Vyberte stranu

Konkrétna miestnosť, veľkosť a tvar svietidla, svetelný výkon, spôsob umiestnenia a v neposlednom rade samotný dizajnurčujúcim faktorom výberu stropného osvetlenia. Keďže ide zvyčajne o centrálne svietidlo, záleží aj na rozptyle svetla a na jeho farebnom prevedení. Nie je biela ako biela…

Prevádzkové náklady by mali byť taktiež stredobodom vášho záujmu. Všeobecne nižšiu spotrebu si zabezpečíte LED žiarovkami, no za zmienku stoja aj úsporné žiarovky s tzv. fluorescentnou technológiou, vďaka ktorej môžeme hovoriť o úspore energie aj dlhej životnosti.

Visiaca lampa ROPS

Stropné svietidlá do obývačky nie sú len o dizajne

Obývacia izba je viacúčelovou miestnosťou. Tvorí spoločenský priestor na prijímanie návštev, no zároveň je aj súkromným miestom na relax a odpočinok. Rôzne funkcie jej využívania ovplyvňujú aj samotný výber svietidla. To by sa totiž malo vedieť prispôsobiť jednotlivým činnostiam, ktoré sú v obývačke vykonávané.

Adekvátna veľkosť je len jednou zo základných podmienok, no práve ona býva často kameňom úrazu. Aj keď zvyčajne platí, že malé priestory si vyžadujú menšie svietidlo a naopak, nie vždy je tomu tak.

Stropné lampy totiž nezoženiete len vo visiacej verzii, v podobe lustrov, ale tiež ako prisadené osvetlenie, ktoré môžete pokojne nechať rozrásť aj po väčšej šírke stropu. Čo sa týka stropu, záleží tiež na jeho výške. Voľba stropnej lampy totiž zodpovedá aj tomu faktoru.

 

Vyskúšajte tieto kvalitné svietidlá!

Stropné svietidlá v obývačke čarujú s atmosférou

Zohľadňujúc spomínanú viacúčelovosť je vhodné pri kúpe svietidla myslieť na regulovateľnosť osvetlenia. Aj keď sa pravdepodobne nevyhnete v obývačke ani ďalšiemu doplnkovému osvetleniu, stmievateľnosť centrálneho svietidla vás poteší nastavením požadovanej intenzity, a tým aj vytvorením príjemnej atmosféry.

Tú dotvorí, samozrejme, aj samotný dizajn svietidla, ktorý sa odporúča prispôsobiť danému štýlu zariadenia interiéru. O dizajnové lampy či lustre určite nie je núdza, práve naopak, široký sortiment atraktívnych stropných svietidiel vám zamotá hlavu. Pri výbere však nezabúdajte, že svietivosť v obývačke by mala byť cca 200 lm na meter štvorcový.

Visiaca lampa CASSIOPEJA 3 - biela

Stropné svietidlá do kuchyne

Aj kuchyňa je miestnosťou, v ktorej by ste mali kombinovať rôzne druhy svietidiel v rámci jednotlivých zón. Moderné kuchyne používajú okrem centrálneho a doplnkového osvetlenia viacero typov stropných lámp.

Ich použitie závisí najmä od toho, či sa v kuchyni nachádza aj ostrovček alebo od toho, aký tvar má kuchynská linka. Záleží aj na tom, či je súčasťou danej miestnosti aj kuchynský stôl alebo mu je vyhradená samostatná jedáleň.

Platí potom, že nad spomínanými nábytkovými komponentmi kuchyne je vhodné umiestniť niekoľko stropných svietidiel. Chybu neurobíte ani vtedy, ak sa rozhodnete pre napríklad tri rovnaké kusy lámp a v „tesnej blízkosti“ ich zavesíte nad ostrovček alebo zónu stolovania. Podľa tohto kritéria si následne prispôsobíte aj intenzitu osvetlenia.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Stropné svietidlá do spálne

Svietidlá v spálni by mali zosobňovať pohodovú a aj intímnu atmosféru. Práve preto je voľba stropného svietidla doplnená aj o „nočné svietenie“. Každopádne si samotná centrálna lampa nevyžaduje vysokú svietivosť. Postačí žiarovka s výkonom 100 – 150 W a teplá biela farba s hodnotou 2500 – 2700 kelvinov.

Dôležité však je, kde presne lampu umiestnite. Podľa niektorých bytových dizajnérov či podľa Feng Šuej, je zavesenie priamo nad posteľ menej šťastným riešením. Ak ide práve o stred miestnosti a vy sa predsa len rozhodnete pre tento spôsob, dbajte na to, aby bolo svetlo dobre rozptýlené a neosvetľovalo iba to, čo je pod ním.

stropné svietidlá do spálne

LED stropné svietidlá: aj „bodovky“ sú LED

Bodové svetlá môžu vystupovať v hlavnej aj vedľajšej úlohe. V prípade potreby sú totiž centrálnym osvetlením, inak zase spôsobom, ako vytvoriť tú správnu atmosféru v miestnosti (tzv. náladové). Výhodou je, že nezaberajú veľa priestoru, pričom umožňujú rozmanité nasvetlenie. Plusom je aj ich cenová dostupnosť.

Tzv. bodovky sa v rámci svojej kategórie delia na niekoľko typov. Pevné sa inštalujú do stropu, pričom nie je možná ďalšia manipulácia. To je základným rozdielom medzi nimi a výklopnými bodovkami, ktoré sa dajú nasmerovať podľa potreby.

Aj pre nábytok sa vyrábajú špeciálne typy, ktoré je vhodné kombinovať s LED žiarovkami. Bodové prisadené svietidlá nie sú zapustené, ale vyčnievajú do priestoru. Sú osvetlením s variabilným počtom svetelných zdrojov, bežne aj s funkciou smerového nastavenia.

Philips myliving Dender 53344/17/16

Stropné svietidlá na diaľkové ovládanie aj s ventilátorom

Ide o pohodlné, ale tiež efektné riešenie osvetlenia. Lustre, lampy aj LED pásy ľahko rozsvietite pomocou ovládača a často môžete zmeniť aj farbu svetla. Nie sú ekonomicky náročné, pretože s použitím tzv. LED diód poskytujú aj úsporu energie.

Stropné svietidlá s ventilátorom sú v podstate akými pomocníkom v domácnosti. Ich vybavenie zahŕňa „zimnú a letnú prevádzku“. To znamená, že v lete môžu znížiť pocitovú teplotu o 5ºC, v zimnom období zase pomôžu ušetriť aj 30% energií za vykurovanie. Výhodou je, že ak je ventilátor spustený, svetlo môže byť vypnuté a naopak.

 

Vyskúšajte tieto kvalitné svietidlá!

Kde najlepšie vybrať?

Bohatá ponuka stropných svietidiel môže spôsobiť, že ich výberom strávite množstvo času. Ušetrite ho pomocou jednoduchého a prehľadného online nakupovania v eshopoch najlampy.sk, feim.sk, 4home.sk či bighome.sk. Nákupný filter pomôže kategorizáciou aj cenovou hranicou.

Do obývačky, do kuchyne, do spálne, do detskej izby, do kúpeľne, do chodby, na schodisko aj do sadrokartónu, núdza o atraktívne stropné svietidlá tu nie je. Nezabudnite sa riadiť vyššie spomínanými atribútmi výberu a doprajte si tak správne a dekoračné osvetlenie súčasne.

najlampy.sk
feim
bighome-sk
Stropné svietidlá sú štýlovou záležitosťou interiéru. Takto ich vyberiete
5 (100%) 2 hlasov