Vyberte stranu

Stolové lampy v rámci danej kategórie môžeme pomyselne rozdeliť na svietidlá určené na pracovnú činnosť a učenie, ďalej na nočné lampy, a taktiež na dizajnové stolové svietidlá, ktoré vyniknú najmä v obývačkách na komode. V poslednom prípade sa netreba báť ani použitia niekoľkých kusov.

Moderné stolné lampy nemusia byť len trendovou záležitosťou, pretože nadčasovosť prislúcha mnohým kúskom. Svoje o tom vedia aj konkrétne typy osvetlenia, ktoré od svojho vzniku stále vyžarujú “aktuálnosť“. V každom prípade treba myslieť na to, že správne svetlo je základom pohodlnej práce a tiež ochranou zraku.

Stolná lampa SEVER SEAN 85 cm - krémová

Stolové lampy na písací stôl sú nevyhnutnosťou

Správny výber stolovej lampy a jej správne umiestnenie podmieňuje aj to, či sa dieťa (alebo dospelý človek) pri učení (práci) rýchlo neunaví alebo to, ako budú „zaťažené“ jeho oči. Samozrejmosťou by malo byť výškové nastavenie svietidla, prípadne flexibilné otáčavé rameno.

Keďže za stolom sú vykonávané rôzne činnosti a záľuby, rovnomerný svetelný zdroj svetla určite oceníte, rovnako ako to, že svetelný lúč nesmeruje na vašu tvár. Tienidlá tak zohrávajú dôležitú úlohu. Uprednostnite najmä kužeľovité typy. Úsporné žiarovky zaručia, že sa neprehrejú ani ich textilné či plastové varianty.

Platí tiež, že svetlo by malo na plochu stola dopadať z opačnej strany, z akej sediaci píše. To znamená, že praváci by mali mať lampu umiestnenú vľavo, ľaváci zase naopak. Bezpečnosť je dôležitá, rovnako ako funkčnosť. Nevyberajte stolové lampy na úkor praktickosti. Spojte ju s dizajnom, no ten tento raz nedávajte na prvé miesto.

 

Vyskúšajte tie najlepšie stolné lampy!

Aké žiarovky sa hodia pre stolové lampy?

Správne zvolený svetelný zdroj je dôležitým kritériom výberu. Týka sa svietivosti a aj samotnej farby svetla. Tá sa na činnosť učenia odporúča v neutrálnom bielom odtieni (3 500 – 4 000 K), pretože vyvoláva lepšiu sústredenosť. Teplá biela (2 500 K) sa hodí skôr na večerné čítanie v posteli alebo pre nočné lampy na navodenie príjemnej atmosféry.

Svetelný tok udávaný v lumenoch a jeho kombinácia s úsporou sú nepochybne dôležitým faktorom správneho osvetlenia. Všeobecne platí čím viac lumenov, tým viac svetla. Výkon udávaný vo wattoch si môžete porovnať s klasickými žiarovkami: 40 W = 450 lm, 60 W = 750 lm, 75 W = 1000 lm.

Philips InStyle

Detské stolové lampy pre rôzne vekové kategórie

Stolové lampy pre deti sú vyrábané nielen s ohľadom na bezpečnosť a funkčnú účelnosť, ale tiež pre radosť. Pre začínajúcich školákov bude určite zaujímavé, keď sa ich svietidlo premení v obľúbený rozprávkový motív. Treba myslieť aj na to, že lampa by mala byť z odolných a zdraviu neškodlivých materiálov, s ľahko dostupným vypínačom.

Detská stolová lampa na nočný stolík si už pýta väčšie estetické cítenie. Plní totiž funkciu svetla a bytového doplnku zároveň. Záleží aj od samotného veku dieťaťa, akej vizuálnej stránke sa prispôsobí. Pre najmenších môže mať napríklad podobu zvieratka (aj v zmysle orientačného svetla), pre starších moderný či industriálny vzhľad.

 

Stolové lampy do spálne

Je skvelý pocit, ľahnúť si po náročnom dni do postele a začítať sa do zaujímavej knihy. Aj tu platí, že tak, ako k práci a štúdiu patrí správne osvetlenie, ochrana zraku má, samozrejme, opodstatnenie aj počas nočného čítania. Iba blízke umiestnenie na nočnom stolíku nestačí.

V spálni by mali stolné lampy vyznievať obzvlášť harmonicky a mali by korešpondovať aj so stropným svietidlom alebo aspoň so štýlom zariadenia. Tu na solitérne kúsky radšej zabudnite. Spálňa nie je práve miestom na použitie množstva dekorácií. Vsaďte preto na atraktívne nočné lampy, ktoré do nej vnesú dizajnový doplnok a atmosféru v jednom.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Andreashop.sk, TPD.sk  a 4home.sk Ponúkajú svietidlá a iné bytové doplnky za výhodné ceny.

Viac Informácii

Luxusné stolové lampy

Stojan v podobe ženských kriviek či vo výrazných metalických odtieňoch zlatej, medenej a striebornej, starožitný kúsok, sklo, perly, hrubá kovová alebo masívna konštrukcia – aj to je luxus v podobe stolových lámp. Ten nepochybne súvisí aj s tienidlom, ktoré môže byť textilné, ručne maľované, ale aj kovové, plastové, drevené a podobne.

Ak chcete, aby zabodovali svojím dizajnom so štipkou noblesy, stavte na originálne kúsky, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Luxus často spočíva práve v jedinečnosti, ktorú nenájde v každej druhej domácnosti. Ak k tomu pridáte eleganciu a správnu kombináciu materiálov, želaný výsledok sa dostaví.

luxusné stolné lampy

Stolové lampy do obývačky

Ide o dekoratívne osvetlenie, ktoré má doplnkovú funkciu. Výrazne sa však podieľa na vytvorení celkovej atmosféry, najmä ak korešponduje aj so zvyšnými druhmi a typmi osvetlenia v miestnosti. Aj keď v našich slovenských končinách sa viac preferujú stojanové lampy, to neznamená, že tie stolové ich nemôžu pôsobivo dopĺňať.

Stolové svietidlá sa budú výborne vynímať na komode, pokojne aj v dvoch kusoch z každej strany. Podobným riešením je aj použitie na konzolovom stolíku, ktorý sa v priestrannej obývačke nachádza za chrbtom sedacej súpravy (tá je v centre miestnosti alebo opticky rozdeľuje otvorenú dispozíciu obývačky a kuchyne).

 

Vyskúšajte tie najlepšie stolné lampy!

Kde najlepšie vybrať?

Doprajte si pôsobivé osvetlenie za šera aj noci, do spálne, do detskej izby či do obývačky. Zohľadnite účel a vyberajte tie správne kúsky pre prácu za stolom. Vsaďte na štýlovosť a vytvorte nielen jedinečnú atmosféru osvetlením, ale tiež atraktívny dizajn zvolenej miestnosti.

 

4home
feim
Stolové lampy sú otázkou funkčnosti aj dizajnu
2.6 (52%) 5 hlasov