Vyberte stranu

Pod pojmom bench press sa myslí zrejme najznámejšie cvičenie s veľkou obojručnou činkou na svete. Ide o osobitnú kategóriu, najmä medzi profesionálmi. Hmotnosť, ktorú viete zdvihnúť nad seba pomocou tohto cvičenia, je v niektorých komunitách považovaná za vysvedčenie vašej fyzickej výkonnosti.

Aj preto je tento cvik veľmi populárny prakticky v každej jednej posilňovni alebo fitness centre. Pre jeho vykonanie sú dôležité dve veci a to bench press lavica a správna technika. Dnes si priblížime obe veci trocha bližšie.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Insportline.sk, Hej.sk, Fitness-store.skponúkajú  domáce zariadenia za výhodnú cenu.

Viac Informácii

Čo je bench press a prečo je tento cvik taký populárny

Zjednodušene povedané, bench press je cvik vykonávaný v ľahu, pri ktorom je vašim cieľom spustiť obojručnú činku na úroveň hrudníka a vzápätí ju zdvihnúť nad seba. Zmyslom cvičenia je v prvom rade posilnenie prsného svalstva, ale v závislosti od úchopu sa dá týmto štýlom precvičovať aj triceps, hákový sval a deltový sval.

Samotný cvik je súčasťou tzv. silového trojboja v rámci kulturistiky a ide o komplexný objemový typ s rôznymi variáciami. V klasickej polohe na bench press lavici je zaťažená stredná časť prsných svalov, pri širšom úchope sú pod tlakom vonkajšie časti prsného svalstva. Úzky úchop pri zdvíhaní činky sa zapája viac triceps.

 

Vyberte si z ponuky bench press lavíc!

Lavička na cvičenie inSPORTline Light

Lavička na cvičenie inSPORTline Light

tlačidlo

Bench press lavica inSPORTline LKM715

Bench press lavica inSPORTline LKM715

tlačidlo

Multifunkčná lavička inSPORTline Bastet

posilovaci_lavice_bastet_IN406_01

tlačidlo

 Posilňovacia lavica Marbo MS-L105, pod velkou činku čierna

tlačidlo

BODY SOLID BENCH LAVIČKA GDIB46L

BODY SOLID BENCH LAVIČKA GDIB46L

tlačidlo

Pozor na chyby pri cvičení a správne dýchanie

Pre efektívne vykonávanie bench pressu je potrebné správne dýchanie. Vo fáze klesania činky k bench lavici je dôležitý nádych, kedy naberáte vzduch na dostatočné okysličenie svalstva. Pri výtlaku činky dych zadržte a výdych by mal nasledovať až po dosiahnutí maximálnej možnej výšky.

Pozor si treba dávať najmä na zadržiavanie dychu, nevydychujte vzduch už počas  vytláčania, ale až v hornej polohe. Dôležitý je plynulý pohyb, žiadny rýchly švih ani rýchle spustenie. Pozor si dajte aj na prehýbanie sa v chrbte na lavici a pri spustení činky je dôležité, aby neprišlo k priamemu dotyku medzi ňou a hrudníkom.

 

posilňovacia lavica

Profesionálna bench press lavica aj na doma

Bench press môžete pokojne cvičiť aj doma, stačí vám k tomu špeciálna posilňovacia lavica prispôsobená na zdvíhanie obojručnej činky. Na výber sú dva modely a to základná rovná bench press lavica alebo nastaviteľná lavica s možnosťou cvičiť špeciálne cviky nielen na hrudník, ale aj na svalstvo rúk.

Kým klasická rovná lavica kladie dôraz na špecializáciu pre bench press, nastaviteľná lavica umožňuje prispôsobiť sklon podľa toho, či chcete cvičiť napríklad aj s jednoručnými činkami na posilnenie bicepsov a tricepsov. Tie lepšie modely dokonca disponujú aj polohovateľným posilňovačom na nohy.

Na výber máte rôzne druhy značiek. My odporúčame vyhýbať sa neznámym a staviť na overené značky, ktoré majú dlhodobo pozitívne referencie od amatérskych aj profesionálnych športovcov. Ide napríklad o Body Solid, Magnus, Marbo či Steelflex. Výber konkrétnej je na vás, napríklad aj podľa možnosti polohovania a nárokov na cvičenie.

posilnovacie veze

Multifunkčná bench press lavica je najlepšia

Ak chcete precvičovať nielen bench press, ale hľadáte komplexnejšie zariadenie pre svoju domácu posilňovňu alebo fitko, určite vám dávame do pozornosti multifunkčné bench press lavice. Tie obsahujú spravidla nastaviteľnú lavicu a k nej rôzne adaptéry a príslušenstvo, najčastejšie na kombináciu posilňovania nôh a rúk.

Zaujímavým modelom je napríklad táto multifunkčná bench press lavica s možnosťou posilňovania izolovaného bicepsu, ktorá je doplnená o príťahovú kladku pre hyperextenzie a posilňovanie chrbta. S takýmto zariadením je o hornú polovicu tela postarané naozaj komplexne.

Veľmi zaujímavá je tiež Body Solid multifunkčná lavica s možnosťou až 6 pozícii pre cvičenie. Tá je vhodná pre domáce, ale aj pre hotelové a profesionálnejšie použitie. Jej súčasťou je časť určená na predkopávanie a zakopávanie nôh. Ako príslušenstvo je možné dokúpiť opierku pre izolovaný cvik bicepsu, čím vznikne akoby Scottova lavica.

 

posilnovacia lavica

Cena nie je tak dôležitá, ako využitie v praxi

Pri výbere konkrétnej bench press lavičky treba vziať do úvahu nielen jej cenu, ale najmä funkčné využitie a niektoré vlastnosti. Skoro všetky lavičky sú veľkostne univerzálne, takže neexistuje žiadne obmedzenie maximálnej výšky pre užívateľa. Existujú ale veci, ktoré si treba všímať viac, aby ste neskôr neľutovali nesprávnu kúpu.

Ktoré? Napríklad tieto:

  • nosnosť lavičky, kde treba počítať ani nie tak s hmotnosťou športovca, ako skôr s hmotnosťou závažia, čiže činky; väčšina bench press lavíc zvláda záťaž do 300 kg, čo plne postačuje na domáce podmienky
  • pri výbere nepozerajte ani tak na to, či je aktuálne vami žiadaná lavica ihneď k odberu, ako skôr na dobrý pomer ceny a vybavenia, veď na dobré sa deň-dva počkať oplatí
  • snažte sa, ak vám to rozpočet dovolí, siahnuť po profesionálnych lavičkách, ideálne po tých multifunkčných, ktoré ponúkajú najlepšie možné funkcie a ich využiteľnosť v praxi je neporovnateľne vyššia, ako je tomu pri základných modeloch
  • nezabúdajte porovnať konkrétne modely aj podľa toho, či je k nim k dispozícii nejaké príslušenstvo, napríklad pre efektívnejšie cvičenie aj iných svalových partií
  • ak zvažujete klasickú rovnú lavicu s bench press stojanom, nie je to lepšia a ani lacnejšia alternatíva

 

Vyberte si z ponuky bench press lavíc!

Lavička na cvičenie inSPORTline Light

Lavička na cvičenie inSPORTline Light

tlačidlo

Bench press lavica inSPORTline LKM715

Bench press lavica inSPORTline LKM715

tlačidlo

Multifunkčná lavička inSPORTline Bastet

posilovaci_lavice_bastet_IN406_01

tlačidlo

 Posilňovacia lavica Marbo MS-L105, pod velkou činku čierna

tlačidlo

BODY SOLID BENCH LAVIČKA GDIB46L

BODY SOLID BENCH LAVIČKA GDIB46L

tlačidlo

 

Tipy, kde nájsť zaujímavý výber a dobré ceny

Chceli by ste si kúpiť bench press lavicu domov, napríklad do domáceho fitka, no neviete, kde nájsť najlepší výber a výhodné ceny? Zabudnite na klasické kamenné obchody, cestou k ušetreniu peňazí nie je ani bazár. Najlepší pomer ceny a výkonu ponúkajú internetové obchody, no samozrejme nie všetky.

Nepozerajte primárne len na cenu, ale dajte aj na skúsenosti užívateľov. Dlhodobo dobré referencie majú špecializované športové eshopy Insportline.sk, Fitness-store.sk. Serióznu ponuku s možnosťou dodania tovaru skladom aj ihneď ponúka aj známy internetový obchod Hej.sk. Pozrite si ich ponuku, určite v nej nájdete lavičku pre seba!

hej sk
 
Bench press lavica ako synonymum profesionálnej posilňovne nájde využitie aj doma
5 (100%) 19 hlasov