Vyberte stranu

Koberec bol súčasťou zariaďovania domácnosti už v staroveku. Plnil estetickú funkciu, no slúžil tiež ako zatepľovanie stien, podláh či ako provizórne čalúnenie. Ručne tkané kusy boli cenným artiklom, čo sa v podstate nezmenilo dodnes. Cena však klesla u modelov sériovej výroby.

Vývoj technológií spôsobil, že v súčasnosti je výber naozaj široký, či už v oblasti materiálov, v spôsobe výroby alebo v rámci farieb a vzorov. Aj shaggy koberec prešiel určitým vývojom. Stále je však charakteristický skrutom dlhých vlákien.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! myinterier.sk, asko-nabytok.sk, bighome.sk  a 4home.sk ponúkajú domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Shaggy koberec môže mať rôzne vlákna

Ide o typ koberca, ktorý sa vyrába z rôznych druhov vlákien. Príkladom je polypropylén, akryl, polyester, viskóza a pod. bežne sa stáva, že tieto materiály sa kombinujú. Typickým znakom je dlhý vlas. Najpoužívanejšou dĺžkou je 30 – 50 mm, no nájdete aj koberce s 80 mm dlhými vlasmi.

Shaggy koberec má hrubší typ vlasu, tvorený zväzkom niekoľkých zatočených vlákien. „Huňatá štruktúra“ je tak výsledkom tvarovanej priadzy. Plusom je príjemný mäkký pocit na dotyk a schopnosť udržať teplo. Obavy z údržby sú často prehnané, no pravdou je, že suché vysávanie niekedy nepostačuje.

V minulom storočí ste sa mohli stretnúť s jeho predchodcom, s kobercom so strapcami. Po pozitívnej materiálovej zmene, ako aj spôsobe „viazania vlákien“, je v súčasnosti charakteristický vyššou odolnosťou voči špine aj záťaži. Farebná škála má takmer nekonečné možnosti, a preto ho prispôsobíte aj zariadeniu vo vašom byte.

shaggy koberce

Odporúčame Vám vyskúšať aj tieto koberce!

Shaggy koberec údržba

Starostlivosť o čistotu nie je náročná, teda pokiaľ vám okrem vysávania neprekáža aj občasné vyprášenie či vyklepanie koberca. Jednoduchosť údržby spočíva aj v samotnej dĺžke vlasu , a tiež toho, z akého materiálu je vyrobený.

Suché vysávanie a dostatočne vysoký sací výkon odstráni nečistoty. Pozor na rotačný nástavec, mohol by poškodiť štruktúru vlasu, prípadne ho úplne vytrhnúť. Špeciálna hlavica na čalúnenie (užšia) vám ale zaručí dobrý výsledok. Dôležité je pohybovať sa do všetkých smerov. Vtedy dôjde k preklopeniu dlhých vlasov a odsatie špín.

Čo sa týka mokrého čistenia, túto prácu prenechajte radšej odborníkom. Môžete ho skúsiť vykonať aj doma, no nevhodne zvolené prostriedky by mohli vlákna znehodnotiť. Výrobcovia totiž pri kúpe varujú, že shaggy koberec by nikdy nemal byť úplne mokrý (pokiaľ nejde o profesionálne tepovanie a pranie so sušením).

Lacné shaggy koberce

Farebná stálosť nepochybne poteší, rovnako ako vlasy, ktoré nie sú „uchodené“ ani po niekoľkých rokoch. Tu je však nutnosťou poobzerať sa po kvalitnejších kúskoch. Cena práve v tomto prípade často rozhoduje.

Všeobecne ide o luxusnejší typ koberca, no exkluzivita závisí od viacerých faktorov. Vybrať si môžete z prírodných alebo syntetických materiálov, z ručne tkaných, viazaných alebo pásovo vyrábaných modelov. Spokojnosť tak môže byť na strane menej náročných zákazníkov a aj tých, ktorí si potrpia na „prepychový interiér“.

shaggy koberce

Kam s ním?

Hodí sa do obývačiek, ale tiež do spálne či detskej a študentskej izby. Jeho nadýchaný vzhľad a farebné variácie umožnia dokonalé zladenie, ale aj pútavý a výrazný akcent. V obývacej izbe môžete objavovať možnosti jeho kombinovania, ktoré sa snúbia aj s príjemným sedením.

V spálni zase oceníte, ak po prebudení nestupíte na studenú zem. Mäkkosť a hrejivosť tohto koberca je obľúbenou vlastnosťou. Ďalšou z pozitívnych vlastností je tlmenie zvukov, ktoré je využiteľné najmä v detskej izbe. Shaggy koberec má rôzne tvary, veľkosti a farebné prevedenia, takže sa prispôsobí aj „veselému interiéru“.

Shaggy koberec s dlhým vlasom

Chcete nezvyčajný dizajn? Doprajte si koberec s lesklým typom vlákien. Siahnuť môžete aj po kombinácii, a to po matných hrubších a lesklých tenších vlasoch. Chaotický vzhľad je tento raz plusom a tzv. chlpatý koberec má v modernom interiéri určite zelenú.

Nielen mat a lesk, ale aj veľkostné prevedenie rozhoduje o estetickom výsledku. Možno je to pre mnohých prekvapením, ale aj tento typ niektorí výrobcovia ponúkajú ako metráž. Nielen behúň do spálne či veľký obdĺžnik do obývačky, ale tiež kompletne pokrytá podlaha v miestnosti môže byť „shaggy“.

Buďme realistickí. Aj keď údržba nie je výrazne náročnejšia, dlhý vlas asi nebude tým najlepším riešením pre niekoľko metrov štvorcových. Kusový koberec je z hľadiska praktickosti aj dizajnu tou správnou voľbou.

shaggy koberce

Ako kombinovať shaggy koberec?

Tento nadýchaný koberec je vítaný najmä v moderných obytných priestoroch. Práve preto je lepšie vsadiť na neutrálne odtiene, ktoré stále dokážu zaujať v rámci zariadenia tón v tóne. Sivá, čierna, biela, béžová, hnedá – s nimi nič nepokazíte. Ani jemné pastelové odtiene marhuľovej, kaki či tehlovej nemusia byť krokom vedľa.

Ak kupujete „shaggyho“ do obývačky, dbajte na správne rozmery. Aj kusový koberec má svoje pravidlá. Presnú veľkosť sa nedá jednoznačne stanoviť, pretože záleží od rozloženia a veľkosti sedacej súpravy, konferenčného stolíka, prípadne kresiel či taburetiek.

Každopádne by mal pokrývať celú plochu sedenia. To znamená, že ak sedíte, nohy by ste mali mať položené na mäkkom podklade. Nemá žiadny zmysel kupovať koberec, ktorý umiestnite iba pod stolík a časť sedačky. Vo väčšom priestore by tento spôsob mohol pôsobiť „ako rohožka“.

Kde nakúpiť?

Koberce z kvalitných materiálov disponujú antistatickým povrchom, pričom mnohé typy sú bezpečné aj pre alergikov. Znížená horľavosť, odpudivosť vody či vyššia odolnosť voči nečistotám je síce zárukou vyššej ceny, ale aj spokojnosti.

Zaujímavé aj luxusné typy kobercov môžete spoľahlivo nakúpiť aj prostredníctvom eshopov 4Home, Tempo Kondela, Bighomebonami.sk či Myinterier. Sortiment zahŕňa nielen shaggy prevedenie. Rozmanité vzory a druhy materiálov sú taktiež v ponuke.

4home
bonami
tempo kondela

 

Shaggy koberec s charakteristicky dlhým vlasom je stále populárny, no jeho údržba je náročnejšia
5 (100%) 2 hlasov