Vyberte stranu

Príroda vás nemusí obklopovať iba v exteriéri. Preneste si kúsok z nej priamo do domácnosti. Zelená farba upokojuje, tak prečo ju nevyužiť štýlovou formou? Vytvorte si machové steny, ktoré ulahodia nielen oku, ale aj vašim pocitom. Navodenie príjemnej atmosféry si doprajte nielen v kancelárii či v kaviarni, ale aj u vás doma.

Pevná konštrukcia s rámom má podobu malého či nadrozmerného obrazu a vytvára štýlovú dekoráciu, ktorá prirodzene ladí s interiérom alebo ho dopĺňa. Nejde len o rovnú plochu pokrytú machom. Ak povieme, že kreativita je na mieste, zavádzať nebudeme.

Tvorba s týmto prírodným materiálom je variabilná a prispôsobí sa aj netradičným požiadavkám. Pokojne si môžete nechať machom „nakresliť“ aj vlastnú podobizeň. Ak ste chceli mať originálnu stenu, nepochybne ste natrafili na zaujímavé riešenie, ktoré sa môže stať súčasťou zariadenia spoločenských obytných priestorov.

 

Obraz z machu

Machové obrazy sú v podstate hotovým výrobkom, pripomínajúcim bežný typ obrazu, no s výnimkou použitia odlišných materiálov na vytvorenie tohto „druhu umenia“. Zvolíte si požadovanú veľkosť a tvar, a jednoducho zavesíte na stenu.

Základom je tzv. stabilizovaný mach. To znamená, že všetka vlhkosť, ktorú bežne sústreďuje, je nahradená špeciálnym prostriedkom na jeho konzerváciu. Ten zaručuje jeho prirodzený vzhľad a intenzívnu stále zelenú farbu aj po dobu niekoľkých rokov. Ide pritom o biologicky odbúrateľnú a životnému prostrediu šetrnú látku.

Odporúčame Vám vyskúšať aj tieto tapety!

 

Machové steny bez problémov?

Rozhodli ste sa poňať zariaďovanie vo veľkom? Žiadny problém. Namiesto tapety siahnite po nadrozmernom machovom obraze. Svojou veľkosťou zvládne obsiahnuť celú stenu a prispôsobí sa aj atypickým tvarom.

Stretnúť sa dokonca môžete s vytvorením machu do podoby vašich iniciálok, špeciálneho symbolu či obrázku. Firmy ocenia napríklad dizajn machovej steny s vlastným logom. Výhodou je, že umiestnenie je vhodné aj pre inak nehostinné podmienky rastlín.

Plusom je nepochybne tiež bezúdržbovosť, a teda starostlivosť v podobe zálievky či zastrihávania je nulová (potrebná minimálna vlhkosť zvyčajne zodpovedá vlhkosti vzduchu). Aj napriek tomu si však atraktívna zelená uchováva svoj vzhľad a nestráca na intenzite farby ani počas niekoľkých rokov.

machový obraz

Zelené steny z machu v interiéri

Ak ste sa rozhodli pre tento menej tradičný interiérový doplnok, vybrať si môžete z niekoľkých druhov machu. Štandardne používanými sú španielske, írske, islandské či švédske machy. Rozdiel je okrem miesta pôvodu najmä v rôznych odtieňoch zelenej a v plochom alebo vypuklom tvare.

Plusom okrem vizuálnej stránky bude aj „automatické hlásenie“ o vlhkosti vzduchu. Mach je totiž jej prirodzeným indikátorom. Ak by vlhkosť v miestnosti výrazne klesla, na nevhodné prostredie by ukázal svojou zmenou povrchovej tuhosti.

 

Prečo áno pre machové steny?

Okrem nepochybne pútavého vizuálu mach vytvára priaznivé ovzdušie a prispieva k okysličovaniu miestnosti. Pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu, a to vďaka absorbovaniu jej prebytočnej hladiny.

Aj antibakteriálne schopnosti stoja za zmienku, napríklad pri zamedzovaní vzniku plesní. Nemusíte sa starať o žiadnu špeciálnu údržbu a machovú stenu môžete pokojne umiestniť aj do tmavšej chodby. Absencia slnečného svetla totiž tento raz neškodí.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Na čo si dať pozor?

Mach, ktorý sa používa ako výplň obrazov a stien je vhodný iba do interiéru. Konzervačný prostriedok totiž nie je dobrým kamarátom s vlhkosťou, čo znamená, že kúpeľňa nie je vždy vhodnou miestnosťou na jeho použitie (aj keď sa nevylučuje). Nesmie totiž dôjsť k priamemu styku s vodou.

Obozretnosť platí aj v kontrastnom prípade, a teda pri vysušení. Aby k nemu nedošlo, je potrebné sa vyvarovať priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo mach znehodnotiť. Ak by ste chceli obraz z machu umiestniť do tesnej blízkosti žiaroviek, z rovnakého dôvodu to nebude dobrý nápad…

Ideálne teplotné rozmedzie pre vhodné podmienky je 10 – 25ºC, s vlhkosťou 50 – 60%. Ak je vlhkosť nižšia, mach nikdy nezalievajte! Použite rozprašovač vody v jeho blízkosti, no nie priamo naň. Aj keď, ako sme už spomenuli, ide v podstate o bezúdržbovú rastlinu, v prípade, že sa chcete zbaviť napríklad prachu, použite vlhkú handričku (nie mokrú) alebo fén s nízkou teplotou.

machové steny

Zmiešané machové steny

Užívať si prírodu v byte nemusí byť vidinou budúcnosti. Ploché zelené záhrady môžu byť zrazu aj súčasťou interiérových stien, a to vo vertikálnom aj horizontálnom prevedení. Tento trend je najmä hitom mestských domácností, kde je množstvo zelene chýbajúcim artiklom.

Vlhkosť machu stabilizovaná ekologickou látkou na báze solí umožňuje „život v súlade s flórou“ aj v obytných priestoroch. Farebná rôznorodosť machu zaručí zaujímavý dekoračný výsledok. Avšak nemusí ísť vždy výhradne o mach. V ponuke nájdete tiež „zmiešané obrazy“, ktoré tvoria ďalšie stabilizované rastliny, drevo, kameň či umelé kvety.

Odporúčame Vám vyskúšať aj tieto tapety!

 

Machové steny majú zelenú aj v komerčných priestoroch

Firmy, ktoré chcú vytvoriť zamestnancom atraktívne pracovné prostredie by mali dať priestor aj týmto lišajníkovým rastlinám. Ich dizajnová podoba priestory kancelárie oživí, pričom im nebude prekážať ani klimatizácia.

Navyše zeleň, a teda aj machové obrazy, podporuje na pracovisku psychické zdravie zamestnancov. Všestrannosť použitia je zrejmá, preto ani kaviarne či reštaurácie nie sú výnimkou na jednoduchú inštaláciu trendovej zelenej steny.

Pre milovníkov dizajnu a originálnych interiérov, pre kreatívnych ľudí, ktorí si môžu navrhnúť vlastný „obrázok“ z machu, pre tých, ktorí obľubujú prírodu či zelenú farbu, pre tých sú tu tzv. machové steny do interiéru. Eshopy 4Home, Bonami či Bighome vám ponúknu ich alternatívu v podobe štýlových obrazov.

4home
bonami logo
bighome-sk
Machové steny? Originalita, ktorá navodí skvelú atmosféru všade
4.9 (98%) 10 hlasov