Vyberte stranu

Mikrovlnné rúry sa stali bežnou súčasťou našich domácností a každý deň ich využívame najmä na ohrev už hotových jedál. Tie najlacnejšie sa dajú kúpiť už za pár desiatok € a svoje miesto v kuchyni si bezpochyby zaslúžia.

Prečo by ste sa ale mali uspokojiť len s priemerom alebo niečím obyčajným? Tento praktický pomocník v domácnosti vám môže byť užitočnejší oveľa viac, ako si myslíte. Pozrite sa s nami, ktorá je najlepšia mikrovlnka a s čím všetkým vám pomôže.

 

Mikrovlnné rúry už neslúžia len na ohrev

Aj tie najjednoduchšie a najlacnejšie mikrovlnky ponúkajú viacero funkcií a to nielen ohrev vopred pripraveného jedla. Áno, táto ich vlastnosť je tou najdôležitejšou, ale zďaleka nie jedinou.

Mikrovlnky vedia totiž napríklad aj rozmrazovať zmrazené potraviny a jedlá. Podobne ako pri ohreve, aj rozmrazovanie sa deje technológiou mikrovĺn, avšak je potrebné vedieť vopred gramáž jedla, ktoré budete zohrievať. Okrem rozmrazovania a ohrevu môžete využiť mikrovlnku aj na prípravu pukancov v sáčku.

Vyššie modely mikrovlniek už dokážu oveľa viac, napríklad grilovať, opekať alebo aj variť potraviny a jedlá v pare. Varenie v pare je síce najzdravšie, ale musíte rátať s tým, že takouto funkciou disponujú až tie najlepšie mikrovlnky, ktoré určite len tak lacno nekúpite.

Najlepšia mikrovlnka

Dôležité parametre a vlastnosti každej mikrovlnky

Základom pre efektívne a optimálne využitie mikrovlnky je jej objem. Ten sa pohybuje v pomerne širokom spektre a to od 15 až do 50 litrov, pričom existujú aj výnimky s ešte väčším objemom. Do bežnej domácnosti na klasické využitie však úplne pokojne stačia mikrovlnné rúry s objemom okolo 20 litrov.

Druhým dôležitým parametrom je výkon udávaný vo Wattoch. Lacnejšie modely majú výkon okolo 700 W, lepšie je však voliť mikrovlnky s výkonom okolo 1000 W. V zásade platí, že čím väčší výkon, tým rýchlejšia je príprava pokrmu.

Tretím dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať, je priemer otočného taniera. Táto vlastnosť síce väčšinou súvisí s objemom, ale nemusí to tak byť vždy priamoúmerne. Odporúčame pre bežné použitie tanier do 24 cm, ak chcete mať viac priestoru napríklad na tanier s pizzou, 30 cm a viac je nutnosť.

 

Najlepšie mikrovlnky na trhu

 

Všímať by ste si mali aj tieto vlastnosti a funkcie:

  • aký veľký je výkon grilu a aké dodatočné funkcie s ním súvisia
  • či má mikrovlnka okrem klasického pečenia aj tzv. crisp chrumkavé pečenie
  • ak chcete rýchle rozmrazovanie, funkcia „jet defrost“ je pre vás základom
  • aký veľký je rošt v mikrovlnke a aká je jeho výška
  • či ponúka mikrovlnka kombinovanú prípravu pre viac jedál
  • či umožňuje mikrovlnka prípravu jedál z oboch strán na zapekacom tanieri

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

S grilom alebo bez grilu?

Mikrovlnné rúry s grilom sú bezpochyby na prvý pohľad atraktívne, ale otázne je, nakoľko sú praktické. Grilovať sa síce v mikrovlnke dá a pri trocha šikovnosti môžete pripraviť naozaj zaujímavé jedlá, ale nie je to práve najpohodlnejšie.

Naopak, grilovanie napríklad v rúre alebo zvlášť na grile je oveľa príjemnejšie a aj pri minimálnej námahe dosiahnete vo väčšine prípadov oveľa lepší výsledok. Navyše, už dávno neplatí, že najlepšia mikrovlnka je tá, ktorá vie všetko naraz. Nie, najlepšia je tá, ktorá splní svoju funkciu optimálne. Grilovať môžete predsa aj na grile!

najlepšia mikrovlnná rúra Gorenje

Biela, čierna aj nerezová

Čo sa týka dizajnu, najčastejšie sú v ponuke tri druhy mikrovlnných rúr. Najlacnejšie sú biele mikrovlnky, ktoré sa hodia najmä do lacných panelákových kuchýň. O niečo drahšie sú nerezové, ktoré zapadnú do modernejších kuchýň v každej domácnosti.

Vrcholom z hľadiska dizajnu a štýlu sú čierne mikrovlnky, najmä s lesklým povrchom na prednom skle. Bez ohľadu na to, akú si vyberiete, mali by ste vždy vidieť mikrovlnku ako súčasť atmosféry celej kuchynskej linky a podľa toho napríklad vybrať aj štýl ovládania. Manuálne ovládanie môže byť totiž niekedy oveľa estetickejšie, ako napríklad dotykové.

 

Najlepšie mikrovlnky: test ako barometer kvality

Vyberať si len podľa technických údajov na obale alebo v popise spotrebiču by nebolo ideálne. Áno, technické parametre sa síce takto zistiť dajú, ale pre praktické používanie mikrovlnnej rúry sú dôležité aj iné vlastnosti. Ani tá najlepšia mikrovlnka podľa technických údajov ich nemusí mať všetky!

Aby ste si vedeli vybrať, musíte vedieť v testoch správne čítať. Všímajte si najmä:

  • ovládanie výkonu mikrovlnky a možnosť intervalu zvolenia výkonu
  • otváranie dvierok, pričom pravo-ľavé je oveľa praktickejšie, ako spodno-horné
  • či má mikrovlnka automatický program, ktorý podľa hmotnosti a typu pokrmu nastaví ostatné parametre sám bez vašej pomoci
  • aký je výkon ohrevu a aký je výkon grilu, pokiaľ je mikrovlnka s grilom

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Zabudovateľné či voľne stojace?

Voľne stojace mikrovlnky sú zrejme aj u nás stále najpopulárnejšie, ale ak vám to finančné možnosti dovolia, skúste radšej vybrať vstavané mikrovlnky. Sú oveľa štýlovejšie a šikovnejšie, pričom cenový rozdiel nie je až taký výrazný.

Najlacnejšia mikrovlnka vvstavaného typu sa u nás dá kúpiť už aj pod 150 €, aj keď v takejto cenovej hladine nájdete viac menej len základný model. Najlepšia mikrovlnka so všetkými „hi-tech“ funkciami môže vyjsť pokojne aj cez 500 €, no takáto investícia prinesie aj kvalitu.

Najlepšia mikrovlnka gorenie

Hľadáte mikrovlnky? Recenzie nie sú všetko

Hoci sa na internete čoraz viac množia rôzne recenzie, určite by ste nemali podľahnúť hneď prvému dojmu. Keďže najvýhodnejšie a najpohodlnejšie je nakupovanie cez internet, práve tu existuje veľké riziko, že si vyberiete síce najlacnejší eshop, ale dodanie bude trvať príliš dlho alebo budete mať neskôr problém s uplatnením záruky bez problémov.

Kúpa mikrovlnky by tak nemala zahŕňať len študovanie testov a recenzií, ale aj výber osvedčeného a spoľahlivého predajcu. Na našom trhu ich je viacero, pričom veľmi dobré referencie majú napríklad planeo.sk, Andreashop alebo TPD, ktoré má extra dlhú tradíciu. Najlepšia mikrovlnka totiž nie je len tá, ktorá je najlacnejšia, ale ktorú kúpite za najlepších podmienok.

Prečítajte si aj ako si vybrať mikrovlnnú rúru.

 

Najlepšie mikrovlnky na trhu

 

Najvýhodnejšie ponuky mikrovlnných rúr nájdete tu

andreashop

 

Najlepšia mikrovlnka (test a recenzie 2024)
5 (100%) 3 hlasov