Vyberte stranu

Multifunkčný prístroj, ktorý kombinuje posilňovanie nôh, rúk a celého tela, tak by sa dali charakterizovať posilňovacie veže. Najčastejšie obsahujú bench-press, kladku a leg-press, vďaka čomu viete posilňovať väčšinu veľkých aj malých svalov celého tela.

Základom sú univerzálne posilňovacie lavice s polohovaním, ktoré majú spodnú a vrchnú kladku. Najviac žiadané kombinované posilňovacie veže ponúkajú možnosť trénovať prsné svaly, bicepsy, chrbát, nohy či ruky. Ako ale vybrať ideálnu vežu do domácnosti za čo najmenej peňazí a s čo najlepšími možnosťami?

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodné ceny.

Viac Informácii

Domáce aj profesionálne posilňovacie veže

V prvom rade si musíte zvoliť triedu, pričom na výber sú podobne ako pri iných podobných strojoch dve triedy. Pre menej náročných užívateľov a začiatočníkov sú tu domáce posilňovacie veže, ktoré môžu disponovať širokými možnosťami. Sú vhodné pre rekreačné cvičenie bez nadmerného preťažovania.

Druhou triedou sú profesionálne veže. Tie sa od predošlej triedy nemusia ani tak odlišovať tým, aké svalové partie sa na nich dajú precvičiť, ako skôr kvalitou vyhotovenia a praktickými či ergonomickými vylepšeniami. Môžu mať variabilnejšie nastavovanie sedadiel alebo operadiel, prípadne kvalitnejšie ložiskové spoje, aby vydržali väčšiu záťaž.

 

posilnovacie veze

Zvoľte si správny typ, hmotnosť aj nosnosť závažia

Podľa typu závažia existujú tri typy posilňovacích veží. Piestové posilňovacie veže sa u nás príliš často nevyskytujú, preto im nebudeme ani príliš venovať pozornosť. Oveľa častejšie sú veže s tehličkovým závažím tvorené kompaktnou sadou tehličiek a veže s kotúčovým závažím, kde záťaž tvoria samostatné kotúče.

Prvý typ má jednoduchú obsluhu a šetrí priestor, druhý je lepší pre tých, čo chcú ľubovoľne pridávať a odoberať závažia a chcú mať možnosť čo najpresnejšieho zvolenia hmotnosti zaťaženia. Najťažšie závažie pritom môže mať pokojne napríklad aj 180 kg.

Výber konkrétneho typu veže by ste ale mali prispôsobiť aj svojim možnostiam. Nemusíte preplácať zbytočne robustné konštrukcie, ak napríklad chcete maximálnu nosnosť do 120 kg. Snažte sa teda už pred kúpou zistiť, aký typ tréningu sa pre vaše telo hodí: či intenzívnejší s menšími hmotnosťami závaží, alebo naopak, menej cvikov, ale s väčšou váhou.

 

Vyberte si z ponuky posilňovacích veží!

Multifunkčná posilňovacia veža Body Craft Minix

Multifunkčná posilňovacia veža Body Craft Minix

tlačidlo

Multipress Body Solid PSM144XS Multipress Body Solid PSM144XS

tlačidlo

Posilňovacia veža Master Zeus SET

Posilňovacia veža Master Zeus SET

tlačidlo

Posilňovacia veža Master Apollón SET

Posilňovacia veža Master Apollón SET

tlačidlo

POSILŇOVACIA VEŽA BODY SOLID FUSION 600/3 – 140 KG ZÁVAŽÍ

POSILŇOVACIA VEŽA BODY SOLID FUSION 600/3 - 140 KG ZÁVAŽÍ

tlačidlo

Multifunkčnosť a univerzálnosť si musíte vybrať

Na úvod sme spomenuli, že posilňovacie veže sú prakticky najviac multifunkčným a univerzálnym náradím svojho typu. To je pravda, ale musíte si už pri výbere vhodného modelu zvoliť, ktoré partie budete posilňovať. Všeobecne sa síce najviac predáva kombinácia kladka, bench-press a leg-press, ale prečo nevyužiť maximálnu možnú variabilitu?

Na výber máte možnosť do veže pridať tieto možnosti:

 • prídavné moduly na predkopávanie ale najmä zakopávanie
 • rozšírenie o hrazdu či kladku
 • špeciálny stepper na precvičovanie nôh
 • doplnky umožňujúce tlaky na prsia v sede aj tlaky na triceps
 • príťahy kladky spodné aj príťahy v sede s oporou hrudníka
 • rozpažovanie a upažovanie na ramená, prípadne rozmnožovanie a unožovanie na stehná, vďaka čomu precvičíte nohy komplexne
 • možnosť cvičiť triceps na kladke alebo biceps na klade s oporou aj na voľno
 • zaujímavým rozšírením je nielen bežná hrazda, ale špeciálna hrazda na zhyby

 

posilnovacie veze

Posilňovacie stojany, klietky aj Smithov stroj

Posilňovacie stojany predstavujú akési doplnenie alebo rozšírenie klasických posilňovacích veží. Možno na nich vykonávať niekoľko desiatok cvikov, najčastejšie drepy so záťažou, mŕtvy ťah alebo zhyby so záťažou. Ak je takýto stojan obohatený aj o multifunkčnú lavičku, jedná sa o bench press a multipress stojan s využitím pre hornú polovicu tela.

Nepochybne zaujímavé pre pokročilých a profesionálnych športovcov sú aj posilňovacie klietky. Tie sú ideálne najmä pre vzpieranie s veľkou obojručnou tyčou, na ktorú je možné pripevniť olympijské závažia ľubovoľnej hmotnosti. Takéto klietky sú veľmi robustné a umožňujú cvičenie aj pre viacerých užívateľov súčasne.

Zaujímavý typom posilňovacieho zariadenia je aj tzv. Smithov stroj. Ide o špeciálny typ stojana kombinovaného s vežou, ktorý je určený pre silový tréning pokročilých športovcov a profesionálov. Hoci v bežnej posilňovni na doma sa zrejme kvôli priestorovej a cenovej náročnosti nebude vyskytovať často, má veľkú výhodu vo variabilite cvikov.

 

Vyberte si z ponuky posilňovacích veží!

Multifunkčná posilňovacia veža Body Craft Minix

Multifunkčná posilňovacia veža Body Craft Minix

tlačidlo

Multipress Body Solid PSM144XS Multipress Body Solid PSM144XS

tlačidlo

Posilňovacia veža Master Zeus SET

Posilňovacia veža Master Zeus SET

tlačidlo

Posilňovacia veža Master Apollón SET

Posilňovacia veža Master Apollón SET

tlačidlo

POSILŇOVACIA VEŽA BODY SOLID FUSION 600/3 – 140 KG ZÁVAŽÍ

POSILŇOVACIA VEŽA BODY SOLID FUSION 600/3 - 140 KG ZÁVAŽÍ

tlačidlo

Najlacnejšie nemusí znamenať najlepšie

Vo všeobecnosti sa pri výbere multifunkčnej veže neoplatí pozerať ani na značku ani na cenu. Najlacnejšie posilňovacie veže sú obvykle ochudobnené o niektoré dôležité súčasti alebo príslušenstvo zlepšujúce využitie veže ako celku. Riešením nie ale vyberať si ani podľa značky, hoci napríklad Master, Kettler či Body Solidnepochybne zaujímavé typy.

Zvážiť však treba využiteľnosť v praxi a primeranosť voči vašim možnostiam:

 • pozerajte napríklad na to, na akú maximálnu výšku používateľa sú veže stavané, najčastejšie je to na výšku do 190 cm
 • vyberajte aj podľa toho, ktoré cviky chcete na veži vykonávať, čomu treba prispôsobiť jej vybavenie najmä s ohľadom na leg-press a bench-press a ich možnosti
 • podľa priestoru a náročnosti na presnosť závažia si zvoľte buď posilňovacie veže na kotúče alebo s tehličkami
 • nezabúdajte zvoliť ani vhodný typ podľa odolnosti konštrukcie, čo závisí najmä od toho, ako často chcete vežu využívať

 

posilnovacie veze

Žiaden bazár, ale predaj cez internet

Pravdou je, že posilňovacie veže skutočne patria medzi jedno z najdrahších vybavení domáceho fitka či posilňovne. To platí najmä pre profesionálne veže, ktoré sú stavané na vyššiu odolnosť. Pre domáce použitie vám stačia ale aj bežné modely, ktoré si môžete dokonca kúpiť na splátky.

Pokiaľ nemáte dostatok financií, riešením môže byť aj výpredaj či nejaká cenová akcia. Takté zľavy najčastejšie nájdete na internete, najmä v značkových a známych e-shopoch so športovým vybavením. Veľmi dobré referencie majú obchody Insportline.sk alebo Fitness-store.sk. Celkom širokú ponuku za dobrú cenu má aj známy eshop Hej.sk.

hej sk
Ak chcete nabrať svaly, nemusíte chodiť len do fitka. Posilňovacie veže na doma vám s tým pomôžu
5 (100%) 20 hlasov