Vyberte stranu

Na cvičenie s jednoručnými činkami, ale napríklad aj na posilňovanie brucha, chrbta či viac svalových partií súčasne, presne na to sú určené posilňovacie lavice. Na prvý pohľad jednoduchá pomôcka je pritom zrejme najdôležitejšou základnou súčasťou domáceho fitka ako aj profesionálnej posilňovne.

Z hľadiska chudnutia, rozvoju svalov či získavania fyzickej sily je pritom posilňovacia lavica zrejme najdostupnejšia časť výbavy domáceho fitka. Základné modely sú cenovo veľmi prijateľné a aj tie profesionálne sú za dobrú cenu. Podľa čoho ale vyberať?

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk, Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodnú cenu.

Viac Informácii

Multifunkčná posilňovacia lavica alebo na konkrétnu svalovú partiu?

Prvým kritériom, ktorým sa treba pri výbere posilňovacej lavice zaoberať, je kritérium týkajúce sa jej využitia. Ak si zvolíte lavicu určenú na posilňovanie jednej konkrétnej partie, napríklad Scottovu lavicu na biceps, získate špecializované zariadenie presne stavané na mieru pre dané cvičenie.

Pokiaľ ale potrebujete napríklad šetriť miestom a chcete získať viacero možností cvičenia na jednej lavičke, uprednostnite multifunkčné alebo univerzálne posilňovacie lavice. Získate kombináciu najčastejšie troch rôznych strojov na viaceré svalové partie, najčastejšie na posilňovanie rúk, chrbta aj nôh.

 

Vyberte si z ponuky posilňovacích lavíc!

GFB350 Body-Solid Rovná lavička

GFB350 Body-Solid Rovná lavička

tlačidlo

GS348 Body-Solid Multipress

GS348 Body-Solid Multipress

tlačidlo

Posilňovacia lavica Master šikmá, nastavitelná

Posilňovacia lavica Master šikmá, nastavitelná

tlačidlo

BODY SOLID HYPEREXTENZIA GRCH322

 

BODY SOLID HYPEREXTENZIA GRCH322

tlačidlo

Posilňovací stroj Spokey CRUNCH s počítadlom

Posilňovací stroj Spokey CRUNCH s počítadlom

tlačidlo

So závažím, kladkou aj činkami

Podľa toho, s čím a ako chcete cvičiť, sa dajú kúpiť viaceré druhy posilňovacích lavíc. Pokiaľ budete využívať váhu vlastného tela, lavička je bez akéhokoľvek iného príslušenstva. Takto fungujú napríklad zmienené Scottove lavice, prípadne lavice na posilňovanie chrbta a brucha.

Druhou možnosťou sú lavice so závažím, ktoré slúžia napríklad na posilňovanie svalstva rúk či nôh, najmä ak ide o špecializované leg press lavičky. Niektoré takéto lavice môžu obsahovať namiesto závažia špeciálnu kladku, ale princípom je, že nevyužívate už len váhu vlastného tela.

Posledným typom lavíc sú lavice s činkami. Tie slúžia na posilňovacie hrudníka alebo tricepsov. Najčastejšie ide o bench press lavice, k nim sa dajú dokúpiť aj špeciálne bench press stojany práve na obojručné činky, tzv. olympijské tyče. Zaujímavým typom sú aj posilňovacie sady obsahujúce tak kladky, ako aj závažia a činky.

 

posilnovacia lavica

 

Šikmá, rovná alebo nastaviteľná posilňovacia lavica

Treťou kategóriou kritérií pre výber je možnosť nastavovania lavice a jej poloha. Základom je rovná posilňovacia lavica, ktorá poskytuje možnosti pre cvičenie rozpažovania rúk, pre precvičovanie tricepsu, bicepsové zdvíhanie činiek, príťahy s jednoručnou činkou pre posilňovanie ramien a aj pre posilňovanie nôh pomocou výstupov na lavičku.

Druhou možnosťou je šikmá posilňovacia lavica. Tá sa používa na cvičenie predovšetkým na brušné svalstvo a to buď to priečne, alebo šikmé. Najčastejšie sa na tejto lavičke cvičí klasické cvičenie sed-ľah s vlastnou váhou alebo v prípade profesionálov aj so závažím. Šikmá lavica patrí tiež medzi kultové vybavenie a nájsť ju možno v každej posilňovni.

Pokiaľ vám nestačia fixné lavičky, môžete si kúpiť nastaviteľné, niekedy nazývané aj polohovateľné posilňovacie lavice. Ich základnou vlastnosťou je flexibilita, takže môžete na lavici ležať, ale aj sedieť, prípadne sa o lavicu opierať kolenom. Posilňovať môžete brušné svaly, ale na takejto lavičke sa dá cvičiť aj s jednoručnou alebo veľkou obojručnou činkou.

posilnovacia lavica

Bench press na hrudník, hyperextenzia na chrbát

Na hornú polovicu tela sa špecializujú predovšetkým dva druhy lavíc. Zrejme najznámejšou je bench press posilňovacia lavica určená na posilnenie svalstva hrudníka. Ide o základné vybavenie každej posilňovne, pričom je na nej možné cvičiť napríklad s obojručnou dlhou činkou, ale aj s jednoručnými činkami pre posilnenie prsných svalov.

Druhou priam kultovou záležitosťou sú hyperextenzie, nazývané aj hyperextenčné lavice. V tomto prípade ide o lavice určené na posilňovanie chrbta, konkrétne širokého chrbtového svalstva. Na tejto lavičke je možné cvičiť pre začiatočníkov s váhou vlastného tela, pre pokročilých aj s jednoručnými činkami.

 

posilnovacia lavica

Najlacnejšia posilňovacia lavica nemusí byť najlepšia

Poďme sa pozrieť teraz na to, na čo si dať najviac pozor pri výbere konkrétnej posilňovacej lavičky. V prvom rade netreba pozerať len na cenu, nakoľko ide o investíciu určenú na dlhšie časové obdobie a ušetriť zopár Eur výmenou za nekvalitné cvičenie alebo nekvalitný materiál, to sa vám naozaj nemusí vyplatiť.

Pozerať sa však treba na tieto kritéria, vlastnosti a funkcie:

  • zvažujte v prvom rade stabilitu a pevnosť samotnej lavici, dôležité je, aby pri cvičení poskytovala pocit istoty
  • do úvahy treba brať aj možnosti príslušenstva, ktoré sa dá dokúpiť neskôr, no treba pozerať aj na to, ktoré je v cene už pri kúpe
  • pozerajte sa aj na zdravotné hľadisko, napríklad ak máte sedavé zamestnanie, zamerajte sa viac na autotrakčné a inverzné lavičky, ktoré sú na to skvelou prevenciou
  • sledujte nosnosť, pričom tu si treba premyslieť nielen vašu nosnosť, ale aj to, aké ťažké bude závažie, s ktorým budete cvičiť
  • nezabúdajte ani na montáž, viacero typov lavičiek si vyžaduje zmontovanie odborným technikom, takže sledujte, či obchod takúto montáž poskytuje

Vyberte si z ponuky posilňovacích lavíc!

GFB350 Body-Solid Rovná lavička

GFB350 Body-Solid Rovná lavička

tlačidlo

GS348 Body-Solid Multipress

GS348 Body-Solid Multipress

tlačidlo

Posilňovacia lavica Master šikmá, nastavitelná

Posilňovacia lavica Master šikmá, nastavitelná

tlačidlo

BODY SOLID HYPEREXTENZIA GRCH322

 

BODY SOLID HYPEREXTENZIA GRCH322

tlačidlo

Posilňovací stroj Spokey CRUNCH s počítadlom

Posilňovací stroj Spokey CRUNCH s počítadlom

tlačidlo

Výhodný nákup? Zabudnite na bazár, skúste eshopy!

Už viete, ktorá posilňovacia lavica je pre vás ideálna? Alebo dokonca, chcete si ich kúpiť viac? V takom prípade zostáva už len posledná otázka a to, kde si vybrať. V prvom rade, ak chcete naozaj ušetriť, zabudnite na bazár či inzerciu. Lákavá cena totiž znamená zväčša príliš veľké opotrebenie, čo znižuje efektivitu cvičenia.

Riešením nie je ani druhý extrém, čiže nákup v nejakej špecializovanej predajni. Optimálna voľba spočíva v kúpe cez internet. Zamerajte sa na overené a známejšie obchody, napríklad Hej, Insportline alebo Fitness-store, kde získate tak dobrú cenu, ako aj široký výber. V týchto eshopoch sú samozrejmosťou aj kvalitné služby a to je aj dôvod, prečo vám ich odporúčame.

hej sk

 

 

Posilňovacia lavica ako univerzálny pomocník aj v domácom fitku. Ako ju vybrať?
5 (100%) 16 hlasov