Vyberte stranu

Inšpirácií a nápadov na zariadenie bytu nie je nikdy dosť. Je pritom jedno, či sa jedná o 1 izbový malý byt v paneláku alebo o priestranný mezonet s viac ako 100 metrami obytnej plochy. Každé jedno bývanie sa dá zútulniť a prispôsobiť aktuálnej dobe aj vkusu majiteľa.

Práve tomu, ako vyberať a kde nájsť najlepšie zariadenie bytu, sa budeme teraz venovať. Spolu s našimi inšpiráciami objavíte nielen nápady na zariadenie bytu či domu, ale možno aj nový pohľad na bývanie ako také.

 

Industriálny nábytok

Poďme sa hneď na úvod pozrieť na niekoľko štýlov bývania a zariadenia do domácnosti. Na úvod začneme industriálnym štýlom a nábytkom, ktorý zažíva veľký boom v posledných rokoch pre zariadenie bytu vo viacerých krajinách.

Industriálny nábytok sa vyznačuje spojením praktickej účelnosti a elegancie, pričom dominantnými materiálmi sú najmä kov a drevo. Ešte dôležitejšie, ako samotný nábytok, sú doplnky dotvárajúce atmosféru tohto štýlu, najmä lampy, truhlice, stoličky a stoly.

Hoci väčšina ľudí si myslí, že industriálny štýl sa hodí len do bytov vzniknutých rekonštrukciou z pôvodne podnikateľských a priemyselných budov, nie je to tak. Náš článok zameraný na industriálny nábytok vám ukáže oveľa širšie možnosti využitia.

 

Retro nábytok

Tak trocha na opačnej strane stojí retro štýl, pre ktorý je typické vyzdvihovanie nábytku a zariadenie bytu z minulého storočia. Najpopulárnejšie sú najmä 60. roky a produkcia z bývalého Československa.

Samozrejme, zďaleka nejde len o tento jeden štýl. Veľmi populárny je aj retro nábytok zo Škandinávie, Francúzska alebo južných štátov. Ak máte tento štýl radi, určite sa zamerajte najviac na sedačky, stoly, komody, kreslá a menší doplnkový nábytok.

Retro štýl ponúka navyše možnosť vybrať si napríklad pestrofarebné steny do detskej izby, ale aj zaujímavé kreslá do obývačky so štýlovými konferenčnými stolíkmi. Viac o možnostiach vám prezradí náš poradca so zameraním na retro nábytok.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Provensálsky štýl

Provence je región na juhu Francúzska, podľa ktorého je pomenovaný špecifický druh nábytku z prelomu 18. a 19. storočia. Jeho najvýraznejšími črtami sú biela farba a ľevandulový motív.

Tieto dva faktory sú v tomto štýle doslova všadeprítomné, no nejde len o jediné charakteristické znaky štýlu. Ak si chcete zariadiť domácnosť týmto nábytkom, najdôležitejšie sú postele, sedacie súpravy, vitríny, skrinky a stoličky.

Opomenúť by ste nemali ani doplnky, najmä bytový textil a lampy. Pozor však na mylnú predstavu, že všetko, čo je biele a má levanduľový motív, je štýl provence. Prečítajte si o tom viac v našom článku, kde provensálsky štýl rozoberáme do detailov.

zariadenie bytu - kreslá

Vidiecky štýl

Od provensálskeho nábytku nie je tak ďaleko k vidieckemu štýlu. Bežný laik by si ho možno na prvý pohľad zamenil práve so štýlom provence, ale nie je tomu tak. Biela farba tu však tiež hrá dominantnú úlohu.

Vidiecky nábytok je skôr zosobnením jednoduchosti v spojení s krásou. Dôraz sa kladie na frézované dvierka, patinovanie a najmä dvojfarebnú kombináciu v dreve. Najvýraznejšie sa tento štýl prejavuje v stoloch, kuchynských linkách, skrinkách, komodách a na schodoch.

Áno, presne tak, vidiecky nemusí byť len nábytok, ale malo by sa tomu prispôsobiť aj celé zariadenie bytu a domu. Ako? Odpoveď nielen na túto otázku nájdete v našom článku, kde sme vidiecky štýl rozobrali do najmenších detailov.

 

Zariadenie domu

Ak už hovoríme o vidieckom alebo provensálskom štýle, nesmieme zabudnúť pripomenúť, že tieto dva architektonické a dizajnové štýly sa hodia pre zariaďovanie domu. Obzvlášť vtedy, ak bývate mimo mesta.

Na rozdiel od zariaďovaní bytu máte pri dome oveľa širšie a zaujímavejšie možnosti a to bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre moderný alebo klasický dizajn. Okrem bežného vybavenia, ako sú sedačky, postele, skrine či stoly, môžete klásť väčší dôraz na doplnky.

Sem patria napríklad aj záhradné doplnky a dekorácie, obzvlášť lavičky, jazierka, altánky, jedálenské sety na von a podobne. Chceli by ste viac tipov a nápadov? Odporúčame náš článok špeciálne zameraný na zariadenie domu!

Zariadenie bytu - altánky

Severský štýl bývania

Ak si predstavujete pod severským štýlom nábytku či zariadenia domácnosti len to, čo poznáte z katalógu Ikea, tak ste na omyle. Hoci ide o nepochybne zaujímavý nábytok, tento štýl skrýva oveľa viac užitočné pre celé zariadenie bytu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Dominujú mu najmä svetlejšie farby, jednoduchosť a elegancia ladená s priamočiarosťou. Tak sedacie súpravy, ako aj skrinky, celé steny, kreslá, stolíky či bytové doplnky, to všetko v sebe skrýva príbeh o využití dreva a iných materiálov s citlivosťou a noblesou.

Okrem moderných línií patria do severského štýlu nábytku aj tradičný vidiecky nábytok, kde však zostávajú hlavné črty v rámci vyššie spomínaných charakteristík. Objavte detailnejšie severský štýl bývania v našom článku!

Zariadenie bytu kožené kreslo

Ako zariadiť kuchyňu

Zariadenie kuchyne je v každej domácnosti otázkou vkusu, priestoru a finančných možností. Kým niektorí ľudia v tejto otázke doslova tápu, iní sa cítia pri výbere nábytku a zariadenia ako ryba vo vode.

Hoci každá kuchyňa pozostáva najmä z kuchynskej linky a jedálenského setu, netreba zabúdať ani na doplňujúce zariadenie. Dôležité sú tak rôzne police, ako aj kuchynské doplnky a potreby. Tú správnu atmosféru každej kuchyni dodá vhodný výber osvetlenia.

Zariadenie kuchyne je pre veľa ľudí veda, no pre vás byť vôbec nemusí. Dávame vám do pozornosti náš komplexný článok, ktorý vám krok po kroku pomôže s problémom, ako zariadiť kuchyňu rýchlo a za výhodných podmienok.

Zariadenie bytu - osvetlenie

Doplnky do kuchyne

Súčasťou vybavenia a zariadenia kuchyne sú aj doplnky. Tie, ako už názov hovorí, majú doplňujúcu a pomocnú funkciu pre kuchyňu a činnosti v nej. Tak ako kuchyňa, aj doplnky môžu byť ladené v určitom štýle.

Iné doplnky sa hodia do provensálskej kuchyne na vidieku, iné do modernej v meste. Základom by malo byť zladiť štýl kuchynskej linky a doplnky. Rôzne poličky, servírovacie vozíky, príručné stolíky, ale napríklad aj koreničky či soľničky, to všetko môže spolu ladiť.

Určite netreba zabudnúť ani na rôzne druhy dekorácií či potrieb, ktoré majú rovnako tak doplňujúci účel. Dokonca, aj taniere či šálky môžu byť súčasťou dekorácií. Chcete o tom vedieť viac? Prečítajte si náš článok na tému doplnky do kuchyne!

Zariadenie bytu - servírovacie vozíky

Záclony do kuchyne

Aká by to bola kuchyňa bez textilu? Áno, v dnešných moderných kuchyniach v novostavbách bytov či domov už toľko textilu na prvý pohľad nevidno, ale to neznamená, že nemá pre kuchyňu svoj význam.

Ak už nehovoríme priamo o kuchynských utierkach či obrusoch, čo je skôr praktický štýl kuchynského textilu, mimoriadne dôležitou súčasťou kuchyne sú záclony. Tie dotvárajú štýl kuchyne, či už ide o vidiecke bývanie alebo kuchyňu v industriálnom štýle.

Chcete vedieť, ako si vybrať správne záclony, podľa čoho zvoliť typ uchytenia alebo ktoré farby sa hodia k akému štýlu kuchyne? V takom prípade vám odporúčame náš detailný návod, ktorý vám pomôže vybrať záclony do kuchyne za pár minút.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Kuchyňa v provensálskom štýle

Jedným z najkrajších štýlov zariadenia kuchyne je provensálsky štýl. Ide o kombináciu vidieckeho trendu, ktorý je dnes veľmi populárny, s tradičným zariadením a dekoráciami z Francúzska.

Provensálske kuchyne oplývajú najmä svetlými farbami, kvetinovými motívmi a romantickou eleganciou. Či už ide o kuchynskú linku, jedálenské stoly so stoličkami, rôzne vitríny, police alebo aj svietidlá, všetko má svoju krásu a typický vzhľad.

Výhodou je, že provensálske kuchyne sa hodia nielen na vidiek, ale pokojne si takto môžete zariadiť aj svoju kuchyňu v meste. Chcete vedieť ako? Odpoveď na túto otázku vám dá náš detailný článok nazvaný kuchyňa v provensálskom štýle.

Zariadenie bytu - vitríny

Ako zariadiť detskú izbu

Doba, kedy bola detská izba zariadená tuctovým nábytkom a absentovala v nej čo i len štipka fantázie, je našťastie už preč. Dnešné detské izby sú určené pre podnietenie vývoja detí čo možno najviac kreatívne.

Už to nie je len o tom, že by v detskej izbe mala byť detská posteľ, písací stolík, stolička a nejaké skrine na hračky či oblečenie. Dôležité sú aj ďalšie doplnky, rôzne príslušenstvo, dekorácie a samozrejme aj správne osvetlenie.

Ak neviete, ako by ste mali správne takúto detskú izbu vybaviť, nechajte si poradiť. To, ako zariadiť detskú izbu, sme rozobrali v samostatnom článku. Nájdete v ňom tipy a návody, čo kam umiestniť a najmä, čo kde výhodne nakúpiť.

Zariadenie bytu - písací stolík

Ako zariadiť obývačku

Obývacia izba je srdom každej domácnosti. Ide o dominantnú miestnosť tzv. dennej časti, kde sa sústredí spoločenský život. Väčšina ľudí však túto izbu zaraďuje paradoxne úplne antisociálne a antispoločensky.

Zladiť štýl sedacej súpravy, konferenčného stolíka a napríklad skrinky pod televízor, to všetko chce nielen vkus, ale aj určité skúsenosti. Nie je to len o tom kúpiť nejakú komodu, príručný stolík alebo nebodaj nejaké gýčové doplnky.

Zariadenie bytu aj obývačky by malo byť nielen praktické, ale aj zaujímavé a povzbudzujúce pozitívnu atmosféru celej domácnosti. Ak neviete, ako na to, nech je vám návodom náš komplexný článok o tom, ako zariadiť obývačku štýlovo a sviežo!

zariadenie bytu - stolík pod tv

Obývačka s kuchyňou

Moderným trendom posledného desaťročia je spojenie obývacej izby s kuchyňou. Netýka sa to len novostavieb, ako by si mnoho ľudí myslelo, ale čoraz viac aj starších domov a bytov v panelákoch.

Spojenie obývacej izby a kuchyne je pritom úplne prirodzené. Moderné kuchyne už nie sú miestom, kde by sa len varilo, ale ide o spoločenskú miestnosť. Zladenie kuchynskej linky, obývacej steny, prípadne jedálenského setu a sedačky, to všetko je len vecou vkusu.

Spoločná obývačka a kuchyňa navyše prinášajú oveľa viac priestoru v jednej aj druhej miestnosti. Opticky sa celá spoločná miestnosť zosvetlí a je tu aj lepšia atmosféra. Prečítajte si viac o výhodách takéhoto riešenia v našom článku na tému obývačka s kuchyňou.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako zariadiť spálňu

Spálňa je na prvý pohľad miestom, kde človek „len“ prespí a potom trávi väčšinu dňa buď v inej izbe alebo úplne mimo domácnosti. Každý, kto takto uvažuje, zabúda na dôležitosť regenerácie a oddychu.

Pokojný spánok samozrejme závisí aj od iných vecí, ale krásne a štýlovo zariadená spálňa určite nepatrí medzi tie posledné. Nie je to len otázka toho, ako a kde postaviť posteľ, šatníkovú skriňu, komodu alebo aké nočné stolíky vybrať.

Keďže súčasťou zariadenia sú aj rôzne druhy doplnkov a textilu, zosúladiť celé zariadenie môže byť nielen otázkou vkusu, ale aj zopár praktických skúsenosti a tipov. Všetky sme spísali v našom článku, kde sa dozviete všetko o tom, ako zariadiť spálňu.

Zariadenie bytu - nočné stolíky

Tapety do spálne

Pri téme zariaďovania spálne ešte zostaneme a to z pohľadu povrchovej úpravy stien. Klasická biela maliarska farba na omietke je mimo módy už pekných pár desaťročí. Naopak, chce to niečo netradičné.

Odpoveďou na takúto požiadavku sú nepochybne tapety. U nás boli populárne v druhej polovici 20. storočia, no potom sa na chvíľku odmlčali. To však len preto, aby sa vrátili v plnej sile a elegancii.

Dnes máte na výber rôzne typy tapiet podľa materiálu a povrchovej štruktúry. Farebnosť, vzory, veľkosti, to všetko je k dispozícii v doslova nekonečnom počte kombinácií. Presvedčte sa sami, všetko na túto tému rozoberá náš článok s názvom tapety do spálne.

 

Moderné záclony

Záclony do spálne, ale aj do obývačky a iných izieb, sú neoddeliteľnou súčasťou každej jednej štýlovej domácnosti. Ženy takýto bytový textil doslova milujú, no výhody samozrejme ocenia aj muži.

Na rozdiel od fádnych a neosobných žalúzií alebo príliš konzervatívnych roliet sú záclony akousi kombináciou elegancie, ľahkosti a praktickosti. Môžete si vybrať nepriehľadné záclony s nejakou farebnou kombináciou, ale aj priehľadné so zaujímavým vzorom.

K záclonám potom už len stačí doladiť spôsob uchytenia, napríklad vhodný typ vitrážnej tyčky a okno dostane razom úplne iný dizajn. O tom, ako vyberať záclony, na čo si dať pozor a ktoré sú aktuálne „in“ sme napísali v našom článku na tému moderné záclony.

 

Inšpirácie do bytu

Teória pri zariaďovaní bytu je jedna vec, prax však býva niekedy úplne odlišná. Prečo? Väčšina ľudí totiž zariaďuje svoje bývanie maximálne raz či dvakrát za život a preto nemá dostatok skúseností.

Na druhú stranu, nemusíte si hneď volať do bytu profesionálneho dizajnéra alebo architekta. Ako umiestniť sedaciu súpravu, kam zavesiť nástenné osvetlenie alebo kde sa hodí polička či obraz, na to všetko postačí pre bežného laika zopár inšpirácií.

Kde ich nájdete? Prvou možnosťou sú časopisy o bývaní, ktoré sú práve na takýchto nápadoch založené. Druhou možnosťou, oveľa dostupnejšou a praktickejšou, je svet internetu. Pozrite sa napríklad na naše inšpirácie do bytu, ktoré sme publikovali online.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Inšpirácie do kuchyne

V rámci inšpirácií sme sa detailnejšie zamerali okrem iných miestností aj na kuchyňu. Tá je totiž čoraz častejším cieľom zvedavých očí každej návštevy a navyše, prečo by ste si nedopriali varenie v krásnej izbe?

Od nápadu po realizáciu síce môže byť ešte dlhá cesta, no najdôležitejšie je začať. Stredobodom každej kuchyne je kuchynská linka. Ak chcete, aby bola niečím výnimočná, musíte k nej zvoliť napríklad aj originálne doplnky a textil.

V našom článku na tému inšpirácie do kuchyne nájdete rovnako tak tipy na obrusy a prestieranie, ale aj zaujímavé postrehy pri zladení linky a jedálenského setu. Prirodzene, nezabudli sme ani na zaujímavé poličky, koreničky či osvetlenie!

Zariadenie bytu - kuchynský linka

Inšpirácie kúpeľne

Páčia sa vám krásne kúpeľne s dostatkom priestoru? Opticky môžete mať takúto kúpeľňu nielen vo veľkom dome, ale napríklad aj v panelákovom byte. Vhodná rekonštrukcia jadra vie priestor zväčšiť aj dvojnásobne.

Pokiaľ nemáte možnosť spraviť si v kúpeľni priestor pre prirodzené presvetlenie denným svetlom, zachrániť to môžete aj umne zvoleným osvetlením. Samozrejme, netreba zabudnúť ani na výber kvalitnej sanity, umývadla a rovnako tak vkusnú kombináciu obkladov.

Ako to všetko zrealizovať a prečo sú v prípade kúpeľne dôležité aj rôzne doplnky, príslušenstvo a dekorácie, sme rozobrali v našom článku zameranom špeciálne na inšpirácie kúpeľne. Tie z časopisov o bývaní môžete vykúzliť v byte aj v dome!

 

Doplnky do kúpeľne

Hoci je v ponímaní väčšiny ľudí kúpeľňa výsostne praktickým miestom, už dávno neplatí, že by to mala byť fádna miestnosť určená len na umývanie. Dokazujú to už aj spomínané inšpirácie kúpeľní!

Keď sa na rôzne fotky štýlových kúpeľní pozriete na prvý krát, možno vás ani nenapadne, čo je na nich tak zaujímavé. Napovieme vám: sú to rôzne doplnky a dekorácie. Ide napríklad o poličky, dózy, držiaky, drôtený program alebo zrkadlá.

Všetko toto praktické aj dekoratívne príslušenstvo vytvára spoločne ucelený štýl a to bez ohľadu na to, či ide o modernú alebo retro kúpeľu. Ak chcete poradiť s výberom všetkého potrebného pre vašu kúpeľňu, prečítajte si náš článok s názvom doplnky do kúpeľne.

 

Spálne – inšpirácie

Páči sa vám spálňa vo vidieckom štýle, napríklad s provensálskym nábytkom? Retro spálňa plná farieb? Alebo elegantné línie moderného nábytku či industriálne zariadenej spálne? Každý máme iný vkus pre zariadenie bytu a spálne.

Bez ohľadu na štýl nábytku či zariadenia, dôležité je vedieť zladiť v prípade spálne tak posteľ, ako aj ostatné súčasti veľkého nábytku a menších doplnkov. Skrinky, komody, nočné stolíky, záclony, posteľné prádlo, to všetko môže byť ako vystrihnuté z módneho časopisu!

O zariaďovaní spálni sme síce napísali samostatný článok, ale rozhodne sme si nemohli nechať ujsť príležitosť zamerať sa aj na konkrétne príklady pre spálne a inšpirácie. Tie sme zhrnuli do ďalšieho komplexného článku, kde nájdete všetko, čo potrebujete.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Vintage doplnky

Ak už hovoríme o inšpiráciách, určite treba spomenúť štýl vintage. Ten si mnoho ľudí mýli a vidieckym alebo provensálskym štýlom, no vintage ide ešte ďalej. Hrdza, praskliny a rôzne kozmetické chyby nie sú problém, naopak, vítaná dekorácia.

Presne o tomto je štýl vintage, ktorý v sebe nesie historický odkaz krásy neobvyklých tvarov. Všetky inšpirácie zariadenia v tomto štýle si zakladajú na jednom jedinom: zaujímavých doplnkoch.

Práve tie totiž dávajú aj veľkým kusom nábytku, napríklad posteliam či skriniam, atmosféru plnú romantiky a elegancie. Ak by ste chceli vedieť o týchto doplnkoch viac, odporúčame vám náš návod plný tipov na vintage doplnky a zariadenie bytu v tomto štýle.

zariadenie bytu postele

Novýnábytok.sk recenzie a skúsenosti

Zariadenie bytu aj celej domácnosti sme si teda prebrali pomerne obsiahlo, no zatiaľ len teoreticky. Aby sme sa dostali trocha viac do praxe, poďme sa pozrieť bližšie na možnosti, kde si nábytok aj rôzne doplnky kúpiť.

Jedným z najväčších eshopov s nábytkom u nás je obchod Novýnábytok.sk. Ten má skladom takmer 4500 kusov nábytku, čo je už naozaj úctyhodné číslo. Ak k tomu prirátame dopravu nad 500 € zdarma a možnosť vrátenia tovaru do 60 dní, je to zaujímavá ponuka.

Ako sa v eshope nakupuje, čo sú jeho plusy a mínusy, ale aj čo hovoria referencie iných zákazníkov, to všetko sme zhrnuli do komplexného článku s názvom NovýNábytok.sk recenzie a skúsenosti. Prv, než v eshope nakúpite, by ste mu mali určite venovať svoj čas!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Tempo Kondela recenzie a skúsenosti

Druhým veľmi známym obchodom s nábytkom a doplnkami je nábytok Tempo Kondela, ktorý prevádzkuje eshop Temponábytok.sk. Ide o sieť kamenných predajní s nábytkom po celom Slovensku.

To, čím je tento obchod najviac zaujímavým, je cenová dostupnosť nábytku spojená s pomerne širokým výberom. Najčastejšie nájdete v ponuke moderný nábytok do bytu či domu, no v ponuke je možné objaviť aj niektoré iné štýly zariadenia domácnosti.

Keďže ide o pomerne veľký a známy obchod s nábytkom, aj v tomto prípade sme sa rozhodli zhrnúť všetky dôležité informácie do jedného článku s názvom Tempo Kondela recenzie a skúsenosti. Prečítajte si ho, dozviete sa určite veľa užitočných noviniek!

 

Jedna dobrá rada na záver: toto určite nepodceňujte

Jedným z veľmi moderných trendov je zariadenie bytu a domácnosti podľa Feng Shui. Ide o systém na umiestnenie a rozmiestnenie nábytku tak, aby to zodpovedalo psychickej pohode každého obyvateľa. Zariadenie bytu v tomto štýle je navyše praktické!

Mnoho ľudí nad takýmto zariadením len mávne rukou, no je to chyba. Isteže, nemusíte sa držať všetkých pravidiel až do posledného písmena, no ak si prečítate niečo viac o Feng Shui napríklad aj na Wikipédii, zistíte, že ide v podstate o veľmi praktické rady pre bývanie.

Nebojte sa teda skombinovať svoje predstavy s aspoň zopár pravidlami a tipmi na zariadenie podľa tohto systému. Viaceré z nich sú univerzálne, napríklad striedmosť pri počte kusov nábytku v domácnosti. Uvidíte, že sa vám bude bývať omnoho lepšie!

 

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a domových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Zariadenie bytu
5 (100%) 3 hlasov