Vyberte stranu

Výber jedálenských stoličiek je oveľa dôležitejší a náročnejší, než si myslíte. Zladiť jedáleň, kuchyňu alebo obývačku, ktoré bývajú mnohokrát navzájom prepojené, spolu s jedálenskými stoličkami je totiž nielen otázkou vkusu, ale aj niektorých vlastností.

Alfa a omega by mala byť ergonómia a pohodlnosť pri sedení, no nemali by ste čisto len praktickému faktoru podriadiť úplne všetko. Nezabudnite, že materiál, farba a štýl môžu jedáleň oživiť, ale z nej spraviť aj gýč.

 

Tvar je všetko. Sú lepšie jedálenské stoličky s podrúčkami alebo bez?

Výber jedálenskej stoličky by ste mali začať pri výbere tvaru. K hranatému stolu alebo zariadeniu jedálne sa prirodzene hodia aj hranaté stoličky. Dôležitá je aj šírka a výška operadla, ale rovnako tak jeho tvar a výplň. Zlaďte ju materiálovo, farebne aj typom k jedálenskému stolu a ostatnému zariadeniu jedálne.

Čo sa týka opierok alebo podrúčok, toto je vec nielen vkusu. Ak máte menšiu jedáleň, stoličky s opierkami budú pôsobiť príliš masívne a neforemne. Kým k veľkému a masívnemu stolu, prípadne k vidieckej jedálni, sa prirodzene hodia, do modernej jedálne s čistými a elegantnými tvarmi zas takmer nikdy nepasujú. Je to ale samozrejme veľmi individuálne.

 

Vyberte si z tých najlepších jedálenských stoličiek!

Kúpiť samostatné jedálenské stoličky alebo radšej celý set?

Veľmi dôležité je zvážiť aj to, či kúpite samostatne jedálenské stoličky, alebo set stoličiek a jedálenského stola. Druhá možnosť je cenovo výhodnejšia a získate navyše aj rovnaké alebo spolu plynulo štýlom a farbami zladené stoličky so stolom.

Ak však máte napríklad stôl vyrobený na mieru, prípadne dokupujete stoličky k už existujúcemu stolu, je samozrejme pre vás lepšia možnosť kúpy samostatných stoličiek. Tu dbajte najmä na správnu výšku sedáku voči stolu a rovnako tiež na robustnosť stoličiek. Príliš veľké alebo naopak príliš malé jedálenské stoličky by pôsobili pri stole ako päsť na oko.

jedálenské stoličky

Zvažujte materiál, štýl, veľkosť aj farbu

Pri výbere jedálenských stoličiek treba zvážiť v prvom rade veľkosť a tvar. Vyberte si hranaté alebo zaoblené stoličky tak, aby ladili so stolom. Veľkosťou by nemala byť stolička neproporčná k stolu, ideálna šírka sedadla je okolo 45 až 50 cm, výška sedadla od podlahy tiež okolo 45 až 50 cm. Závisí to samozrejme aj od výšky a veľkosti stola.

Čo sa týka ďalších vlastností, tak:

  • pri materiáloch sa snažte myslieť nielen na dizajn, ale aj praktické používanie najmä z pohľadu jednoduchosti údržby
  • farba by nemala byť krikľavá, ak máte napríklad kombináciu dreva a čalúnenia, určite by malo spolu ladiť; k hnedému drevu sa hodí modré, béžové či čierne čalúnenie
  • pokiaľ máte doma deti, ideálne je, ak je poťah odnímateľný a dá sa prať zvlášť

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! TPD.sk, Moebelix.sk a Kondela.skMojnabytok.sk  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako vybrať jedálenské stoličky pre deti

Jedálenské stoličky pre deti musia spĺňať bezpodmienečne všetky štandardy týkajúce sa bezpečnosti a pohodlia. Ideálne je, ak sú polohovateľné a nastaviteľné, vtedy je možné umožniť dieťaťu sedieť v prirodzenej pozícii a zároveň bezpečne.

Pri detských stoličkách máte na výber najčastejšie medzi drevom a plastom, ale dôležité je najmä to, aby nemala stolička žiadne ostré hrany. Všímať si treba tiež bezpečnosť náteru a najmä to, aby sa nekĺzal a dieťa nemohlo zo stoličky spadnúť. Veľmi dôležitá je aj stabilita, v čom sú drevené stoličky o niečo lepšie, ako tie plastové.

Ak máte menšiu kuchyňu, určite oceníte, ak bude stolička skladateľná a bude ju možné napríklad v prípade potreby upratať do vyššej skrine. Samotný dizajn je už skôr otázkou osobného vkusu.

Biela detská stolička z masívneho borovicového dreva

Kovové, čalúnené, z masívu, alebo?

Pri výbere konkrétneho materiálového prevedenia musí brať do úvahy tak vzhľad, ako aj funkčnosť stoličky. V menších priestoroch je kontraproduktívne zariaďovať jedáleň masívnymi stoličkami už na prvý pohľad, vtedy je lepšie staviť na vzdušnejšie materiály. Pozor si dajte aj na vysoké operadlá a opierky.

Tu sú najviac používané materiály pri výbere jedálenských stoličiek:

  • drevené stoličky, napríklad aj v kombinácii s nejakým druhom látky
  • kovové stoličky, buď čisto len kovové, alebo aj v kombinácii s kožou či koženkou
  • kožené alebo koženkové stoličky
  • masívne stoličky, ktoré sa hodia najmä k vidiecky zariadeným jedálňam
  • celočalúnené stoličky, ktoré sú pohodlné a ak majú vysoké operadlo a opierky, svojou masívnosťou budia dojem elegancie najmä vo väčších priestoroch
  • plastové stoličky, ktoré sa hodia najmä do modernej jedálne s minimalistickým nádychom

stolička do jedálne masívne palisandrové drevo

Aj barové stoličky sa môžu uplatniť v jedálni

V jedálni nemajú svoje miesto čisto len jedálenské nízke stoličky, práve naopak. Ideálne na raňajky alebo romantickú večeru vo dvojici sú barové stoličky, či už kožené alebo látkové. Plastovým sa určite vyhnite, rovnako tak kovovým v kombinácii s drevom. Nielen, že vyzerajú lacno, ale sú aj príliš nestabilné.

Najlepšie je, ak sú aj barové stoličky s vyšším operadlom, vďaka čomu budete mať zaručené pohodlné sedenie. Pokiaľ máte jedáleň zvlášť od kuchyne, zvážte možnosť menšieho barového stolíka v sete s barovými stoličkami bez operadla. Stačí už len prispôsobiť štýl či farbu a môžete získať nielen funkčný, ale aj zaujímavý dizajnový doplnok.

 

Vyberte si z tých najlepších jedálenských stoličiek!

Kúpte si jedálenské stoličky aj stoly pohodlne

Najpohodlnejší nákup nábytku a to vrátane jedálenských stoličiek či jedálenských lavíc je cez internet. Nemusíte sa vôbec obávať toho, že by ste nenašli dostatočne bohatý výber stoličiek či stolov a to vrátane luxusných, exkluzívnych a značkových. Pri nákupe online však šetríte nielen energiu, ale čas aj peniaze.

Môžete totiž za pár minút porovnať ponuku viacerých online obchodov a zistiť, kde sú pre vás stoličky najvýhodnejšie. Určite sa ale nenechajte nalákať len na výhodnú cenu, dôležité sú aj zákaznícke služby. Ako spoľahlivé a dobre hodnotené sú napríklad eshopy TPD, Moebelix, Kondela či Mojnabytok. V nich nájdete nielen stoličky, ale aj jedálenské sety.

Ako vybrať tie najlepšie jedálenské stoličky? Dôležitý je materiál, štýl, no najmä tvar!
Ohodnoťte tento príspevok.