Grilované pochúťky sa stávajú počas letných mesiacov akousi samozrejmosťou. Na to, aby ste si ich vychutnali v pohodlí domova budete potrebovať záhradný gril. Na jeho type, veľkosti, ako aj spaľovacom palive záleží. Nejde iba o samotnú chuť, ale tiež o to, či ponúkne dvor dostatočne vhodné miesto na jeho umiestnenie.
Široký sortiment grilov umožňuje siahnuť po cenovo lákavých modeloch, pri ktorých je však obozretnosť na mieste. Inak by mohli vydržať len zopár sezón. Doslova. Siahnuť môžete i po robustných variantoch, ktoré nesú punc luxusu. Ak je vaša záhrada veľká, murovaná podoba sa taktiež ponúka ako vhodný adept na prípravu grilovaných dobrôt.
Záhradný gril na drevené uhlie je štandard
Uhlie či brikety predstavujú v súčasnosti grilovaciu klasiku. I keď oblečenie nenávratne stratí vôňu sviežosti, práve dym a tlejúce drevo je pre väčšinu ľudí tým pravým nositeľom atmosféry. Chuť grilovaného mäsa či iných dobrôt sa najviac približuje ich príprave na ohni. Výrazným plusom je cenová dostupnosť.
Tá však môže priamoúmerne rásť s použitím kvalitnejších materiálov, napríklad liatiny, a tiež s rôznymi pridanými funkciami. Medzi ne patria aj uzatvárateľné poklopy s vetraním, výšková nastaviteľnosť, otočné rošty či veľkokapacitné riešenia. Za mínus sa dá považovať odkvapkávajúci tuk z jedla priamo do ohňa. Môžu sa tým uvoľniť škodlivé látky.
Tento druh grilu nájdete v obdĺžnikovom i guľatom tvare. Prvý zmienený sa oplatí vtedy, ak ste častým hostiteľom a pravidelne grilujete pre väčší počet ľudí. V opačnom prípade je vhodnejšie použiť guľatý variant, s ktorým dosiahnete rovnomerný priebeh grilovania.
Vyberte si z ponuky záhradných grilov!
Záhradný gril Master BBQ 60 |
|
|
|
||
NABBI MIR2006 záhradný gril – grafit |
|
|
|
Pre menšie priestory je vhodný záhradný gril elektrický
Ak ste vlastníkmi priestorovo veľkorysej záhrady, vhodným adeptom na grilovanie budú skôr iné druhy grilu. Ten elektrický uvítajú práve mezonety, panelákové byty s väčšími balkónmi či radové zástavby domov s obmedzenou exteriérovou plochou. Záhradný gril na elektriku je jednoducho ovládateľný a vďaka mobilite a nízkej hmotnosti i ľahko prenosný.
Kvôli tomu sa bežne označuje ako interiérový gril. Štandardne je vybavený reguláciou teploty a nepriľnavým povrchom. Čistenie a údržba je pomerne jednoduchou záležitosťou, na rozdiel od jeho konkurentov. Tzv. kontaktný gril vďaka dvom grilovacím plochám chutne pripraví i hrubšie pláty mäsa.
Medzi nevýhody patrí nutnosť pripojenia do elektrickej siete. Mnohých môže odradiť i absencia typickej grilovacej atmosféry a nezameniteľnej chuti klasického grilovania. Plusom však je pomerne rýchle rozohriatie a flexibilnosť. Ak vyrážate napríklad na chatu, veľa miesta vám v aute nezaberie.
Záhradný gril na plyn pre fajnšmekrov
Považujete sa nielen za labužníkov, ale zároveň sa pasujete na pozíciu grilmajstra? Zamilujete si plynový záhradný gril. Jeho nutnou súčasťou je propán-butánová bomba. I keď sa o možno na prvý pohľad nezdá, ide o komfortnú prípravu pokrmov. Mnohých odrádza vyššia zriaďovacia cena, no treba poznamenať, že ak grilujete pravidelne, náklady sa vám vrátia.
Rozohriatie je veľmi rýchle, a tak sa môžete do obľúbenej činnosti pustiť takmer okamžite. Čo sa týka samotného začiatku grilovania, spočíva v jednoduchom ovládaní tlačidiel. Napríklad funkcia tzv. piezoelekrického zapaľovania si nevyžaduje prítomnosť zápaliek či zapaľovača.
Podkategóriou plynových grilov sú lávové grily, ktoré využívajú na grilovanie lávové kamene, čím sa starajú o zdravšiu prípravu jedla. Nenasávajú totiž odkvapkávajúci tuk z mäsa, ktorý sa napríklad na drevenom uhlí prepaľuje. V tejto súvislosti sa môžete stretnúť s označením RBS – Radiant Burner System.
Záhradný gril na drevo verzus záhradný gril s udiarňou
Pre tých, ktorí si potrpia na zdravšie stravovanie je k dispozícii tzv. vodný záhradný gril. Zdrojom paliva je suché drevo z listnatých stromov. V podstate ide o vytvorenie alternatívy teplovzdušnej rúry.
Zmes teplého vzduchu a vodnej pary s prímesou dymovej arómy pôsobí na vložené jedlo rovnomerne zo všetkých strán, a tak jeho obracanie nie je potrebné. Grilovanie je pomerne rýchle, ale najmä zdravé. Voda totiž pohlcuje kvapkajúci tuk, čím bráni jeho prepaľovaniu.
Výrobcovia sa prispôsobujú potrebám zákazníkov, a tak nájdete v ponuke i kombináciu viacerých druhov, no v jednom modeli. Záhradný gril 3 v 1 v sebe zároveň skrýva pec a udiareň. Nastavenie je podmienené reguláciou teploty pomocou otvorov v komíne, popolníka a integrovaného teplomera.
Čo je dobré ešte vedieť pri výbere?
Pri niektorých druhoch záhradných grilov je dobré všímať si výkon. Napríklad pri plynových platí, že päť wattov postačí pre malú grilovačku, vďaka vyššej číselnej hodnote pohostíte viac ľudí, pričom veľkokapacitný gril si vyžaduje viac ako desať wattov.
Voľba materiálu je dôležitá z niekoľkých dôvodov. Rýchlejšie a chutnejšie grilovanie podmieňuje jeho kvalita. Tú treba zohľadniť aj v prípade, že je záhradný gril vystavený vplyvom počasia. S tým priamo súvisí i vyššia hmotnosť. Niektoré modely ju majú ošetrenú pridanými kolieskami.
Drevené uhlie oproti briketám zapálite rýchlejšie a taktiež uvoľňuje viac tepla. Zostáva po ňom menej popola, i keď čo sa týka množstva, spotrebujete ho podstatne viac. Zo zdravotného hľadiska je uhlie lepšou voľbou.
Ak chcete grilovanie posunúť na inú úroveň, môžete experimentovať napríklad s použitím wok panvice. Tento krok však vyžaduje vymeniteľný rošt, čo nemusí byť nutnosťou štandardných modelov.
Vyberte si z ponuky záhradných grilov!
Záhradný gril Master BBQ 60 |
|
|
|
||
NABBI MIR2006 záhradný gril – grafit |
|
|
|
Kde nakúpiť?
Grilovanie je činnosť, ktorá sa stala obľúbeným rituálom horúcich letných večerov. Na dosiahnutie slastných vôní a vábivých chutí však potrebuje kvalitný záhradný gril. Je len na vašich finančných, priestorových a individuálnych požiadavkách, ktorý si vyberiete.
Pomôcť s výberom vám môžu i eshopy 4home, Myinterier alebo Andreashop. Okrem samotných produktov v tejto kategórii tu nájdete i atraktívny záhradný nábytok a príslušenstvo, ktoré sa postará o väčší komfort počas grilovania.