Vyberte stranu

Bez ohľadu na to, či máte veľkú záhradu alebo len malý záhon, potrebujete ho z času na čas pohnojiť. Načo kupovať drahé a navyše nie prírodné a prirodzené hnojivá, keď si môžete spraviť doma vlastné? Áno, reč je o kompostovaní.

Kompostéry pojmú až tretinu celkového domáceho bioodpadu, z ktorého môžete mať kvalitný humus. Navyše, vyhnete sa nevzhľadnému a zapáchajúcemu skladovaniu na záhrade, ktoré je oproti kompostovaniu veľmi neefektívne.

 

Prečo ukladať kompost a je lepší domáci kompostér alebo kupovaný záhradný?

Základným zmyslom kompostovania je využiť ekologicky aj prakticky biologický odpad z kuchyne. Počas procesu kompostovania sa za spolupôsobenia vzduchu a rôznych mikroorganizmov stáva z obyčajného kuchynského odpadu najkvalitnejšie možné prírodné hnojivo. To môžete potom použiť skutočne na akýkoľvek účel v záhrade.

Predtým, než začnete vôbec vyberať kompostér, treba si zvážiť kde chcete kompostovať, čo všetko budete kompostovať, aké množstvo kompostu viete a chcete spracovať a kedy počas roka chcete kompostovať. Toto všetko totiž ovplyvňuje typ kompostéra a to, či bude treba kompostér s jedným otvorom alebo dvoma otvormi a či bude samostatný otvor pre odber.

Keď si na tieto vyššie položené otázky odpoviete, zistíte, či vám stačí domáci kompostér, ktorý si vyrobíte sami, alebo bude lepší kupovaný. V zásade je však takmer pre každého lepší už hotový kompostér, nakoľko to šetrí nielen čas a peniaze, ale najmä námahu. Výroba domáceho kompostéra, napríklad z paliet, totiž naozaj nie je nič pre laika.

 

Vyberajte z najlepších komposterov!

Aký je postup kompostovania

Podľa toho, čo všetko budete kompostovať, by ste mali vybrať veľkosť kompostéra. Pre menšie záhrady stačí kompostér s objemom do 600 litrov, pre väčšie je potrebný kompostér s objemom napríklad do 1000 litrov.

Čo sa týka samotného kompostovania, tu je stručný postup:

  • na úvod by ste mali na spodok kompostu dať zeminu, najlepšie s dostatkom výživy, ktorú doplníte hrubší materiálom, napríklad konármi, pre cirkuláciu vzduchu a odchod vody
  • potom môžete začať kompost napĺňať domácim bioodpadom, pričom najlepšie je kombinovať rôzne druhy odpadu pre pestrejšie zloženie
  • vždy, keď doplníte do kompostu nový materiál, premiešajte ho, aby sa pomixoval suchý a mokrý materiál, ale napríklad aj dusíkatý a uhlíkatý materiál
  • raz za čas treba kompost zaliať vodou, prípadne ho nechať otvorený počas intenzívnejšieho dažďa
  • po každých 20 cm naneste novú vrstvu zeminy, môžete prípadne pridať aj tzv. urýchľovač kompostu, ktorý kúpite v záhradkárskych potrebách
  • materiál v komposte treba raz za mesiac dôkladne premiešať a prehádzať vo vnútri
  • po roku je už kompost vyzretý a pripravený na použitie, pričom po vyzretí treba kompost preosiať a príliš veľké a nespracované časti vložiť do nového kompostu

Počas kompostovania sa vyvarujte nadmernému premočeniu kompostu, ale aj vysušovaniu. Dobré je raz za čas pridať do kompostu piliny, odplašíte tým hmyz, najmä vinné mušky. Ak sa vyskytne z kompostu nadmerný zápach, treba ho viac a častejšie premiešavať.

 najlepšie kompostery

Drevený alebo plastový kompostér?

Ak sa rozhodnete pre kúpu už hotového kompostéra, čo je jednoznačne lepšia voľba, na výber sú z hľadiska materiálu dve možnosti. Prvou sú drevené kompostéry vyrobené najčastejšie z hranolov a dosiek, ktoré síce vyzerajú v záhrade veľmi štýlovo, ale budú si vyžadovať každoročnú starostlivosť v podobe ochranného náteru, inak nasajú vlhkosť a začnú hniť.

Lepšou možnosťou sú preto plastové kompostéry. Môžete si ich vybrať najčastejšie v čiernom alebo zelenom prevedení, pričom čierne má síce tendenciu mierne sa prehrievať, ale záleží aj od toho, kde kompostér umiestnite. Na výber máte jednokomorové alebo dvojkomorové pre dlhšie obdobie kompostovania.

Kompostér môžete kúpiť aj so základňou a je dobré, keď má samostatný otvor pre odber kompostu. Na značke až tak nezáleží, ale ak stavíte na najviac rozšírené ako sú AL-KO, Keter, Prosperplast, LaniplastG21, určite nič nepokazíte.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk a 4home.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Nebývate v dome? Skúste bytový kompostér alebo kompostér na balkón

Ak náhodou nebývate v rodinnom dome a nemáte záhradu, kde by ste mohli kompostér uložiť, nemusíte vešať hlavu. Kúpiť sa dá aj kuchynský kompostér, kde môžete uskladniť menší bioodpad z kuchyne, no v tomto ohľade ste limitovaný aj priestorovými možnosťami priamo v kuchyni.

Kompostovať sa dá nielen v bytovom, ale aj v balkónovom kompostéry. Takýto kompostér síce nebude mať ani objem 400 litrov a už vôbec nepôjde o rotačný kompostér, ktorý je optimálny na dlhodobé kompostovanie, ale je to rozhodne lepšia možnosť, ako vyhadzovať bioodpad do komunálneho odpadu.

Evogreen Kompostér 400l

Čo patrí a čo nepatrí do kompostéra

Nie všetok odpad z kuchyne či záhrady môžete do kompostéra uložiť. Navyše, ak aj budete kompostovať správny bio-odpad a suroviny, nesmiete zabúdať na starostlivosť o kompost, inak sa môže celý proces pokaziť a vy nakoniec nezískate kompost, ale biozmes, ktorá bude nepoužiteľná. Odporúčame naštudovať si tieto základné pravidlá.

Tieto veci do kompostu určite nepatria:

  • burina, väčšie rastliny a dreviny
  • zhnité, plesnivé alebo inak pokazené potraviny
  • kameň, sklo, kovy, plasty, keramické materiály, skrátka čokoľvek neprírodné
  • nárazovo veľké množstvo trávy
  • odpad po domácich zvieratách

Naopak, do kompostu pri dodržaní princípov a pravidiel kompostovania môžete dávať:

  • trávu s lístím
  • trávne trsy so zeminou
  • menšie podrvené vetvičky a halúzky
  • popol po zhorení dreva v ohnisku
  • menšie a tenšie kúsky novinového alebo podobne tenkého a nenasiaknutého papiera
  • odrezky zo zeleniny a ovocia, prípadne ich menšie zvyšky
  • šupky z ovocia a zeleniny

 

Vyberajte z najlepších komposterov!

Lacné kompostéry? Skúste akcie alebo výpredaj

Vyrábať si kompostér doma sa dnes naozaj neoplatí. Ich ponuka je mimoriadne široká a to tak z hľadiska materiálov, ako aj z hľadiska farieb. Podľa veľkosti nájdete komposty pre malú domácnosť aj pre veľa bioodpadu z veľkej záhrady, stačí len hľadať. A kto chce ušetriť, pre toho sú tu akcie a posezónny výpredaj.

Hoci kompostéry sa dajú kúpiť aj vo veľkých záhradných centrách, najlepšou cestou je nákup cez internet. Získate širší výber a najmä oveľa lepšie ceny. Vyhnite sa však neznámym eshopom, kde môžete mať problémy s dodaním alebo neskoršou reklamáciou. Naopak, eshopy ako Alza, 4home alebo Hej.skdlhodobo hodnotené ako najlepšie.

alza sk
4home
hej sk
Vy ešte nemáte kompostér? Kompostovanie v ňom je jednoduché, rýchle a ekologické
5 (100%) 1 hlasov