Vyberte stranu

Časy, kedy všetky kuchyne vyzerali približne rovnako a v každej z nich bol stredným spotrebičom nevzhľadný sporák, sú našťastie preč. Dnešná moderná doba dáva do popredia linky na mieru spolu so vstavanými spotrebičmi.

Veľmi dobrým príkladom sú varné dosky. Elegancia, štýl a praktickosť v jednom, to je presne to, čo ich najviac vystihuje. Od správneho výberu varnej dosky ale záleží nielen to, ako bude vaša kuchyňa pôsobiť, ale najmä, ako sa vám v nej bude variť.

Kombinovaná varná doska

Plynová, elektrická alebo kombinovaná varná doska?

Zásadnou vecou, ktorú budete riešiť, je zdroj tepla vo varnej doske. Tu sú na výber buď elektrina alebo plyn, pričom na elektrickú energiu fungujú klasické suché elektrické varné dosky, sklokeramické varné dosky a indukčné varné dosky. Plynové varné dosky fungujú na zemný plyn, osobitnou kategórioukombinované dosky na elektrinu aj plyn.

Indukčné dosky sú najúspornejšie a najmodernejšie. Majú nízku stratu tepla pri varení a moderné funkcie, no musíte k nim používať len riady s magnetickým dnom. Sklokeramické dosky sú štandardom, pričom ich výhodou je rýchly nábeh tepla. Nie sú však tak úsporné a efektívne, ako indukčné.

Tip na produkt: 

Electrolux EIV634

 • Typ ovládania dotykové
 • Každá jednotlivá varná zóna má individuálne dotykové ovládanie
 • bezdrôtové prepojenie varnej dosky s odsávačom pár
 • funkcia rýchleho ohriatia, detský zámok, časovač

Osvedčeným typom sú plynové varné dosky. Ak potrebujete výkon, ale aj jeho plynulú reguláciu, je plynová doska nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti. Nie nadarmo sa hovorí, že tí najlepší profesionálni kuchári uprednostňujú plynové dosky. Na rozdiel od minulosti sa už netreba obávať ani o ich bezpečnosť.

 

Výber najlepších varných dosiek

Electrolux EIV634

 

Whirlpool WL B1160 BF

   

Philco PHD 302

Whirlpool AKT8130NE

 

Ako vybrať varnú dosku podľa funkcií a parametrov

Dnes už každá varná doska, bez ohľadu na to, či je plynová, indukčná alebo klasická elektrická, obsahuje detské poistky a poistky proti nechcenému spusteniu aj vypnutiu. Niektoré funkcie však stále nie sú samozrejmé, najmä ak ide o najlacnejšie modely.

Zároveň si treba všímať nielen funkcie, ale aj vlastnosti a iné parametre. Farba je síce dôležitá pre dizajn, no či máte bielu, čiernu, nerezovú alebo slonovinovú varnú dosku, nie je až tak podstatné pre kvalitu prípravy pokrmov. Samozrejme, štýl a farbu treba vyberať aj s ohľadom na dizajn kuchyne, no malo by ísť o sekundárne faktory.

 

Tie primárne faktory, ako vybrať varnú dosku, by mali byť o:

 • spôsobe ovládania, zaujímavé sú napríklad polyvalentné varné dosky
 • funkcii automatického vypnutia
 • funkcii indikácie zvyškového tepla
 • funkciách PowerBooster alebo Stop&Go
 • senzorovom ovládaní alebo funkcii automatického rozpoznania veľkosti riadu
 • výkone konkrétnych varných zón, pričom zastúpené by mali byť aspoň 3 výkony a to 1000 až 1200 W, 1600 až 1800 W a jedna zóna nad 2200 W

Prečítajte si viac o tejto varnej doske!

 

Sklokeramická vs. indukčná doska

Ak ste sa rozhodli pre elektrinu ako zdroj tepla pre varnú dosku, napríklad z dôvodu, že nechcete do domácnosti zavádzať prípojku plynu, máte na výber dve technológie fungovania varnej dosky. Zatiaľ stále najčastejšou je sklokeramická varná doska, modernejšia je indukčná varná doska.

Napriek tomu, že pri indukčnej je vyššia obstarávacia cena a je potrebné používať len hrnce a panvice s magnetickým dnom, ide o lepšiu voľbu. Je úspornejšia, bezpečnejšia, nakoľko sa zohrieva len dno nádob a má oveľa detailnejšiu a presnejšiu reguláciu ohrevu riadu. Navyše, zmena teploty je veľmi rýchla, nábeh je prakticky okamžitý.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk a ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Koľko varných zón potrebujete? Rozhoduje počet členov domácnosti

Varné dosky, bez ohľadu na zdroj tepla, sa odlišujú aj tým, koľko varných zón majú. Pre malú domácnosť do dvoch členov postačia aj tie s 2 alebo 3 zónami, štandardom sú 4 varné zóny. Pre bežnú domácnosť 2+2 je táto kapacita plne postačujúca.

Ak však ste väčšia domácnosť, alebo ak varíte oveľa viac, mali by ste zvážiť viac zón. V takomto prípade sa najčastejšie používajú varné panely so 6 zónami, kde však treba pamätať na to, že v tomto prípade je ich šírka väčšia ako obvyklých 60 cm.

Indukčná doska Beko

Ako vybrať varnú dosku podľa skúseností? Skúste recenzie

Okrem papierových parametroch a tvrdení výrobcov je dôležité vedieť aj to, ako ktorý typ varnej dosky funguje. Ak sa dá, skúste zájsť k niekomu známemu do domácnosti a zistiť to. Alternatívou môžu byť rôzne recenzie, testy a komentáre, ktoré však musia vychádzať zo skúseností s používaním v praxi.

Ako vybrať varnú dosku tak, aby ste to pri používaní v praxi neľutovali? Zvážte toto:

 • ako je vyriešené rozdelenie zón a ako sa od seba výkonovo odlišujú
 • aké príslušenstvo k varnej doske je
 • z akého materiálu doska je a či je materiál odolný voči povrchovým poškodeniam
 • aký je nástup tepla, či je to dostatočne rýchle pre bežné varenie, ale napríklad aj pre rýchle zohriatie vody na čaj alebo kávu
 • ako plynulá je regulácia tepla a ako konkrétna varná doska reaguje na túto reguláciu

Sklokeramická varná platňa Beko

Zvážte aj údržbu, nielen dizajn

Jedným z dôležitých kritérií, ako vybrať varnú dosku, je aj údržba a starostlivosť o ňu. Plynové varné panely síce nevyzerajú tak štýlovo, ako sklokeramické varné dosky, no údržba o ne je oveľa jednoduchšia. Možno vám to nejde do hlavy, ale je to tak a to najmä preto, že sú z odolných materiálov a v prípade potreby viete aj jeden horák jednoducho vymeniť.

Tip na produkt: 

Electrolux EIV634

 • Typ ovládania dotykové
 • Každá jednotlivá varná zóna má individuálne dotykové ovládanie
 • bezdrôtové prepojenie varnej dosky s odsávačom pár
 • funkcia rýchleho ohriatia, detský zámok, časovač

Na druhú stranu, sklokeramické a indukčné varné dosky sú efektné svojou plochosťou a najmä farbou, vďaka ktorej zapadnú k čistým líniám v kuchyni, no prihorenie alebo škrabance na nich sa prejavia oveľa horšie a bude oveľa náročnejšie ich vyčistiť.

Výber najlepších varných dosiek

Electrolux EIV634

 

Whirlpool WL B1160 BF

   

Philco PHD 302

Whirlpool AKT8130NE

Nakupujeme cez internet

Možností, ako si vybrať varnú dosku podľa svojich predstáv, je viacero. Podobné je to aj s nakupovaním, kde máte na výber špecializované kamenné predajne na kuchynské spotrebiče aj veľké obchody s elektrom a technikou do domácnosti. Najlepšou kombináciou pohodlia, výhodnosti a výberu sú internetové obchody.

Aj tu však treba dať pozor, najmä na neznáme eshopy, ktoré zaujmú nízkou cenou, ale problémom je už kvalita zákazníckeho servisu alebo ochota rýchlo vybaviť reklamáciu. Ak by ste chceli staviť na overenú istotu, tak nákupom napríklad cez eshop Andreashop, Planeo alebo cez známy reťazec elektro a domácich spotrebičov tpd určite nič nepokazíte!

 

andreashop

 

Ak chcete dokonale variť, musíte vedieť, ako vybrať varnú dosku a podľa čoho
5 (100%) 3 hlasov