Vyberte stranu

Princíp kladky sa využíva prakticky všade, no svoj zmysel má aj pri cvičení. Kladka na cvičenie totiž predstavuje veľmi jednoduchý, no zároveň účinný a multifunkčne využiteľný nástroj na precvičovanie svalstva viacerých partií od nôh až po ruky.

Kladka sa dá dokúpiť ako dodatočný adaptér ku komplexným prístrojom na cvičenie, ale napríklad aj ako samostatný fitness stroj, čoho dôkazom sú protismerné kladky. Ak nemáte v domácnosti príliš veľa voľného priestoru, môžete si zakúpiť aj kladky so zavesením na stenu, dvere alebo na strop.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk, Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodnú cenu.

Viac Informácii

Ako cvičiť s kladkami  na čo si dať pozor

Na prvý pohľad vyzerá cvičenie s kladkami veľmi jednoducho, no začiatočník či laik môže spraviť veľa chýb najmä pri prevedení a technike samotného cvičenia. V takom prípade vám nepomôže ani tá najlepšia a najkvalitnejšia kladka na cvičenie, nakoľko účinnosť cviku závisí nielen od vybavenia, ale aj od vykonávania cviku.

Iné je však cvičenie, ak sa jedná o samostatné posilňovacie stroje na ruky a iné, ak ide o doplnok či príslušenstvo k existujúcemu stroju. Pri samostatnom zariadení je dôležité dbať najmä na plynulý chod samotných kladiek, ak sa jedná o adaptér k existujúcemu zariadeniu, klaďte dôraz na dostatočne precízne a pevné ukotvenie adaptéra k stroju.

Zároveň si treba dať pozor na niekoľko najčastejších chýb pri cvičení:

  • podobne ako pri cvičení na iných strojoch aj zariadeniach, snažte sa vyvarovať prudkým a trhaným pohybom, zdvíhanie kladiek rukami či nohami musí byť plynulé a bez švihnutia celým telom
  • zapájajte len tie svaly, ktoré chcete posilňovať, najmä pri hornej kladke s obojručným zdvíhaním je dôležitá šírka úchopu, ktorá spraví rozdiel medzi zaťažovaním prsných svalov a tricepsov
  • samozrejmosťou je aj správne dýchanie, nádych by mal nasledovať vo voľnom stave, výdych pri záťaži alebo na jej konci
  • na úvod skúšajte menšie závažia, najmä ak chcete vybudovať silu v svaloch; pokiaľ vám ide o objem, na ten sa zamerajte neskôr, kde pridáte závažia, ale uberiete z počtu opakovaní

 

Vyberte si z ponuky kladiek na cvičenie!

Protismerné kladky Body-Solid Crossover Machine

Protismerné kladky Body-Solid Crossover Machine

tlačidlo

Kladka na dvere inSPORTline Tower 200

Kladka na dvere inSPORTline Tower 200

tlačidlo

Horní a spodní kladka k lavicím Marbo MH-W104, černá

Horní a spodní kladka k lavicím Marbo MH-W104, černá

tlačidlo

Posilňovacia veža Acra HG4000/A čierny/červený

tlačidlo

BODY SOLID GDCC250 – PROTISMERNÉ KLADKY

BODY SOLID GDCC250 - PROTISMERNÉ KLADKY

tlačidlo

Protismerné kladky

Mimoriadne účinná kladka na cvičenie je protismerná kladka. Ide o jeden z najviac všestranných a najviac efektívnych strojov do domácej aj komerčnej posilňovne vôbec. Takýto profesionálny kladkový systém zložený z hornej aj dolnej kladky umožňuje posilňovať efektívne nielen ruky, ale napríklad aj nohy, najmä v oblasti členka a lýtok.

Známe svojou kvalitou a veľmi všestranným využitím sú najmä protismerné kladky značky Body Solid. Tie majú kvalitnú konštrukciu a výškovo nastaviteľné kladky až v 20 pozíciách. 180 stupňové polohovanie robí z nástroja skutočne efektívny posilňovač svalstva rúk aj nôh a to tak v domácom, ako aj v komerčnom využití.

Pri výbere protismerných kladiek si dajte pozor na spracovanie jednotlivých konštrukcií až do najmenších detailov. Nielen pevné lanko, ale aj kvalitné vodiace kolieska a najmä samomazné guličkové ložiská pomôžu cvičenie spraviť pohodlné a zároveň efektívne. Hladký chod a ergonomické uchytenia rúk či nôh by mali byť samozrejmosťou.

 

kladka na cvicenie

Kladka na cvičenie aj ako príslušenstvo k strojom

Druhou častou kategóriou sú kladky vo forme samostatných zariadení. Populárna je najmä horná kladka, ktorá je určená primárne pre posilnenie hornej polovice tela, najmä bicepsov, tricepsov a chrbtového svalstva. Ak sa chcete venovať takémuto cvičeniu naozaj seriózne, voľte model s možnosťou závažia až do 75 kg, aby ste mohli kladku využiť aj o pár rokov.

Ďalšo možnosťou sú kladky ako adaptéry či príslušenstvo k existujúcim multifunkčným strojom. K bežným posilňovacím lavičkám sa dajú kúpiť napríklad horná a spodná kladka zvyšujúca účinnosť pri precvičovaní svalstva hrudníka, ramien a bicepsov. Voľte model s čo najlepšou plynulosťou ťahu a s kvalitnými guličkovými ložiskami.

Častou alternatívou sú aj kladky k multipress strojom, napríklad táto prídavná kladka na cvičenie značky Body Solid. Ide o kombináciu hornej a spodnej kladky pre domáce aj profesionálne využitie, ktorá obsahuje 95 kg závaží vo forme tehličiek. Ku kladke je horný a spodný rovný adaptér a za prijateľnú cenu získate zaujímavé rozšírenie pôvodného zariadenia.

 

kladka na cvicenie

Kladky na stenu, do stropu a aj na dvere

Posledným typom je kladka na cvičenie s uchytením samostatne na stenu alebo do stropu, kedy ide o samostatnú pomôcku. Je to cenovo najviac dostupný variant charakteristický účelnosťou, jednoduchým ukotvením a možnosťou vykonávať aj izolované cviky na konkrétne partie. Kladky možno používať na precvičenie ramien, chrbta aj celých rúk.

Pri výbere si treba dať pozor na konštrukciu a zaťaženie. Základné horné kladky sú vyrobené z kvalitnej ocele so zaťažením obvykle do 120 kg. Pokiaľ zvolíte hornú aj dolnú kladku do steny, môže byť zaťaženie vyššie. Pri stropných kladkách si dajte pozor najmä na kvalitnú montáž, odporúčame zveriť ju profesionálom.

Zaujímavou alternatívou je kladka na cvičenie s uchytením na dvere. Táto multifunkčná kladka sa dá využiť na viacúčelové posilňovanie a jej výhoda spočíva v možnosti nastavenia záťaže pomocou viacerých flexibilných lán. Rýchla montáž a mobilita sú najväčšími prednosťami tohto riešenia.

 

kladka na cvicenie

Kde nájsť najlepšie a najlacnejšie kladky?

Ak budete kupovať kladku ako samostatný stroj či zariadenie, môžete jednoducho skúsiť navštíviť ľubovoľný obchod s fitness a posilňovacím sortimentom. Pokiaľ sa jedná o adaptér a súčasť príslušenstva k nejakému stroju, odporúčame osloviť predajcu, kde ste pôvodný posilňovací stroj zakúpili.

Najlepší výber a najlepšie ceny pritom už zďaleka nemajú klasické kamenné obchody, ale internetové predajne. Pokiaľ vynecháme tie neznáme, ktoré lákajú užívateľov len na nízku cenu, zaujímavý výber a kvalitné služby možno nájsť napríklad v eshopoch Insportline.sk, Fitness-store.sk alebo Hej.sk. Tie vám odporúčame aj podľa našej skúsenosti.

hej sk
 
Kladka na cvičenie nemusí byť len pre profesionálnych športovcov. Svoje uplatnenie nájde aj v domácnosti
5 (100%) 21 hlasov