Vyberte stranu

Aj sezónne pestovanie priesad, zeleniny či letničiek môžete zefektívniť. Vytvoriť tú správnu mikroklímu a ochranu pred nepriaznivým počasím pomôže nielen skleník, ale aj fóliovník či parenisko. Zlepšiť a urýchliť rast sa dá aj prirodzeným spôsobom. Stačí si vybrať vhodnú konštrukciu, fóliu a nájsť ideálne miesto na realizáciu.

Fóliovník poslúži rovnako dobre ako skleník. Jeho stavba je navyše výrazne jednoduchšia. Okrem samotnej konštrukcie záleží najmä na kvalite použitej fólie. Tá totiž rozhoduje, ako často ju budete meniť. Ak stavíte na lacnejšie varianty, potom zostáva nevýhodou, že kúpa fólie vás pravdepodobne neminie každoročne.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kokiskashop, Hej, 4home ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Fóliovníky ochraňujú rastliny pred výkyvmi teplôt i pred škodcami

Ak nechcete na záhrade trvalú skleníkovú stavbu, siahnite po finančne menej nákladných fóliovníkoch. Tie nepotrebujú stáť na betónovom základe, a preto je ich výhodou prípadná zmena stanovišťa. Ak však chcete využívať ich služby v zimnom období, môžete sa s touto myšlienkou rozlúčiť. Tepelná izolácia by totiž nedosahovala vhodné podmienky.

Alternatívou tak môže byť parenisko, ktoré môžeme v podstate považovať za prízemný skleník. Konštrukcia fóliovníka má bežne podobu pozinkovaných profilov, ktoré sú spojené špeciálnymi uholníkmi. Dobrou voľbou bude nepochybne hliníkový variant, ktorý si v podstate nevyžaduje žiadnu údržbu. Stretnete sa i s drevenou verziou konštrukcie.

Pri montáži je dôležité fóliovník ukotviť, postačí v určitých bodoch. Môžete tak urobiť napríklad pomocou oceľových kolíkov do zeme. Predídete tak nepriazni poveternostných podmienok a jednoduchým krokom fóliovník demontujete alebo premiestnite kam potrebujete.

 

Vyberte si z ponuky foliovníkov!

Parenisko CEV 200x70x62 cm

tlačidlo

Skleník Lanitplast Plugin NEW 6x12 Standard, s dárky navíc

tlačidlo

FÓLIOVNÍK 300 CM X 800 CM (24 M²) ZELENÝ

tlačidlo

Mini fóliovník TUNNEL, 130 x 60 x 50 cm

Mini fóliovník TUNNEL, 130 x 60 x 50 cm

tlačidlo

Fólia na fóliovník cena rozhoduje o kvalite

Ako sme už naznačili, životnosť fóliovníka sa vzťahuje na typ a hrúbku použitej fólie. Ak sa rozhodnete pre bežnú hrúbku, a teda cca 0,1 mm, počítajte s využiteľnosťou na jednu sezónu. Na trhu nájdete aj hrubšie modely, ktoré sú zároveň chránené proti pôsobeniu UV žiarenia. Väčšinou vydržia približne trojnásobne viac ako štandardné typy.

Tzv. kašírované fólie vám už zaručia trvácnosť minimálne na päť rokov. Sú výrazne pevnejšie, za čo vďačia výstužovej mriežke. Pri výbere sa oplatí všímať si i tzv. antifog prvok proti roseniu. Zabraňuje stekaniu kondenzovaných pár na rastliny. Aj v tomto prípade počítajte s priamou úmerou. Čím kvalitnejšia a odolnejšia fólia, tým vyššia cena.

 

Záhradný fóliovník si vyžaduje vetranie

Dôležité je nielen to, pre ktorý typ fóliovníka sa rozhodnete, ale tiež akú veľkosť zvolíte. Potrebujete mať zásoby zeleniny pre štvorčlennú rodinu? Nechcete sa v ňom hrbiť? Alebo vám stačí iba menšie parenisko na priesady?

Myslite tiež na optimálne umiestnenie. Keďže potrebujete zachytiť čo najviac slnečného svetla, je vhodné postaviť fóliovník tak, aby jeho dlhšie bočné strany smerovali na juh. Ak plánujete jeho využívanie aj počas letných mesiacov, vchod orientuje na sever. Zefektívnite tým vetranie.

To je v tomto prípade podmienkou, keďže pri jeho absencii by mohlo dôjsť k spáleniu rastlín. V prípade fóliovníka sa používajú bočné rolovateľné okná, ktoré uchytíte jednoducho na suchý zips alebo ich uviažete pripevnenou šnúrkou. Takýto systém sa využíva aj na vchodových dverách. Tie však nájdete aj v klasickej verzii otvárania.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kokiskashop, Hej, 4home ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Ako postaviť fóliovník? Konštrukcia fóliovníka hrá prím

Stavebnicové fóliovníky nepotrebujú zdĺhavú a náročnú montáž. V podstate ide o akúsi skladačku z fóliovej plachty, rúrok rôznych dĺžok a niekoľkých spojok. Pri realizácii moderného fóliovníka máte pocit, akoby ste stavali stan. Aj vtedy, ak by ste stratili stavebný manuál, si poradíte jednoducho vďaka tvarom jednotlivých dielov, ktoré do seba zapadajú.

Keďže fóliu je možné kúpiť i na konkrétny typ modelu, prispôsobí sa presným mieram konštrukcie. Žiadne zažehľovanie starou žehličkou nehrozí. Dôležitá je však fixácia, ktorá sa robí napríklad položením laty na prečnievajúcu časť fólie a jej následným prihrnutím zeminou. Hĺbku zakopania môžete zvoliť podľa poveternostných podmienok v danej oblasti.

 

Teplé bioparenisko verzus studené parenisko na priesady

Čo sa týka konštrukcie, klasikou na výrobu sú drevené dosky, ktoré majú hrúbku cca štyri centimetre a šírku aspoň tridsať centimetrov. Alternatívnym materiálom môžu byť i plastové diely. Ako možnosť sa ponúka tiež parenisko z tehiel, tvárnic či betónových prefabrikátov. Ak mu chcete zaistiť dokonalú pevnosť, vystužte jeho steny železom.

 

Vyberte si z ponuky foliovníkov!

Parenisko CEV 200x70x62 cm

tlačidlo

Skleník Lanitplast Plugin NEW 6x12 Standard, s dárky navíc

tlačidlo

FÓLIOVNÍK 300 CM X 800 CM (24 M²) ZELENÝ

tlačidlo

Mini fóliovník TUNNEL, 130 x 60 x 50 cm

Mini fóliovník TUNNEL, 130 x 60 x 50 cm

tlačidlo

Dno teplého pareniska realizujte v hĺbke približne šesťdesiat centimetrov. Následne aplikujte jemnú vrstvu z piesku, ktorú prekryjete cca štyridsať centimetrovou vrstvou hnoja, ideálne konského, ktorý vyrobí najviac tepla. Ovčí a kravský je taktiež vhodný. Nakoniec nasypte desať až dvadsať centimetrov kvalitnej kompostovej zeminy.

Na studené parenisko postačí vyhĺbenia dna do tridsať centimetrov. Funguje na princípe ohrievania slnečnými lúčmi, no ak chcete zlepšiť jeho zateplenie, môžete použiť napríklad slamu alebo lístie. Než do pareniska nasadíte priesady, nechajte ho nahriať aspoň na tri dni. Pozornosť venujte tiež dennému vetraniu.

Pri oboch variantoch by mala mať zemina mierny sklon v smere sklonu konštrukcie. Treba ho však ukorigovať tak, aby sa voda pri zálievke nesplavovala. Ak máte parenisko už v období mrazov, odporúčame jeho bočné steny obložiť lístím alebo slamou a hornú časť prekryť slamenou rohožou, ktorá podnecuje lepšie zahriatie.

 

Kde nakúpiť?

Odľahčená hliníková konštrukcia, ktorá umožňuje rýchlu montáž a jednoduchú manipuláciu pri premiestňovaní, to je základ moderných fóliovníkov. V menších i väčších rozmeroch si ich môžete zakúpiť aj prostredníctvom eshopu 4home, no niekoľko produktov v rámci danej kategórie nájdete tiež na Kokiskashop alebo Hej.

Či už ich potrebujete použiť na predpestovanie rastlín alebo samotné pestovanie zeleniny i kvetín, ponuka zahŕňa i produkty určené do malých záhradiek, či dokonca na balkóny bytov. Ak chcete urýchliť a zároveň predĺžiť pestovateľskú sezónu, fóliovník bude správnou voľbou pre nastavenie vhodných klimatických podmienok.

kokiskashop
hej sk
Fóliovník a parenisko nesmú nadšencom záhradkárčenia chýbať. Ako nájsť tie najlepšie?
5 (100%) 3 hlasov