Vyberte stranu

Napriek tomu, že dnes je v móde udržiavať s dieťaťom čo najtesnejší kontakt, aj bábätká potrebujú mať svoj vlastný priestor. Ten im najmä v prvých rokoch života poskytujú detské postieľky, na ktorých výber sa kladú zrejme najviac náročné podmienky z celého segmentu detského nábytku.

Môže za to súhra viacerých podmienok, ktoré musia postieľky spĺňať. Jednak musia byť bezpečné, ale zároveň aj čo najviac praktické na manipuláciu. Nakoľko dieťa strávi v detskej postieľke na úvod života dosť času, mimoriadne dôležitým kritériom je aj jej pohodlnosť.

Najlepšie detské postele

K posteli alebo samostatne?

Základnou otázkou, ktorú si musíte pri výbere detskej postieľky vyriešiť, je typ. Najčastejšie sa rodičia rozhodujú medzi samostatnou detskou postieľkou a tou, ktorá sa dá pripojiť k posteli. Jedno aj druhé riešenie má svoje plusy a mínusy.

Ak chcete detskú postieľku pripojiteľnú k rodičovskej posteli, musí byť určite s odnímateľným bokom pre lepší prístup. Praktické je aj to, ak je na kolieskach, takže s ňou môžu rodičia jednoduchšie a rýchlejšie manipulovať. Postieľky pripojiteľné k posteli sú ale zväčša určené len pre najmenších a preto sa pripravte na nutnosť pomerne skorej zmeny.

Samostatné detské postieľky majú výhodu v tom, že je možné ich používať dlhšiu dobu. Môžu byť navyše aj krajšieho dizajnu, nemusí ísť čisto len o posteľ s priečkami. Aj tieto postieľky môžu mať odoberateľnú bočnicu, takže je možné ich použiť krátkodobo pri posteľ, aj keď len za cenu menšieho komfortu.

detské postielky

Detské postieľky s prebaľovacím pultom, s baldachýnom aj s celou výbavou

Druhým kritériom pri výbere postele je jej výbava. Tie úplne najlacnejšie sa predávajú len ako samostatná konštrukcia, no v ponuke sú napríklad aj postele s prebaľovacím pultom alebo aj s kompletnou výbavou pre najmenších. Zaujímavou kategóriou sú mobilné cestovné postieľky.

Detské postieľky s baldachýnom sú veľmi dobré napríklad aj na leto, kedy sa k nim môže dokúpiť sieť proti hmyzu. Takto sa dajú kúpiť postieľky pre chlapcov aj dievčatá a v celej škále farieb od hnedých, cez biele až po viacfarebné.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.sk, Moebelix.sk a Môjnabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

 

Pre väčšie deti je výber dizajnu veľmi dôležitý

Čo sa týka väčších detí, tu už sa kladie dôraz nie až tak na funkčnosť alebo výbavu, ale skôr na dizajn. Tieto postieľky totiž viac pripomínajú tie bežné pre dospelých a to najmä svojou veľkosťou. Niektoré majú rozmer 80×200, iné 90×200 centimetrov a z hľadiska farebnosti si môžete vybrať tak postele so svetlým, ako aj s tmavším odtieňom.

Vybrať si môžete rôzne pestrofarebné kombinácie postelí so zásuvkami či odkladacím priestorom, ale aj zaujímavo tvarované poschodové postele napríklad s integrovaným stolíkom v dolnej časti. Ničím neobvyklým nie sú ani postele v tvare autíčka alebo hradu.

detská postielka

Správny materiál a výškovo nastaviteľné dno pre väčšiu bezpečnosť

Materiál postieľky je nielen o dizajne, ale aj o bezpečnosti. Plastové detské postieľky sú síce o polovicu lacnejšie ako drevené, ale neposkytujú až tak dobrú stabilitu. Ideálne teda je, ak kúpite drevenú postieľku bez hrán a s bočnicou, ktorá zabráni dieťaťu prepadnúť sa von. Ak máte dostatok financií, investujte do postieľky z masívu, bude pevnejšia.

Okrem minimu hrán a dostatočne vysokému boku postieľky treba pamätať z hľadiska bezpečnosti ešte na jednu dôležitú vlastnosť a to výškovo nastaviteľné dno. Takúto postieľku si vyberte vtedy, ak máte v pláne ju používať dlhšiu dobu, najmä počas prvých rokov, kedy dieťa rastie najrýchlejšie.

Hneď, ako sa začne bábätko stavať na vlastné nohy a rásť, stačí dno postieľky posunúť o niečo nadol. Nehrozí tak, že by dieťa z nej vyliezlo a môžete ju mať teda aj namiesto samostatnej ohrádky na hranie. Dôležitá je aj celková stabilita, aby už väčšie dieťa nemohlo postieľku napríklad prevrhnúť v snahe dostať sa von.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.sk, Moebelix.sk a Môjnabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Nezabudnite ani na obliečky, matrac a príslušenstvo

Nakoľko väčšinou sa postieľky nekupujú s komplet výbavou, ale samostatne, pamätajte na všetko príslušenstvo, ktoré do nej potrebujete. Na úvod je dôležitý pevný a stabilný rošt, ktorý bude tvoriť dno postieľky.

Okrem neho treba aj:

  • kvalitný, dostatočné mäkký a najmä zdravotne nezávadný matrac, ktorého veľkosť bude presne sedieť na rošt postieľky
  • odporúča sa kúpiť aj chránič matracu, ideálne v kombinácii spodnej časti z polyesteru a vrchnej časti z pohodlnej a mäkkej bavlny
  • ak ste si nekúpili postieľku s úložným priestorom, ale bez neho, môžete si dokúpiť pod ňu napríklad zásuvku s odkladacím miestom
  • nezabudnite ani na obliečky, periny, vankúše a deky do postieľky

posteľné obliečky

Detské postieľky vs. detské kolísky

Jednou z častých otázok, ktorú rodičia riešia, je výber medzi detskou postieľkou a detskou kolískou. Kolíska nikdy nemôže nahradiť plnohodnotnú posteľ a ide skutočne len o dočasné riešenie pre najmenšie bábätká.

Bez kolísky sa síce môžete zaobísť, ale ak vám to priestorové a finančné možnosti dovoľujú, zvážte jej kúpu. Kvalitná kolíska je skvelý pomocník pri uspávaní, no určite si zvoľte takú, ktorá sa dá aj zafixovať proti hojdaniu a je doplnená o kolieska pre lepšiu manipuláciu s ňou.

 

Kde nájsť kvalitné a dostupné detské postieľky?

Chceli by ste si kúpiť kvalitnú detskú postieľku, no nechcete za ňu zaplatiť hotový majland? V takom prípade sa oblúkom vyhýbajte najmä detským obchodom vo veľkých nákupných centrách. Ceny sú tu obvykle premrštené a výber pomerne úzky, aj keď sa vás obchod snaží výkladom presvedčiť o opaku.

Naopak, oveľa lepšou možnosťou je nákup online. Dnes sú zaujímavé detské postieľky súčasťou sortimentu nielen špecializovaných eshopov typu Moebelix, ale ich možno nájsť už aj v obchodoch s nábytkom a zariadením pre domácnosť. Skúsiť môžete napríklad eshopy Kondela, Nábytok-Bogart alebo najväčší eshop s nábytkom u nás, MôjNábytok.

 

Najlepšie detské postele

Detské postieľky môžete kúpiť s prebaľovacím pultom aj s komplet výbavou. Aké sú najnovšie trendy?
5 (100%) 4 hlasov