Vyberte stranu

Ryžovar je dokonalý nástroj nielen pre toho, kto má problém s uvarením chutnej a zdravej ryže, ale prakticky pre každého. Tento šikovný kuchynský pomocník možno nájsť aj v reštauráciách a používajú ho aj profesionálni kuchári.

Prevarená ryža alebo naopak príliš tvrdá ryža bude pri používaní ryžovaru minulosťou. Taktiež ide o významnú úsporu času, nakoľko nepotrebujete neustále na proces varenia ryže dohliadať a môžete sa venovať príprave iných pokrmov.

Ako vybrať ryžovar

Prečo a ako vybrať ryžovar? Zvážte, na aké recepty ho potrebujete

Ryžovar patrí rozmerovo síce medzi malé kuchynské spotrebiče, ale ide o veľkého pomocníka. Stačí do neho len nasypať ryžu, doliať vodu a spustiť program. Ryžovar sa postará o uvarenie ryže a presne vie, kedy má s varením skončiť.

To, aký konkrétny model si kúpiť, by nemalo závisieť od jeho ceny, ale od jeho schopností. Ak ste dvaja a budete variť ryžu pre jednoduché účely, stačia vám aj lacnejšie modely. Bežná domácnosť by sa však rozhodne nemala so základom uspokojiť a mala by chcieť niečo viac. Minimom by mal byť objem 1 liter a možnosť výberu programu pre konkrétny typ ryže.

 

Ako vybrať ryžovar

 

Ktoré funkcie musia mať najlepšie ryžovary

Dvoma najdôležitejšími parametrami, ako vybrať ryžovar, sú objem a výkon. Pre jednotlivcov a dvojice postačí ryžovar s objemom do 0,6 litra, no ak ste rodina s deťmi, aspoň litrový objem by mal byť základ. Viac litrov potrebujete len vtedy, ak varíte naraz viac jedál.

Druhým podstatným parametrom je výkon, od ktorého závisí rýchlosť prípravy ryže a čiastočne aj jej objem. Najlacnejšie a najmenšie ryžovary majú výkon do 300 W, štandardom býva okolo 400 až 500 W. Väčší výkon potrebujete vtedy, ak bude ryže viac.

Zároveň sú podstatné aj tieto vlastnosti a parametre:

 • ovládanie – okrem zapnutia a vypnutia je vhodné, ak má spotrebič aj indikátory pre začiatok a koniec varenia ryže, dôležitá je aj funkcia automatického vypnutia
 • programy – lepšie modely by mali mať programy pre rôzne druhy ryže, ale napríklad aj chytrú funkciu upravenia dĺžky varenia ryže podľa jej typu alebo účelu
 • časovač – dôležitý doplnok najmä pre jednoduchšie ryžovary
 • ochranu pred prehriatím – rámci bezpečnosti manipulácie
 • udržanie tepla – táto funkcia je veľmi užitočná, zabezpečí totiž, že ryža bude aj po skončení varenia pripravená na použitie s väčším časovým odstupom

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk a 4home.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Bezpečnosť, údržba a pohodlné ovládanie na prvom mieste

Veľkú pozornosť pri ryžovaroch treba venovať ich údržbe. Tu treba pozerať najmä na modely, kde je údržba čo najmenej náročná a čo najviac efektívna, nakoľko v opačnom prípade by to nebolo príliš odlišné od varenia ryže aj v bežných hrncoch.

Základom je, aby bolo vnútro vyberateľné a aby sa dalo umývať v umývačke. Tu je dôležitý materiál, nakoľko nerez je kvalitnejšia a na údržbu lepšia, ako teflón. Taktiež treba pri údržbe venovať pozornosť zatekaniu vodnej pary a tie modely, ktoré vedia toto zatekanie preventívne riešiť, sú určite lepšou voľbou.

Tip na produkt: 

Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT

 • Viacúčelový prémiový ryžovar
 • Veľmi jednoduchá a praktická obsluha
 • Nádoba z hliníku s objemom 1,5 litra
 • Nádoba ma nepríľnavý povrch, ktorý uľahčuje aj jej umývanie

Dôležitá je aj bezpečnosť, čo je jedno z hlavných kritérií, ako vybrať ryžovar do domácnosti. Samozrejmosťou by mali byť poistky pred prehriatím a vyvarením vody. Aby ste vedeli, kedy bude ryža hotová a neprišlo tak k jej usušeniu alebo rozpadu pôvodnej štruktúry, mal by mať ryžovar aj zvukovú signalizáciu po skončení práce.

Ryžovar Gallet Rezé RC

Rozhodujete sa podľa značky? Chyba, skúsenosti sú dôležité

Na našom trhu sú ryžovary rôznych značiek, niektoré sú známe viac, iné menej. Kým značky ECG, Sencor alebo Klarstein možno budú väčšine ľudí známe, sú tu napríklad aj výrobcovia Professor, Steba, TKG, Russell Hobbs či Tristar.

Vyberať si len podľa značiek sa ale nevypláca. Dôležitejšie ako parametre sú totiž priamo skúsenosti s používaním konkrétneho ryžovaru, hoci funkcie a vlastnosti deklarované výrobcom môžu niečo napovedať.

Medzi kritéria, ako vybrať ryžovar, by ste ale mali zaradiť rozhodne aj tieto veci:

  • či je ryžovar vhodný na varenie len jedného typu ryže alebo vie pracovať aj s viacerými a vie si podľa programu prispôsobiť vlastnosti a podmienky varenia
  • ako jednoducho sa dajú nastaviť programy alebo časovač na ryžovare
  • ako funguje nepriľnavý povrch nádoby a ako ľahko sa nádoba z ryžovaru vyberá
  • aké príslušenstvo k ryžovaru je
  • ako spoľahlivo funguje automatické vypnutie
  • ak má ryžovar funkciu udržania teploty, po akú dobu táto funkcia pracuje a ako pracuje v praxi
  • ak ide o drahší model, ktorý vie nahradiť aj varnú dosku alebo tlakový hrniec v niektorých prípadoch, ako funguje takáto multifunkčnosť v praxi
  • ako prakticky fungujú vnútorné rysky ohľadom množstva ryže a vody

 

Prečítajte si viac o tomto ryžovare!

Lacné ryžovary? Možno vás čaká nepríjemné prekvapenie

Hoci sa ryžovary dajú zohnať prakticky už od sumy okolo 20 €, musíte počítať, že takéto modely nedisponujú ani zďaleka všetkými funkciami a možnosťami. To isté platí aj pre nízkoobjemové ryžovary s kapacitou do 0,6 litra, keďže väčšina lepších parametrov sa týka až ryžovarov s vyšším objemom.

Tip na produkt: 

Tefal RK102811

 • Vhodný pre varenie ryže pre celú rodinu
 • objem 3 l s úžitkovou kapacitou 1
 • Veľmi jednoduchá a praktická obsluha
 • 3 programy varenia
 • Nádoba ma nepríľnavý povrch, ktorý uľahčuje aj jej umývanie

Čo vás čaká, ak sa zameriate len na tie najlacnejšie ryžovary? Napríklad zníženie nepriľnavosti lacnejšieho teflónového povrchu, nedostatočné prihrievanie ryže po uvarení alebo úplná absencia tejto funkcie, absencia lepších programov pre konkrétny druh ryže a zrejme aj menej príslušenstva a doplnkov.

 

Vyskúšajte tieto kvalitné ryžovary!

Nakúpiť online sa oplatí aj ryžovar

Ak považujete tohto kuchynského pomocníka za príliš malý alebo menej významný spotrebič, kvôli ktorému netreba porovnávať obchody, mýlite sa. Jedinou optimálnou cestou, ako vybrať ryžovar kombinujúci najlepšie funkcie aj najlepšiu cenu, je hľadať kvalitného predajcu, napríklad aj spomedzi internetových obchodov.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk a 4home.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

andreashop
Už žiadne nehody v kuchyni pri varení ryže. Ako vybrať ryžovar, ktorý vám pomôže?
5 (100%) 1 hlasov