Vyberte stranu

Univerzálne svietidlá s veľkým dizajnovým potenciálom sú práve stojanové lampy. Svojou vizuálnou stránkou rozhodujú, či z vybraného interiéru urobia jednotný celok alebo sa stanú jeho neprehliadnuteľným prvkom.

Aj keď väčšinou ide o doplnkový typ osvetlenia, účel je rovnako dôležitý. Chcete si posvietiť na večerné čítanie časopisov či knihy, spríjemniť atmosféru alebo iba oživiť dané priestory? Od odpovedí na uvedené otázky sa odvíja aj ďalšia, a to aké výrazné má byť svietidlo.

 

Stojanové lampy do obývačky sú najmä záležitosťou dizajnu

Osvetlenie v obývačke si vyžaduje niekoľko rôznych druhov svietidiel. Okrem centrálneho svietidla, ktoré väčšinou predstavujú lustre, je doplnené o bodové svetlá, náladové osvetlenie v podobe dekoračných stolných lámp na komode či konzolovom stolíku, LED pásov na nábytku a, v neposlednom rade, vo variante stojanových lámp.

Tie (nielen) v rámci obývacej izby vyberajte podľa prevládajúceho charakteru miestnosti, podľa jej celkových rozmerov, ďalej v závislosti od výšky stropu a od spôsobu osvetľovania (dolné svetlo, horné, ich kombinácia). Samozrejme, aj materiál a farebné prevedenie majú k voľbe čo povedať…

Ak je vaša obývačka kompletne zariadená, no vy stále máte pocit, že jej chýba akýsi šmrnc, skúste siahnuť po stojanových lampách. Nemusia práve spôsobiť rozruch, dokážu sa tiež výborne prispôsobiť a v oboch prípadoch vykúzliť útulnejší interiér.

 

Vyberte si z tých najlepších stojanových lámp!

 

Stojanové lampy papierové, textilné, prútené či sklenené?

Podľa mnohých dizajnérov sú ideálnym miestom na stojanové lampy práve rohy, vďaka ktorým sa aj tmavé kúty zmenia na atraktívnu súčasť interiéru. Základom takého „oživenia“ je samotné tienidlo lampy. Tvorí dušu svietidla a v správnej kombinácii materiálov vytvára nezameniteľný dizajn.

Práve materiály sa postarajú o rôznu svetelnú priepustnosť. Spôsob nasvetľovania je vďaka nim taktiež rôznorodý. Závisí aj od tvaru tienidiel, ktoré sú akýmsi „svetelným smerovačom“. Môžu tak osvetliť aj väčšiu časť miestnosti alebo iba miesto pod lampou. Stojanové svietidlá tak umiestňujte aj podľa uvedených kritérií.

Stojaca lampa DELTA

Stojanové lampy so stmievačom pre správne navodenie atmosféry

Niektoré typy stojanových svietidiel majú konštrukciu, ktorej súčasťou je viac ako jeden svetelný zdroj. Takýto „rad svetiel“ je často variabilný a umožňuje variabilné nasmerovanie podľa požiadaviek. Jednotlivé svetelné prvky sa zároveň dajú ovládať individuálne, a tak nemusia svietiť všetky naraz.

Keďže regulácia intenzity je vhodná najmä v obývačke, s príslušenstvom v podobe stmievača môžete vytvoriť príjemné prítmie pri sledovaní televízie či jemne tlmené osvetlenie v prípade relaxačnej alebo intímnej atmosféry.

 

Moderné stojanové lampy vyberajte nadčasovo

Tzv. svetelné vrstvenie by malo byť nevyhnutnosťou zariadenia. Preto sa odporúča použitie viac ako jedného svetelného zdroja v rámci jednotlivých miestností. Ak máte radi dokonale harmonické zladenie, siahnuť môžete napríklad po „svietidlových súpravách“.

Niektorí výrobcovia vás totiž potešia sériovým kompletom stropného svietidla či lustra, nástenného aj stojanového svietidla. Drevo, nerez, mosadz, mramor, sklo, bambus, ako aj ďalšie materiály, v kombinácii rozmanitých štýlových prevedení sú zárukou, že budú naplnené všetky očakávania.

Stojanové lampy v industriálnom štýle patria medzi obľúbené moderné svietidlá a často dopĺňajú aj interiér ladený v inom duchu, práve ako solitérny kúsok. Dôležité je myslieť na to, nech ide o ktorékoľvek štýlové zaradenie, aby nepôsobili nemotorne a v prípade potreby boli flexibilné, a teda výškovo prispôsobiteľné vďaka nastaviteľnému ramenu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Andreashop.sk, Dekoria.sk, Kondela.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Drevené stojanové lampy nepredstavujú iba klasiku

Prirodzený vzhľad je doménou dreva, no nie vždy to platí v rámci určitých štýlov. Rustikálny vyžaduje ozdobnosť a ornamentálnosť, moderný zase čisté línie. Zaujímavým dekoračným prvkom sú aj stojanové lampy z dreva, ktorých konštrukcia je inšpirovaná prírodou. Tvoriť ju tak môže kmeň, konáre a podobne.

Keďže nie je potrebné žiadne fixné upevnenie, môžete s nimi manipulovať v rámci obytných priestorov. To je nepochybne výhoda, aj keď je pravdou, že najväčšie uplatnenie nájdu stojanové lampy v obývacej izbe alebo v kútiku, ktorý slúži ako čitateľská zóna.

Dodajte obývačke hĺbku vhodným osvetlením. Nezabúdajte však, že veľké stojanové lampy, ktoré často siahajú aj do polovice miestnosti, kvôli oblúkovému ramenu, sa nie vždy hodia aj do malých bytov. Stavte na istotu a zvoľte typ svietidiel, ktorý splní svoj účel do bodky.

 

Stojaca lampa DELTA CEPHEI

Dizajnové stojanové lampy vytvoria akcent

Výber stojanovej lampy by ste mali podmieniť štýlu miestnosti a prispôsobiť existujúcemu nábytku a celkovému zariadeniu. To je prvá z možností, kedy sa svietidlo zladí so zvyškom interiéru. Máte však aj druhú možnosť, a to, že zo stojanové osvetlenie zmeníte na výrazný dizajnový doplnok a vytvoríte tak dramatický akcent.

Takýmto typom sú napríklad ikonické kúsky od rôznych návrhárov, napríklad z dielne škandinávskych architektov a dizajnérov. Za zmienku stojí napríklad veľká stojanová lampa od Švédky Gréty Grossmann, ktorá v rôznych farebných obmenách „osvecuje“ aj dnešné domácnosti.

 

Vyberte si z tých najlepších stojanových lámp!

Kde najlepšie nakúpiť?

Aj keď je pravdou, že stojanové lampy sú doplnkovým osvetlením, ich výber je dobré zvážiť. Ceny sú totiž v danej kategórii pomerne rôznorodé, a preto siahnite po kúskoch, ktoré vás neomrzia ani po niekoľkých rokoch. Ak má byť zaručená vaša spokojnosť v rámci kvality aj štýlu, navštívte eshopy kondela, 4home.sk, andreashop alebo dekoria.

Široký sortiment svietidiel rôznych druhov, typov a štýlov vás príjemne prekvapí. Z vašej obývačky, ale aj akejkoľvek inej miestnosti, sa s použitím správneho doplnkového osvetlenia stane jedinečný interiér.

 

4home
Stojanové lampy sú súčasťou štýlového zariadenia. Ako ich vybrať?
5 (100%) 1 hlasov