Vyberte stranu

Tradičná aj moderná kuchyňa sú nielen miestom pre varenie či stolovanie, ale aj jednou z mála izieb v domácnosti, kde sa zíde na dlhšiu dobu viac ľudí naraz. To je jeden z dôvodov, prečo by ste mali v kuchyni myslieť na zaujímavé dekorácie.

Jednou z nich sú bezpochyby aj záclony do kuchyne. Na rozdiel od záclon do iných izieb, ide materiálovo, farebne, vzorovo aj uchytením o špecifický typ dekoratívneho textilu. Okrem krásy musí byť totiž aj odolný voči pare, vlhkosti či nadmernému teplu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Hotové alebo na mieru?

Prv, než sa začnete zaoberať tvarom, typom alebo farbou záclon, musíte spraviť jednu zásadnú voľbu pri výbere. Buď sa rozhodnete pre hotové typizované záclony alebo si dáte ušiť záclony priamo na mieru.

Hotové záclony sa dajú kúpiť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Ide napríklad aj o sviatočné typy, napríklad tematické vianočné záclony so špeciálnym motívom. Ako hotové sa vyrábajú aj voalové záclony, ktoré sú krásne v prípade dotvorenia atmosféry kuchyne vo vintage alebo vidieckom štýle, čo vidno aj na fotkách módnych kuchýň v časopisoch o bývaní.

Záclony do kuchyne

Krátke sú praktické

Poďme sa ale pozrieť na praktickejší dôvod, prečo si zvoliť záclony do kuchyne ako súčasť pre zariadenie bytu aj kuchyne. Kuchynské záclony sa od ostatných odlišujú najmä svojou dĺžkou, pretože sú vyrábané na výšku okna, prípadne len do jeho polovice. Je to praktické a aj to zabezpečuje lepšie presvetlenie miestnosti.

K dispozícii je viacero druhov, pričom tie lacné sú zväčša vyrobené z jednoduchších materiálov, najčastejšie zo 100 % polyesteru. Pre modernú kuchyňu je tento materiál vhodný, pokiaľ však chcete niečo viac dekoračné, určite by ste mali voliť prírodnejšie, prirodzenejšie a vzdušnejšie materiály.

Pri krátkych záclonách si však treba dať pozor na okolie okna. Ak máte radiátory, mohlo by sálavé teplo z nich prehrievať spodok záclon. Tie by mohli toto teplo usmerňovať nie do priestoru kuchyne, ale skôr do okna. Ak máte veľké „terasové okná“, nedajte radšej žiadne záclony, ako by ste mali použiť dlhé. Bude to nevkusné aj nepraktické.

 

Vyberajte tie najlepšie záclony

 

Oblúkové, rovné, farebné

Zrejme najviac sa ľudia zameriavajú pri záclonách na tvar a farebnosť. V prípade, ak ide o záclony do kuchyne, je dôležité prihliadať aj na úžitkové vlastnosti. Či už si vyberiete rovné záclony alebo oblúkové záclony, určite by ste mali zvoliť jednoduché uchytenie. Prečo? Aby ste mohli záclony ľahko posúvať a zároveň veľmi rýchlo vymeniť.

Čo sa týka uchytenia, máte možnosť vybrať si záclony s uchytením na háčiky alebo záclony s predpripravenými otvormi na vitrážne tyče. Z hľadiska praktickosti je jedno, ktorý spôsob zvolíte, ale kvôli lepšiemu vzhľadu by ste mali potom použiť rovnaký systém v celom byte.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Čo sa týka farebnosti, aj tu platí, že lepšie sú jednofarebné záclony, ideálne zladené aj s ďalším bytovým textilom, napríklad s utierkami. Ak už máte v kuchyni nejaké dekorácie na stenu, snažte sa záclony s nimi zladiť. Naopak, obrusy a priestieranie môže byť pokojne so záclonami či závesmi aj v kontraste.

Záclony do kuchyne - oblúkové

Moderné vs. tie ostatné

V moderných kuchyniach vidíme trend, že záclony sú čoraz viac nahradené žalúziami, prípadne roletami. Podobný štýl sa potom zvykne uplatňovať aj v celej domácnosti, ale je to chyba. Na trhu sú totiž aj moderné záclony, ktoré sa hodia do každej izby, vrátane kuchyne.

Ak máte kuchyňu zariadenú napríklad v retro štýle, určite siahnite po pestrofarebných záclonách, ale pokiaľ možno bez dekorácií a príkras. Tie sú žiadané v prípade, že máte domácnosť vo vidieckom štýle. Tu sa hodia najmä ľudové motívy, čipky a podobne. Ak je kuchyňa spojená s obývačkou, skúste záclony zladiť farebne s poťahmi na sedačku.

Záclony do kuchyne moderné

K záclonám pasujú aj závesy

Hoci primárne sa v prípade kuchyne sústredíme na záclony, ako doplnkový textil na skrášlenie okna a jeho okolia je možné uvažovať aj o závesoch. Kým v prípade iných izieb si zrejme väčšina ľudí vie túto kombináciu predstaviť, kuchyňa je už náročnejší objekt.

Z toho dôvodu je potrebné veľmi citlivo zvoliť prípadnú kombináciu záclony a závesu. Ak sa rozhodnete pre záves, určite by ste mali voliť farebný protiklad k záclonám. Podobne ako záclony, aj záves by mal byť krátky, určite nie až po podlahu. Najlepšie je, ak je jednofarebný, najmä vtedy, ak je záclona so vzorom.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Masiv24 a Novýnábytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Z hľadiska celkového dojmu odporúčame kvalitnejšie materiály, ideálna je 100 % bavlna. Pokiaľ zvolíte jednofarebný záves, môžete k nemu skúsiť farebne zladiť napríklad sedáky na stoličky alebo obrusy. Určite nezabudnite vybrať záves tak, aby pasoval k uchyteniu záclony.

Záclony do kuchyne - závesy

Zlaďte alebo si skombinujte látky v kuchyni!

Záclony sú síce vnímané v kuchyni viac ako praktický doplnok, no môžu byť veľmi dobré aj ako dekorácia. Práve z tohto uhla pohľadu si musíte vybrať, či si vzor, látku alebo farbu záclon zladíte s ostatným textilom v kuchyni.

Dnes už nie je samozrejme problém kúpiť záclony a závesy v spoločnom sete, ktorý sa navzájom dopĺňa. Podobne sa to dá aj v prípade napríklad obrusov a dekoračného textilu na stoly. Problémom to už bude, ak si chcete zladiť aj utierky, chňapky, zástery a podobne. V takomto prípade odporúčame skôr kontrast, ktorý sa ale bude vkusne dopĺňať.

Vyberajte tie najlepšie záclony

 

Kde je najlepší výber?

Záclony do kuchyne dnes môžete kúpiť prakticky v každom obchode s bytovými doplnkami alebo bytovým textilom. Bohužiaľ, výber býva v niektorých veľkých predajniach príliš jednotvárny a tak je náročné vybrať si originálne a zaujímavé záclony do kuchyne, ktoré by priniesli svieži vietor.

Pokiaľ chcete nakúpiť pohodlne, za dobrú cenu a mať oveľa bohatší výber, nakupujte online. Viaceré známe a overené eshopy ponúkajú veľký výber záclon, napríklad obchody 4home, Bonami alebo špecialista na bytový textil Bonatex. Menšie aj väčšie záclony a všeobecne veľký výber bytového textilu má tiež eshop Magnet-3pagen. Skrášlite si kuchyňu a doprajte si lepšiu kvalitu bývania!

Najvýhodnejšie ponuky záclon najdete tu

bonami

 

Záclony do kuchyne
3.8 (76%) 5 hlasov