Vyberte stranu

Ktorý spotrebič je dominantou každej kuchyne? Hoci možností je veľa, správnou odpoveďou je rúra na pečenie. Moderná kuchyňa sa dnes už bez kvalitnej rúry vôbec nezaobíde a čo viac, nejde len o praktického pomocníka, ale aj o dôležitú súčasť dizajnu.

Veľké spotrebiče, medzi ktoré rúry určite spadajú, sú totiž posledné roky stále viac a viac štýlovejšie, elegantnejšie a zaujímavejšie. Rúra už dávno nie je len o rýchlej príprave bežného jedla, ide o mimoriadne podstatnú súčasť vybavenia celej kuchyne.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk Klarstein.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Voľne stojaca alebo vstavaná rúra na pečenie?

Jednoznačne z praktického aj estetického hľadiska sú najlepšie rúry na pečenie vstavané. Časy, kedy kuchynskú linku „hyzdil“ sporák s voľne stojacou rúrou, sú našťastie dávno preč. Dnes sú vstavané rúry navyše mimoriadne multifunkčné a viete ich využiť na prípravu naozaj rozmanitej palety jedál.

rúra na pečenie ELECTROLUX EVY

Pri výbere vstavanej rúry sa treba rozhodnúť prakticky len pre jednu vec a tou je výška. K dispozícii sú dve veľkosti a to klasická alebo kompaktná. Klasická rúra má výšku 60 cm, kompaktná len 45 cm.

Klasická výška je štandardom pre bežné domácnosti, takže ak ste bežná rodina, určite zvoľte tento typ vstavanej rúry. Naopak, ak ste v domácnosti len jeden alebo dvaja, úplne postačí aj kompaktná rúra, ktorá ušetrí miesto v kuchynskej linke. To isté platí aj pre menšie kuchyne v panelákoch.

 

Najlepšie rúry na pečenie na trhu

Ktoré vlastnosti a funkcie si všímať

Hoci rúry sú už podľa názvu určené primárne na pečenie, zďaleka sa tým nekončí možnosť ich všestrannejšieho využitia. Aby sa tak ale mohlo stať, je potrebné pri výbere zamerať na určité špecifické funkcie. Základné a lacnejšie modely ich nemusia všetky mať, tie najdrahšie a najlepšie rúry na pečenie už áno.

Horný a spodný ohrev spolu s grilom sú základom funkcií, no pri grile si všimnite aj možnosť dodatočných volieb programov. Ak budete pozerať kvalitnejšie rúry na pečenie, určite by mali ponúkať aj funkciu rozmrazovania, takže nemusíte využívať mikrovlnku.

Čo sa týka pečenia, okrem klasického pečenia môže rúra mať aj špeciálny program 3D pečenia. Ide o progresívnejšie viacúrovňové pečenie, ktoré umožní na viacerých úrovniach v rúre piecť rôzne druhy pokrmov.

 

Okrem vyššie zmienených funkcií a vlastností by mohla mať rúra aj:

  • pečenie v pare, vďaka ktorému pripravíte jedlá najzdravším spôsobom
  • termosondu, ktorú oceníte pri pečení mäsa
  • pyrolýzu alebo katalýzu, vďaka ktorej udržíte rúru v čistote ľavou zadnou
  • ventilátor by už mal byť samozrejmosťou, bez neho rúru určite nekupujte
  • skúste nájsť model, ktorý dokáže rúru vyhriať nie na 240, ale až na 300 stupňov Celzia
  • samozrejmosťou by mal byť časovač a aj funkcia super rýchleho pečenia či ohrevu

 

Elektrické alebo na plyn? A aká veľkosť je lepšia?

Kým voľne stojace rúry na pečenie môžu byť napojené na zemný plyn aj elektrickú energiu, pri vstavaných sa vyskytujú takmer na 100 % len elektrické rúry. Plynové vstavané rúry sú výnimkou a obvykle majú skôr retro dizajn, takže do retro kuchyne zapadnú oveľa viac, ako do tej modernejšej.

Čo sa týka veľkosti, tu by ste sa mali riadiť najmä počtom členov domácnosti a frekvenciou pečenia. Najmenšie rúry majú 35 až 43 litrov a do tejto kategórie patria najmä kompaktné rúry s výškou 45 cm.

Klasické rúry majú najčastejšie objem do 70 litrov a takýto objem odporúčame aj my. Pokiaľ ste ale početnejšia rodina, môžete si vybrať aj väčšiu rúru, pričom tie najväčšie sa blížia objemom až k 80 litrom.

rúra na pečenie MIELE H 6360 BP NEREZ

Najlepšie rúry na pečenie: recenzia a test prezradia viac

Chcete vedieť, ktorá značka je najkvalitnejšia? Alebo to, ktorý modelový rad rúr má najlepšie referencie, najvýkonnejšie pečie jedlo či dokáže upiecť koláč aj pizzu súčasne? V takom prípade by ste sa nemali spoliehať len na to, čo hovorí výrobca alebo predajca.

Naopak, odporúčame pozrieť si na internete rôzne testy a recenzie, ideálne aj hodnotenia od užívateľov. Z nich sa najlepšie dozviete, ako fungujú funkcie na danej rúre, ale aj to, ako sa s ňou pečie v praxi a ako sa ovláda. Najmä pohodlnosť ovládania by ste nemali podceniť.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk Klarstein.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako vybrať rúry na pečenie? Skúsenosti iných pomôžu aj vám

Vybavenie rúry rozhoduje do veľkej miery o tom, ako sa vám bude jedlo pripravovať a aký bude výsledok. Skúsili sme teda zhrnúť to podstatné, čo odlišuje priemerné a najlepšie rúry na pečenie na trhu.

Pre optimálne používanie rúry sú najdôležitejšie:

  • tlmené či pomalé dovieranie dvierok nie je luxusom, ale praktickým vylepšením pre dlhodobo 100 % kondíciu rúry
  • nepodceňujte teleskopické rošty, pretože aj toto má veľmi praktický význam
  • aby ste sa už nikdy nepopálili, zvoľte rúru s ochladzovacím systémom dvierok
  • ak je čelo rúry antikorové, uprednostnite povrchovú úpravu špeciálne proti odtlačkom prstov

parná rúra na pečenie

Praktickosť aj dizajn

Ako sme spomínali už na úvod, rúry v dnešnej kuchyni musia už aj dobre vyzerať a ideálne zapadnúť tak k ostatnému vybaveniu, ako aj k štýlu a dizajnu kuchynskej linky. Z tohto dôvodu odporúčame skúsiť zladiť rúru farebne s kuchyňou, ako ukazuje aj tento článok.

Veľmi užitočnou funkciou, ktorá je dôležitá pre praktickosť aj zaujímavý dizajn, sú tzv. push gombíky. Ide o funkčné aj štýlové prvky, nakoľko tlačidlá sa pritlačením dajú úplne zasunúť do vnútra rúry a splynú tak s jej čelom.

 

Najlepšie rúry na pečenie na trhu

Kde nájsť najlepšie rúry na pečenie?

Ak hľadáte optimálny pomer medzi cenou a kvalitou, určite by ste sa mali zamerať primárne na internetové obchody. Na rozdiel od klasických kamenných predajní majú oveľa menej nákladov a navyše aj oveľa širší výber. Samozrejme, vyhnúť by ste sa mali tým menej známym, kde nemáte záruku dodržania termínu ani spoľahlivých zákazníckych služieb.

Najvýhodnejšie ponuky rúr na pečenie nájdete tu

andreashop
Najlepšie rúry na pečenie – (test a recenzia)
5 (100%) 5 hlasov