Vyberte stranu

Vonkajšie svietidlá nie sú len praktickými svetelnými asistentmi. Dokážu tiež skrášliť podhľady či steny domu, rozžiariť záhradu, efektne lemovať chodníky a príjazdovú cestu, štýlovo nasvietiť altánok. Výhodou, ale aj nutnosťou, je ich odolnosť voči neduhom počasia a „bezúdržbovosť“.

Pri výbere exteriérových svietidiel platí, podobne ako v kúpeľni, že by ste sa mali riadiť tzv. IP kódom. Určuje hodnotu krytia, a teda odolnosti voči vode, tlaku a prachu. Všeobecne platí, že čím vyššie IP, tým vyššia odolnosť lampy. Tam, kde dochádza k styku s vodou v rôznom rozsahu (steny, pergoly…) siahnite po IP 44. IP 68 zvládne s ňou aj priamy a intenzívny stret.

Vonkajšie svietidlá

Vonkajšie svietidlá so senzorom

Vstupné dvere, brána, príjazdová cesta – to sú ideálne miesta na osvetlenie s pohybovým senzorom. Keďže reagujú na pohyb, nemusíte riešiť problém s rozsvietením s plnými rukami tašiek. Vzdialenosť nastavenia si môžete regulovať, a tak správne umiestnené senzorové svietidlo ponúka nielen funkčnosť, ale do istej miery aj ochranu vášho pozemku.

Vonkajšie svietidlá s pohybovým senzorom vás či vašich hostí privítajú okamžite, pričom zároveň šetria energiu (s vysokofrekvenčným senzorom dosiahnete úsporu až 80%). Taktiež nemusíte premýšľať nad tým, či ste svetlo zhasli alebo nie. Ráno vás tak neprekvapí zabudnuté niekoľkohodinové svietenie.

Ako svetelný zdroj sa odporúča použitie halogénov alebo úsporných žiaroviek s vysokým počtom zapnutí a vypnutí. Čo sa týka samotného vzhľadu, okrem klasiky sú v ponuke tiež dizajnovejšie kúsky alebo reflektory.

 

Najlepšie vonkajšie svietidlá nájdete tu!

Vonkajšie svietidlá na dom aj tvorcami atmosféry

Osvetlenie fasády je stále častejšou požiadavkou novostavieb. Ide o optické zvýraznenie domu s dekoratívnym charakterom. Moderné vonkajšie osvetlenie aj v tomto smere ponúka rôzne typy lámp.

Okrem priameho umiestnenia na fasádu výborne vyniknú aj v podhľadoch domu či naopak, v spodnej časti sokla. V prvom prípade môžu byť riešením napríklad bodové svetlá, ktoré sa nepochybne postarajú o upútanie pozornosti, ale tiež elegantnosť exteriéru.

Pre rozsvietenie a zhasnutie svietidiel na dome môžete zvoliť rôzne typy ovládania. Štandardným spôsobom sú manuálne vypínače. Spomínané pohybové senzory sa používajú čoraz viac a obľúbenými sa stávajú tiež senzory reagujúce na stmievanie. Ako možnosť sa ponúka aj naprogramovanie s konkrétnym časom na centrálnom ovládacom paneli.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! feim.sk, najlampy.skkokiskashop.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Vonkajšie LED svietidlo je zárukou úspory

LED technológia poskytuje úspornejšiu prevádzku, no so zachovaním výborných kvalitatívnych vlastností osvetlenia. V súvislosti s tým, koľko a akých druhov osvetlenia v exteriéri máte, je dobré zamyslieť sa, či naozaj všetky potrebujú daný typ svetelného zdroja.

Aj LED reflektory šetria náklady na elektrickú energiu. Oproti halogénovým to pri rovnakej svietivosti môže byť až 85%. Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek vonkajšie lampy či svetelné zdroje, skrášliť si môžete napríklad aj balkón či kamenné ploty.

Solárne LED Záhradné osvetlenie

Vonkajšie svietidlá na stenu verzus vonkajšie stojanové svietidlá

Nástenné lampy do exteriéru sú nepochybne praktickým druhom osvetlenia, a to nielen vtedy, ak sa váš vchod nachádza z bočnej strany. Vizuálna stránka je pestrá, rovnako ako možnosť štýlového zaradenia. Nájdete svietidlá v rustikálnom, modernom, industriálnom štýle a pod.

Stojanové vonkajšie osvetlenie sa hodí k príjazdovej ceste, krytým aj dláždeným priestorom. Stĺpikové lampy majú podobnú funkciu, pričom ich výhodou je, že sa dajú umiestniť všade tam, kde nástenný typ osvetlenia jednoducho nie je možné uchytiť.

Velence exteriérové nástenné svietidlo

Vonkajšie záhradné svietidlá spríjemnia letné večery

Vhodný výber osvetlenia je aj v exteriéri kľúčom k spokojnosti. Záhrada pritom ponúka niekoľko možností na rozmiestnenie svietidiel. Terasa, chodníky, zatrávnená časť, plot či rôzne objekty v záhrade môžu so správnym nasvietením vyzerať atraktívne aj počas večera alebo noci.

K dispozícii sú rôzne typy vonkajších svietidiel do záhrady. Stĺpikové sa hodia do otvoreného priestranstva alebo k chodníku, bodové a dekoračné na osvetlenie altánku, jazierka, stromov, sôch a podobne. Nástenné a podlahové si tu taktiež nájdu svoje miesto. Solárne sú zase samostatnou kategóriou…

Philips Creek Vonkajšie svietidlo

Solárne svietidlá poskytujú množstvo výhod

V súčasnosti patria azda medzi najobľúbenejší druh spomedzi vonkajšieho osvetlenia. Ich použitie je bezpečné a ekonomicky nenáročné, pričom sa nemusíte starať o žiadny zdroj napájania. Ten je nahradený slnečnými lúčmi (prípadne doplnený vstavanou batériou alebo akumulátorom). Šetrenie energie aj financií je veľkým plusom.

Avšak solárne svietidlá neposkytnú dostatočnú intenzitu svetla napríklad pre grilovanie v altánku a pod. Sú len orientačným a dekoračným osvetlením, ktoré sa po zotmení automaticky rozsvieti. Teda ak je dostatočne „nabité“.

Môže sa totiž stať, že ich nesprávnym umiestnením nedokážu absorbovať dostatok slnečného svetla. Najlepší výsledok dosiahnete, ak ich dáte na západnú a južnú stranu záhrady. Vtedy dokážu svietiť aj 8 – 10 hodín.

 

Najlepšie vonkajšie svietidlá nájdete tu!

Kde najlepšie vybrať?

Kochajte sa vašou záhradou a upraveným okolím domu aj po zotmení. Vonkajšie svietidlá vám ponúknu nielen dostatok svetla, ale tiež dekoračné osvetlenie na spríjemnenie pobytu v záhrade najmä počas letných večerov. Zvýraznite esteticky pôsobivé miesta a plochy, zabezpečte dobrú viditeľnosť aj chodníkom, a to všetko z pohodlia domova.

Eshopy najlampy.sk, feim.sk, 4home.sk či kokiskashop.sk vás zaujmú širokým sortimentom záhradných lámp aj ďalšieho exteriérového osvetlenia. Prehľadné nakupovanie si môžete uľahčiť filtrom, v ktorom zároveň stanovíte aj maximálnu výšku ceny. Prispôsobenie sa vašim požiadavkám, atraktívnosť a kvalita sortimentu zaručí spokojnosť.

najlampy.sk
feim
4home
kokiskashop
Vonkajšie svietidlá sú praktickým aj dekoračným osvetlením
5 (100%) 1 hlasov