Vyberte stranu

Umývačky riadu sú praktickými pomocníkmi v domácnosti. Je prirodzené, že najviac ich ocenia viacpočetné rodiny, kde môže umývanie riadov po obede zabrať neraz aj hodinu času. Ľudia žijúci „single“ však tiež ocenia ich výhody.

Výber umývačky závisí od viacerých podmienok. Hľadieť treba najmä na účel, predpokladanú intenzitu využívania, ale napríklad aj na priestorové možnosti v kuchyni alebo dispozíciu kuchynskej linky.

 

Ako si vybrať najlepšiu umývačku riadu do domácnosti

Najdôležitejším kritériom, ako vybrať umývačku riadu, by mala byť jej veľkosť. V ponuke sú umývačky stolové, kompaktné a štandardné. Stolové umývačky sú len o niečo väčšie, ako napríklad mikrovlnné rúry a sú určené zvyčajne pre 5 či 6 súprav kuchynského riadu. Hodia sa do malej domácnosti, ale napríklad aj do kancelárie.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako kompaktné umývačky sa označujú tie, ktorých šírka je 45 centimetrov. Ide o tzv. zúžené umývačky, kde sa zmestí obvykle do 9 súprav tanierov a iného riadu. Hodia sa pre domácnosti s dvoma alebo troma členmi.

Tretím druhom sú štandardné umývačky, ktorých šírka je 60 centimetrov. Tieto môžu pojať až 15 súprav riadu, najviac modelov je však vstavaných na 12 alebo 13 súprav. Tieto umývačky riadu sa hodia do väčších domácností, ale keďže skoro všetky z nich majú aj funkciu polovičnej náplne, použiť ich môžete univerzálne kedykoľvek.

Umývačka riadu Beko

Dobrá umývačka riadu sa spozná podľa parametrov

Druhým kritériom, ako vybrať umývačku riadu, sú parametre, vlastnosti a funkcie umývačiek riadu. Tu treba pozerať najmä na spotrebu elektrickej energie, spotrebu vody a počet súprav, čiže koľko sád tanierov a kuchynského riadu sa do umývačky na jeden umývací cyklus zmestí.

Pri výbere podľa spotreby energie či elektriny treba pamätať, aký veľký rozdiel môže vzniknúť s ohľadom na náklady na jedno umývanie. Najúspornejšie umývačky riadu môžu spotrebovať až o 50 % menej elektriny na jedno umytie, čo je už veľmi výrazný rozdiel.

Hoci šírka umývačky určuje do veľkej miery to, pre koľko ľudí je spotrebič ideálny na používanie, rozdiely sú aj v rámci jednotlivých kategórií. Úzke umývačky sú najčastejšie na 9 až 10 súprav, štandardné na 12 až 15, čiže tam je už rozdiel väčší.

Čo sa týka funkcií, tak platí, že čím viac, tým lepšie:

 • samozrejmosťou by mala byť možnosť odloženia štartu až do 24 hodín
 • aspoň 8 programov umývania je dostatočný základ
 • veľmi dôležité je aj regulovanie teploty, aspoň 5 možností je tiež základom
 • pri štandardných umývačkách musí byť samozrejmosťou program na polovicu náplne
 • funkciu Aquastop by mala mať tiež každá umývačka
 • zmysel alebo Fuzzy Logic zabezpečia automatické nastavenie umývacieho cyklu podľa plnosti umývačky a podľa miery znečistenia riadu
 • ak má umývačka tepelný výmenník, je to veľké plus pre dokonalé vysušenie riadu

Ako vybrať umývačku riadu

Voľne stojace, stolové a vstavané umývačky

Jedným z postupov, ako vybrať umývačku riadu, je zohľadniť dispozičné možnosti kuchyne. Ak ste väčšia domácnosť, no kuchynská linka je príliš malá, voľte radšej voľne stojacu väčšiu umývačku, ako by ste mali vyberať vstavanú, no zúženú.

Pokiaľ vám to priestorové možnosti dovoľujú, optimálne je umývačku riadu zabudovať do kuchynskej linky. Vyzerá to oveľa estetickejšie a prirodzenejšie, najmä ak máte aj ostatné spotrebiče zabudované v linke.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Stolové umývačky sú doslova z núdze cnosť a ak sa dá, vyhýbajte sa im. Ich využitie je skôr v prípade kancelárií, chát, chalúp alebo priestorov, kde nie je len nedostatok priestoru, ale kde sa nevyžaduje ani zachovať určitý kompaktný dizajn celej kuchynskej linky či kuchyne.

Umývačka riadu Beko

Čo si všímať v praxi: testy a recenzie prezradia plusy aj mínusy

Kúpa umývačky riadu nie je záležitosť, ktorú by ste opakovali každý rok či dva. Práve z toho dôvodu je potrebné vyberať obozretne a všímať si nielen to, aké má umývačka riadu parametre, ale aj to, ako funguje v praxi.

Za týmto účelom odporúčame pred kúpou konkrétneho modelu zamerať sa na recenzie a spotrebiteľské texty z praxe. Tie napovedia napríklad o jednotlivých funkciách oveľa viac, ako len samotné materiály od výrobcu či predajcu. Rovnako tak zistíte, ako funguje príslušenstvo dodávané k umývačke a či nie je potrebné ešte niečo prikúpiť.

Ako vybrať umývačku riadu s ohľadom na prax? Sústreďte sa na tieto veci:

 • ako jednoducho a pohodlne sa dá zvoliť konkrétny program
 • či je kôš na príbory dostatočne veľký a či sa s ním dobre manipuluje
 • ako prebieha samotný cyklus umývania a či je umytie napríklad aj s bežnou tabletkou dostatočné
 • aká je skutočná kapacita umývačky, napríklad s hrubšími taniermi
 • ako kvalitné je vysušenie riadu po umytí
 • aká je hlučnosť umývačky riadu a či je možné ju používať napríklad aj v noci

 

Najlepšie umývačky riadu na trhu

Obstarávacia cena vs. náklady

Najlacnejšie umývačky z hľadiska ceny síce nemusia byť vždy najhoršie z pohľadu funkcií, ale spravidla bývajú vybavené technológiami s vyššou spotrebou vody a najmä vyššou spotrebou elektrickej energie pri umývaní.

Jednou z dôležitých podmienok, podľa čoho a ako vybrať umývačku riadu, by malo byť aj energetické hľadisko. Na energetických štítkoch býva písaná aj spotreba na jeden cyklus, prípadne na jeden rok, kde sa počíta obvykle s 280 umývaniami. Zoberte si tak do ruky kalkulačku a spočítajte si, či napríklad návratnosť drahšieho modelu nie je len rok alebo dva.

 

Kde nájsť najlepšie umývačky?

Keď už hovoríme o cenách, je prirodzené, že ak nájdete tú istú umývačku riadu v dvoch obchodoch za rozdielne ceny, zrejme si vyberiete tú najlacnejšiu. Cena by ani v tomto prípade ale nemala prekryť iné, dôležitejšie, podmienky.

Hovoríme o kvalite zákazníckeho servisu, napríklad rýchlosti dodania, rozsahu príslušenstva a najmä súčinnosti obchodu pri uplatnení reklamácie a opravy. Je lepšie vyberať si medzi známejšími obchodmi s dlhodobými referenciami, napríklad Alza, TPD, hej alebo Andreashop. U nich máte istotu nielen výhodnej ceny, ale aj spoľahlivého zákazníckeho servisu!

 

Najvýhodnejšie ponuky umývačiek riadu nájdete tu

andreashop

 

 

 

Ako vybrať umývačku riadu + test najlepších umývačiek riadu!
5 (100%) 2 hlasov