Vyberte stranu

Digestory sú neodmysliteľnou súčasťou každej modernej kuchyne. Doba, kedy bola táto časť domácnosti akýmsi mixérom rôznych vôní, ale bohužiaľ ešte častejšie nepríjemných pachov, pomaly ustupuje do minulosti.

Odsávače pár, ako sa niekedy nazývajú tieto kuchynské spotrebiče, sú navyše už aj dizajnovým a štýlom doplnkom či dekoráciou kuchyni. To platí najmä vtedy, ak máte príliš malú kuchynskú linku alebo kuchyňu s ostrovčekom.

Odsávač pár Mora

Komínový, bezkomínový, vstavaný aj podskrinkový

Ponuka odsávačov pár je pomerne bohatá. Na úvod si musíte vybrať, či máte záujem o komínový alebo bezkomínový digestor. Komínový musí mať odvod vzduchu do odvodného potrubia, bezkomínové majú len recirkuláciu a vývody zozadu, zboku alebo zhora.

Ak nemáte možnosť odvádzania pár do komína alebo cez odvodné potrubie, podľa typu a veľkosti kuchyne si môžete vybrať klasické podskrinkové digestory, samostatné nástenné digestory, ale aj vstavané digestory alebo výsuvné digestory. Pre väčšie kuchyne s ostrovom uprostred sa hodia priestorové ostrovné digestory.

Tip na produkt: 

Clara 60 digestor

 • Trieda energetickej účinnosti: A++
 • zabezpečuje príjemný vzduch v kuchyni pri všetkých činnostiach
 • Pripravený pre rôzne scenáre použitia pomocou nastaviteľných troch stupňov rýchlostí

Najčastejším typom je dnes podskrinkový alebo vstavaný digestor. Tento typ sa hodí univerzálne do každej kuchyne. Ak však nemáte príliš veľa miesta, lepšou alternatívou je výsuvný, ktorý v zasunutom stave zaberie len minimum miesta. Do kuchynskej rohovej linky zapadnú ideálne rohové digestory.

 

Vyskúšajte výber týchto najlepších digestorov

 

Ako vybrať kvalitný digestor? Tieto vlastnosti musí mať

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre ostrovčekový, výsuvný či iný typ odsávača pár, musíte myslieť predovšetkým na dve jeho dôležité vlastnosti. Prvou je výkon a druhou šírka. Výkon odsávania môže byť zhruba od 125 m3 za hodinu po 870 m3 za hodinu, kde ale platí, že čím je digestor výkonnejší, tým je aj hlučnejší a tým viac elektrickej energie spotrebuje.

Čo sa týka šírky digestoru, tá má spolu s výkonom najväčší vplyv na to, aký výsledný efekt bude tento spotrebič na paru a nepríjemné pachy v kuchyni mať. Najmenšie digestory majú šírku okolo 30 cm, najväčšie sú aj metrové. Rozmer digestora by mal byť zhodný, ale ideálne ešte väčší, ako je šírka pracovnej dosky, nad ktorou je.

Tu treba vedieť do ako veľkej kuchyne digestor kupujete a podľa toho zvoliť jeho šírku aj výkon. Vysoký sací výkon majú najmä tie digestory, ktoré môžu odvádzať pary preč, napríklad do komína. Podstavné digestory majú výkon nižší, podobne ako výsuvné.

Pri výbere sa zamerajte aj na tieto vlastnosti a funkcie:

 • ovládanie – či je mechanické alebo elektronické, pričom dôležité je, aby bolo čo najpohodlnejšie a najjednoduchšie
 • osvetlenie – na výber sú najčastejšie digestory buď s halogénovým alebo s LED osvetlením
 • displej – ak je k dispozícii aj displej, musí byť čo najlepšie čitateľný pri akomkoľvek dennom aj nočnom svetle
 • trieda energetickej účinnosti – najhoršie a najlacnejšie digestory sú v triede F, ideálna je trieda A+
 • farba – hoci určite neplatí, že toto kritérium je to najdôležitejšie, ako vybrať digestor, zladenie s inými spotrebičmi a celou kuchyňou je tiež veľmi dôležité

Odsávač pár Mora

Recirkulačný s uhlíkovým filtrom alebo s odťahom?

Odsávač pár môže fungovať len na dvoch princípoch. Buď dokáže nepríjemný zápach z kuchyne odsať do externého prostredia, alebo ho vie prefiltrovať cez uhlíkový filter a vtedy funguje na recirkulačnom princípe.

Ak sa teraz pýtate, ako vybrať digestor podľa tohto princípu fungovania, odpoveď je veľmi jednoduchá: optimálnym stavom je, ak dokáže odsávač odviezť paru a pachy úplne mimo kuchyňu. Môže to byť ventilačnou šachtou alebo komínom, no v bytoch to nie vždy je možné. Ak áno, treba aby odťahové potrubie bolo čo najkratšie a s čo najmenej záhybmi.

Druhou možnosťou je recirkulácia s filtráciou. V tomto prípade by ste ale mali voliť určite kvalitnejšie modely odsávačov, ideálne s niekoľkonásobnou filtráciou, ktorá by mala určite zahŕňať aj tukový filter. Optimálne je, ak je to kovový filter, ktorý sa dá následne umývať v umývačke.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Klarstein.skAndreashop.sk, Planeo.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Pozerajte nielen na samotný odsávač pár, ale aj na jeho používanie a príslušenstvo

Pri výbere digestora sa treba zamerať nielen na to, aby ste zvolili vhodný typ podľa kuchynskej linky, ale aj na samotné fungovanie digestora a jeho službu do budúcnosti. V tomto vám môžu byť nápomocné rôzne recenzie a testy, ktoré odrážajú skúsenosti z praxe.

Tip na produkt: 

Clara 60 digestor

 • Trieda energetickej účinnosti: A++
 • zabezpečuje príjemný vzduch v kuchyni pri všetkých činnostiach
 • Pripravený pre rôzne scenáre použitia pomocou nastaviteľných troch stupňov rýchlostí

Ak ich budete študovať a čítať, všímajte si napríklad tieto veci:

 • je digestor dostatočne účinný aj pri plnom zaťažení, ak sa napríklad varí na varnej doske maximálny počet jedál?
 • je nastavenie rôznych rýchlostí odsávania dostatočne variabilné a flexibilné?
 • aká je hlučnosť odsávača pár počas jeho práce, neobťažuje hlukom príliš okolie?
 • ak ide o výsuvný digestor, je jeho vysúvanie pohodlné a dostatočne jednoduché?
 • aké príslušenstvo výrobca k danému digestoru ponúka?
 • aké sú náklady na filtre, ak sa musia meniť a ako často sa musia meniť
 • ak funguje digestor s odťahom, je spätná klapka dostatočne účinná a nedochádza k spätnému prietoku vzduchu do kuchyne?

Odsávač pár Mora

Ako vybrať digestor do netypickej kuchyne?

Výsuvný, vstavaný aj ostrovčekový digestor sa hodia do netradične riešených kuchýň. Prvé dva sú ideálne najmä do menších kuchynských liniek, pričom ich najväčším benefitom je praktickosť a nenápadnosť.

Ostrovčekové digestory sú zas ideálne do kuchýň so stredovým ostrovom, kde sa nachádza varná doska a kde bude prebiehať samotná príprava jedál. Takéto priestorové digestory môžu byť navyše veľmi elegantné a veľmi ľahko sa v prípade, ak sú ostatné spotrebiče vstavané, stanú dominantou kuchyne.

 

Vyskúšajte výber týchto najlepších digestorov

Najlepšie digestory? V eshopoch!

Kde nájsť najlepší výber odsávačov pár a zároveň nakúpiť za najlepších podmienok? Predsa v internetových obchodoch. Na trhu je viac než stovka eshopov, ktoré digestory ponúkajú, no treba si dať pozor na tie, ktoré sú neznáme a lákajú zákazníkov len na príliš nízke ceny. Môžete mať totiž problém s včasným dodaním, ale aj s kvalitou zákazníckeho servisu.

Ako vybrať digestor tak, aby ste znížili riziko problémov? Zvoliť si pre nákup overené obchody, v tomto prípade overené internetové obchody. Napríklad známy planeo.sk a taktiež Alza alebo špecialista na domáce spotrebiče Andreashop sú dlhodobo hodnotené veľmi pozitívne a okrem skvelých cien majú aj výbornú ponuku a spoľahlivé zákaznícke služby.

andreashop

Koniec nepríjemným pachom a pare vo vašej kuchyni. Postup, podľa čoho a ako vybrať digestor
4.8 (95%) 4 hlasov