Vyberte stranu

Ešte stále sušíte bielizeň dlhé hodiny alebo aj celý deň na sušiaku? Nestrácajte čas a nezvyšujte si zbytočne vlhkosť v domácnosti týmto „staromódnym“ spôsobom sušenia bielizne. Moderným riešením sú predsa sušičky prádla.

Tieto spotrebiče patria síce medzi tie, ktoré sa zrejme nenájdu v každej domácnosti, ale až keď vyskúšate sušenie bielizne v sušičke, zistíte, o čo ste dlhé roky prichádzali. Navyše, tie najlepšie sušičky prádla dokážu bielizeň usušiť tak, že ju už ani netreba žehliť!

 

Prečo si sušičku prádla kúpiť?

Okrem vyššie spomínaného pohodlia je za kúpou tohto spotrebiču jednoznačne úspora času. Pomerne veľké množstvo bielizne, pri tých najväčších sušičkách aj 8 kg, je možné usušiť behom jednej či dvoch hodín. Takto efektívne sušenie s najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahnete ani v lete na priamom slnku.

Sušenie je navyše hygienické a bez prachu, na rozdiel od sušenia vonku na sušiaku alebo balkóne. Nehrozí vám ani to, že by vám mohli vtáky čerstvo oprané prádlo znova zašpiniť, takže by ste museli oblečenie prať znova.

Tretím veľmi dobrým dôvodom pre kúpu sušičky je jej špeciálny program zvaný refresh. Ide o veľmi krátky program, ktorý nie je určený prioritne na vysušenie opraného prádla, ale na zbavenie bielizne nepríjemného pachu. Túto funkciu majú tak základné, ako aj najdrahšie a najlepšie sušičky prádla.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Rozdelenie sušičiek a ich funkcie

V súčasnej dobe sa najviac predávajú dva druhy sušičiek podľa technológie sušenia bielizne. Prvým druhom sú ventilačné sušičky, ktoré odvádzajú vlhkosť von z domácnosti cez špeciálnu hadicu a hodia sa do novostavieb alebo rodinných domov po rekonštrukcii.

Druhý typ je rozšírenejší a ide o kondenzačné sušičky, ktoré odparovanú vodu uchovajú vo vyberateľnej nádrži či ju odvedú do odpadového potrubia v stene. Tie sa používajú univerzálne, no najmä v domácnostiach, kde nie je možné riešiť stavebné úpravy.

najlepšia sušička bosch

Bez ohľadu na to, ktorý z typov si vyberiete, mali by ste pri kúpe pozerať najmä na energetickú úspornosť spotrebiča. Rozdiel medzi energetickou triedou A a A-60% môže byť až dvojnásobný, čo sa pri častom používaní počas roka prejaví aj v úspore desiatkach Eur.

 

Okrem toho si všímajte aj tieto vlastnosti a funkcie:

  • objem sušičky bielizne, ideálom je 7 kg, maximom 8 kg
  • či má sušička tepelné čerpadlo, ktoré usporí až 50 % energie oproti typom bez neho
  • či ponúka sušička aj funkciu jednoduchého žehlenia a extra sušenia priamo do skrine
  • šírka sušičky, pričom odporúčame bežnú šírku 60 cm oproti kompaktnej 40 cm
  • odloženie štartu aj detská poistka by mali byť samozrejmosťou nielen pre najlepšie sušičky prádla, ale aj pre tie najlacnejšie modely

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Kondenzačné alebo ventilačné sušičky? Skúsenosti napovedia viac

Kým kondenzačné sušičky vyzerajú na prvý pohľad jednoduchšie na používanie oproti ventilačným sušičkám, nemusí tomu byť tak vždy. Snažte sa zistiť referencie od ľudí, ktorí ich doma používajú a podľa nich sa orientujte.

Nevýhodou kondenzačných sušičiek je o niečo vyššia cena, ale zas jednoduchšie zapojenie. Aj pri nich si však musíte vybrať medzi tými s tepelným čerpadlom, čo je úspornejšie, alebo tými s parnou funkciou, ktorá sa hodí v prípade, ak nechcete strácať čas so žehlením.

Ako na efektívne používanie? Riaďte sa týmito zásadami

Prvým pravidlom efektívneho využívania sušičky bielizne je nepreťažovať ju. Bubon je síce väčší ako pri práčkach, ale to je najmä kvôli tomu, aby existoval väčší priestor na samotný proces sušenia.

Druhým pravidlom by malo byť, že do sušičky pôjde prádlo maximálne odstredené. Pokiaľ tomu tak nebude, sušenie bude trvať príliš dlho a bude z hľadiska nákladov aj času veľmi neefektívne.

Pravidlo číslo tri znie: triedenie. Tak, ako sa triedi prádlo do práčky, triedi sa aj do sušičky. Nesušte spolu odlišné materiály a už vôbec nedávajte do sušičky to prádlo, ktoré je podľa štítku na sušenie nevhodné.

 

Ktoré sú najlepšie sušičky: test odhalí aj slabé miesta

Nadýchané, hebké a voňavé prádlo nevytiahnete z každej sušičky. Niektoré sú jednoducho lepšie a niektoré horšie, pričom orientovať sa len podľa ceny by nebolo ideálne. Čo teda môžete spraviť? Pozrieť si testy sušičiek.

Tie odhalia nielen silné miesta, ktoré zvyčajne výrobcovia umne propagujú, ale aj nedostatky sušičiek. Ani na prvý pohľad tie najlepšie sušičky prádla totiž nemusia byť v každej funkcii dokonalé.

 

Pozerajte najmä na:

  • to, či má sušička funkciu ľahké žehlenie alebo žehlenie, pretože to nie je to isté
  • ako sa sušička ovláda, či je nastavenie programov jednoduché a či je zostávajúci čas presný
  • ako funguje otváranie a zatváranie dvierok, prípadne či sa dá aj zameniť smer otvárania
  • dôležitá je aj jednoduchosť následnej údržby a tiež rozsah doplnkov a príslušenstva

Najlepšie sušičky prádla na trhu

Výhodná kúpa sušičky? Recenzie od užívateľov nevynechajte tiež

Podobne ako pri práčkach a ďalších veľkých spotrebičoch, aj sušičky by ste nemali vyberať bez prečítania aspoň niekoľkých recenzií od používateľov. Nájdete ich tak priamo v eshopoch, ako aj na rôznych fórach alebo na portáloch o spotrebičoch a bývaní.

Najviac by ste sa pri týchto recenziách mali zamerať na to, ako sušičky v praxi sušia bielizeň a ako u nich funguje množstevná automatika. Napriek tomu, že funkcie tzv. 6. zmyslu či Fuzzy Logic by mali pracovať v princípe rovnako, v praxi to tak nemusí byť vždy.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Vyberajte zodpovedne

Hoci je sušičiek bielizne v ponuke naozaj dostatok, výber by ste nemali ponechať náhode. Ani zistenie všetkých výhod a nevýhod či prečítanie recenzií vás nemusí niekedy ochrániť pred zlou kúpou, najmä od menej serióznych predajcov alebo z obchodov s predraženými spotrebičmi.

najlepšia sušička bosch

Aké je riešenie? Spoľahnúť sa na overené predajne s dlhoročnou tradíciou a tisíckami spokojných zákazníkov. Medzi tie patria napríklad známa sieť predajní Planeo, ale aj eshopy Andreashop alebo TPD. V týchto obchodoch nájdete nielen najlepšie sušičky prádla, ale aj dlhodobo najlepšie zákaznícke služby.

 

Najvýhodnejšie ponuky sušičiek prádla nájdete tu

andreashop
Najlepšie sušičky prádla (test a recenzie 2024)
5 (100%) 2 hlasov