Vyberte stranu

Páči sa vám provensálsky štýl, nazývaný niekedy aj skrátene provence? Ide o štýl bývania a dekorácie, ktorý je inšpirovaný architektúrou a dizajnom 18. storočia z oblasti južného Francúzska. Jedinečný je svojim pozitívnym nádychom a doslova rozprávkovou atmosférou.

Na jednu vec si ale treba dať pri tomto štýle veľký pozor: neprežeňte to, inak budete mať namiesto štýlového bývania jeden veľký gýč. Závesy, tapety, záclony, obrazy, stoličky a vlastne celý nábytok, to všetko treba vyberať mimoriadne opatrne.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Bonatex a Bonami.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

História a charakteristika

Provensálsky štýl vznikol v 18. storočí, no najväčší rozmach zažil počas 19. storočia. Tento štýl je pomenovaný po historickom území Provensálska, ktoré sa nachádza v juhovýchodnom Francúzsku. Celý kraj typický levanduľami, slnečnicami a dostatkom slnka po celý rok a táto charakteristika sa odráža aj v štýle nábytku, doplnkov a dekorácií.

Vo verejnosti ale často krát panuje mylná domnienka, že čokoľvek ladené do biela a s levanduľovým motívom, je automaticky provensálske. Neplatí to a skutočne originálne provensálske zariadenie musí byť osobitné aj svojim dizajnom a v prípade nábytku najmä tvarom.

 

Spálňa aj kuchyňa v provensálskom štýle

Zrejme najviac sa provensálsky štýl ukazuje v spálni a v kuchyni. V prípade spálni si vystačíte s priestrannou posteľou doplnenou o nočné stolíky. Oproti alebo vedľa postele môžete umiestniť komodu či zrkadlo, samozrejme farebne zladené k celému interiéru.

provensálsky štýl - komody

Čo sa týka kuchyne, tu sú možnosti oveľa širšie. Na výber je pomerne široký sortiment kuchynských liniek, pričom najviac sú aktuálne v móde kuchyne s ostrovčekom. Okrem klasickej bielej farby sa využívajú aj krémové odtiene, pracovná doska môže byť v hnedej alebo tmavo šedej farebnej kombinácii.

 

Keďže do kuchyne patrí často krát aj jedáleň, odporúčame poobzerať sa po vhodných jedálenských setoch v štýle provence. Stoličkami nielen v bielej, ale napríklad aj v hnedej farbe s jemným tapacírom určite nič nepokazíte, najmä ak k nim farebne správne zladíte obrus.

 

Provensálsky štýl a obývačka

Chcete preniesť krásu a osobitosť Provensálska aj k sebe do obývačky? Začnite sedacou súpravou, ideálne v bielej alebo krémovo sivej farbe. Nezabudnite ju skrášliť vankúšikmi, pokojne môžete cez jej časť prehodiť aj deku!

Ak bývate v dome, súčasťou obývačky by mal určite byť aj kozub. Konferenčný stolík musí byť určite čisto z dreva, ideálne s jemným ornamentom, ktorý z neho spraví srdce izby. Menšia vitrína úplne stačí, nechajte priestor voľný pre lepší pocit zo sedenia na sedačke. A na záver? Vyberte vhodný závesný luster či malý príručný stolík a je hotovo!

PRÍRUČNÉ A SERVÍROVACIE STOLÍKY

Nie všetky doplnky sú provence

K nábytku sa hodia samozrejme aj doplnky. Spálňu môžete do štýlu provence doladiť aj vhodne zvolenými vankúšmi a prikrývkami, prípadne tiež obliečkami a posteľnou bielizňou. Aktuálne je najviac „in“ kombinácia krémových farieb a kvetinových vzorov.

K bielym dreveným oknám sa hodia tiež záclonyzávesy. Prednosť dajte priehľadnejším vzorom a ľahkým materiálom, určite zabudnite na ťažké nepriehľadné látky, ktoré sú akurát tak len magnetom na prach. Aby ste dosiahli dokonalé zladenie, odporúčame ladiť do provence štýlu aj vitrážne tyče a garníže.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Bonatex a Bonami.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ak si práve pozeráte nejaké inšpirácie, ako napríklad v tomto magazíne o bývaní, určite si vravíte, čo je na tých fotografiách také neodolateľné. Prezradíme vám to: osvetlenie. Či už ide o stropné svietidlá alebo stolové lampy, v každom jednom prípade ide o doplnok, ktorý dodá interiéru osobitné čaro a pritom je v podstate úplne nenápadný. Využite to!

 

V byte aj dome, pokojne popustite uzdu fantázii

Možno sa vám zdá na prvý pohľad, že provence štýl je príliš zošnúrovaný do určitých mantinelov. Nie, vôbec tomu tak nie je. Jeho čaro je práve v tom, že je doslova nabitý netradičnými nápadmi, treba ich len vedieť využiť.

Dvojfarebné steny by mali byť samozrejmosťou, uprednostniť by ste mali teplé tóny farieb. Krémovo hnedá, pieskovo žltá, biela, to všetko sú farby, ktoré sa hodia na stenu aj ako vzor pre obklad. Určite nezabudnite na dekoračné omietky a na stenu farebné tónovacie farby.

 

Provence štýl nie je ale určený len pre zariadenie bytu. Vonku môžete skombinovať klasický trávnik s rôznymi celoročnými kríkmi a listnatými popínavými rastlinami. Nebojte sa ani štrku a kameňa, rovnako tak odporúčame rôzne palisády a môžete vyčarovať chodník ako zo starého francúzskeho filmu. Ak k tomu pridáte farebnú drvenú kôru, môžete mať v záhrade jar a jeseň po celý rok!

provensálsky štýl palisády

Koruna krásy: záhrada v provensálskom štýle

Ak bývate v dome, nemusíte zostať len vo vnútri, pokojne sa vyberte von. Provensálsky štýl sa dá uplatniť aj v záhrade a to napríklad lavičkami, záhradným posedením alebo fontánami. Ak to nepreženiete, vkusné môžu byť aj dekorácie, napríklad sošky.

Doladiť záhradu môžete aj vhodným výberom praktického príslušenstva, napríklad krhiel či kvetináčov. Veľmi dôležité je samozrejme prispôsobiť aj materiály a okrasné kvety, čiže veľký pozor pri výbere správnej farby dlažby a rovnako tak pri zvolení vhodných kvetov do záhrady. Levanduľou nič nepokazíte, ale dôležité sú aj stálozelené celoročné rastliny.

 

Vyberte si, naozaj je z čoho

Vzhľadom na to, že provensálsky štýl bývania je dnes na vzostupe, ponuka je naozaj veľmi bohatá. Vybavenie pre záhradu zas v e-shope Myinterier.sk. Súčasťou zariadenia je samozrejme aj osvetlenie, tu sa nám osvedčil najviac online obchod NajLampy.

Pre tých, čo by sa chceli pustiť do svojpomocnej renovácie interiéru či exteriéru odporúčame zvoliť k nábytku aj vhodné kombinácie farieb. Internetovým špecialistom na farby je obchod eFarby.sk, ak by ste si chceli interiér doladiť bytovým textilom, určite navštívte Bonatex. Nebojte sa experimentovať a snívať, aj vy môžete mať bývanie, ktoré vám bude každý závidieť!

 

 

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a domových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

 

Provensálsky štýl
5 (100%) 2 hlasov