Vyberte stranu

Páči sa vám retro štýl? Obdivujete napríklad 60. roky a im blízke obdobie? Zariaďte si v takomto štýle celú svoju domácnosť! Retro nábytok je dnes „in“ a zažíva niečo ako druhú renesanciu. Prečo to nevyužiť pre zariadenie bytu?

Navyše, nejde iba a len o nábytok. V ponuke sú napríklad aj bytové doplnky, textil, lampy a rôzne drobnosti na skrášlenie interiéru, napríklad kvetinové dekorácie. V ponuke eshopov nájdete nábytok a doplnky pre celú domácnosť a je jedno, či zariaďujete dom, alebo byt.

Retro nábytok kvety

Nielen nový, ale aj starý

Kúpiť si môžete nielen nové kúsky, ale ak budete mať šťastie, tak aj nejaké tie zreštaurované. Stačí navštíviť najbližší bazár nábytku a niečo tam určite nájdete. Ak ste však pohodlnejší, ani to nie je žiaden problém. Stačí skúsiť internetovú inzerciu a uvidíte, že nájdete zaujímavý dizajnový nábytok ešte od prvého majiteľa!

Navyše, prečo nevyužiť niečo z „rodinného dedičstva“? Pokojne sa môže stať, že vaši starí rodičia alebo iná skôr narodená rodina má odložené doma nepotrebné stolíky, skrinky, vitríny alebo stoličky. Určite takéto kúsky nevyhadzujte, stačí na ne dať nové retro úchytky, namaľovať a nábytok bude tip-top.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.sk, 4home.sk, Moebelix.sk Mojnabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Retro dizajn v obývačke

Začnime zariadením obývačky, nakoľko tá je dušou každej domácnosti. Ako prvé musíte vybrať vhodnú sedaciu súpravu. Materiálovo sa hodí tak koža, ako aj koženka, v prípade požiadavky na väčšiu farebnosť zvoľte určite látkovú sedačku.

Zabudnite ale na moderné prevedenia sedačiek do tvaru L alebo U, toto do retro štýlu určite nepatrí. K dvoj alebo troj sedačke sa hodia jedine a len kreslá. Tie môžete mať bez opierok, prípadne ak sa rozhodnete pre kreslá s opierkami, skúste nájsť tie s drevenými podrúčkami.

Konferenčný stolík by mal byť tiež z dreva, ideálne na nožičkách. Súčasťou retro obývačky môžu byť aj taburetky, príručné stolíky, regály a policové systémy. Zachovajte však konzervatívnu farebnú kombináciu, divokejšie odtiene si necháme na iné izby.

Retro nábytok políčky

Retro nábytok v spálni

V spálni sa môžete z hľadiska farebnosti a doplnkov doslova vyblázniť. Základom je samozrejme posteľ s nočnými stolíkmi, ale tým možnosť vybavenia určite nekončí. Okrem vešiakovej skrine sa do retro spálne hodia rôzne truhlice, komody, stojaté vešiaky a tiež aj poličkové systémy.

Ak retro nábytok, tak aj doplnky musia byť retro. V spálni sa tak priam núka použiť pestrofarebné prehozy a deky na posteľ, ale napríklad aj zaujímavé závesy či rolety. Doslova živnou pôdou pre fantáziu sú rôzne vankúšiky na posteľ, ale tu platí zlaté pravidlo, že menej je viac.

Možno sa budete čudovať, ale pre retro zariadenie spálne sú charakteristické aj menšie stoly s kreslami. Ak na takýto stôl potom dokúpite štýlové retro rádio, pred očami vám vyrastie spálňa presne ako z módneho časopisu 60. rokov. Inšpirácie nájdete aj v magazíne Môjdom!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.sk, 4home.sk, Moebelix.sk Mojnabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Kuchyňa a jedáleň made in Czechoslovakia

Retro nábytok nesmie chýbať samozrejme ani v kuchyni či jedálni. V tomto prípade možno budete mať možno problém pri kuchynských linkách, ktoré sa dnes už nevyrábajú tak často podľa vzorov z minulosti. Ak teda máte možnosť nejakú starú kuchyňu získať od známych, nepohrdnite ňou.

Zabudnúť nesmieme ani na jedálenské stoly so stoličkami. V prípade retro modelov máte na výber dva koncepty dizajnu: klasický stolný set z dreva v okrúhlom alebo hranatom prevedení a „futuristicky“ vyzerajúce oblé stoličky so stolom na jednej nohe.

Oboje bolo doménou domáceho trhu s nábytkom, ale podobné kúsky sme kedysi exportovali aj do zahraničia. Nespravte však jednu typickú chybu pre zladenie nábytku v kuchyni či jedálni a to kombinácia retro štýlov z diametrálne odlišných období. Pozor si dajte aj na prílišnú farebnosť, tá patrí skôr do spálne alebo do detskej izby, nie do kuchyne.

Retro nábytok jedálenske stoly

Vráťte sa do detských čias

Kto by sa nechcel ešte raz vrátiť do svojej detskej izby? Tento sen si môžete splniť práve vďaka retro nábytku. Nemusí to byť samozrejme len vaša izba, ale aj izba kamarátov či známych, nakoľko nábytok v minulosti nebol v ponuke v takej šírke modelov, ako je tomu teraz.

Do každej detskej izby patrí nielen posteľ, ale aj písací stôl, stolička k nemu a skrinky. Či už pôjde o vešiakovú skrinku alebo o poličky na knihy, snažte sa zladiť všetok nábytok do uceleného konceptu a to aj farebne. Nezabudli ste na niečo? Áno, stolná lampa, presne taká, ako ju poznáte zo svojich detských fotografií!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.sk, 4home.sk, Moebelix.sk Mojnabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Retro kombinácia: drevo, sklo, plast

Súčasťou retro štýlu bývania bola kombinácia najmä troch materiálov a to dreva, plastu a skla. Tieto materiály sa striedali prakticky v každom type nábytku, či už šlo o vybavenie obývačky, detskej izby, spálne alebo kuchyne.

Čo sa týka farebnosti, veľmi záleží od toho, z ktorého obdobia presne nábytok pochádza. Kým 60. roky boli naozaj pestrofarebné, neskoršie obdobie už bolo skôr v znamení elegancie vyjadrenej strohejším štýlom.

Vy sa však vôbec nebojte experimentovať, najmä s kombináciou viacerých farieb. Máte doma retro komodu so zásuvkami? Natrite čielko každej z nich inou farbou na drevo, napríklad v zložení fialová-žltá-hnedá. Keď k tomu pridáte dvojfarebné tapety na stenu so vzorom, budete mať izbu doslova ako z módneho časopisu druhej polovice 20. storočia!

farba na retro nábytok

Kombinujte odvážne, nakupujte rozvážne

Retro nábytok ponúka možnosti a priestor pre originálne kombinácie do celej domácnosti. Nebojte sa k nemu pridať štýlové lampy, bytové doplnky, zrkadlá alebo zaujímavé farebné rolety. Ladnosť a fantázia spolu idú dohromady, stačí len zvoliť správne prvky na dotvorenie celej atmosféry u vás doma.

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a domových doplnkov

Retro nábytok
5 (100%) 7 hlasov