Vyberte stranu

Tvrdiť, že závesy určujú charakter miestnosti by bolo trúfalé. Je však pravdou, že môžu vystupovať v úlohe dekoračného prvku, ktorý miestnosť zjednotí alebo opticky „rozbije“. Tieto vlastnosti určuje samotný vzhľad závesov, a teda ich materiál, farebné prevedenie, ale aj spôsob zavesenia.

Moderné závesy nielen že dobre vyzerajú, ale vo veľkej miere môžu plniť tiež účel tienenia. Stačí siahnuť po látke s vonkajšou nepriehľadnou vrstvou a izba je jedným zatiahnutím „zatemnená“. V podstate ide o alternatívu roliet či žalúzií.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Závesy na okná spestria interiér

Textilné doplnky dokážu obytné priestory oživiť a tiež zútulniť. V minulosti mali v domácnostiach svoje pevné miesto. Aj keď sa ich využitie, najmä v moderných interiéroch, postupne začalo vytrácať, v súčasnosti sa opäť tešia obľube. Trendovými sa stali najmä vzdušné textílie, ale luxusné zariadenie stále privíta aj závesy z brokátu.

Závesy nemusia korešpondovať s nábytkom. Pokojne ich farebne odlíšte a ich vizuálnu stránku prepojte napríklad s interiérovými doplnkami alebo bytovým textilom. Ak ste rozmýšľali nad vytvorením akcentu prostredníctvom týchto dekoračných látok, táto možnosť sa nevylučuje, no vždy sa odporúča farebné alebo vzorové nadviazanie aspoň na jeden prvok v miestnosti.

 

Máme pre Vás výber kvalitných závesov!

 

Závesy do obývačky vyčarujú dojem útulnosti

Ladenie je tento raz zábava. Máte pastelovú sedačku? Skombinujte ju so závesmi. Rovnako to môžete urobiť s taburetkou, kreslom, kobercom, konferenčným stolíkom, vankúšmi, obrazmi na stene a rôznymi dekoráciami. Ani zariadenie tón v tóne nebude krokom vedľa.

Vhodné je napríklad použitie voálov. Tie sú určené výhradne na dekoráciu, keďže kvôli priesvitnosti materiálu strácajú funkciu tienenia. Hodia sa aj na väčšie okná a pristane im tiež uchytenie do bočných strán s ozdobnou sponou alebo nenápadným držiakom či stuhou z rovnakej látky (v závislosti od zvoleného štýlu interiéru).

 závesy

Závesy do spálne nemusia zaradiť neutrál

Aj keď zariadenie spálne by malo pôsobiť upokojujúco, závesy dokážu podtrhnúť aj nenápadnosť a decentné materiálové ladenie. Zdôrazniť celkový štýl sa dá výberom správneho materiálu. Do modernej spálne by ste sa mali poohliadnuť po hladkej bez vzorovej organze.

Tí, ktorí preferujú pestrosť, môžu siahnuť aj po geometrických vzoroch, no skôr na nepriehľadných textíliách. Tie voľte rovnako v prípade, že si chcete zabezpečiť tienenie, aj keď len čiastočné.

Aj závesy do kuchyne majú štýlové opodstatnenie

Všeobecne platí, že do kuchyne sa skôr hodia záclony alebo voály. No ani závesy nemusia obísť skrátka. Moderným kuchyniam sa však nehodia. Svoje miesto majú vo vidiecky a tradične ladených interiéroch. Rustikálna, vintage, provensálska, ale aj retro kuchyňa ich privíta s radosťou.

V tomto prípade sú vyrobené z prírodných materiálov. Dominuje najmä bavlna a „mechovina“. Čo sa týka vzorov, aj tie sa pripúšťajú. Florálne motívy sú štandardom, no ani káro nie je výnimkou. kombinácia čipky na okrajoch závesov sa tiež nevylučuje.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Bonatex a Bonami.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Záclony pre všetky typy domácností

Bohatá ponuka produktov v danej kategórii už dávno nezahŕňa iba biele priesvitné záclony so vzorom či s čipkou. Výrobcovia ponúkajú rozmanité vzory a farebné možnosti, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Ani „ombré“ záclony nie sú výnimkou. Hore biela, v strede krémová, dole žltá, a to všetko s decentným prelínaním. Vyberie si naozaj každý.

Do moderných domácnosti sa hodia skôr neutrálne odtiene, pokojne aj bez vzoru (iba ak s decentným). Ani pastelové farby však nemajú červenú. Dôležité je neprehnať to s ich sýtosťou. Pozor by ste si mali dať aj na výber materiálu. Lacné záclony môžu niekedy naozaj vyzerať lacno a v interiéri urobia viac estetickej škody ako úžitku.

 4Home Záclona Brigita

Závesné systémy nie sú len o funkčnosti

Spôsob zavesenia je nielen nevyhnutnosťou, ale často aj detailom s dekoračnou funkciou. Samotný výber nespočíva len vo vkuse majiteľov bytu či domu. Ovplyvňuje ho tiež okenný priestor. Nie vždy je totiž nad oknom dostatočná výška na umiestnenie garniže.

Pri rozhodovaní zohráva úlohu aj konkrétna textília a spôsob manipulácie s ňou. Hlavné možnosti upevnenia spočívajú v uchytení závesných systémov do steny alebo do stropu. Na základe toho môžete siahnuť po klasických garnižiach alebo koľajničkách. Materiálový sortiment sa prispôsobí rustikálnym aj minimalisticky ladeným interiérom.

Chyby pri kúpe záclon a závesov, ktorým by ste sa mali vyvarovať

  • malé nariasenie – za minimálne sa považuje dvojnásobok šírky okna, no pokojne siahnite po jeho trojnásobku (závisí od toho, či má záclona vzor)
  • malý presah cez okno – odporúča sa minimálne 20 – 30 cm do bočných strán, a to z estetického aj praktického hľadiska (otváranie okien)
  • zlé umiestnenie garniže – ak to podmienky dovoľujú, závesný systém sa montuje minimálne 10 cm nad okenný rám (ak chcete predĺžiť okno, túto výšku pokojne znásobte)
  • šetrenie na šírke závesu – tá by mala mať aspoň 130 cm (úzky pás na okne nevyznieva atraktívne, ale lacno)
  • dĺžka záclony – pokiaľ má siahať po parapet, mala by ho presahovať o 1 – 5 cm (vyhnite sa tomu, aby záclona končila tesne nad parapetom). Ak má siahať k podlahe, mala by končiť 1 cm nad ňou (závesy sa môžu dotýkať podlahy).

 

Máme pre Vás výber kvalitných závesov!

Kde nakúpiť?

Pri kupovaní závesov je potrebné v prvom rade sa rozhodnúť, aká je ich funkcia. Kritériá výberu sa totiž líšia v závislosti od toho, či prevažuje dekoratívnosť alebo tienenie. Vrstvenie s kombináciou záclon sa postará o útulnú atmosféru, závesné systémy zasa o praktickosť a funkčnosť.

Široký sortiment záclon a závesov ponúkajú eshopy 4home.sk, magnet-3pagen alebo bonami.sk, v ktorých nájdete tie pravé kúsky na dotvorenie štýlovosti obývačky, kuchyne, spálne či detskej izby. Zahrajte sa s dizajnom a postarajte sa o dokonalý estetický výsledok.

 

4home
bonami

 

Závesy v podobe dekorácie aj tienenia. Ktoré si vyberiete?
5 (100%) 1 hlasov