Vyberte stranu

Zariadenie bytu či domu nespočíva iba v maľovke stien, vo výbere nábytku, doplnkov a dekorácií. V tomto smere má čo povedať aj osvetlenie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou interiéru (ale tiež exteriéru). Pravdou však je, že väčšinou plní len funkčnosť a dizajnová úloha je v úzadí.

Pritom je pomerne jednoduché prispôsobiť svietidlá individuálnym potrebám a špecifickým požiadavkám. Tzv. svetelné vrstvenie by malo byť automatickou súčasťou moderných domácností. Primárne svietidlo, sekundárne lampy, ale tiež akcentové a ambietné osvetlenie nepochybne stojí za zmienku.

 

Vyberte si z tých najlepších svietidiel

Detské svietidlá môžu detskú izbu oživiť

Na atraktívnosti a farebnosti detskej izby majú zásluhu aj detské svietidlá. Nadobúdajú podobu rôznych vecí a predmetov, ich kryt svetelnej plochy zdobia rozprávkové alebo akékoľvek iné obľúbené motívy. Aj keď takáto podoba poteší, dôležitosť je najmä v dostatočnej svetelnosti.

Prísun umelého osvetlenia zabezpečujú aj stolné lampy, ktoré predstavujú asistenta pri učení, čítaní knihy alebo internetovom surfovaní. Ich blízkym príbuzným sú nočné lampy, ktoré majú podobnú funkciu, no čo sa vzhľadu týka, môžu ponúknuť väčšiu tvarovú aj tematickú originálnosť.

Orientačné svietidlá výborne poslúžia pri zaspávaní, najmä pre deti, ktoré sa boja tmy. Pôsobia totiž upokojujúco. Nezaostávajú ani svojím vzhľadom, ktorým často rozveselia alebo tematicky doplnia detskú izbu. Zvieratká, hríbiky, dráčiky, obľúbené postavičky a mnohé ďalšie podoby ocenia aj vaši drobci. Prečítajte si o nich viac v našom článku o detských svietidlách.

detské svietidlá

Nástenné svietidlá ako doplnok?

Praktické, no väčšinou doplňujúce. Svietidlá umiestňované na stenu majú charakter doplnkového osvetlenia. Ich dekoračná funkcia má využitie v ktorejkoľvek časti obytných priestorov. Aj schodisko stojí za zmienku. Osvetlenie tu súvisí s bezpečnosťou, ktorá sa dá docieliť rôznymi typmi nástenných lámp.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! feim.sk, najlampy.skkokiskashop.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Nielen samotné svietidlo, ale aj svetlo odrážajúce sa od danej plochy je efektívnou záležitosťou v rámci dizajnu. Ani relaxačné navodenie atmosféry mu však nie je cudzie, rovnako ako svetelná asistencia so zrkadlom v kúpeľni pri úprave vizáže.

Nástenné svietidlá oživia tmavé kúty, zasvietia aj v ťažšie dostupných miestach. Niektoré typy ponúkajú aj rozšírené možnosti, napríklad priame nasvietenie obrazu, dekorácií, knižnice, poličiek a podobne, ako sme si spomenule aj v článku o nástenných svietidlách.

nástenné svietidlá

Stropné svietidlá sa prispôsobia zariadeniu

Stropné svietidlá sú prevažne primárnym osvetlením jednotlivých miestností. V určitých častiach bytu či domu by mali vystupovať v úlohe tzv. difúzneho svetla (rozptýleného). Rozľahlé priestory však môžu byť problémom, preto sa centrálne svietidlo odporúča kombinovať s ďalšími svetelnými zdrojmi.

Stropné uchytenie často stelesňuje znamenitý štýlmôže sa postarať o originálnosť v interiéri. Či už siahnete po stropných lampách v rustikálnom štýle, vo vintage, v duchu minimalizmu alebo uprednostníte luxusné art deco či čoraz obľúbenejšie industriálne, na celkové zladenie sa neoplatí zabudnúť.

V každom prípade si stropné osvetlenie vyžaduje adekvátnu veľkosť k zvolenej miestnosti, ale aj svietivosť. Napríklad v obývačke je to cca 200 lm na meter štvorcový. Nezabudnite ani na úsporu energie, a tým aj financií. LED žiarovky alebo LED diódy majú takú schopnosť… Prečítajte si viac o stropných svietidlách.

stropné svietidlá do spálne

Závesné svietidlá nie sú len o dizajne

Vysoké stropy si doslova pýtajú závesný typ osvetlenia. Veľké kryštálové lustre sa tak môžu vynímať v celej svojej kráse. No tento variant má širšie uplatnenie v obytných priestoroch. Dizajnovo visieť môže aj nad jedálenským stolom či kuchynským ostrovčekom.

Vtedy je vhodné použiť aj niekoľko rovnakých alebo podobných kusov závesných lámp, ktorých vizuálna stránka znásobuje pútavosť. Tá je spôsobená samotným vzhľadom, ktorý môže ovplyvniť napríklad aj zavesenie na kovovej tyči či retiazke.

Príťažlivosť daná materiálmi, tvarom, ale aj svietivosťou v rôznych podobách či farbách, by nemala ovplyvňovať „zrakovú pohodu“, bez ohľadu na určenie miestnosti. Preto nech intenzita svetla nie je podceňovanou podmienkou výberu. Jej reguláciou sa dá totiž zabrániť nízkemu jasu či prípadnému prehrievaniu priestoru. Toto a viac sme si spomenuli aj v článku o závesných svietidlách.

Závesné svietidlá

Kúpeľňové svietidlá musia spĺňať určité kritériá

Osobná hygiena je činnosť, ktorou v kúpeľni začíname aj končíme deň. Sprevádzať by ju mal vhodný typ osvetlenia, ktorý sa v nemalej miere podieľa aj na komforte pri úprave zovňajšku. Tienenie preto neprichádza do úvahy.

V priestoroch kúpeľne, či už malej alebo veľkej, by sa malo nachádzať hlavné aj sekundárne svietidlo. Prvé menované by podľa odporúčaní malo dosiahnuť 300 luxov (minimum je 200 luxov). Najmä vo veľkostne veľkorysej miestnosti môžete vsadiť na široký svetelný lúč, tzv. flood. Rovnomernosť sa počíta…

Skrášľovací proces podporia lampy zavesené ideálne na bočných stranách zrkadla, čím zároveň predídu rušivému oslňovaniu či tieneniu. V tejto súvislosti je vhodným adeptom na prekrytie svetelných zdrojov opálové sklo. Nezabúdajte, že tento interiér si pýta teplé biele svetlo. Prečítajte si niečo viac o kúpeľňových svietidlách v našom článku.

kúpeľňové svietidlá

Stojanové lampy, ktorým nechýba štýl

Dizajnovou záležitosťou obývačky je nepochybne tiež osvetlenie. Stojanová lampa je toho príkladom, o čom svedčia aj ikonické kúsky z dielne škandinávskych architektov (napríklad lampa od Švédky Gréty Grossmann). Tá v rôznych farebných obmenách osvetľuje aj súčasné domácnosti.

Ak sa rozhodujete pre stojanovú lampu, majte na pamäti, že jej výber spočíva v celkových rozmeroch miestnosti, v samotnej výške lampy (iná pre vysoké, iná pre nízke stropy), v spôsobe osvetľovania (zdola, zhora, kombinovane) a, samozrejme, v materiáloch, tvare a v štýlovom prevedení.

Tento druh osvetlenia sa dá štandardne jednoducho premiestňovať, a tak si pohodlne a jednoducho „posvietite na čokoľvek“. Vhodným riešením je najmä do „čitateľského kútika“, s ktorým vytvára zaujímavú kombináciu a často aj solitérne prevedenie. Práve podoba solitéru je dôvodom, prečo mnohí nadšenci dizajnu siahajú po stojanovom svietidle. Ak sa chcete dozvedieť o nich viac, prečítajte si článok o  stojanových lampách.

stojanové lampy

Stolové lampy sú nutnou výbavou písacích stolov

Učenie, práca za PC, záujmové činnosti či nočné osvetlenie – účel je pri výbere stolovej lampy smerodatný. Pre prvú zmienenú aktivitu je nutnosťou svietidlo s výškovou reguláciou a flexibilným otáčavým ramenom. Svetelný lúč by pritom nemal smerovať priamo na tvár, čo zabezpečí optimálne tienidlo (ideálne kužeľovitého tvaru).

Platí tiež, že smer svetla by mal byť v protiklade s rukou, ktorou sediaci píše. To znamená, že praváci majú mať lampu umiestnenú vľavo a ľaváci naopak. Aj keď je dostupný široký sortiment stolového osvetlenia, tento raz nepodriaďujte dizajn funkčnosti. Mohlo by sa stať, že si takéto rozhodnutie vypýta daň v podobe únavy a ničenia zraku.

Paradoxne, nočné stolové lampy do spálne zase uprednostňujú práve dizajn. Keďže ide o oddychovú a intímnu miestnosť, nevyžadujú si takú veľkú pozornosť pri výbere svetelných zdrojov. Dôležité je, aby vyznievali harmonicky so zvyškom interiéru a poskytli dostatok sveta napríklad pri večernom čítaní knihy. Toto a ešte viac sme si povedali aj v článku o stolových lampách.

stolové lampy

Vonkajšie svietidlá si taktiež vyžadujú pozornosť

Aj exteriér domu potrebuje pomoc v rámci dostatočnej viditeľnosti. Najmä v letných mesiacoch bude praktickým, ale tiež pôsobivým vybavením. To môže tvoriť, podobne ako v interiéri, niekoľko druhov svetelných zdrojov. Funkčné, bezpečnostné, náladové…

Záleží na vás, či bazírujete viac na vytvorení efektu alebo hrá prím praktickosť. Na základe toho si môžete dopriať svetlo v okolí chodníka, vchodu, múrov, plotu, záhradného sedenia, dekoračných objektov, stromov a kríkov, ale aj bazéna či rybníka. Na uvedenom odkaze sa dozviete podrobnejšie informácie o vonkajších svietidlách.

Mnohí ocenia vonkajšie svietidlá s pohybovým senzorom, ktoré reagujú na pohyb a vyriešia tak nielen problém s hľadaním vypínačov s plnými rukami tašiek, ale poslúžia tiež ako určitá ochrana pred prípadnými nezvanými hosťami. Aj podhľadové vonkajšie osvetlenie má svoje čaro. „Bodovky“ tak urobia dom atraktívnym aj po zotmení. Prečítajte si ešte viac v článku o vonkajších svietidlách.

vonkajšie svietidlá

Solárne svietidlá stále obľúbenejšie

Vaša záhrada a okolie domu sa dá svetelne skrášliť aj ekonomicky efektívne. Riešením sú solárne lampy, ktoré šetria elektrickú energiu, pretože nevyžadujú žiadny zdroj napájania. Fungujú tak, že absorbujú slnečné svetlo, ktoré následne počas noci poskytujú svojou hornou časťou konštrukcie. Stačí iba zapichnúť, zavesiť alebo položiť a svetlo je na svete.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! feim.sk, najlampy.skkokiskashop.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Bývajú tiež doplnené o vstavané batérie alebo akumulátor. Ak sa vám zdá ich svetelná intenzita nízka, problém bude buď v danom „pridanom zdroji fungovania“, alebo v zlom umiestnení. Ak totiž nemajú vhodnú polohu (ideálne je dať ich na západnú a južnú stranu), na záhrade vám posvietia iba krátky čas.

Pritom by mali vydržať aspoň 8 – 10 hodín. Nezamieňajte si však tento druh vonkajšieho osvetlenia s hlavným svietidlom. Aj keď je súčasťou vášho exteriéru značné množstvo kusov, stále ide len o dekoračné a orientačné svietenie. Pri grilovačke alebo spoločnom posedení v altánku nebude postačujúce.

Rabalux 8783 Rijeka solárne svietidlo

Svietidlá do kuchyne aj pod kuchynskú linku

Základom kuchyne nie je len správny výber kuchynskej linky a jej organizácia. Ak sa nezameriate aj na osvetlenie, jej dizajnová stránka môže byť potlačená. Okrem centrálneho stropného alebo závesného svietidla sa orientujte aj na samotné priestory pracovnej plochy kuchynského nábytku.

Na tie si zvyčajne tienime svojím telom, a preto sa tu uplatní osvetlenie integrované v horných skrinkách alebo v policiach. Siahnuť môžete po „bodovkách“ alebo žiarovkových trubiciach. Ak ste milovníkom minimalizmu a horné skrinky u vás absentujú, zo stropu, priamo nad pracovnú dosku, môžete umiestniť niekoľko kusov dizajnových lámp v rovnomennom štýle.

Aj akcentové osvetlenie je vítané. Nielen vnútorné skrinky sa dajú týmto spôsobom nasvietiť. Zaujímavú kulisu dosiahnete napríklad LED pásmi za zástenou alebo v dolnej časti kuchynských skriniek, v oblasti sokla alebo nožičiek. Ide však o navodenie atmosféry a určitú dekoratívnosť, v žiadnom prípade o svetelné hodnoty potrebné na prácu.

Svietidlá do kuchyne

Svietidlá do obývačky

Harmónia v miestnosti sa dá dosiahnuť aj inak ako zladením farieb, nábytku a doplnkov. Osvetlenie má v tomto smere dôležitejšiu úlohu, ako si mnohí myslia. Pritom platí, že čím viac rôznych druhov svietidiel s rôznou intenzitou svetla, tým príjemnejšia atmosféra.

Aj keď bodové osvetlenie má stále svojich priaznivcov, bolo by škoda použiť ho v obývačke ako hlavné a centrálne svietidlo. Luster nesmie chýbať! Nemusíte však siahnuť po luxusných krištáľových kúskoch, v rámci bohatej ponuky nielen eshopov skrášlite priestory aj cenovo menej náročnými závesnými typmi.

Okrem dizajnových stojanových lámp a stolových lámp na komody pouvažujte nad ambientným osvetlením, napríklad v podobe LED svetelných pásov. Môžu byť šikovne „skryté“ v sadrokartónovom strope, v nábytku či v stene s televízorom. Ak ste milovníkmi umenia, nechajte vyniknúť obľúbený obraz či dekoráciu špeciálnym druhom svietidiel.

svietidlá do obývačky

Svietidlá do spálne

Spálňa je miestnosťou, kde je intenzita svetla požadovaná v tlmenejšej forme, aj keď si rovnako ako predchádzajúce izby pýta niekoľko druhov svietidiel. Ich výber závisí napríklad aj od toho, či je jej súčasťou tiež pracovný kútik alebo väčší šatník.

Ak chcete nakupovanie začať hlavnou lampou, myslite na jej zavesenie. Stred miestnosti je zvyčajne ideálnym miestom, no tento raz platí, že ak by sa nachádzal luster priamo nad posteľou, mali by ste takéto riešenie prehodnotiť. Veľmi ho neodporúčajú ani dizajnéri, ani umenie Feng Šuej.

Večerná pohoda a čítanie v posteli idú k sebe. Klasiku stolových lámp pokojne zameňte za trendovejšie riešenie. Nástenné, ba dokonca závesné lampy priamo nad nočnými stolíkmi umožňujú nielen funkčnosť a dostatok svetla (aby oči netrpeli), ale tiež zaujímavý dizajn.

Svietidlá do spálne

Svietidlá do chodby

Osvetlenie chodby je často podceňovanou záležitosťou. Je síce pravdou, že v podstate je táto časť bytu či domu iba prechodová, no netreba z nej „schválne“ vytvárať nezaujímavé miesto. Existujú pritom moderné svietidlá, ktoré svojím vzhľadom zastúpia aj dekorácie. Napríklad nástenné lampy netradičných tvarov, vyžarujúce svetelný lúč zhora aj zdola.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! feim.sk, najlampy.skkokiskashop.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Aj nízke stropy v chodbe môžete „ozdobiť“ osvetlením. Ideálne sú napríklad vstavané LED „bodovky“ alebo malé prisadené stropné svietidlá v niekoľkých kusoch za sebou. V prípade dlhej chodby je vhodné použiť aj orientačné svietidlá tesne nad podlahou. S LED svetelnými zdrojmi budú mať dostačujúci výkon, nízku spotrebu energie, a tak môžu svietiť aj celú noc.

Nástenná lampa ORION

Svietidlá na schodisko

Obľúbené sú napríklad zapustené svietidlá, buď do steny, alebo do samotných podstupníc schodov. V podstate vytvárajú orientačné svetlo, ktoré však umožní postačujúcu viditeľnosť. Nemusíte rozsvietiť „celý dom“. Pohodlne, bez toho, aby vaše oči zažili uprostred noci „svetelný šok“, sa premiestnite do vašej spálne.

Svietidlá si opäť vyberáte z rôznych tvarov a spôsobov vyžarovania svetelných lúčov. Môžete napríklad zvoliť svetlo dopadajúce na schody v jednom smere alebo siahnuť po tzv. hviezdicových lampičkách. Malými otvormi z nich vychádza svetlo v štyroch smeroch, a tak spĺňajú nielen funkciu, ale aj pôsobivú atmosféru.

I LED pásiky dokážu vytvoriť originálnu svetelnú kompozíciu. Ambientné osvetlenie zabudujte do úzkeho žliabku medzi schodmi a stenou alebo nimi priamo nasvieťte jednotlivé podstupnice. Zdroj svetla vás pritom nebude „oslňovať“.

Emithor 48311 RADIX povrchové svietidlo

Na čo nezabudnúť?

Pri kúpe akéhokoľvek druhu či typu svietidla sa riaďte jeho účelom a určením. Či ide o interiérové alebo exteriérové osvetlenie (dôležité sú hodnoty IP krytia), do akej miestnosti je určené, či bude plniť funkciu hlavného alebo doplnkového svietidla, aké veľké sú priestory, kde ich chceme umiestniť.

V neposlednom rade záleží aj na zvolenom štýle, ktorý by mal korešpondovať so zvyškom zariadenia interiéru bytu či domu, a taktiež na intenzite svetla a výbere svetelných zdrojov, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť úsporu elektrickej energie. Aj keď bude ich počiatočná investícia vyššia, v konečnom dôsledku určite neoľutujete.

 

Vyberte si z tých najlepších svietidiel

Kde nakúpiť?

Detské svietidlá, stropné a nástenné lampy, lustre, stojanové a stolné lampy, vonkajšie svietidlá, rôzne druhy interiérového a exteriérového osvetlenia nájdete prostredníctvom eshopov 4home.sk, feim.sk, najlampy.sk či bonami.sk. Filter umožní lepší prehľad, či už v kategórii jednotlivých produktov alebo tiež v cene.

Výhodou je, okrem pohodlia domova, fakt, že si prezeráte iba také svietidlá, ktoré sa hodia do konkrétnej vybranej miestnosti či okolia domu. Na výber máte aj príslušenstvo a rozmanité svetelné zdroje osvetlenia. Stačí pár klikov a onedlho sa púšťate do „svetelnej realizácie“.

4home
feim
najlampy.sk
bonami
Viete ako vybrať svietidlá do interiéru aj exteriéru? Tu je prehľad všetkých možností
5 (100%) 2 hlasov