Vyberte stranu

V žiadnej inej miestnosti nie je bezpečnosť osvetlenia taká dôležitá ako práve v kúpeľni. Výber totiž podmieňuje zvýšená vlhkosť a možný kontakt s vodou. Ďalším atribútom správnej voľby je tiež tzv. zónové delenie priestoru, ktorého odrazovým mostíkom je okolie sanity a armatúr.

Aj keď kúpeľňové svietidlá podriaďujete množstvu faktorov, dizajn zaostávať nemusí. Bodové svietidlá, stropné lampy, osvetlenie zrkadla, svetelný strop a pod. – to všetko si môžete dopriať v štýlovom prevedení, v modernej i rustikálnej podobe.Ako vybrať kúpeľňové svietidlá

 

Kúpeľňové svietidlá vyberajte podľa IP kódu

„Ingress Protection“, a teda IP kód, udáva stupeň ochrany u konkrétneho produktu. V podstate ide o ukazovateľ vodoodolnosti. Tvoria ho dve čísla, pričom prvé udáva mieru ochrany pred nebezpečenstvom dotyku, pred prachom či pevným časticiam. Druhé zasa ochranu pred vniknutím vody.

Platí rovnica, ak je hodnota IP vyššia, tak stúpa aj odolnosť a bezpečnosť. Rovnako platí, že čím je vzdialenosť od svetelného zdroja menšia, tým väčšie nároky sú kladené na svietidlo. IP 68 je maximum, ktoré môžu svietidlá dosiahnuť. Ak je na obale uvedené toto číslo, nemusíte sa báť ani ponorenia do vody.

 

Vyskúšajte tieto kvalitné nástenné svietidlá

Kúpeľňové zóny určujú druh svietidiel

IP kód priamo súvisí s konkrétnymi zónami v kúpeľni, ktoré môžeme kategorizovať do štyroch skupín. V zóne č.1 dochádza k bezprostrednému kontaktu s vodou (napríklad vnútorné osvetlenie vane), a preto si vyžaduje spomínanú maximálnu hodnotu krytia.

Zóna č. 2 patrí najbližšiemu okoliu vane (stenám, ktoré ju obkolesujú po hranicu jej šírky a dĺžky). Aj preto sa odporúča použiť svietidlo s vyšším indexom IP, napríklad IP 65. Zóna č. 3 zahŕňa priestor vzdialený cca 60 cm od sprchového kúta, vane či umývadla. IP 44 je v tomto prípade minimum.

Posledná zónu č.4 predstavuje zvyšnú časť miestnosti, v ktorej nemusíte veľmi prihliadať na IP označenie. Mnohí sa však s týmto tvrdením nestotožňujú a odporúčajú zvoliť aspoň IP 21, ktoré poskytuje ochranu proti vodným kvapkám a pokropeniu vodou.

PREZENT 25099 CUSCO stropné kúpelňové svietidlo

LED osvetlenie do kúpeľne

Nízka spotreba a dlhá životnosť sú vlastnosti, vďaka ktorým je tento typ osvetlenia v bytoch i domoch stále žiadaný. Plusom je nepochybne aj výhoda samotného umiestňovania LED žiaroviek. Nenápadnosť v podhľade, efektnosť v skrinke či priamo v zrkadle vytvára aj atraktívny vizuál.

Zaujímavým riešením sú napríklad svetelné stropy. Problémom nie je ani ich zhotovenie na mieru. Atypický tvar a akýkoľvek rozmer môže byť aj vašou požiadavkou. Samotná realizácia spočíva buď v integrovanom osadení, alebo v spôsobe tzv. prisadeného stropu.

Do kúpeľne zvoľte teplé biele svetlo. Aby „farby v zrkadle“ boli hodnoverné, riaďte sa indexom CRI. Ten by mal dosahovať minimálnu hodnotu CRI 80. Čím väčšie číslo, tým väčšia kvalita, no zároveň slabšie svetlo, pretože má menej lumenov.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4home.sk, Planeo.sk a Kondela.skDekoria.sk  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Kúpeľňové svietidlá nad zrkadlo alebo vedľa zrkadla?

S úpravou vizáže úzko súvisí výber zrkadla a aj jeho správne osvetlenie. Nevhodná intenzita a farba svetla, oslnenie či tienenie totiž môžu spôsobiť neželaný výsledok zovňajška. Jeho opak dosiahnete namontovaním lámp po bočných stranách zrkadla. To je základ na predchádzanie menovaných „neduhov“.

Pravdou však je, že ak ste vlastníkom rozmernejšieho kúsku odrazovej plochy, odporúča sa použiť aj umiestnenie jedného svietidla nad ním. Za zmienku stojí aj integrované osvetlenie zrkadiel, ktoré ponúka kvalitu v osvetlení, no zároveň je cenovo náročnejšie. Ak zostávate pri štandardnom type „zrkadlových svietidiel“, poobzerajte sa po opálovom skle (zaručí rovnomerný rozptyl).

 

Bodové kúpeľňové svietidlá

Tento typ osvetlenia nemôžeme označiť ako trend, no stále má svojich priaznivcov a teší sa obľúbenosti aj v novostavbách. Jeho využitie má opodstatnenie aj v kúpeľni. Mnohí ho používajú ako náhradu za centrálne stropné svietidlo. Jeho výhodou nie sú len „čistý vzhľad“ a estetickosť.

Vďaka variabilnosti ho môžete umiestniť do stropu v menšom aj väčšom počte, v ľubovoľnej kombinácii, pokojne aj nerovnomerne. Posvietia aj na menej viditeľných miestach či vo výklenkoch. Čím viac bodoviek, tým menšie tienenie.

Massive LAKE 59902/31/10 AQUA IP23

Kúpeľňové svietidlá nástenné

Slúžia ako doplnkové osvetlenie, ktoré je bežne asistentom pri líčení či holení. V rámci tejto funkcie totiž bežne ponúkajú optimálne svetlo práve zrkadlu. Aby išlo naozaj o efektívnosť, do úvahy treba zobrať aj tmavosť či svetlosť obkladov stien.

Tzv. relaxačné alebo náladové svietidlá tu majú taktiež svoje miesto. Ak si chcete dopriať horúci kúpeľ, intenzívne svetlo vás nepoteší. Podsvietenie kúpeľňového nábytku, ale aj LED pásy po obvode zrkadla prinesú želanú atmosféru.

 

Kúpeľňové svietidlá stropné

Centrálne osvetlenie má v danom priestore viacero možností. Klasikou sú stropné lampy a spomínané bodové svietidlá. V prípade vysokých stropov pokojne stavte aj na lustre (skôr neobvyklé riešenie). Každopádne je výber rozptýleného svetla správnym krokom svetelného zariadenia.

Vyhnúť sa tak nemusíte ani stropným svetlíkom, ktoré sa navyše zaslúžia o zaujímavý dizajn. Kompaktným žiarivkám zvyčajne trvá rozsvietenie dlhšie, preto sa o praktickosti v rámci kúpeľne nedá veľmi hovoriť. Okamžité dodanie svetla je doménou halogénových žiaroviek alebo LED žiaroviek.

 

Vyskúšajte tieto kvalitné nástenné svietidlá

Kde nakúpiť?

Kúpeľňa je miestnosťou, v ktorej sa stretá niekoľko druhov svietidiel. V eshopoch 4home.sk, planeo, kondela.sk či dekoria máte možnosť vybrať si zo širokého sortimentu stropných, nástenných aj zrkadlových lámp, ktoré jednoducho zladíte aj so zvyškom daného interiéru.

Osvetlenie tvorí neodmysliteľnú súčasť nášho života. To však neznamená, že stačí kúpiť akúkoľvek žiarovku či lampu. Dbajte na bezpečnosť, kombinujte ju s dizajnom a dosiahnite tak výsledok, ktorý vás oslní, no tento raz v tom pozitívnom ponímaní.

4home
Ako vybrať kúpeľňové svietidlá a ktorý typ sa hodí kam?
5 (100%) 3 hlasov