Vyberte stranu

Sedačky sú viac ako len nábytok určený na sedenie. Poskytujú vytúžený odpočinok po niekoľkohodinovej práci, spríjemňujú sledovanie televízie, umožňujú príjemné stretnutia s rodinou či priateľmi a v neposlednom rade zatraktívňujú celkový interiér obývačky.

Je len na vás, či ich povýšite aj na dominantu miestnosti alebo ich štýlovo zakomponujete do zvyšku zariadenia, s ktorým budú tvoriť harmonický celok. Čo sa týka samotného vzhľadu, možnosti sú dve. Buď sa rozhodnete pre zladenie tón v tóne, ale „zabrdnete“ do eklekticizmu.

najlepšie Sedačky

Rohové sedačky

Najobľúbenejším typom sedenia v obývačke sú rohové sedačky. Prispôsobia sa menším aj väčším priestorom a uplatnia aj vo funkcii príležitostnej náhrady postele. Paradoxom je, že práve možnosť rozloženia alebo fixný variant ovplyvňuje do určitej miery ich kvalitu.

V časti, kde sa inak „skrýva“ rozkladací modul, by totiž v opačnom prípade bola zhutnená ďalšia výplň. Rohové sedačky si preto môžete vyberať s dôrazom na zaručené pohodlie alebo maximálny komfort. Nielen týmto výberovým kritériám sa venujeme v článku rohové sedačky.

Rohové sedenie je ideálnym adeptom aj na „dizajnovú hru“ s kombinovaním materiálov. Nemusí ísť pritom o rôzne druhy vzorov či odlišnosť farieb. Rafinovanosť v jednoduchosti je cieľom k dosiahnutiu elegantnej sedačky. „Mixovaním“ tón v tóne dosiahnete zaujímavosť, no tá pripadá najmä rovnakému odtieňu, no z rôznych textilných štruktúr.

SEDACIA SÚPRAVA

Klasické sedačky

Kombinácia 3+2+1 je klasikou medzi sedacími súpravami. V súčasnosti je však obľúbenejšie ich mierne upravené zloženie, a to v podobe 3+2 alebo 3+1+1. Typickým znakom boli vždy vzory, od ktorých sa však postupne upúšťa. O ich výhodách a nevýhodách sa môžete dozvedieť v článku o klasických sedačkách.

Nahradili ich neutrálne alebo pastelové farby, no skôr v tlmených odtieňoch. Látkové čalúnenie je základ, rovnako ako vysoké opierky. Nízko umiestnené sedáky nájdete zriedkavo, vďaka čomu je vstávanie jednoduchšie. Práve preto tento typsedačky vyhovuje najmä seniorom.

Pri výbere je nutné dbať aj na ďalšie spôsoby pohodlného leňošenia. Pravouhlý sklon operadla a miesta určeného na sedenie nebude správnym riešením. To ani veľká hĺbka sedákov. Pozor aj na vankúše. Nie každému vyhovuje takýto spôsob operadlovej časti.

Najlepšie sedacie súpravy

 

Pohovky

Pohovky sú sedacím nábytkom, ktorý sa sústreďuje nielen v obývačkách, ale tiež v študentských izbách. Je to najmä vďaka ich prídavnej funkcii rozloženia, ktorú ponúkajú mnohé z modelov. Ani kancelária však nepohrdne pohovkovým sedením.

Trendovejšia tvár pohoviek praje kovovým alebo dreveným nožičkám. Samotná konštrukcia je tak aj niekoľko centimetrov nad zemou, čo zrazu mení celkový štýlový koncept a zároveň dodáva interiéru vzdušnosť.

Dvojsedák, trojsedák, či dokonca štvormiestne sedenie má rôznorodé štýlové zaradenie, ktoré v tomto prípade nemusí staviť iba na jednoduchosť. Netradičný dizajn, pastelové farby, atypické tvary – prečítajte si, ako môžu pohovky zmeniť zariadenie bytu.

Hnedá kožená dvojmiestna pohovka Max Winzer Norwin

Sedacie súpravy

Ak chcete peknú a pohodlnú sedačku, mali by ste vziať do úvahy niekoľko dôležitých aspektov. Ako sme už v článku o sedacích súpravách spomenuli, pevná a stabilná konštrukcia je základ. Masívne drevo alebo oceľová konštrukcia je skvelým predpokladom na splnenie takejto kvality.

Rovnako dôležitá je aj samotná výplň a použité matrace. Tvrdosť či mäkkosť je skôr individuálnou záležitosťou, no tuhosť by sa nemala zmeniť ani po niekoľkých rokoch. Nikto predsa nechce mať „priehlbinu“ na sedákoch.

Pravidelné používanie sa môže, no nemusí odzrkadliť na čalúnení. Preto vyberajte poťahy, ktoré sú odolné, nestrácajú intenzitu farby a sú jednoduché na údržbu. Koža je samostatnou kategóriou, no čo sa týka látkových textílií na sedacích súpravách, odporúčania s antiabsorpčným povrchom sú opodstatnené.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Sedačky do L

Ako sme sa už načrtli v článku o sedačkách v tvare L, tento typ sedenia splní vaše očakávania v malých bytoch aj veľkých domoch. Jej výber je však podmienený aj ďalšími faktormi. Tým výrazným je, samozrejme, samotný účel a počet členov, ktorý na nej pravidelne budú sedávať.

Od toho a od rozmerov obývačky sa bude odvíjať aj veľkostné prevedenie sedačky do L. Ukončenie jej ľavej alebo pravej časti je záležitosťou vkusu. Môže byť v podobe podrúčok alebo vo variante tzv. otomana. Práve ten bežne plní aj funkciu úložných priestorov.

Tento typ sedenia sa môže pokojne stať dominantou izby, no nielen centrálne umiestnenie je preň vyhovujúce. Práve vyplnenie inak nevyužitých rohov má v tomto prípade to pravé opodstatnenie.

Kožené rohové sedačky

Sedačky v tvare U

Tzv. Učkové sedenie je ideálnou voľbou najmä pre väčšie priestory, no výborne poslúži aj ako „deliaca stena“ v otvorenom dispozičnom riešení kuchyne a obývačky. Variabilita sa hlási o slovo, pretože šírka sedačky, ako aj dĺžka jej protiľahlých ramien je v podstate prispôsobiteľná, a to vďaka jednotlivým modulovým komponentom.

Zariadenie bytu sa často atypickým rozmerom v miestnostiach nevyhne. Najmä do neštandardných izieb sa odporúča výroba sedacích súprav a nábytku na mieru. Systémové sedačky predstavujú akúsi „vlastnú kategóriu“ medzi klasickými typmi či tvarmi pohoviek a spôsobu vytvorenia na mieru.

Skladajú sa totiž z rôznych modulov, ktoré si môžete navoliť podľa vlastných požiadaviek a rozmerov, ktoré máte k dispozícii. Zostaviť rohovú sedaciu súpravu, Učkový tvar rôznej dĺžky a šírky, ako aj otomany či trojsedáky nebude žiadny problém. V článku venovanému tejto tematike sa dočítate tiež ako správne vybrať sedačku v tvare U.

sedacia súprava ESTEVAN

Sedacie vaky

Takmer povinnou výbavou pre zariadenie detskej izby, najmä chlapčenskej, sú sedacie vaky. Nejde o nezdravé sedenie, ako si to mnohí ešte stále myslia. Práve naopak, poskytnú výbornú oporu chrbtici aj počas niekoľkých hodín hrania konzolových hier. Teda ak je ich výplň kvalitná.

Tú by mali tvoriť EPS polystyrénové guličky (expandovaný penový polystyrén). Polystyrénová drť určite nie je postačujúca. Nutnosťou je aj odolný poťah, ktorý sa prispôsobí účelu používania, pretože sedacie vaky, ako sa môžete dočítať v rovnomennom článku, nie sú výhradne interiérovou záležitosťou.

„Outdoorovým“ vakom na sedenie vyhovuje najmä nylon, plastex a polyester. Vďaka týmto materiálom je ich použitie vhodné do záhrady, na opaľovanie, ale aj do bazéna. Ani prispôsobenie veľkosti nie je žiadnym problémom. XXL vaky sú síce vhodné skôr do vnútorných priestorov, no nočné sledovanie oblohy so zameraním na pohodlie má svoje čaro.

Sedací vak Yoko

Taburetky

Ich využitie siaha až do dávneho obdobia starovekého orientu. Počas svojej vývojovej etapy prešli menšími zmenami a niekoľkými spôsobmi využitia. Dnes v podstate preberajú úlohu doplnkového sedenia, odkladacieho stolíka či malých úložných priestorov.

Môžete ich nechať vyniknúť alebo štýlovo zakomponovať do zvolenej miestnosti. Vsadiť sa oplatí na klasiku, a teda na tvar štvorca, obdĺžnika, kruhu či elipsy, no aj atypické taburetky majú v moderných domácnostiach zelenú.

Hodia sa najmä do obývačiek, no poslúžia aj v predsieni pri obúvaní alebo v spálni pri líčení za kozmetickým stolíkom. V detských a študentských izbách sú taktiež vítané. Ich dizajnové prevedenie má „nekonečno“ možností, a tak nie je núdza ani o extravagantné kúsky. Viac sa dozviete v článku o štýlových taburetkách.

taburet biela

Kreslá

Kreslám opäť patrí špecifické miesto v interiéri obývačky. Aj keď kedysi tvorili pevnú súčasť sedacích súprav, neskôr boli skôr nenápadným druhom nábytku v obývacej izbe, ak vôbec. V súčasnosti sa držia na výslní, a to najmä v ich solitérnej podobe.

Ako sme sa už v článku o kreslách zmienili, netypický vzor či odlišné farebné prevedenie od zvyšku sedacej súpravy vytvára akýsi dramatický akcent, ktorý buď podtrhne celkový charakter zariadenia, alebo oživí inak fádny priestor.

Kreslá v obývacej izbe majú mnoho podôb. Rôzne štýlové zaradenie poskytuje širokú škálu možností výberu. Mnohí však uprednostňujú komfort, a tým relaxačné alebo masážne kreslá. Tie totiž poskytnú opierku pre nohy, anatomicky sa prispôsobia telu a často spríjemnia sedenie aj funkciou masírovania.

hojdacie kreslá

Kožené sedačky

Sedacie súpravy s koženým čalúnením boli, sú a aj budú synonymom luxusu v obývacej izbe. Aj keď si exkluzivita si pýta svoju cenu, pôvodná vysoká investícia sa vám odmení nadčasovosťou, elegantnosťou aj dlhou životnosťou. Kvalitná koža totiž so správnou starostlivosťou vydrží aj desiatky rokov.

Aby tomu naozaj bolo tak, jej hrúbka by mala dosiahnuť aspoň 1,5 mm. Pozor, veľmi hrubá koža nie je zárukou kvality. Tzv. štiepenka totiž stráca mäkkosť a ak je použitá na sedákoch, rýchlo môže dôjsť k jej natiahnutiu bez vrátenia sa do pôvodného tvaru.

Všetky časti sedačky by mali byť čalúnené z rovnakej kože, ideálne anilínovej. Pozor preto na rôzne imitácie, ktoré na prvý pohľad síce môžu pôsobiť atraktívne, no tento prívlastok im prislúcha len krátkodobo. Ako sa nenechať nachytať si môžete prečítať v článku venovanému tematike kožených sedačiek.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Rozkladacie pohovky

Pohovky sa hodia predovšetkým do menších priestorov. Je pravdou, že v súčasnosti sa stávajú aj súčasťou veľkých obývačiek, kde v početnejšom zastúpení tvoria alternatívu napríklad rohových sedacích súprav. Trojsedáky oproti sebe sú totiž ideálnym rozmiestnením na spoločenské dianie v tejto miestnosti.

V menších bytoch zase často plnia funkciu príležitostného lôžka či dokonca plnohodnotnej postele. Všetko závisí od druhu použitých materiálov a kvality ich spracovania. Rozkladacie mechanizmy síce uľahčujú každodennú manipuláciu, no nie všetky spôsoby rozloženia ponúkajú naozaj pohodlný spánok.

Výber pohovky teda bude závisieť nielen od samotného dizajnu, ale najmä účelu, na ktorý má byť určená. Aj keď sa jedná o menší druh nábytku na sedenie, nepodceňte výber čalúnenia. Každodenné používanie si inak môže vybrať svoju daň. Viac sa dočítate v podrobnejšie spracovanom článku o rozkladacích pohovkách.

Sivobéžová rozkladacia pohovka Innovation Colpus

Lacné sedačky

Cenová dostupnosť ešte nerobí zo sedačiek nekvalitné sedenie. Rovnica, čo je lacné, to je nekvalitné totiž neplatí vždy. Nemusíte tak nutne prísť ani o pohodlie, ani o zaujímavý dizajn. Je však pravdou, že obozretnosť je v tomto prípade na mieste.

Lacné sedačky z kože? Zádrhel viac ako zaručený. Označenie „celokoža“ určite nehľadajte. Ak naň predsa natrafíte, zaručene bude hrúbka čalúnenia veľmi tenká, a tým nevyhovujúce pre pravidelné sedenie a relax.

Textílie však môžu ponúknuť požadovanú odolnosť. Je to najmä vtedy, ak vyhľadávate sedacie súpravy v akcii či vo výpredaji. Tieto kúsky sú často „outletovou“ záležitosťou a predajcovia sa ich chytajú nahradiť trendovejšími kúskami. V článku lacné sedačky sa dozviete viac.

Sedacia súprava NICKI

Najlacnejšie sedačky

Prívlastok najlacnejšie často prislúcha nábytku zo susedného Poľska. Otázka kvality je preto na mieste. Skúsenosti zákazníkov sú pozitívne aj negatívne. Keďže tento raz rozhoduje hlavne cena, nie vždy prevyšuje pohodlnosť nad samotným vzhľadom.

Nech už ide o najlacnejšie sedačky z akejkoľvek krajiny, faktom je, že výrobcovia museli niekde ušetriť. Či už ide o materiál konštrukcie, poťahovej látky či výplne, ak ste naklonení takémuto výberu, podrobne sa informujte o jednotlivých komponentoch sedačky.

Všímajte si tiež spôsob spracovania čalúnenia a precíznosť šitia textílií. Niektoré typy sedačiek majú „znásobené stehy“ pri prešívaní sedákov. Ich nedokonalosť totiž môže výrazne ovplyvniť nielen vzhľad, ale aj odolnosť a životnosť. Viac informácií nájdete v článku o najlacnejších sedačkách.

Sedacia súprava NICKI

Sedačky Black Red White

Spoločnosť Black Red White má celoeurópske pôsobenie predaja nábytku. Nielen pri výrobe sedačiek je ich filozofiou ochrana životného prostredia. Produkovanie tovaru totiž súvisí s tzv. certifikovanou zelenou energiou, vďaka ktorej je využívanie prírodných zdrojov racionálnejšie a šetrnejšie.

Sedačky Black Red White nájdete v niekoľkých štýlových prevedeniach. Najmä orientácia na moderný dizajn však tvorí základ procesu výroby nábytku. Aj čo sa týka ceny je ponuka rôznorodá. Lacné aj luxusné sedenie si môže nájsť miesto vo vašej obývačke. Či splnilo očakávania zákazníkov sa môžete dočítať v článku venovanému sedačkám tejto firmy.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Sedačky Decodom

Dlhodobá tradícia a slovenský nábytok za prijateľné ceny. Aj tak sa dá v skratke charakterizovať spoločnosť Decodom. Ich sedačky, ktorým sme sa už podrobnejšie venovali v samostatnom článku, sa vyznačujú kvalitným spracovaním, ktoré neukracuje zákazníkov ani o zaujímavý dizajn.

Aj keď sú požiadavky na výber ideálnej sedačky individuálne, Decodom ponúka široký sortiment produktov v tejto kategórii, vďaka ktorému si každý nájde svoje pohodlné a atraktívne sedenie. To spĺňa aj vysoké nároky zákazníkov a vlastnosť trvácnosti a nadčasovosti.

Firma Decodom ponúka na svojej internetovej stránke aj blog venovaný rôznym inšpiráciám v bývaní. Ak sa vám zapáči nejaký konkrétny druh sedačky, môžete si v rámci článkov venovaných zariadeniu obývačky ujasniť predstavu o dokonale zladenom a harmonickom interiéri.

 

Sedačky Tempo Kondela

článku o sedačkách Tempo Kondela sme, okrem iného, spomenuli lákavú cenovú dostupnosť nábytku na sedenie. Orientácia na „finančne nenáročného“ zákazníka však neukracuje sortiment o zaujímavé sedacie súpravy. Niektoré typy si dokonca môžete nechať vyrobiť na mieru.

Mnohé sedačky Tempo Kondela taktiež ponúkajú možnosť rozloženia, a tým vytvorenia príležitostného lôžka na spanie pre návštevy. Ani úložné priestory nie sú výnimkou. Dizajnovo síce nejde o žiadne „ikonické kúsky“, každopádne zapadnú do obývačiek v rôznych štýloch.

Čalúnené sedačky tvoria základ ponuky v rámci danej kategórie, no aj ekokoža je možným variantom výberu. Tu však buďte opatrnejší. Nepočítajte s tým, že tento materiál dosahuje vyzdvihované vlastnosti pravej kože.

 

Najlepšie sedacie súpravy

Na čo nezabudnúť?

Sedačka môže plniť niekoľko funkcií využitia. Nepodceňte preto dôležitosť výberu. Účel je akýmsi odrazovým mostíkom pre ďalšie atribúty k docieleniu spokojnosti. Pohodlnosť či dokonca komfort závisí od viacerých faktorov. Priamy súvis patrí výplni a stupňu jej tvrdosti.

Použité čalúnenie, či už syntetické alebo prírodné, sa rovnako podieľa na príjemnom sedení a zároveň na výslednom dizajne. Správne rozmery sedačky sú samozrejmosťou. Zohľadnite pri nich tiež priechodnosť v okolí sedenia. Aj keď pre mnohých je smerodatná cena, zamyslite sa nad tým, či ste takí bohatí, aby ste kupovali lacný nábytok…

 

Odporúčané eshopy pre výber sedačky

novynabytok-sk

idea nábytok

myinterier

tempo kondela

Sedačky: veľký prehľad typov, štýlov a materiálov sedacích súprav a ďalšieho nábytku na sedenie
5 (100%) 1 hlasov