Túžite po súkromí na terase, záhrade alebo balkóne? Zrejme ste už narazili na problém, ako si ho dopriať, no zároveň pri tom nenarušiť určitú estetickú harmóniu okolia. Jedným z možných riešení by mohli byť prútené ploty.
Ide o ploty tvorené jednak prírodným materiálom, ale najmä, materiálom, ktorý zapadne do každého okolia a hodí sa ku každému štýlu zariadenia, vybavenia či doplnkov. Tieto ploty sú tak univerzálne, že sa hodia dokonca aj ako obruby záhonov.
Prútené zásteny alebo prútená clona na plot?
Pri výbere záhradného prúteného plotu máte dve možnosti. Prvou sú prútené zásteny, ktoré môžete nainštalovať na vopred pripravenú konštrukciu. Podmienkou je, aby táto konštrukcia bola pevne spojená so zemou a zároveň bola oporou pre samotné plotové dielce.
Prútené zásteny sú totiž vyrábané vo forme panelov, ktoré na seba nepretržite nadväzujú a plnia nielen tieniacu funkciu, ale čiastočne aj statickú. Ide teda v podstate o typ plotu, ktorý je dostatočne pevný, no samozrejme, len v rámci možností materiálu, z ktorého je prútený panel vyrobený. Ideálny je ako nižší záhradný plôtik.
Druhou možnosťou sú prútené clony na plot. Pre ne je charakteristická subtílnejšia konštrukcia, takže sa musia upevňovať na už hotový plot, najčastejšie pletivo. Samozrejme, zručnejší domáci kutil si poradí napríklad aj s upevnením na betónový plot, no to už závisí aj od možností.
Prútená clona má obvykle nižšiu hmotnosť, ľahšiu konštrukciu a nižšiu cenu. Je to však vyvážené tým, že netvorí oporu a nemá statickú funkciu. Ide v podstate len o okrasný plot z prútia, najčastejšie z bambusu. Môže sa použiť aj na balkóne alebo na terase, napríklad namiesto tieniacej siete, ktorá je určite menej estetickou alternatívou.
Vybrali sme pre Vás tieto kvalitné produkty!
Bambusové ploty sú najpopulárnejšie
Veľmi obľúbeným typom prírodných tieniacich plotov na balkón, do záhrady aj na terasu sú bambusové ploty. Ide najčastejšie o zásteny, ktoré sa upevňujú na už existujúci oporný plotový systém, napríklad na drevený plot, betónový plot alebo na pletivový plot. Bambus ako taký je veľmi populárny.
Bambusové ploty majú niekoľko vlastností:
- jedná sa o prírodný materiál, ale môže byť napríklad spevnený aj syntetickými vláknami, takže bude mať väčšiu pevnosť a dlhšiu životnosť
- montáž je jednoduchá, údržba žiadna
- dizajn je univerzálny a výsledný efekt je pozitívny, nerušivý a jednoducho prirodzený kdekoľvek
- využitie je široké od klasických plotov, cez tienidlo proti slnku, zakrytie terasy alebo ako dizajnový doplnok
Plot z vŕbového prútia
Alternatívou k bambusovým plotom je plot z vŕbového prútia. Oproti predošlému typu ide v tomto prípade o oveľa stabilnejšie prútené ploty, najčastejšie vo forme celých plotových dielcov. Samotné ploty sú vyrobené z vŕby, majú prirodzený vzhľad a sú veľmi odolné voči slnku aj vlhkosti, takže vydržia dlhšiu dobu.
Tieto ploty si pritom stále zachovávajú dobrú mieru pružnosti a ľahkosti, čiže sa s nimi ľahko manipuluje. Môžu sa vyrábať aj vo forme plotových dielcov, ale aj ako zástena zvinutá v rolke, ktorá sa upevní na existujúci pletivový plot. Dajte si však pozor na kvalitu, ak sa jedná len o nejakú trstenú rohož, neočakávajte príliš dlhú životnosť.
Tipy a triky pre montáž
Poďme sa pozrieť teraz na to, ako zvládnuť inštaláciu a montáž týchto plotov. Nejaké návody určite nájdete aj v balení samotného plotu, no prax sa nedá ničím nahradiť. Aby ste sa príliš nezdržovali a nestrácali čas, rozhodli sme sa poradiť vám niekoľko tipov pre prútené ploty, ktoré vám montáž viditeľne zjednodušia a ušetria čas aj energiu.
Tu sú:
- ak budete montovať pevné a celé plotové dielce, odporúčame si najskôr pripraviť konštrukciu, ideálne z hranolov 10×10, ktoré musia byť pevne spojené so zemou
- spojenie hranolov so zemou realizujte cez betónové pätky a kovové kotvy
- ak budete montovať prútené alebo bambusové clony alebo ploty so zväzku, ideálna je inštalácia na pletivo
- clonu pripevnite o pletivo pomocou umelohmotných príchytiek, pričom na spodnej strane a vrchnej strane ich po celej dĺžke prešite špeciálnym lankom určeným na prichytávanie bežnej clony na ploty
- ak sa jedná o príliš veterné miesto, môžete pod bambusovú alebo prútenú clonu dať ešte zelenú tieniacu fóliu, aby nárazy vetra nepôsobili tlakom priamo na clonu
- ak si nie ste istý stabilitou a odolnosťou voči vetru, použite ukotvenie aj pomocou oceľového poplastovaného zeleného drôtu
Vybrali sme pre Vás tieto kvalitné produkty!
Výhody a nevýhody prútených plotov
Jednoznačnou výhodou prútených plotov je ich prírodný a prirodzený vzhľad. Sú elegantné, štýlové a netreba ich napríklad natierať farbami, ako pri kovových alebo drevených plotoch. Poskytujú účinnú ochranu pred slnkom, v závislosti od kvality plotu aj pred vetrom. Výhodou je aj pružnosť, ľahkosť a možnosť prispôsobiť veľkosť aj výšku naozaj na mieru.
Čo sa týka nevýhod, ak si kúpite nekvalitné a lacné prútené ploty, životnosť bude určite nižšia, ako pri bežných drevených plotoch. Problémom môže byť aj samotná funkcia plotu, ako jediný plot by sme tento typ plotu určite neodporúčali. Zlodejov totiž nezastaví.
Pozor na podozrivo lacné ploty, zvážte aj to, kde ich kúpite
Prútené ploty, najmä z bambusu alebo kvalitnejšieho materiálu, sa na našom trhu predávajú v rôznej kvalite. V honbe za najlepšou cenou sa tak môžete veľmi ľahko nechať pomýliť nekvalitnými plotmi, ale napríklad aj nekvalitnými službami. Podozrivo nízka cena z neznámeho obchodu či e-shopu by mala byť varovaním.
Ak nechcete doplatiť na lacné napodobeniny alebo zlý zákaznícky servis, ktorý vás bude stáť kopec časov a nervov, odporúčame orientovať sa len na overené internetové obchody. Dlhodobo pozitívne referencie majú napríklad Magnet-3pagen alebo 4home.sk. V nich nájdete široký sortiment nielen prútených plotov, ale aj iných doplnkov pre záhradu.