Vyberte stranu

Mnohí iste súhlasíte s tvrdením, že často nie je nič lepšie, ako keď sa cíti človek naozaj oddýchnutý. Tento pocit ovplyvňuje množstvo faktorov, no kvalitný a pokojný spánok má na ňom nepochybne veľkú zásluhu. Správna kombinácia postele, roštu a matraca môže zaručiť takúto spokojnosť.

Jednolôžkové postele dokážu poskytnúť komfortný odpočinok, pričom nezaostávajú ani v oblasti dizajnu. Drevo má zastúpenie v oboch smeroch. Okrem kvality poteší aj svojou prirodzenou hrejivosťou a spracovaním vhodným aj pre alergikov.

Jednolôžkové postele

Jednolôžková posteľ ako váľanda aj čalúnené lôžko

Klasická váľanda, drevená posteľ alebo čalúnené jednolôžko s vysokým čelom? Možností je niekoľko, rovnako tiež materiálových prevedení. Či už vyberáte miesto na spanie do detskej, študentskej alebo hosťovskej izby, univerzálnosť vám zaručí dlhodobú spokojnosť, či už po vizuálnej stránke alebo po tej finančnej.

Jednolôžková posteľ by mala mať šírku aspoň 80 cm, no pre naozaj pohodlný spánok sa odporúča 90 cm. Práve rozmer postele 90 x 200 cm je najbežnejším typom spomedzi tejto kategórie. Dĺžka však závisí od samotnej výšky ležiaceho a mala by ho presahovať aspoň o 25 cm.

V ponuke nájdete aj širšie varianty, ktoré sú akýmsi kompromisom medzi jednolôžkom a manželskou posteľou. V každom prípade je dôležitá aj samotná výška matraca od zeme. Z hygienického hľadiska sa odporúča minimálne 25 cm nad podlahou. Platí však, že čím vyššia posteľ, tým príjemnejšie je vstávanie z nej (40 – 50 cm je dobrá voľba).

 

Výber najlepších jednolôžkových postelí

Jednolôžkové postele s úložným priestorom

Pomerne častým problémom v malých domácnostiach je nedostatok úložných priestorov. Táto problematika neobchádza ani detské či študentské izby, no tie ju dokážu aspoň čiastočne vyriešiť prostredníctvom nábytku na mieru alebo posteľami, ktoré pod matracom ukrývajú zásuvky či police.

Odkladanie vecí a predmetov má aj ďalšiu alternatívu. Postele, ktoré po nadvihnutí celej ležiacej časti ponúknu vnútro svojho rámu ako ďalší úložný priestor. Ak však nie je tento typ kúpy nutnosťou, stavte radšej na klasický typ postele. Vtedy je totiž správne odvetrávanie matraca zaručené.

POSTEĽ, S ÚLOŽNÝM PRIESTOROM, BUKOTO

Jednolôžkové postele z masívu

Masív je tvrdé drevo, ktoré má svoju kvalitu odstupňovanú na základe tzv. Brinnelovej stupnice tvrdosti. Do detských izieb väčšinou postačujú postele z borovice, ktorá je podľa tejto metódy na nižších priečkach.

Buk či dub je naopak dostatočne pevným materiálom aj na výrobu manželských postelí. Poskytuje potrebnú stabilitu a odolnosť, nevŕzga a jeho životnosť sa počíta na desiatky rokov. Čo sa týka dizajnu je vďačným adeptom do tradičných aj moderných izieb a prispôsobí sa v podstate akémukoľvek interiéru.

Oproti LTD či MDF doskám navyše prirodzene vonia. Spomínané lamino materiály totiž v niektorých prípadoch môžu byť škodlivé, pretože ich zlepené časti obsahujú lepidlá, ktoré sa vyparujú v priestoroch izby a zdraviu prospešné určite nie sú. Informovanosť preto stojí viac ako za zmienku.

Drevená jednolôžková posteľ Castagnetti Noce masív

Jednolôžkové postele s bočným čelom

Detská postieľka slúži deťom najmä v prvých dvoch rokoch života. Neskôr však môže nadobudnúť podobu plnohodnotného lôžka pre predškolákov, teda ak hovoríme o väčšom variante postieľky o rozmeroch 140 x 70 cm. Takáto posteľ si však vyžaduje bočnú zábranu, ktorá chráni deti pred prípadným pádom.

Tzv. bočnica môže byť súčasťou postieľky alebo novej postele, no dá sa zakúpiť aj samostatne. Montáž aj demontáž je jednoduchou záležitosťou, pričom v posteliach na to určených nedochádza k žiadnym viditeľným zmenám po jej osadení.

Bočné čelo postele je situované naopak, a teda z bočnej strany pri stene. Slúži najmä ako ochrana pred chladnými múrmi, no predchádza tiež prípadnému zašpineniu steny, ku ktorému môže dôjsť každodenným opieraním.

Jednolôžková posteľ 90 cm Floro

Kovové jednolôžkové postele

Kov je materiál predstavujúci kvalitu, ale tiež romantiku. Tú ocenia v študentskej izbe najmä dievčatá, no ani chlapcom nebude tento materiál cudzí. Kovová posteľ vynikne v čiernej farbe, no najmä biela sa stane znamením atraktívneho interiéru dospievajúcich ratolestí.

Aj kovový lesk je žiadaným odtieňom farebnej palety. Privíta striebornú, zlatú aj medenú posteľ. Ak si potrpíte naozaj na pevnosť, môžete vsadiť aj na postele z ocele. Tie však predstavujú značné navýšenie rozpočtu a svoje opodstatnenie nájdu skôr v spálňach.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! BonamiNový nábytokMasiv24 a Temponabytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Jednolôžkové postele rozkladacie

Rozkladacia posteľ môže byť napríklad pohovka alebo sedačka, ktorá vďaka funkcii rozloženie vytvára jedno alebo dve lôžka na spanie. Aj keď väčšinou ide o miesto na príležitostný spánok, výrobcovia ponúkajú aj plnohodnotné náhrady postele.

O ich kvalite sa však musíte informovať vopred. Inak by sa mohlo stať, že určitá časť po rozložení nedosiahne rovnaké rozmery fixného rámu. Výškový rozdiel následne spôsobí nepohodlie a spánok, po ktorom sa zobudíte „dolámaní“.

Jednolôžkovou rozkladacou posteľou môže byť aj prístelka, ktorá počas zloženého stavu preberá vzhľad zásuvky pod posteľou. V prípade potreby, napríklad kamarátskej návštevy, sa jednoducho povytiahne do maximálnej šírky a ponúkne inak šikovne skrytý pohodlný matrac. Pravdou je, že vstávanie z takéhoto nízkeho lôžka je menej komfortné.

 

Výber najlepších jednolôžkových postelí

 

Kde si najlepšie vybrať?

Keďže nábytkový trh je v podstate presýtený množstvom produktov, je viac ako dôležité vedieť, čo konkrétne chcemes akým primárnym účelom. To platí aj pri výbere jednolôžkových postelí. Kvalita alebo cena? Klasika alebo úložné priestory či prístelka?

Online široký sortiment sa prispôsobí vašim požiadavkám. Eshopy ako Bonami, Tempo Kondela či Masiv24 obsahujú bohatú ponuku rôznych typov postelí, ktoré ulahodia telu aj oku. Použite filter a objednajte si z pohodlia domova nábytok rovno do vašej izby.

bonami
tempo kondela
masiv24

 

Vyspite sa pohodlne! Jednolôžkové postele sa nedajú ničím nahradiť!
5 (100%) 2 hlasov