Vyberte stranu

Ak máte doma príliš veľa kníh, ale napríklad aj rôznych iných drobností, dekorácií či doplnkov, zrejme sa boríte s problémom, ako a najmä kam ich všetky uložiť tak, aby spolu ladili a zároveň neboli roztrúsené po celom byte či dome.

Odpoveďou na tento problém je domáca knižnica. Tá môže mať podobu regálov, skriniek, policových variabilných systémov aj kompaktných knižníc v celosti. Je pritom jedno, či ju umiestnite do pracovne alebo obývačky, svoje miesto si zastane všade.

Závesné regály a menšia domáca knižnica

Pri zariaďovaní domácnosti aj kancelárie sa dnes dbá najmä na vzdušnosť, pocit priestoru a voľnú atmosféru bez zbytočného zahltenia nábytkom. To isté platí aj v prípade domácich knižníc, takže najčastejšie majú prednosť tie, ktoré sú už na prvý pohľad ľahšie.

Nejde pritom ani o to, či sa jedná o drevené alebo kovové regály či knižnice, podstatou je, že nie sú umiestnené priamo na podlahe, ale ide o závesný systém. To si vyžaduje súce trocha manuálnej zručnosti pri inštalácii, ale výsledok za tú námahu stojí.

Už dávno neplatí, že knižnice musia mať „chrbát“, čiže obvyklú sololitovú dosku. Tento spôsob riešenia policového systému je už dávno zabudnutý, dnes je moderné montovať knižnice priamo na stenu. Tu si však dajte pozor, aby ste nemontovali napríklad na bielu stenu bielu knižnicu. Kontrast sa priam pýta, nemusíte sa ho báť.

Vyberte si z týchto štýlových domácich knižníc!

Policové knižnice na všetko od kníh až po víno

Ak sa rozhodnete pre väčšie knižnice, máte viacero možností. V prvom rade si musíte vybrať, či chcete knižničnú skrinku na nožičkách alebo nie. Tu by ste sa mali inšpirovať ostatným nábytkom v miestnosti. Pri menších knižničkách je dokonca možnosť kúpiť si ich aj na kolieskach, čo zvyšuje mobilitu.

Druhú vlastnosť, ktorú pri výbere zvážte, je určenie. Nemusí ísť vôbec len o policové knižnice určené na knihy, môžete kombinovať takúto knižnicu aj s policami na fľaše od vína. niektoré knižnice majú aj dvierka na časti poličiek, prípadne aj zrkadlovú časť. Tu však opatrne, knižnica by nemala „kričať“, má skôr ostatný nábytok dopĺňať.

 Domáca knižnica

Aký štýl vám vyhovuje najviac? Výber je veľmi bohatý

Čo sa týka štýlov, podobne ako pri iných druhoch nábytku, aj tu platí, že rôzne knižnice, policové systémy a regálové systémy sa vyrábajú vo viacerých štýloch. V zásade by ste sa mali snažiť skombinovať štýl knižnice s väčšími kusmi nábytku, prípadne s aspoň jedným. V miestnosti potom nekombinujte viac ako dva štýly, spôsobilo by to optický chaos.

Domáca knižnica býva najčastejšie v týchto štýloch:

  • moderné regály a knižnice s použitím najčastejšie bieleho dreva v kombinácii so sklom
  • industriálne knižnice
  • vintage, provensálske alebo romantické regále a policové systémy, ktorých ale býva v sortimente pomenej
  • štýlové rustikálne knižnice, ktoré sú populárne najmä vtedy, ak máte doma pracovňu a zariaďujete ju celú v tomto elegantnom štýle
  • tradičné a vidiecke police vhodné najmä do rodinných domov na vidiek

Knižnice so zásuvkami sú pre tých najnáročnejších

Zásuvkové knižnice sú špeciálnym druhom úložných priestorov. Najčastejšie ide o kombináciu otvorených políc a zásuviek buď na boku alebo v spodnej časti knižnice. Takéto knižnice však musia mať najmä masívnu konštrukciu a čo najviac jednoduchý dizajn, v opačnom prípade vyzerajú ako z lacného obchodu.

To isté platí, ak sa jedná o regál, kde dokonca zásuvky prevládajú. Najčastejšie sa takto vyrábajú regály s menšou výškou do 1,5 metra. V taktom prípade sa zamerajte na to, aby iné zariadenie nachádzajúce sa vedľa regálu nebolo príliš vysoké, pôsobilo by to disharmonicky.

domáca knižnica REGÁL, BIELA, BAKI TYP 1

Drevo, sklo a kov dokopy? Neuveríte, ako môže byť domáca knižnica trendy

Najzaujímavejšie knižnice vznikajú pri kombinácii viacerých materiálov. Spravidla sa najviac využívajú drevo, sklo a kov, ktorých kombinácia sa hodí tak do bežných priestorov zariadených súčasným nábytkom, ako aj do moderných kancelárií, domácich pracovní alebo obývačiek. Napríklad priehľadná knižnica je „in“ kdekoľvek.

Veľmi zaujímavé sú aj celokovové knižnice a policové systémy v tvare knižníc, ktoré sú súčasťou industriálneho štýlu. Môže ísť o menšie regály do výšky bežného stola, ale aj o knižnice až po strop. Nebojte sa ani hliníkových knižníc, prípadne retro knižníc s efektom starého dreva.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Originalite sa medze nekladú, ale nepreháňajte to

V modernej domácnosti, kde sa nedbá na konvencie pri nábytku či doplnkoch, je originalita základom celého zariadenia. To isté platí aj pre knižnice a regále, ktoré môžu mať nepravidelný tvar, viacfarebné prevedenie či úplne netradičný tvar napríklad v podobe kanistra alebo celokokovej knižnice s mriežkami na nožičkách.

Originalita je tu nepochybne vítaným atribútom, ale netreba to s ňou ani preháňať:

  • snažte sa navzájom nekombinovať príliš kontrastné farby, napríklad tyrkysovú a oranžovú
  • ak máte domácnosť napríklad v tradičnom štýle, pestrofarebná knižnica napríklad v tvare diagonály vôbec nemusí zapadnúť do zariadenia tak, ako si myslíte
  • vyvarujte sa aj prílišnej kombinácii materiálov, nie všetko ide dokopy; ak máte celú kanceláriu alebo pracovňu s dreveným nábytkom, plastová knižnica bude pôsobiť veľmi lacno

Vyberte si z týchto štýlových domácich knižníc!

Stovky knižníc skladom nájdete na internete

Ak sa vám nechce čakať, až dorazí objednaná domáca knižnica, policový systém alebo regál na knihy, odporúčame nespoliehať sa na nábytok z veľkých kamenných nábytkových obchodov a centier. Všetko si viete objednať aj cez internet, viacero eshopov má veľkú ponuku knižníc skladom.

Určite však neplatí, že všetky online obchody majú výhodnú a bohatú ponuku. Lepšie je sa spoliehať na overené eshopy s dlhšou tradíciou, ktoré sa snažia ponúknuť nielen dobrú cenu, ale aj kvalitné zákaznícke služby. Dobrým príkladom sú napríklad eshopy Masiv24, Bighome, MyInterier a Bonami, ktoré sa na vybavenie domácnosti a nábytok priamo špecializujú.

masiv24
bighome-sk
myinterier
bonami

 

Domáca knižnica patrí tiež medzi nábytok, ktorý môže byť nielen praktický, ale aj dizajnovo zaujímavý
5 (100%) 1 hlasov