Vyberte stranu

Priemysel týkajúci sa výroby nábytku využíva materiál kože už storočia. Pôvodne išlo o kožu z rôznych druhov zvierat, no v súčasnosti sa používa najmä tá z hovädzieho dobytka. Originálnosť je zaslúženou vlastnosťou, keďže každý získaný kúsok je iný a jedinečný.

Kožený poťah na nábytok je najtrvácnejším materiálom spomedzi možností čalúnenia. Je odolný voči ohňu, neodlupuje sa a vekom získava nenapodobiteľnú patinu. No aby tieto vlastnosti prislúchali aj vašej sedacej súprave, je dobré byť informovaní.

Základné rozdelenie na látkové a kožené sedačky nestačí. Kožené čalúnenie si totiž vyžaduje viac pozornosti, ako sa na prvý pohľad môže zdať a zorientovanie sa v tejto kategórii si vyžaduje dávku trpezlivosti. Nenechajte sa oklamať. Nie je koža ako koža…

kožené sedačky

Druhy kože z hľadiska kvality

Anílínová, anilínová brúsená, semianilínová a upravovaná. Tieto druhy môžeme považovať za základné kategórie, do ktorých sa koža delí po konečnej úprave líca. Anilínová koža vám dopraje naozaj komfortné sedenie aj so vzhľadom podčiarkujúcim jej autenticitu – zahojené jazvy, krčné vrásky a po rokoch vlastná patina.

Semanilínová koža má pôvodné líce a iba ľahké zafarbenie alebo naopak, líce je zbrúsené a povrch zafarbený. Záleží od „umenia činenia“, či budú zachované všetky dobré vlastnosti originálu. V tejto kategórii môžete dostať aj kvalitu, ktorú však v prípade korigovanej kože nečakajte.

Tá je zbrusovaná a potláčaná dezénom s farebnými pigmentmi. Časť prirodzenej mäkkosti sa stráca, rovnako ako záruka trvácnosti. Pribúda však nižšia priepustnosť, a tým aj menší pocit komfortu.

 

Najlepšie sedacie súpravy

 

Lacné kožené sedačky verzus najlacnejšie kožené sedačky

Nenechajte sa zlákať príliš nízkou cenou za kožené sedačky. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o materiál, ktorý síce naozaj spadá do tejto kategórie, no jeho hrúbka ani pri najmenšom nezodpovedá odporúčanej kvalite.

Niektorí výrobcovia ju totiž ponúkajú v rozmedzí 0,9 – 1,1 mm, čo je absolútne nevyhovujúce pre komfortné a najmä trvácne sedenie. Pozor si treba dať aj na kombináciu kože s jej imitáciou. Mnohí sa totiž snažia zarobiť viac tým, že „namixujú“ zdanlivo rovnaký materiál, pričom imitáciu prenechajú konštrukcii.

Je viac ako pravdepodobné, že onedlho na nej budete badať známky používania. Ak chcete dlhú životnosť sedačky, hľadajte označenie „celo koža“. Neunáhlite sa, 100% koža“ alebo „pravá koža“ môže byť zavádzajúcim názvom. Výrobca sa v prípade reklamácie ohradí, že sa vzťahoval iba na konkrétnu časť sedenia.

 

TEMPO KONDELA ALMA L rohová sedačka UNajlepšie kožené sedačky nie sú z ekokože ani koženky

Ak chcete, aby nebola kožená sedačka symbolom luxusu len na krátky čas, spomedzi ponuky vyberajte najvyššiu kvalitu. Ak už ste sa rozhodli pre väčšiu investíciu na obývačkové sedenie, nepoľavujte od nárokov a vlastností, ktoré si tento typ vyžaduje.

Oblúkom sa vyhnite imitáciám, ktoré splnia síce elegantný dizajn, no na dotyk nebudú také príjemné ako koža. O dlhej životnosti nehovoriac. Tzv. ekokoža je vzhľadovo verným napodobnením pravej kože, no stále nedosahuje jej kvalitu. Často si ju ľudia zamieňajú s koženkou, no aj medzi nimi je značný rozdiel.

Ekokoža má hornú vrstvu zo 100% polyuretánu a jej podklad tvorí 100% bavlnený úplet. Má menšiu pevnosť a kratšia životnosť ako pravá koža, no taktiež sa hodí pre alergikov a je nenáročná na údržbu. Koženka môže mať rôznu povrchovú úpravu (dezén, lakovanie…), ale tá sa neznáša so soľou a preto praská.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! BonamiNový nábytokMasiv24 Asko nábytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Aj kožená sedačka si pýta starostlivosť

Áno pýta, no nie je to nič náročné. Práve naopak. Ako pri iných druhoch nábytku platí, že prach by ste mali zotrieť navlhčenou handričkou (bežné čistiace prostriedky vynechajte). Dva až trikrát ročne venujte pozornosť jej ošetreniu, a to špeciálnymi prípravkami na kožu. Predĺžite tak jej životnosť.

Ak ste si domov priviezli novú koženú sedačku, skôr ako ju začne plnohodnotne využívať, aplikujte na ňu ochranný balzam kože (sedačka musí byť čistá). Taktiež sa odporúča chrániť ju pred priamym zdrojom tepla, či už ide o slnečné lúče alebo radiátor (ten by mal byť vo vzdialenosti aspoň 50 cm). Pri vysávaní opatrne, ideálne je použiť kefovú násadu.

kožená sedačka kondela

Akú hrúbku kože zvoliť?

Koža vhodná na čalúnenie sa vyrába tzv. činením, čo je spôsob konzervácie určený na zabraňovanie hnilobných procesov. Získaná priemerná hrúbka vtedy dosahuje cca 5 mm. Tá sa následne rozdvojí (prípadne roztrojí) a v závislosti od získaných milimetrov použije napríklad na sedacie súpravy.

Ideálna hrúbka je 1,5 mm, no stretnete sa aj 2,2 mm verziou, ktorá je ešte stále spadá do odporúčaného čalúnenia. Tenšie varianty spôsobia natiahnutie a dominantné sedenie sa razom zmením na harmoniku. Aj veľké neprešité plochy sedáka môžu mať podobný výsledok.

Hrubá neznamená kvalitná! Hrúbka je síce jedným z kritérií výberu, no koža musí byť hlavne jemná. To znamená, že ak by ste zobrali jej vzorku do rúk, mala by sa dať pokrčiť. V opačnom prípade sa pravdepodobne jedná o split (štiepenku), a teda spodnú vrstvu kože vyznačujúcu sa zlou odolnosťou voči ohybu.

Najlepšie sedacie súpravy

 

Ako a kde nakupovať?

Aj keď z pohodlia domova sa nakupuje jednoducho a pohodlne, práve kožené sedačky sú príkladom toho, kedy by ste mali navštíviť kamenné predajne nábytku alebo výrobcov špecializujúcich sa práve na sedacie súpravy z kože na mieru. Kožu vyberajte z reálnych vzoriek, ktorých hrúbku si pravítkom odmeriate a skontrolujete aj ich krčivosť.

Avšak pre tých, ktorí sa predsa len spoliehajú na dôveryhodnosť eshopových predajcov a popisov pri produktoch je tu online nákup. Ak vás v eshopoch Nový nábytok, Tempo Kondela či Asko nábytok zaujme konkrétny typ sedačky, neváhajte kontaktovať predajcov, či už telefonicky, prostredníctvom „chatu“ alebo emailom. Pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa…

 

novynabytok-sk
tempo kondela
asko nabytok logo
Kožené sedačky sú nenahraditeľné. Majú štýl, eleganciu a sú aj praktické
5 (100%) 1 hlasov