Vyberte stranu

Predkopávanie patrí medzi najzákladnejšie cvičenia pre posilnenie svalstva dolných končatín, najmä stehien. Zároveň ide o výborný tréning na posilnenie kardiovaskulárneho systému, na podporu metabolizmu, na zlepšenie chudnutia a na zlepšenie fyzickej kondície a vytrvalosti. Práve z toho dôvodu patrí toto cvičenie medzi veľmi časté a populárne.

Aby však bolo naozaj efektívne a účinne na rozvoj svalstva, nestačí cvičiť predkopávanie len tak, vo vzduchu. Pre domácu aj profesionálnu posilňovňu boli za týmto účelom vyvinuté špecializované stroje a zariadenia.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk, Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodnú cenu.

Viac Informácii

Na čo slúži predkopávanie

Samotný cvik predkopávania slúži na rozvoj prednej časti stehien, pričom ide o izolovaný cvik kvadricepsu, čo je predný štvorhlavý stehenný sval. Ide o najväčší sval na ľudskom tele vážiaci 2 kilogramy, ktorý si vyžaduje dôkladné precvičovanie, aby bolo jeho posilňovanie efektívne a prinášalo aj viditeľný výsledok.

Práve predkopávanie na špeciálnych strojoch a zariadeniach má potenciál rozvíjať kvadriceps objemovo aj silovo. Predkopávanie bez protipôsobiacej záťaže je totiž čisto len kondičným cvičením, rovnako však aj druhý extrém, čiže použitie príliš ťažkých váh. Optimálne je nájsť kompromis a práve ten prinášajú posilňovacie stroje.

 

Vyberte si z ponuky posilňovacích strojov!

Posilňovacia veža inSPORTline Phanton

Posilňovacia veža inSPORTline Phanton

tlačidlo

Predkopávanie – Steelflex PlateLoad line PLLE

Predkopávanie - Steelflex PlateLoad line PLLE

tlačidlo

Posilňovacia lavica HMS LS7838 strieborná

tlačidlo

Veslársky trenažér Master V-100

tlačidlo

BODY SOLID LEG EXTENSION A CURL MACHINE DLEC-SF – PREDKOPÁVANIE A ZAKOPÁVANIE

 

BODY SOLID LEG EXTENSION A CURL MACHINE DLEC-SF - PREDKOPÁVANIE A ZAKOPÁVANIE

tlačidlo

Predkopávanie na lavičkách

Najčastejšie je možné trénovať predkopávanie na posilňovacích lavičkách. V tomto prípade sú to najčastejšie univerzálne lavice ktoré majú rôzne adaptéry a doplnky umožňujúce cvičiť nielen napríklad bench press, ale napríklad aj posilňovanie dolnej časti tela. Výhodou je, že z lavičky zameranej len na jeden či dva cviky sa stáva multifunkčné zariadenie.

Pre začiatočníkov je dobrým príkladom napríklad táto lavička Insportline, ktorá ponúka bench stojan, bočné posilňovače a doplnkové príslušenstvo pre predkopávanie aj zakopávanie súčasne. Ide o veľmi dobré zariadenie najmä pre domáce fitká a posilňovne vtedy, ak chcete šetriť miestom a zároveň sa nechcete presúvať od zariadeniu k zariadeniu.

Pre pokročilejších užívateľov dávame do pozornosti multifunkčné lavičky umožňujúce cvičiť ešte viac svalových partií, najmä precvičovať náročnejšie cviky typické pre profesionálne zariadenia. Najčastejšie takéto lavičky spájajú bench press stojany, kladky, hyperextenzie, Scottovu lavicu a k tomu je pridaný adaptér na zakopávanie a predkopávanie.

 

kladka na cvicenie

Posilňovacie veže a predkopávanie

Cvičiť predkopávanie nemusíte len na lavičkách s úzkou paletou cvikov, ale pokojne aj na viacúčelových multifunkčných posilňovacích vežiach. Ich veľkou výhodou je, že okrem precvičenia predkopávania ich môžete využiť aj na iné cvičenia. Týkajú sa dolných či horných svalových partií. Veľkým benefitom je aj úspora priestoru.

Napríklad táto multifunkčná posilňovacia veža Phantom ponúka stepper, bench, dolnú a hornú kladku a samozrejme aj adaptér na predkopávanie. Veža je nastaviteľná rôznymi spôsobmi a má nielen kvalitnú konštrukciu, ale pre užívateľa aj príjemné a ergonomické sedadlo. To sa najmä pri predkopávaní bude hodiť.

K multifunkčným vežiam je možné dokúpiť adaptéry, ktoré rozšíria pôvodnú funkciu aj o možnosť predkopávania. Podľa výrobcu a modelu si môžete dokúpiť predkopávanie prakticky k ľubovoľnej posilňovacej veži a to vrátane profesionálnych zariadení určených aj pre náročnejších užívateľov.

 

Špeciálne stroje na predkopávanie

Okrem lavičiek a posilňovacích veží netreba zabúdať ani na špeciálne zariadenia a stroje určené len na cvičenie predkopávania. Pre začiatočníkov aj profesionálov vyžadujúcich čo najväčšiu efektivitu odporúčame špecializované stroje na predkopávanie napríklad značky Steelflex. Tieto posilňovače umožňujú precvičovať obe nohy súčasne, ale aj samostatne.

Ak chcete zostať pri týchto špecializovaných zariadeniach, no zároveň by ste chceli precvičovať dolné končatiny o niečo komplexnejšie, skúste posilňovacie stroje na predkopávanie aj zakopávanie súčasne. Odporúčame najmä profesionálne zariadenia umožňujúce prenos sily 2:1 s možnosťou nastavenia stehenného valca.

 

sada činiek

Ďalšie posilňovacie stroje a zariadenia na nohy

Nielen predkopávanie, ale napríklad aj zakopávanie a rôzne druhy tlakov či ťahov pomáhajú posilniť svalstvo dolných končatín, či už stehien alebo lýtok. Ak sa chcete venovať komplexnému precvičovaniu svalstva dolných končatín, mali by ste si začať všímať aj ďalšie stroje na posilňovanie nôh.

Výber rôznych typov je pomerne široký:

  • na stehná aj lýtka sa hodia napríklad cyklotrenažéry, kde je možné nastaviť si záťaž a podľa toho sa zamerať buď na dlhodobé cvičenie alebo krátkodobé, no intenzívne
  • do pozornosti dávame aj posilňovacie stroje na roznožovanie a znožovanie, ktoré sú mimoriadne účinné na cvičenie stehenných svalov a to bez namáhania chrbtice
  • na posilnenie súčasne nôh aj rúk sú ideálne veslárske trenažéry, ktoré sa hodia aj do menšej domácnosti a sú výborným doplnkom k prístrojom na izolované cviky
  • zabudnúť nesmieme ani na leg press zariadenia, ktoré pomáhajú cvičiť svalstvo stehien aj lýtok a umožňujú súčasne cvičiť leg press aj calf press drepy

 

 

Vyberte si z ponuky posilňovacích strojov!

Posilňovacia veža inSPORTline Phanton

Posilňovacia veža inSPORTline Phanton

tlačidlo

Predkopávanie – Steelflex PlateLoad line PLLE

Predkopávanie - Steelflex PlateLoad line PLLE

tlačidlo

Posilňovacia lavica HMS LS7838 strieborná

tlačidlo

Veslársky trenažér Master V-100

tlačidlo

BODY SOLID LEG EXTENSION A CURL MACHINE DLEC-SF – PREDKOPÁVANIE A ZAKOPÁVANIE

 

BODY SOLID LEG EXTENSION A CURL MACHINE DLEC-SF - PREDKOPÁVANIE A ZAKOPÁVANIE

tlačidlo

Vyberte si online, výber aj ceny vás príjemne prekvapia

Kde sa dajú kúpiť všetky vyššie zmienené stroje? Domáce aj profesionálne zariadenie pre fitko či posilňovňu je najlepšie kupovať v špecializovaných obchodoch. No už zďaleka neplatí, že to najlepšie nájdete len v kamenných predajniach. Práve naopak, internet poskytuje oveľa lepšie možnosti a to tak ohľadom šírky sortimentu, ako aj ohľadom jeho ceny.

Odporúčame sa sústrediť najmä na ponuku známych a overených eshopov, napríklad ako sú Insportline.sk či Fitness-store.sk. Tieto obchody sú špecializované práve na športové a posilňovacie náradie. Alternatívou môže byť ešte známy eshop Hej.sk, kde nájdete tiež fitness zariadenia a rôzne doplnky pre cvičenie aj na doma.

hej sk
 
Efektívne a účinné predkopávanie? Na stroji vám to pôjde najlepšie a výsledky budú viditeľné
5 (100%) 18 hlasov