Vyberte stranu

Výška kuchynskej linky je na prvý pohľad banalita. Poviete si, čo už len môže rozhodnúť zopár centimetrov navyše alebo menej? Pravdou však je, že rozdiel je obrovský a to hneď z viacerých dôvodov.

Prvým je, že človek výšku kuchynského nábytku berie ako samozrejmosť a prispôsobil si na to aj motoriku svojich rúk. Druhý je, že v kuchyni potrebujeme mať všetko po ruke a tak je výška najdôležitejšia. Tretím dôvodom je, že nejde len o výšku, ale najmä o praktickosť pri bežnom používaní kuchyne a pri bežných činnostiach.

 

Štandardná výška kuchynskej linky nemusí byť vždy optimálna

Typizovaná štandardná výška pracovnej dosky je 85 cm. Nad ňou je podľa štandardov 50 cm pracovný priestor na výšku a teda vo výške 135 cm by mala byť umiestnená spodná hrana horných kuchynských skriniek.

Tieto rozmery nie sú ale ideálne pre každú postavu a najmä do každého interiéru. Ak máte vysoké stropy, umiestnenie horných skriniek príliš nízko bude vytvárať mimoriadnu optickú disharmóniu. Problémom je aj umiestnenie drezu. Ak ide o rohový drez s vyvýšením, musíte brať do úvahy aj toto vyvýšenie a to najmä s ohľadom na praktickosť umývania riadu.

V prípade, že si robíte kuchynskú linku na mieru, je možné si ju prispôsobiť úplne ideálne celej miestnosti. Ak však budete kupovať hotové kuchynské bloky, najdôležitejšie je zvoliť rozumnú výšku medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami.

 

 

Najlepšie kuchynské linky na trhu

 

 

Výška pracovnej dosky

Štandardná kuchynská doska je vo výške 85 cm od podlahy, no táto výška je ideálna iba pre ľudí s telesnou výškou od 165 do 170 cm. Ak ste vyšší, pokojne si posuňte pracovnú dosku do výšky 90 cm. U ľudí s výškou nad 185 cm sa odporúča dokonca výška pracovnej dosky až 95 cm od podlahy.

Pre pracovnú dosku a jej výšku platia ešte nasledovné zásady:

  • časť určená na prípravu jedla by mala byť nižšie, ako je drez, pokiaľ to dispozícia kuchynskej linke a kuchyne dovoľuje
  • sporák môže byť rovnakej výšky, prípadne o 5 cm nižšie, ako je pracovná časť kuchynskej dosky; to však platí len pre dosky vo výške 90 cm a viac
  • drez môže byť, ak to okolnosti dovolia, vyšší o 10 cm, ale určite nesmie byť vo väčšej výške ako 95 cm
  • ak je ku kuchynskej doske aj vyšší barový pult, ten nesmie byť vo väčšej výške ako 125 cm, minimom je 115 cm

pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa

Výška horných skriniek

Pri horných skrinkách, napríklad pri sektorových kuchyniach, treba tiež pozerať na niektoré parametre. Výška od pracovnej dosky po spodnú hranu horných skriniek by mala byť od 50 do 58 cm v závislosti od vašej telesnej výšky. Dodržujte ale minimálnu výšku 65 cm od pracovnej dosky po odsávač pár.

Horné skrinky však musíte zároveň umiestniť do takej výšky, aby ste zo zeme dosiahli na hornú policu pohodlne. Tu však platí jedna výnimka a to pre kuchyne s veľmi vysokými stropmi. V tomto prípade je z estetického hľadiska ideálne, ak sú horné skrinky vysoké až po strop. Pri takejto kompozícií stačí, ak dosiahnete aspoň na strednú poličku skriniek.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Pozor aj na šírku pracovnej dosky a hĺbku skriniek

Dôležité však nie je len výška kuchynskej linky či pracovnej dosky, ale aj ich šírka. Tá s ňou veľmi úzko súvisí, nakoľko platí univerzálne pravidlo: čím je pracovná doska vyššie, tým menej pohodlne dosiahnete na jej opačný koniec, napríklad na rôzne kuchynské doplnky, potreby a príslušenstvo.

Toto sú dôležité miery, na ktoré určite pamätajte:

  • optimálna šírka pracovnej plochy na kuchynskej linke by mala byť 60 cm, maximálne 70 cm
  • ak však máte príliš vysoké spodné skrinky a kuchynská linka je nad 90 cm, maximálna šírka je 60 cm
  • vyvýšená časť, napríklad barový pult, by nemala byť širšia ako 40cm
  • pri horných skrinkách platí, že čím vyššie sú, tým menšia by mala byť ich hĺbka, optimom je, ak je to v rozpätí od 30 do 40 cm

BOG-FRAN MODENA 240 kuchyňa

Výška kuchynskej linky a osvetlenie

Nezabudnite ani na takú „maličkosť“, ako je kuchynské osvetlenie. Dôležité je nielen nasvietiť správne jednotlivé zóny, ale pamätať aj na osvetlenie kuchyne s ohľadom na jej výšku. Klasické lampy a stropné svietidlá by ste mali umiestniť tak, aby osvetlili čo najlepšie miestnosť ako celok, nielen konkrétne skrinky linky.

Ešte väčší pozor musíte dávať na svietidlá do kuchynskej linky a pod kuchynskú linku. V tomto ohľade a zamerajte najmä na umiestnenie osvetlenia pod hornú skrinku. Pamätať na výšku kuchynskej linky treba už pri riešení elektroinštalácie, takže káble treba vyviezť pre istotu o niečo nižšie. Nechajte ich trčať zo steny viac, najmä pre lepšiu variabilitu.

 

 

Najlepšie kuchynské linky na trhu

 

 

Kde kúpite kuchynské linky s veľkým výberom rozmerov?

Ak nemáte kuchynskú linku na mieru, ale budete si ju kupovať, pomerne veľký výber nájdete v kamenných a internetových obchodoch. Pozor si ale dávajte na lacný a nekvalitný nábytok, ktorý má príliš krátku trvácnosť a veľmi rýchlo sa opotrebuje, najmä jeho povrchová úprava.

Na základe našich skúseností ale najmä pozitívnych referencií tisícok klientov odporúčame najmä myinterier.sk a temponabytok.sk, čo je eshop známej siete Tempo Kondela. V oboch obchodoch nájdete sortiment kvalitných kuchynských liniek, čo aj niečo vydržia. Pestrý výber kuchynského osvetlenia nájdete v špecializovanom obchode so svietidlami Feim.

myinterier

feim

Aká je ideálna výška kuchynskej linky a prečo s ňou súvisia aj iné parametre a vybavenie kuchyne
4.8 (95%) 4 hlasov