Vyberte stranu

Podobne ako rebriny, aj hrazda na stenu býva čoraz viac bežnou súčasťou domácností. Tomuto svojmu rozšíreniu vďačí najmä preto, že je jednoduchá na montáž a ako pomôcka na cvičenie je mimoriadne univerzálne využiteľná.

Okrem klasickej nástennej hrazdy je možné kúpiť napríklad aj hrazdy s upevnením na strop, na dvere, prípadne dokonca aj voľne stojace hrazdy. Pri tých však treba počítať s potrebou väčšieho priestoru. Najlepšie teda z hľadiska pomeru kvality a ceny vychádza práve hrazda na stenu a preto si o nej povieme niečo viac.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk, Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodnú cenu.

Viac Informácii

Žiadna domáca výroba, bezpečnosť je nadovšetko

Ak premýšľate nad tým, že by ste si hrazdu vyrobili doma, odporúčame na to veľmi rýchlo zabudnúť. Na prvý pohľad je síce hrazda konštrukčne veľmi jednoduchá, no to vôbec neznamená, že za hrazdu možno považovať ľubovoľnú tyč. Áno, v prírode v núdzových podmienkach áno, ale určite nie, ak má ísť o profesionálne cvičenie.

Hrazdy sú totiž vyrábané z pevného oceľového materiálu so špeciálnou protišmykovou úpravou. Musia byť dostatočne robustné, sú projektované na určitú nosnosť a pevnosť. Montáž môže byť formou priskrutkovania, kde treba venovať pozornosť typu ukotvenia a jeho kvalite. Jedine hrazdy vyrobené od profesionálnych výrobcov toto všetko splnia.

 

Vyberte si z ponuky hrázd na stenu!

Rohová hrazda Magnus MP3039

Rohová hrazda Magnus MP3039

tlačidlo

Multifunkčná hrazda inSPORTline Power Tower PT500

 

tlačidlo

Hrázda Master dveřní – chrom

 

Hrázda Master dveřní - chrom

tlačidlo

tlačidlo

NÁSTENNÁ HRAZDA BODYTRADING CU100

NÁSTENNÁ HRAZDA BODYTRADING CU100

tlačidlo

Voľne stojaca hrazda, stropná hrazda alebo hrazda do dverí?

Hoci našou témou je nástenná hrazda, ako som spomínal, existujú aj iné typy. Stropná hrazda je napríklad tiež nástennou, akurát sa nemontuje na bočnú stenu, ale na strop. Výhodou v tomto prípade je väčšia voľnosť okolo samotnej hrazdy, čo ale najviac využijú asi zrejme len užívatelia, ktorí sa chcú venovať viac gymnastike.

Zaujímavou možnosťou je tiež hrazda do dverí alebo na dvere, ktorá začína byť tiež čoraz viac rozšírená. Môže ísť o jednoduchšie teleskopické hrazdy alebo závesné hrazdy s viacerými úchytmi. Výhodou tejto hrazdy je jednoduchá montáž, nevýhodou ale užšia oblasť využitia.

Voľne stojace hrazdy sú do bežnej domácnosti asi najproblematickejší variant a to najmä z hľadiska priestoru. Zároveň treba pripomenúť, že sú nepomerne drahšie a z hľadiska pomeru ceny a využitia ide o najhoršiu možnosť pre väčšinu bežných užívateľov. Zároveň sú o niečo náročnejšie na montáž, nakoľko je treba ich kotviť do podlahy.

 

hrazda na stenu

Hrazda na stenu musí mať správne rozmery aj nosnosť

Pri hrazde si treba všímať okrem spôsobu uchytenia, aj to, aké má fyzické parametre. Tu sú základom najmä dve vlastnosti a to rozmer a nosnosť. Pri rozmeroch sa myslí dĺžka tyče hrazdy, nakoľko priemer býva v princípe rovnaký pri každom jednom modely. Ak aj sú nejaké odchýlky, sú minimálne.

Dĺžka hrazdy môže byť od štandardných 90 cm až po 110 cm a viac, pričom tento rozmer slúži najmä pre možnosť pridania niektorých druhov doplnkov a zachovania komfortného priestoru. Ak kupujete hrazdu pre deti, väčšia dĺžka im umožní cvičiť naraz spolu.

Druhým dôležitým parametrom je nosnosť. Tu odporúčame nevyberať hrazdy s najnižšou možnou nosnosťou 100 kg, ale ísť na vyšší limit. Odzrkadlí sa to v pocite stability a zároveň aj v komforte pri dlhodobom používaní. Čím dlhšia je hrazda, tým väčšia hmotnostná rezerva by tam mala byť. Maximum pre bežne dostupné hrazdy je až 260 kg.

 

hrazda na stenu

Profesionálna značky u vás doma

Investícia do hrazdy nepatrí rozhodne medzi tie náročnejšie, aspoň nie z pohľadu iných strojov a zariadení určených pre domácu posilňovňu alebo fitness centrum. Napriek tomu neodporúčame šetriť, nakoľko tie najlacnejšie modely nemusia mať tak dobré ergonomické vlastnosti, ako overené značky profesionálnych hrázd.

Medzi tie, ktoré sú najviac obľúbené a najviac žiadané na našom trhu, patria bezpochyby značky Magnus, Marbo, Body Solid, Body Craft, Benchmark, Lifefit, Best Fitness, Powerline či Iron Gym. Ide o profesionálne športové značky ponúkajúce rôzne druhy hrázd, napríklad aj s kladkou a ďalšími zaujímavými doplnkami.

 

 

Vyberte si z ponuky hrázd na stenu!

Rohová hrazda Magnus MP3039

Rohová hrazda Magnus MP3039

tlačidlo

Multifunkčná hrazda inSPORTline Power Tower PT500

 

tlačidlo

Hrázda Master dveřní – chrom

 

Hrázda Master dveřní - chrom

tlačidlo

tlačidlo

NÁSTENNÁ HRAZDA BODYTRADING CU100

NÁSTENNÁ HRAZDA BODYTRADING CU100

tlačidlo

 

Cena vs. kvalita: hrazda na stenu a podľa čoho ju vyberať

Pri výbere konkrétneho modelu hrazdy treba zvážiť okrem typu a technických parametrov aj to, čo konkrétne na nej chcete precvičovať. Podľa toho treba zvoliť konkrétny typ a hľadať najlepšie možné alternatívy. Výšku užívateľa pri väčšine hrázd netreba zohľadňovať a to aj vtedy, ak ide o hrazdu do interiéru bežného bytu.

Pri výbere pamätajte na všetky tieto kritéria:

  • spôsob umiestnenia, čiže či ide napríklad na stenu alebo do dverí
  • či chcete k hrazde dokúpiť aj nejaké príslušenstvo, napríklad bradlá, pokiaľ áno, je lepšie zladiť celé vybavenie s ohľadom na hmotnosť aj dispozíciu v miestnosti
  • či budete používať hrazdu len na jeden účel alebo uprednostňujete multifunkčné a viacúčelové hrazdy
  • aký bude typ uchytenia, či pôjde o pevné kotvenie napevno, samovzperné kotvenie s poistkami, závesné uchytenie alebo sa má jednať o hrazdu využiteľnú aj na rebriny
  • či uprednostňujete rýchlu a jednoduchú montáž, takže môžete hrazdu presúvať, alebo ju plánujete využívať na jednom mieste
  • ak chcete využívať hrazdu na závesný posilňovací systém alebo zavesenie boxovacieho vreca, odporúčame stropné závesné hrazdy

 

hrazda na stenu

Nie Bazoš, ale online predaj cez internet

Využiteľnosť, efektívnosť a aj bezpečnosť hrazdy závisia v prvom rade od toho, ako kvalitná je. Zabudnite preto na kúpu z druhej ruky, ak chcete ušetriť. Lepším riešením je kúpa cez eshop, kde stačí vystihnúť nejakú akciu, zľavu alebo výpredaj a získate výborné cenové podmienky bez kompromisov.

Na základe našich skúseností, ale aj podľa hodnotení iných užívateľov, odporúčame pri kúpe uprednostniť známejšie eshopy. Dobrým príkladom sú napríklad špecializované športové Insportline.sk a Fitness-store.sk. Veľmi zaujímavú ponuku má aj internetový obchod Hej.sk. Veríme, že si vyberiete z pohodlia domova presne takú hrazdu, ktorá sa vám bude páčiť.

hej sk
 
Brucho, prsia, ruky aj chrbát. Ak chcete posilniť tieto svalové partie, ideálnym pomocníkom je hrazda na stenu
5 (100%) 10 hlasov