu dizajnovo zaujímavý a atraktívny výber. Nezabudnite sa však v popise produktu uistiť vhodným materiálovým zložením a odporúčanou výplňou.

bonami
idea nábytok
novynabytok-sk
Sedacie vaky ako synonymum pohodlia a ležérnosti. Tieto kritéria sú dôležité pri ich výbere
4.7 (93.33%) 3 hlasov