Vyberte stranu

Tlaky s veľkou činkou, ale napríklad aj drepy, výpady a mŕtvy ťah, to všetko môžete vykonávať v domácom fitku vďaka zariadeniu zvanému multipress. Pod týmto pomenovaním sa pritom myslí buď samostatný stojan využiteľný k posilňovacej lavičke, alebo špeciálna multifunkčná veža so širším využitím.

Napriek tomu, že sa jedná zdanlivo o postrádateľného pomocníka a pre laika ide možno až o zbytočný luxus, multipress má pevné miesto v domácom aj komerčnom fitku či posilňovni. Prečo tomu tak je, to si povieme o pár riadkov nižšie.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk, Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodnú cenu.

Viac Informácii

Multipress ako stojan

Prvým typom multipressu je jednoduchý stojan, ktorý sa používa primárne na uchytenie obojručnej činky. V tomto prípade ide o skvelého pomocníka pre bezpečný a pohodlný tréning, ku ktorému je možné dokúpiť nastaviteľnú, šikmú alebo rovnú lavičku a v tomto prípade sa stane z jednoduchého stojanu komplexné zariadenie na bench press.

Okrem tohto základného cvičenia však samozrejme môžete vykonávať aj ďalšie cviky, napríklad drepy so záťažou, mŕtvy ťah alebo posilňovanie lýtok. Už aj tie základné modely multipress stojanov disponujú viacerými odkladacími plochami a umožňujú premiestňovať činku aj bez potreby demontáže závaží.

Obávať sa nemusíte ani preťaženia. Bežné multipress stojany zvládnu záťaž pokojne aj 400 kg alebo viac, ich konštrukcia je pevná a vyrobená z masívnych oceľových profilov. Multipress vo forme stojana má teda na prvý pohľad obmedzené využitie, ale jednoducho sa z neho pomocou univerzálnej lavice môže stať skvelý pomocník pre cvičenie v domácnosti.

 

Vyberte si z ponuky multipressov!

Multipress stojan GPR370 Body-Solid

Multipress stojan GPR370 Body-Solid

tlačidlo

Multipress Body Solid PSM144XS

Multipress Body Solid PSM144XS

tlačidlo

Posilňovacia veža HMS Tytan 10

Posilňovacia veža HMS Tytan 10

tlačidlo

Posilňovacia veža Acra HG4900 čtyřpozicová čierny/červený

tlačidlo

MULTIPRESS POWERLINE PSM144X

MULTIPRESS POWERLINE PSM144X

tlačidlo

Multipress ako multifunkčná posilňovacia veža

Nielen ako posilňovací stojan, ale aj ako kompaktná a multifunkčná posilňovacia veža môže byť multipress využiteľný v domácnosti aj vo fitness centre. Takáto veža už určite nie je pasívny nástroj alebo doplnok do posilňovne, ale ide o aktívne zariadenie pre precvičovanie viacerých svalových partií hornej aj dolnej časti tela.

Na domáce použitie sa hodí napríklad Multipress Body Solid, ktorý patrí medzi vôbec najobľúbenejšie stroje pre domáce a poloprofesionálne využitie. Ide o skvelý príklad zariadenia spájajúceho napríklad hornú a dolnú kladku s možnosťou vykonávania bench pressu či drepov so záťažou.

Táto známa značka ponúka pre náročných užívateľov aj profesionálne multipress zariadenia s oveľa komplexnejším využitím a možnosťami. Vďaka širokej výbave rôznych závaží, šikmej lavičky, predkopávacej kladky či bicepsovej podložke precvičíte s jedným strojom rôzne menšie aj väčšie svalové partie celého tela.

 

sada činiek

Kritéria a parametre, ktoré si treba všímať najviac

Ako vidíte, multipress zďaleka nie je len stojanom na olympijskú činku alebo na uloženie závaží. Či už samostatne alebo v rámci multifunkčného posilňovacieho stroja, ide o dôležitú súčasť domáceho fitka a preto tak treba pristupovať aj k jeho výberu. Aby vám multipress vydržal čo najdlhšie, zamerajte sa pri výbere na niekoľko dôležitých parametrov.

Tu sú:

 • počet, typ a dostupnosť odkladacích plôch, ideálne je, ak má multipress aspoň 14 takýchto plôch
 • miera reverzného sklonu, optimom je 7 stupňov, čo zaisťuje prirodzený postoj počas cvičenia
 • počet držiakov na závažia pre olympijské tyče
 • maximálna možná nosnosť stojanu
 • ak ide o multipress stroj, treba si všímať vybavenie pre iné cviky a možnosť nastavenia poistiek pri príliš veľkej záťaži
 • pri multipress strojoch je dôležitá nosnosť lavice, ktorá však zahŕňa nielen nosnosť cvičenca, ale aj celkovú hmotnosť, ktorú budete držať v rukách pri cvičení
 • ak máte menšiu domácnosť alebo málo priestoru, určite sa zaujímajte aj o rozmery multipressu
 • pokiaľ ide o multipress s posilňovacou klietkou, všímajte si počet úrovní nastavenia

 

spinning

Nepodceňujte ani výber značky

Medzi zvlášť vlastnosť, ktorú si treba všímať, patrí značka multipressu. Prečo? Nejde ani tak o to, že by sme si potrpeli na známom športovom náradí, skôr sa jedná o skúsenosti a dlhodobé referencie väčšiny užívateľov. Niektoré značky sú proste najžiadanejšie vo svojom obore práve kvôli tomu, že dlhodobo vyrábajú kvalitné športové príslušenstvo a sortiment.

Ak teda chcete staviť na overenú kvalitu, odporúčame zamerať sa na značky ako sú Body Solid, Magnus, Hammer, Powerline, Master, HMS alebo Technogym. Zaujímavú ponuku má aj domovská značka predajne Insportline s rovnomenným názvom.

 

hrazda na stenu

Ktoré cviky možno s multipressom robiť? Aj drepy

Multipress síce vyzerá na prvý pohľad ako jednoducho zameraný stroj na cvičenie, ale už po prvom používaní uvidíte, že je veľmi platným členom vášho domáceho fitka. Okrem tlakov a ťahov, ktoré posilňujú najmä biceps a triceps, je možné vykonávať aj niektoré zaujímavé objemové cviky a to najmä v prípade, ak je multipress súčasťou multifunkčnej veže.

Ide napríklad o tieto cviky:

 • drepy s činkou vpredu, ktoré zaťažujú kvadricepsy, hamstringy a sedacie svaly
 • tlaky nad hlavou v sede zaťažujúce všetky tri hlavy deltového svalu
 • špeciálne drag zdvihy prebiehajúce vo výhradne vertikálnej línii
 • bench press s úzkym úchopom alebo s obráteným úchopom
 • príťahy v stoji alebo príťahy v predklone
 • alebo dvíhanie ramien zaťažujúce a precvičujúce najmä horné trapézy

 

Vyberte si z ponuky multipressov!

Multipress stojan GPR370 Body-Solid

Multipress stojan GPR370 Body-Solid

tlačidlo

Multipress Body Solid PSM144XS

Multipress Body Solid PSM144XS

tlačidlo

Posilňovacia veža HMS Tytan 10

Posilňovacia veža HMS Tytan 10

tlačidlo

Posilňovacia veža Acra HG4900 čtyřpozicová čierny/červený

tlačidlo

MULTIPRESS POWERLINE PSM144X

MULTIPRESS POWERLINE PSM144X

tlačidlo

 

Výber na internete je širší, než si myslíte

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si multipress, odporúčame vám skúsiť pozrieť internetové obchody. Na rozdiel od klasických predajní je tu oveľa širší výber a to sa týka aj špeciálnych športových obchodov. To, že ceny sú pri online nákupe takmer vždy nižšie, je už samozrejmé, no aj to je dôvod, prečo si vybrať na nákup eshopy.

Nie všetky sú ale rovnako kvalitné. Uprednostniť treba tie, ktoré sú známejšie, majú lepší výber a najmä pozitívne skúsenosti a referencie ostatných užívateľov a zákazníkov. Dobrým príkladom takýchto kvalitných eshopov sú napríklad Insportline.sk, Fitness-store.sk alebo známy Hej.sk. V nich určite nájdete multipress presne do vašej domácnosti.

hej sk
 
Multipress ako stojan aj komplexná a multifunkčná posilňovacia veža do domácnosti
Ohodnoťte tento príspevok.