Vyberte stranu

Myslíte si, že záclony už vyšli z módy? Omyl! Ak ich aj posledných pár rokov nebolo natoľko vidno, tak len preto, aby znova zažiarili. Moderné záclony sa hodia kamkoľvek, či už do obývačky, kuchyne, spálne alebo pokojne aj do celého bytu.

Vybrať si pritom môžete z naozaj veľkého množstva farieb, materiálov aj tvarov. Trendy sú napríklad oblúkové alebo šnúrkové záclony, praktické panelové záclony a luxusné biele záclony z drahých látok. Fantázii sa medze vôbec nekladú!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4home.sk, Merkurymarket.sk a Moebelix.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Do domácnosti aj na balkón

Záclony a závesy nie sú vôbec len doménou interiérov bytov a domov. Áno, v domácnosti sú pre nás predsa len prirodzenejšie, napríklad kuchynské moderné záclony si čoraz viac nachádzajú svoje miesto bez ohľadu na štýl nábytku či zariadenia. Nejde však zďaleka o jediné miesto.

Čoraz viac sa totiž využívajú záclony aj v exteriéroch. Ak máte dom, doslova sa núka použitie záclony v altánku alebo na prestrešenej terase. Inšpiráciu si môžete zobrať napríklad z tohto článku o modernom bývaní. Veľmi „šik“ sú však aj balkónové záclony, najmä ak ste investovali do zasklenia balkóna v panelovom byte.

zaclony

Priehľadné či nepriehľadné?

Ak si chcete vybrať vhodný bytový textil do vašej domácnosti, musíte si v prvom rade zvoliť medzi priehľadnými a nepriehľadnými záclonami. Dobrým kompromisom aj s ohľadom na celkové zariadenie bytu môžu byť polopriehľadné záclony.

Veľmi dôležitý je aj výber látky. Dnes prevládajú najmä 100 % polyester a tkanina z mikrovlákien, avšak v prípade týchto látok by ste mali venovať zvýšenú pozornosť celkovému vzhľadu. Niektoré modely totiž vyzerajú veľmi lacno, hoci ich cenovka je pomerne vysoká.

Útulnosť ide obvykle ruka v ruke s nepriehľadnými záclonami. Pomyselná vizuálna stena medzi okolím a vašou intimitou dostáva týmito záclonami veľmi reálne kontúry. Nehodia sa však tam, kde je prirodzeného slnečného svetla akútny nedostatok.

 

Máme pre Vás výber kvalitných záclon!

 

Pozor na hmotnosť látky aj jej spracovanie

Hoci záclony sú v podstate „len“ doplnkom, určite by ste si mali dať záležať pri ich výbere na hmotnosti látky a kvality jej spracovania. Pre väčšinu domácností postačia kusové záclony, riešiť metráž by bolo zbytočne drahé a neúčelné. Dôležité určite je, aby boli záclony obšité po obvode, čo predĺži ich životnosť.

kusové záclony

Z hľadiska hmotnosti látky treba sledovať uvádzanú gramáž hneď vedľa druhu látky. Hoci sa môže zdať nižšia hmotnosť výhodnejšia, nie vždy tomu tak je. Problém sa ukáže najmä pri nepriehľadných záclonách so vzorom, kde ide nižšia hmotnosť najmä na úkor sýtosti farieb.

Dôležitá je vzdušnosť, farebná stálosť a jemnosť na dotyk. To však vôbec neznamená, že by ste nemali chcieť kvalitnú látku s gramážou aspoň okolo 600 g pri záclone až po podlahu. Samozrejme, záclony musia byť o niečo ľahšie, ako napríklad látkové rolety.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4home.sk, Merkurymarket.sk a Moebelix.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Pre deti sú ideálne pestrofarebné záclony

Súčasná ponuka ponúka doslova nekonečné možnosti farebných vzorov a kombinácií. Moderné záclony totiž nie sú len o strohosti, ale aj o nápaditosti a dizajne. Kým vzorované záclony sa hodia do miestností s kratším časom pobytu počas dňa, jednofarebné či dvojfarebné záclony sú ideálne do obývačiek a spální.

Osobitnou kategóriou sú potom záclony do detských izieb. Tie vynikajú nielen pestrofarebnosťou, ale aj motívmi. Pre najmenšie deti sú to rozprávkové a filmové motívy, pre tie väčšie sú trendy najmä motívy so superhrdinami.

 

Starostlivosť o moderné záclony

Ak si myslíte, že kúpou sa celý proces končí, ste na omyle. Hneď ako záclony zavesíte, začína doslova nekonečný proces starostlivosti o ne. Nejde však o nič negatívne, jednoducho, záclony si počas svojej služby v domácnosti vyžadujú pozornosť tak, ako ktorékoľvek iné zariadenie.

Základom starostlivosti je čistenie od prachu pomocou špeciálnych prachoviek. Vyberte si také, ktoré majú hebké vlákno, aby neprišlo k poškodeniu textílie samotnej záclony, nebodaj k jej natrhnutiu. Čistiť záclony od prachu by ste mali každý týždeň.

 

Ešte väčší pozor treba dávať na záclony vystavené poveternostným podmienkam. Tu odporúčame impregnovať ich špeciálnymi prostriedkami, ktoré odpudzujú vodu a plesne. Odporúčame aj špeciálne upratovacie a čistiace pomôcky.

Samozrejmosťou je pranie a to tak pre záclony využívanie v interiéroch, ako aj pre tie nachádzajúce sa v exteriéroch. Najčastejšie sa záclony perú na 30 až 60° C, avšak len vtedy, ak sú vhodné do práčky. Niektoré sa totiž dajú prať len ručne. Ak už použijete prací prášok, odporúčame ekologické pracie prášky.

 

pracie prášky

Ako jednoducho záclonu uchytiť?

Čo sa týka uchytenia, moderné záclony sú v tomto o dva kroky vopred. Prečo o dva? Pretože už nie ste odkázaní len na klasické vŕtanie do steny, ako to bolo v minulosti. Zároveň však existujú aj rôzne typy uchytenia samotnej záclony o vitrážnu tyč alebo lištu.

Klasickým riešením je použiť háčiky na záclony. Tie sa dajú kúpiť v rôznom tvare a štýle, takže zapadnú tak do vidiecky ladenej kuchyne, ako aj do modernej mestskej obývačky. Novším riešením sú záclony s už pripravenými otvormi na vodiacu tyč. Ide spravidla o obšité otvory, kde sa nemusíte báť o výdrž takéhoto spôsobu zavesenia záclony.

 

Máme pre Vás výber kvalitných záclon!

 

Nielen na okno, ale aj na dvere!

Záclony sa hodia nielen na okná, ale aj na dvere. Za týmto účelom sa dajú kúpiť k záclonám aj špeciálne garníže, ktoré sa prichytia buď priamo o zárubňu a to bez vŕtania, prípadne hmoždinkami do muriva alebo betónu. Vyniknúť tak môže každá chodba, ktorá sa razom vďaka záclonám stane útulnejšou a krajšou!

 

Najvýhodnejšie ponuky záclon

 

Moderné záclony – Poradíme Vám s výberom!
5 (100%) 4 hlasov