Vyberte stranu

Skriňa do spálne, to nie je len praktický kus nábytku určený na zavesenie oblečenia alebo uloženie šatstva či posteľnej bielizne. Na dnešné spálňové skrine sa kladú dokonca oveľa vyššie nároky, ako je tomu pri nábytku do inej časti domácnosti.

Musia totiž byť v prvom rade praktické, priestranné a ergonomické. Vysoko sa hodnotí variabilita nielen políc, ale napríklad aj tyčí na zavesenie ramienok a vešiakov. Zároveň však platí, že zvonka má byť skriňa do spálne aj štýlová a svieža, aby dodala spálni príjemnú a útulnú atmosféru.

Najnovší trend: skriňa do spálne s posuvnými dverami

Čo majú ľudia na vstavaných skriniach najradšej? Okrem veľmi bohatého priestoru je to spôsob otvárania dverí. Posuvné dvere sú praktické, úsporné na priestor a ak majú štýlovú a kvalitnú povrchovú úpravu, sú doslova ozdobou spálne.

To je aj jeden z dôvodov, prečo sú také populárne a to platí najmä v prípade moderných domácností, nakoľko sem ideálne zapadnú. Nič si však nerobte z toho, ak si vyberiete klasickú skriňu so súčasným štýlom a bežným pántovým otváraním dverí.

Tento spôsob môže byť koniec koncov tiež zaujímavý, najmä v prípade, ak si zvolíte otváranie bez viditeľnej úchytky. Čisté línie a hladký dizajn sú teraz tiež v móde, prípadne úchytky zarezané do čela skrine a vnorené priestorovo dnu.

Pozrite si náš výber najlepších skríň do spálne

Čo musia spĺňať policové a zásuvkové skrine

Pri výbere skríň do spálne musíte pozerať nielen na ich vonkajší dizajn, ale najmä na to, čo je vo vnútri. Základom je veľkosť a variabilita úložného priestoru, čiže aspoň jedna policová skriňa do spálne a aspoň jedna zásuvková skriňa sú nevyhnutnosťou.

Tu si pri výbere dajte pozor na možnosť variabilného menenia výšky políc, ale napríklad aj ich umiestnenia z jednej časti do druhej, ak máte kombinovanú skriňu. Lepšie je pritom mať viac kratších poličiek ako menej dlhších a to aj kvôli hmotnosti.

Pri zásuvkových skriniach treba sledovať dva dôležité parametre. Prvým je vnútorná výška zásuviek. Je dobré, ak má skriňa zásuvky s rôznou výškou pre flexibilnejšie uloženie rôzneho druhu odevov. Druhým dôležitým parametrom je systém zasúvania, kde si vyberte ten s automatickým samozatváraním. Určite ho už poznáte z kuchynských liniek.

CLASSIC Rozdeľovací regál s troma poličkami do skrine

Aj na šatníkové skrine majte vysoké nároky

Druhým dôležitým typom skrine je šatníková skriňa do spálne. Môžete si ju kúpiť samostatne, prípadne môže byť v dvoj a troj kombinácii súčasťou veľkej skrine. Záleží len a len od vašich priestorových možností a od toho, ako veľmi chcete skriňami zaplniť spálňu.

Pri šatníkových skriniach sú dôležité dve vlastnosti. Koľko tyčí a v akej výške na zavesenie vešiakov ponúkajú a či majú aj prídavnú úložnú časť. Ak je úložná časť formou zásuviek, optimálne je, ak sú v spodnej časti. Ak ide o police, môžu byť aj v hornej.

 SKRIŇA do spálne

Podľa čoho a ako vybrať správny typ skrine

Najlepším spôsobom, ako neskôr neoľutovať nesprávny výber, je dobrá príprava. Na úvod si určite zmerajte priestorové možnosti v spálni tak na šírku, ako aj na výšku. Počítajte tiež s možnosťou, že môžete umiestniť do miestnosti viac menších skríň, nie len jednu veľkú.

Potom postupujte nasledovne:

  • zvoľte si, či chcete mať skriňu na nožičkách alebo bude bez nich
  • vyberte si spôsob otvárania a tiež to, či pôjde o jednodverovú alebo viacdverovú skriňu
  • premyslite si a vyberte si podľa svojich potrieb typy skríň; buď bude každá skriňa do spálne iná, napríklad čisto šatníková, zásuvková alebo policová, alebo zvolíte kombinované skrine
  • dôležité sú aj detaily, napríklad kľučky a úchytky, prípadne môžete vybrať skriňu bez nich s modernejším otváraním
  • nezabudnite ani na prípadné osvetlenie, ktoré sa hodí k modernému štýlu nábytku

 Skriňa do spálne SOMITA

Zlaďte sa so spálňou farbami aj materiálom

Skriňa do spálne by sa mala hodiť k ostatnému nábytku aj farebným zladením, dizajnom a povrchovou úpravou, čiže materiálom. To hovorí štandardný koncept, čiže ak máte posteľ a nočné stolíky v kombinácii béžového a hnedého dreva, optimálne je, ak je taká istá aj skriňa. Dávajte pozor nielen na farbu, ale aj zvislú alebo vodorovnú orientáciu vzoru.

Druhou možnosťou je tzv. eklektický štýl, kedy je každá časť nábytku v miestnosti v inom štýle a inej farbe, ale spolu vytvárajú harmóniu. Napríklad ku kovovým postielam sa hodia biele skrine s nádychom starého dreva a hoci nejde o ten istý materiál a farbu, spolu to môže vytvárať retro atmosféru.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! TPD.sk, Kondela.sk a Moebelix.skMojnabytok.sk  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Tieto štýly do spálne najviac letia

Keď už sme pri štýloch, na výber máte viacero možností, ktoré sú aktuálne v kurze. Vôbec sa nemusíte viazať na to, ako je zariadený zvyšok domácnosti, pokojne môžete zvoliť pre spálňu osobitný štýl. Naopak, ak bude každá izba v inom zladení, môže to byť osviežujúce a určite vám nehrozí stereotyp.

Toto sú štýly, ktoré sú aktuálne najviac „in“:

  • provensálsky štýl, najmä v kombinácii bielej, fialovej a hnedej
  • vintage štýl, kde sa kladie dôraz najmä na povrchovú úpravu a dizajn
  • vidiecky štýl, ktorý sa prelína aj s masívnym nábytkom, najmä posteľou a skriňou
  • romantický štýl, ktorý je určený ako ideálne doplnenie domácnosti v rodinnom dome
  • industriálny štýl, ktorý letí najmä v meste a spálne v ňom vyzerajú naozaj originálne

 

Pozrite si náš výber najlepších skríň do spálne

 

Jysk, Kika, Decodom? Nie, cez internet!

Spálňové skrine, či už šatníkové, policové alebo kombinované, dnes predáva veľké množstvo obchodov. U nás je zatiaľ stále veľmi populárny klasický predaj z kamenných predajní, v kurze sú najmä veľké nábytkové obchodné centrá. Tie však ponúkajú veľký výber len naoko, nakoľko všetko sa musí objednávať s dlhými čakacími lehotami.

 

Štýlová skriňa do spálne oživí interiér, no musí byť priestranná aj ergonomická
5 (100%) 2 hlasov